Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

cine a mai patit si care ar fi explicatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andria

andria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.05.2005
Salut,

Problema mea e urmatoarea:
Sambata, acasa, logata pe YM. La un moment dat imi face logout cu mesajul ca "you have been logged on another machine". Am zis ca nu-i bai, probabil mi-o fi facut restart masina de la servici si s-a loginat automat YM. Fac login, o gramada de offline messages. De ce? Cat am fost "delogata", am trimis la toata lista: "http://vad.dublu.ro/...lor_sociale.php super tare!!!". M-am prins ca nu miroase a bine, am schimbat parola.

Ajung azi la servici si aflu ca inca 2 colegi au patit aceeasi chestie. La o concluzie nu am ajuns nici unul.

Ati patit si voi asta? Stiti mai multe?

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
am patit-o si eu ,numai ca nu am primit nici un off-line cat am fost delogat. si eu mi-am schimbat parola in secunda urmatoare,dar habar n-am ce inseamna asta si de ce s-a intamplat.

#3
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
am patit si eu acelasi lucru, ca si o colega.
Pana acum am spus ca e o eroare de-a YM. oricum, mesaje cat timp am fost offline nu am sesizat sa fi dat

#4
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
si eu am patit sa fiu delogat de pe YM desi asta e singurul calculator unde am pus YM si de pe care intru...m-am logat apoi iarasi si nu am avut probleme...nu am schimbat parola de mess...am crezut ca e o eroare si atat

#5
andria

andria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.05.2005
Bun, bun, dar probabil ca in cazul tau nu a fost si trimis un mesaj...

#6
roshky

roshky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.02.2006
Pey e simplu faza cu "you have been logged on another machine"... inseamna ca cineva s-a logat pe un alt computer cu id-ul tau... iar asta cere schimbare de parola urgent!!!

cat despre mass-ul ala.... nu stiu ce sa spun.... adica, stiu exista cativa virusi care trimite diverse chestii prin mass pe instant messenger, dar inca nu am citit ca si yahoo ar avea problema asta... pentru cateva detalii in plus, asta este ceea ce am citit eu pe www.virusbtn.com (virus bulletin):

Quote

Internet Messaging (IM) worms will spread by utilising common messaging services such as Microsoft's MSN and AOL's AIM. They will send a link to all users using the targeted service, which points to an infected file or website. When the link is clicked, the worm will be downloaded and run. The worm will then install itself on the host machine, from where it will scan the user's list of contacts and attempt to send a similar message to each contact it has found, starting the cycle again.

acum sunt la scoala si avem ca av bitdefender, deci nu-mi permit sa intru pe link sa vad daca are sau nu viermi sau virusi, dar o sa intru acasa... dar era ciudat si ca restul textului era in romana ("super tare!!!" ?!)

oricum, nu sunt o experta in domeniu, asa ca ceea ce pot sa-ti zic sigur este ca ar trebui sa-ti schimbi parola pentru orice eventualitate...

#7
andria

andria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.05.2005
Pai nu am zis in primul post ca asta a fost primul lucru pe care l-am facut?

Da, stiu ca s-a logat altcineva pe ID-ul meu, intrebarea e daca a fost cineva care imi stia parola (ceea ce e putin probabil), sau mi-a fost citita parola de ceva virusel?

Oricum, faptul carestul textului e in romana mi s-a parut si mie dubios, cu atat mai mult cu cat link-ul care a fost trimis e inofensiv.

#8
roshky

roshky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Pai nu am zis in primul post ca asta a fost primul lucru pe care l-am facut?

Spusese cineva ca nu i se paruse dubios asa ca nu si-a schimbat parola.

Quote

Da, stiu ca s-a logat altcineva pe ID-ul meu, intrebarea e daca a fost cineva care imi stia parola (ceea ce e putin probabil), sau mi-a fost citita parola de ceva virusel?

Oricum, faptul ca restul textului e in romana mi s-a parut si mie dubios, cu atat mai mult cu cat link-ul care a fost trimis e inofensiv.

Da, link-ul e inofensiv si practic de ignorat (la partea security, dar la partea bun simt si crestere, educatie & co. ar fi bine daca l-ar citi intreaga Romanie), ceea ce inseamna ca problema a fost o persoana... exista un program care poate arata parolele care sunt memorate, si merge perfect cu yahoo (mi-a demonstrat-o varul meu mai demult, aratandu-mi parola cu programul chiar in fata mea) dar singura faza este ca trebuie sa fie selectata optiunea "Remember my yahoo ID and password". Deci daca ai remember la parola si ID pe un computer la care pot intra si alte persoane e destul de aiurea... Plus ca daca nu ai parola la computer, atunci foarte frumos poate intra oricine, foloseste acest mic programel care nu trebuie instalat, ci ajunge numai sa-l ruleze si are parola ta. Trage tu concluziile.  :peacefingers:

Later Edit: Daca pur si simplu s-a delogat messenger fara sa va dea un mesaj atunci este posibil sa fi avut un moment de "pana" de internet... se intampla destul de des la retelele "de cartier", unde nu lucreaza experti, ci doar oameni care "se pricep", o stiu din proprie experienta. Daca v-a aparut si un mesaj de genul "You have been signed off because you loged in on another machine/computer" atunci este cazul sa va faceti griji si sugerez schimbarea parolei.

Edited by roshky, 16 May 2006 - 22:21.


#9
netk

netk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.12.2005
eu nu cred, am impresia ca iti mai da mesajul ala atunci cand ai conexiune proasta la net si cred ca fiecare a primit cel putin odata mesajul ala...totusi,sa asteptam si o parere mai avizata :)

#10
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Postnetk, on May 17 2006, 00:53, said:

eu nu cred, am impresia ca iti mai da mesajul ala atunci cand ai conexiune proasta la net si cred ca fiecare a primit cel putin odata mesajul ala...totusi,sa asteptam si o parere mai avizata :)
La conexiune cu întreruperi...cum am și eu, nu apare nici un mesaj, se loghează automat.

#11
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Si eu pateam la fel si pana la urma nu am mai putut face login deloc. Am ajuns la concluzia ca este de vina clientul de YM. Este plin de bug-uri si am sa astept versiunea finala.  Acum folosesc trillian si nu mai am probleme.

Edited by Skelet, 17 May 2006 - 08:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate