Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

BIG BIG Problem cu sistemu

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Ia uitatzi ce am mai gasit pe neste siteul  ca se spune despre FEAR si placile NVIDIA! :P


Problem:
Flickering graphics when FSAA (Antialiasing) settings turned on and off during gameplay.

Solution:
If you're encountering graphical anomalies after you made FSAA changes, please restart the game, which should correct the problem.


Problem:
Volumetric lighting lockup or minor rendering problems when viewed from certain angles on NVIDIA cards.

Solution:
Issue can be solved by lowering some of the detail and graphic settings per instructions below.

From Main Menu go to Options/Performance.
Select Advanced Video Card Options.

Under Graphics:

- Change Texture filtering from Anisotropic 4x to Trilinear.
- Change Texture Resolution to Medium.
- Change Shaders from High to Medium.

Under Effects:

- Change Volumetric Light to Off.
- Change Volumetric Light Density to Medium.


These changes are minimal to the visual loss, and increase performance greatly.
To further increase performance, you could turn shadows from Max to Medium and still get the most important parts of the shadows.



Si mai spune ceva de Drivere, cum ca sa le pun pe ultimele de pe nvidia.com, ceea ce am si facut

Acum intrebarea e! chiar tre sa joc cu detaliile mai mici un pic? nu exista alta shansa? sau raman tot la ideea de a  o da la garantie???

#56
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003
Inclin sa cred ca placa ta e OK. Bucura-te de ea ca jocuri o sa tot apara. ;)

#57
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Si eu tot asta inclin sa cred, oricum tre sa reinstalez windowsul sa fie mai curat, instalez ultelemele :P drivere si gata, asa il las. daca e sa fie ceva mai rau poate o bag si la garantie!

#58
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
E CLAR, GARANTIE SCRIE PE EA!!! aceeasi problema imi face si in Lara Croft Legend! :P

acum strang dovezi, filmez, fotografiez, le scriu text, le pun pe un dvd, si le trimit cu tot cu placa. Sa vada si ochiilor ce imi face mie placa.

acum mai nou imi face si in 3dmark2005 , si mai facea si in shadermark 2.1 asa ca........ gata cu smecheria! :))

Edited by pickone, 29 May 2006 - 08:54.


#59
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Domnilor......... va multzumesc frumos pentru toate informatiile pe care mi le-atzi dat!!


TOTUL S-A rezolvat cu placa video, GARANTIA SPUNE TOTUL! mi-a schimbat-o clar!

#60
moshuletzu

moshuletzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.06.2006

View Postburebista, on May 19 2006, 09:58, said:

Mda, după cum observ memtest86 nu-ți identifică chipset-ul deloc și nici nu-ți vede setările de la memorii. De dacă ai MB-ul prea nou. :)
Eroarea care o ai e de la program nu de la memorii. Hai să încercăm cu Windows Memory Diagnostic sau memtest86+ sau HCIDesign memtest.
Uită-te în driverul plăcii după fastwrites, sau caută-l în rivatuner.


offtopic: teste de memorie pentru memoriile de tip DDR2 (si desktop si SODIMM)? din cate am vazut memtest (norm si +)  si win mem diagnostic nu au suport pentru ddr2 si raporteaza "ceea ce nu pot intelege" ca erori... 'sic

#61
iustinic

iustinic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2006
Nu te hazarda. Incearca alt bara de ram si pe urma vezi daca e de la placa video. Eu zic ca eroarea aia e de la memoria ram.

#62
TheElfs

TheElfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2005
Cred ca cel mai bine ar fi sa duci placa la garantie. Daca nu ma insel culorile schimbate la imagini apar in momentul cand e dus procesorul grafic.
Testeaza cu 3DMark 2001, acolo se vad cel mai bine artefactele si problemele. Daca acolo iti apar culori diferite fata de cum ar trebui sa arate, clar e procesorul grafic, iar daca apar linii si dungi si tot felul de chestii sunt memoriile grafice.
Un sfat foarte important: sa nu spui nimic la garantie ca ai facut update de bios la vga ca poate ii apuca prostia si iti refuza garantia. Nu stiu sigur daca pot, dar preferabil sa eviti chestia asta. Si tu trebuie sa primesti produsul inapoi in 10 zile de la data predarii in service. Chestie sigura de la upc.

Si inca o chestie: cauta pe net Ultimate Boot CD si acolo ai toata suita de teste pentru componente. Fa un test si la HDD ca nu se stie si neaparat la memorii(ai totul pe UBCD sau cauta MHDD). Pentru procesor da cu Prime95 cam zece ore, si daca trece atunci e ok. Mai poti si cu passmark sau burnin care testeaza componentele in windows. Incearca si sa scoti opticele sau schimba cablurile, sau incearca cu mufele de alimentare, poate e defecta o mufa. Testeaza totul. Am vazut probleme cu un dvd-rw lg din cauza unui combo care era pe aceeasi magistrala cu el. Cand l-am lasat singur a scris fara probleme. Inainte nu ajungea la 10% si se oprea.
Cam atat deocamdata.
Bafta si sa se rezolve cat mai repede

#63
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View PostTheElfs, on Jun 28 2006, 14:46, said:

Cred ca cel mai bine ar fi sa duci placa la garantie. Daca nu ma insel culorile schimbate la imagini apar in momentul cand e dus procesorul grafic.
Testeaza cu 3DMark 2001, acolo se vad cel mai bine artefactele si problemele. Daca acolo iti apar culori diferite fata de cum ar trebui sa arate, clar e procesorul grafic, iar daca apar linii si dungi si tot felul de chestii sunt memoriile grafice.
Un sfat foarte important: sa nu spui nimic la garantie ca ai facut update de bios la vga ca poate ii apuca prostia si iti refuza garantia. Nu stiu sigur daca pot, dar preferabil sa eviti chestia asta. Si tu trebuie sa primesti produsul inapoi in 10 zile de la data predarii in service. Chestie sigura de la upc.

Si inca o chestie: cauta pe net Ultimate Boot CD si acolo ai toata suita de teste pentru componente. Fa un test si la HDD ca nu se stie si neaparat la memorii(ai totul pe UBCD sau cauta MHDD). Pentru procesor da cu Prime95 cam zece ore, si daca trece atunci e ok. Mai poti si cu passmark sau burnin care testeaza componentele in windows. Incearca si sa scoti opticele sau schimba cablurile, sau incearca cu mufele de alimentare, poate e defecta o mufa. Testeaza totul. Am vazut probleme cu un dvd-rw lg din cauza unui combo care era pe aceeasi magistrala cu el. Cand l-am lasat singur a scris fara probleme. Inainte nu ajungea la 10% si se oprea.
Cam atat deocamdata.
Bafta si sa se rezolve cat mai repede


Ok faza naspha, si cred ca e tot de la placa video, chiar daca mi-au schimbat-o aia.... tot nu e buna nici asta, am bagat 3dmark 2001 si la ultimul test, face un fel de artefacte putzin vizibil! am testat pe alta placa video si nu face!!! inca o treaba, in Black & White 2 face probleme mai mari! ce naibi sa fac cu placa asta, firar ai drea* ei ca mi-au schimbat-o deja odata la garantie, o dau iar!?!?!?!?!

#64
Lightang3l

Lightang3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.05.2006
Ba 7900GTX...ji 7900GT au avut probleme de cand au fost scoase pe piatza....placa e de vine 90%.....ji ghinionul tau a foast ca ai nimerit unu proasta...sau 2 :D.....
Daca tu vrei sa indoi toate jocurile ji sa itzi iei cea mai tare placa....normal ca o sa ai ceva probleme...ji nVidia are probleme MARI cu Driverele....ji cu ultimele generatzi de placi.....
Dute la magazinul de unde ai luat-o ji zi sa-tzi dea un X1800XTX sau X1900XTX....acelaji pretz...mult mai buna....ji nici nu o sa ai probleme....

#65
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Dupa cate am vazut eu u ai luat sistemul dupa internet.Eu sti ce as fi facut..As fi luat din orasul meu in primul rand si m-as fi dus peste (sa-mi schimbe si 10 placi) pana merge una.E datoria lor sa ti-o schimbe...si nu au voie sa te refuze daca placa intradevar are ceva.Mie nici nu imi merge fear la placa mea =)).Succes vezi ce faci pe acolo.De unde ai luat calcu?

#66
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002
Bai, da ce se intampla..?
Noi toti avem probleme cu placa video??  Vezi semnatura....

PS: Si eu doresc sa iau o placa video mai buna, ca asta onboard imi mananca zilele.....  Ce sa iau??

Edited by BMW Driver, 22 July 2006 - 16:39.


#67
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
INTR-UN FINAL S-A REZOLVAT...........


A trebuit sa schimb 3 placi ca sa nimeresc una BUNA, asta intr-adevar nu are nici o problema pana in momentul de fatza....


CE pot sa mai spun este decat ca.... dupa cate am experimentat cu aceste probleme nici nu ma gandesc sa trec vreodata pe un SLI... gandindu-ma ca mai tre sa schimb o sumedenie de placi ca sa mai iau una buna!!! :))))))))))))


Asta'i Romania, trebuie sa o acceptam!!!   ;) mersi la totzi pentru suportul acordat! ;) eventual revin cand ma decid la un SLI!  =)) =)) =))

#68
Lightang3l

Lightang3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.05.2006
Bai....Nvidia=probleme cu driverele...

ATI a fost cumparat de AMD cu 4.3 miliarde de dolari :P

Avetzi grija ce facetzi pe viitor....daca nu va pricepetzi consultatzi forumul :D sunt disponibil 24/7

#69
florian13pfa

florian13pfa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.08.2006
am aceeasi problema de mult timp... restartarea calcului... si nu numai in timpul jocurilor... am incercat tot ce mi-a trecut prin cap... pus windowsul, testat memoria, cautat de virusi nemaiauziti, luat ups, pus sursa mai puternica... pana am auzit si de chestia cu debifatul auto restartului si am vazut ca nv4_disp.dll dadea problema... driverele noi nu au rezolvat problema ...  probabil si monitorul de 19 suprasolicita placa... nu stiu... ideea e ca f multi cumparatori de placi nvidia au problema asta... asa ca o sa urmez sfatul lui Lightang3l si o sa iau una cu chipset ati... hope it works... fingers crossed... bye

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate