Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

BIG BIG Problem cu sistemu

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Buna ziua



Mi-am facut un computer din componente:

MB: A8n-32-Sli Deluxe
CPU: AMD 64 3000+ Venice
Video: Asus Nvidia 7900GTX
Sursa: Enermax Liberty 620W
RAM: 2 Gb dual Channel KingStone


Toate bune si frumoase, in anumite situatzii sistemul se face ca se blocheaza dupa care sfarseste cu un ecran albastru si un restart, dupa intrarea in Windows imi apare respectiva eroare cu (Send    Don't Send)

1. Un exemplu ar fi: Am instalat F.E.A.R am dat absolut Totul la MAXIM in privintza cerintzelor VIDEO, am dat Start Game si .... a mers un pic la inceput se misca super bine, dupa care in urmatoarele 30 de secunde facea respectiul simptom!

2. Bagasem un film, "derulam" mai in fatza pentru a trece de anumite faze din film, dupa care se sfarseste cu un sunet oribil dupa care Ecran Albastru si restart, (asta a necesitat reinstalarea windowsului)

3. Jucam KingKong , am jucat 6 ore dupa care , acelashi sunet tampit si Ecranul albastru cu restartarea de vigoare

La inceput aveam o placa de sunet audigy mai veche in sistem, crezand ca e de la ea , am scos-o, windows-ul l-am instalat de mai multe ori, bios-ul este configurat, nu a existat nici un overclock

Acum spunetzi-mi voi de la ce poate fi! Placa video cumva? tre sa o trimit la garantzie! :D luatzi in vedere si faptul ca aceste componente nu au mai fost testate si pe alte sisteme!

#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,340
  • Înscris: 23.05.2003
Păi ar fi fost bine dacă ne spuneai cam ce scrie pe ecranul albastru.
Ai încercat și alți driveri la placa video? Bineînțeles după ce-i cureți pe ăia vechi cu Driver Cleaner Pro.
Un test de memorii cu memtest86 ai încercat?
Disable la fastwrites din BIOS (dacă mai e opțiunea asta :)).

#3
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Treaba cu Driverele............. io stiu ce sa zic, le-am bagat pe cele mai noi, si le-am incercat si pe cele de pe cd-ul original (ar putea pica treaba asta intr-un fel, ca alte drivere sau alte versiuni mai bine zis nush ce as putea pune)
,cu ramul am sa ii fac si acest test!
iar la bios chiar nu mai este FastWrites ala! :P

Alte pareri mai sunt???

Edited by pickone, 17 May 2006 - 09:24.


#4
Lightang3l

Lightang3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.05.2006
Incearca ultimul driver de la nvidia...
Incearca si drivere mai vechi...
Ti-ai instalat klumea driverele de la placa de bsza?

Ai mai putea sa inversezi placutele de RAM...dar nu prea cred ca e cazul...

Vezi in BIOS...la Advanced Chipset Configuration....vezi sa fie Aperture Size setat bine...si asigurate ca o vede BIOS-ul pe PCI-E....

Am intalnit cazuri unde in bios scrie AGP....si in windows PCI-E....sau invers...

#5
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
s-ar putea sa fie niste incompabilitati cu placa video si placa de baza..oricum ori se incalzeste prea tare si se restarteaza...ori..ai incercat pe detalii mai mici? sau baga un test de 3dmark ;)

#6
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Am bagat 3dmark si 05 si 06 si merge perfect, nu se reseteaza la asa ceva deloc! altce pareri???

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
1. Vezi in BIOS daca ai disabled la tot ce tine de BIOS/Video Cache sau Shadow. Daca nu, da disabled la tot.
2. Ai conectat si alim,entarea suplimentara la placa video ?
3. Incearca sa rulezi cu carcasa deschisa - poate e o supraincalzire.
4. Daca tot nu vrea, click dreapta pe My Computer/Advanced/Startup And Recovery - Settings si debifeaza Automatic Restart. La urmatorul ecran albastru nu se va mai restarta si vei putea nota ce scrie acolo sa ne spui.

#8
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Posteiffel, on May 17 2006, 14:44, said:

1. Vezi in BIOS daca ai disabled la tot ce tine de BIOS/Video Cache sau Shadow. Daca nu, da disabled la tot.
2. Ai conectat si alim,entarea suplimentara la placa video ?
3. Incearca sa rulezi cu carcasa deschisa - poate e o supraincalzire.
4. Daca tot nu vrea, click dreapta pe My Computer/Advanced/Startup And Recovery - Settings si debifeaza Automatic Restart. La urmatorul ecran albastru nu se va mai restarta si vei putea nota ce scrie acolo sa ne spui.


In biosul acestor placi de baza de ultima generatzie (a8n-32-sli deluxe si altele) nu mai exista treburi de genul Shadows si FastWrite,
Temperaturile in computer nu depasesc mai mult de 39 de grade, Am Carcasa Antec p180
apoi ce sa va mai zic, carcasa deschisa am tot tzinut-o , ca m-am gandit si eu  la asta
Alimentarea la placa video este facuta, ca altfel nu ar mai rula 3dmark si altele

am sa incerc cu alte drivere de placa video si de placa de baza, cum mi-a mai recomandat cineva si daca tot face o probez la altul pe computer


Mai avetzi alte pareri? inca mai astept!

#9
HalfHuman

HalfHuman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.01.2006
strange!!

ce minunat ca avem si booti in form!! chiar simtem lipsa lor.

eu zic ca ar fi de driveri. si anume de placa video. ar fi bine sa vezi pe situl placii video si al placii de baza sa nu fie incompatibilitati. fiind vorba de un 7900gtx e posibl ca cei de la nvidia sa aiba proble cu driverii inca. banuiesc asta datorita simptomelor. apoi vezi daca a aparut vreun bios nou pt placa de baza si fa un update. inainte fa backup la biosul vechi. sau sa nu fe ceva cu placa de sunet. dezactiveaz-o din bios si vezi daca mai face la fel. apoi poate fi pur si simplu o problema de compatibilitate intre doua sau mai multe componente. dupa ce faci ce am zis e bine sa incerci sa testezi componentele si pe alte computere. pune alta placa video pe sistem si vezi daca face la fel.
ai folosit memtest?
ce zice in eroare? noteaza si spune si la noi.

#10
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Inca nu am folosit Memtest, asta seara urmeaza, iar eroare albastra sper ca maine sa o pot posta, maine vin cu rezultatele acestora! :P

dar....... totushi am adus ceva, am printat o imagine cu eroarea pe care o afiseaza dupa restartarea computerului, si acea o gasitzi mai jos (cred) :)

- de la placa de sunet nu este sigur, ca am avuto dezactivata si am avut si un audigy inainte , tot nu mergea
- de la bios-ul placii de baza iar nu e, am facut si update!

o sa incerc sa testez placa video pe alt computer, ca alte componente nu as vedea ce sa mai testez :P apoi neste drivere, am luat o groaza si beta si nebeta sa tot incerc diseara!

acum spuneai ceva de compatibilitati, de unde aflu o lista cu incompatibilitati intre placa de baza si anumite placi video ??? se stie ceva de asta?

Stitzi ceva, se poate face update la biosul placii video? poate o fii de la asta, nush, zic si eu

In rest , inca mai astept pareri tot timpul! poate o scot la suprafatza! :P

Multzumesc tuturor pentru eforturile acordate! bye

Attached Files


Edited by pickone, 17 May 2006 - 14:56.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate poza data de tine nu ajuta. Doar ce scrie pe ecranul albastru. Daca faci ce ti-am zis mai sus poti sa citesti ce scrie si sa ne zici.
Inca n-am auzit pe unde s-ar gasi o lista de incompatibilitati PV-PB. Ca exista incompatibilitati asta stiu, ptr ca am intalnit si eu.
Posibilitati mai sunt, dar m-am uitat si la ce sistem ai si am mai scos din ele.
Da, se poate face update la bios-ul placii video, dar cu precautii. Cam ca la placa de baza practic.
Ai incercat sa joci si la cerinte mai mici - nu totul la Maxim ?

Quote

Temperaturile in computer nu depasesc mai mult de 39 de grade,

Ma referisem strict la placa video - daca are hardware monitoring poti citi temperaturile.

#12
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
gata și cu blue screen-ul. Ei bine... Ce părere aveți? Și în legătură cu... Cerințe mai mici... Da într-adevăr am dat pe resurse aproape maxime , deci nu totul în blană cum dateam când pe bloca și mergea perfect jocul. Dar aici este treaba că de ce pe blochează totuși că e super performantă placa video după cum o laudă toți. Ar trebui măcar să se miște mai greu dar nu blocare, nu? K aștept să îmi spuneți în legătură cu blue screen-ul.

Attached Files



#13
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postpickone, on May 17 2006, 23:49, said:

gata şi cu blue screen-ul. Ei bine... Ce părere aveţi? Şi în legătură cu... Cerinţe mai mici... Da într-adevăr am dat pe resurse aproape maxime , deci nu totul în blană cum dateam când pe bloca şi mergea perfect jocul. Dar aici este treaba că de ce pe blochează totuşi că e super performantă placa video după cum o laudă toţi. Ar trebui măcar să se mişte mai greu dar nu blocare, nu? K aştept să îmi spuneţi în legătură cu blue screen-ul.

"Atkdisp" este un fisier din driverele video ASUS. Incearca sa dezinstalezi SmartDoctor si vezi cum merge! Ar trebui sa nu mai ai probleme.
Bafta!
:peacefingers:

Edited by batman, 18 May 2006 - 05:38.


#14
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Hai ca incerc astazi in pauza de masa, treaba cu dezinstalatu SmartDoctorului, Doamne ajuta sa fie doar de la asta! si daca e sa fie de la asta, e vreo problema ceva? nush cum sa spun mie imi e tare frica sa nu fie ceva hardware!

Aseara am tot incercat alte drivere la placa video, si beta si nebeta, si nici o schimbare, aceleashi erori tampite! iar cele de la placa de baza nu am alte drivere mai vechi sau mai noi de nforce4!

#15
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,340
  • Înscris: 23.05.2003
pickone și eu înclin să cred că e vorba de drivere. Ideal ar fi să ai un Windows curat și fără nici un driver de la ASUS instalat, numa' driverele plăcii de bază și plăcii video de la nVidia direct.
Poate există și o versiune mai nouă de SmartDoctor...

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Este intr-adevar o problema a driverelor de la ASUS si se manifesta in general la OpenGL. De-asta mergea in 3DMark.

Practic e o cheie in registrii care face Windows-ul sa creada ca driverul video e Atkdisp.dll in loc de nv4_disp.dll.

Foloseste Driverele originale Nvidia, fara sa mai instalezi nici driverele ASUS si nici SmartDoctor. Ar trebui sa mearga.

#17
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Si de unde anume iau drivere originale de nvidia? ca de pe www.nvidia.com am gasit doar de 7800gtx, de 7900gtx nimik! asadar? eventual datzi-mi Link-ul direct de download daca nu cer prea mult! :P

Edited by pickone, 18 May 2006 - 10:11.


#18
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,340
  • Înscris: 23.05.2003
Păi de acolo, de la nvidia.com...
Sau mai poți încerca un set de drivere tweak-uite, de genul XG.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate