Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Poze vechi, anii 70-80

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#19
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Niste poze din zona Piata Romana (cine stie cum  se chema inainte  :rolleyes: ). Primele 2 sunt foarte vechi, nu stiu din ce perioada.

Attached Files



#20
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Doamna din ultima poza e ...timeless!  
:inlove:
Attached File  Scan01_083_resize.jpg   87.96K   938 downloads

Edited by cristian_sen, 20 May 2008 - 21:18.


#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
galeo, esti galatean?

altfel ...
http://forum.compute...e-altadata.html
http://forum.compute...-bucuresti.html

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View Postspiderpc, on May 20 2008, 04:30, said:

Niste poze din zona Piata Romana (cine stie cum  se chema inainte  :rolleyes: ). Primele 2 sunt foarte vechi, nu stiu din ce perioada.


Vrei să zici statuia Lupoaicei la P-ța Sf. Gheorghe, la baza dealului Mitropoliei, la P-ța Romană.

#23
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Severinul intre anii 1916 si 1987:
Attached File  caleatraian2.jpg   102.52K   161 downloads Attached File  caleatraian3.jpg   137.82K   129 downloads Attached File  caleatraian.jpg   129.72K   110 downloads Attached File  centrusibancacomerciala.jpg   192.28K   122 downloads Attached File  gradinapublica.jpg   184.96K   110 downloads Attached File  liceultraian2.jpg   188.73K   111 downloads Attached File  liceultraian3.jpg   189.22K   89 downloads Attached File  liceultraian.jpg   177.36K   99 downloads Attached File  noulpalatadministrativ_prefectura.jpg   194.69K   172 downloads Attached File  palatulmunicipal.jpg   164.15K   100 downloads Attached File  piataradunegru2.jpg   163.21K   132 downloads Attached File  piataradunegru.jpg   163.13K   102 downloads Attached File  statuiaimparatuluitraian.jpg   142.8K   102 downloads Attached File  stradadecebal.jpg   178.39K   98 downloads Attached File  stradadecebalsibisericamaioreasa.jpg   111.72K   77 downloads Attached File  teatrul_palatulculturaltheodorcostescu.jpg   140.07K   108 downloads

Poze stranse cu greu intr-un an, de la primarie, de la rude, de la un vechi profesor si de la Liceul Traian. Multumiri la toti pentru ajutor!
Am in plan, cu ajutorul primariei municipiului, sa lansez un proiect (eventual concretizat cu o expozitie si cu un album) de genul "Orasul meu de altadata". Deocamdata sunt inca la faza de idei, eu traind in afara, inca nu am gasit o persoana care sa se ocupe direct de problema - in sensul ca sa umble prin arhive, pe la oameni si sa colecteze imagini. Singura chestie pe care am obtinut-o este o promisiune de sponsorizare. Multzam!

Edited by qudatheo, 26 June 2008 - 16:44.


#24
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
qudatheo - lăudabilă ideea ta.

Dacă dai un search pe net vei găsi mult mai multe imagini cu Orașul Rozelor.

Sper să nu vorbesc aiurea, dar eu știu că cineva deja a pus ideea ta in practică.

Attached File  hala_negru_voda___hibrid.jpg   285.49K   231 downloads

#25
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
O fi pus-o dar eu sper sa o pun in mod oficial si profi. Alt nivel, adica.
Si cu resurse si sprijin de la imparatie!  :D

PS: Daca esti de acolo si ma poti ajuta, sunt bucuros sa te cooptez in echipa. Am nevoie de oameni, am mai zis, cu banii si relatiile e solvabila treaba.
Asta include orice severinean entuziast... astept PM-uri :)

Edited by qudatheo, 01 July 2008 - 16:42.


#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva din anii '60. Scanări de pe niște filme găsite pe stradă. Dacă cineva le poate "tuna" în phoshop ar fi bine  ;)
Pe latura vestică a Șos. Mihai Bravu, între Bd. Gh. Dimitrov (azi Ferdinand I) și P-ța Iancului nu existau încă case.

Attached Files



#27
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
eu am din perioada 1915 - 1960 .. cine cauta strazi/institutii anume sa dea un semn pe pm

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai ceva cu cart. Obor = zona cuprinsă între linia ferată de la Gara de Est (Obor), Șos. Colentina, Cal. Moșilor, Bd. Carol I, Bd. Pache Protopopescu, P-ța Iancului, Str. Avrig, Str. Ritmului, Șos. Pantelimon, Str. Căminului, Bd. Gării Obor te rog mult să pui!

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva cu mine când eram mic.
Primul set de poze sunt făcute pe film "Kodak". Vor urma și altele.

Attached Files



#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Una pe "AZO" Azopan
Attached File  Scan1_47.jpg   272.64K   349 downloads

Imediat după 1990... cineva a fost în Spania și m-am ales cu multe bunătăți. Doamne, când oamenii încă stăteau la coadă... și când te gândești că acum, la 18 ani după 1990 încă există familii care nu își pot permite să le cumpere copiilor nici măcar un sfert din ce-i acolo! Politiceni, să sfârșiți ca Ceaușescu!
"OR.WO." Orwocolor NC21

Attached Files



#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Undeva prin 1992-1993

"OR.WO." Orwocolor. Oare de ce atâtea diferențe între culorile pozelor? :huh:

Attached Files


Edited by djl, 10 November 2008 - 22:09.


#32
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Super pozele djl.
Poate mai gasesti ceva.

#33
shfortza

shfortza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOne of Them, on May 11 2006, 10:44, said:

Eu m-am născut în 81, și îmi place foarte mult să văd poze mai vechi de pe timpul acela, să văd cum a fost atunci, ce magazine erau, câte mașini circulau pe străzi, cum se îmbrăcau oamenii, cum s-a schimbat peisajul din diferite locuri etc.

Din păcate asemenea poze sunt mai greu de găsit, datorită faptului că pe atunci aparatele foto nu erau așa de multe ca și acum, pozele se făceau pe fiml, și puține au ajuns să existe și în formă digitală...

Aveți astfel de imagini? SAu știți pagin de net unde sunt astfel de poze?

Din cate stiu eu, sambata 22.11 dupa-amiaza, la targul de carte Gaudeamus, se va lansa cartea lui Andrei Pandele:
"Martorul surpriza: fotografii necenzurate din comunism" la standul editurii Compania.
Alta carte a aceluiasi autor este: "Fotografii si imagini interzise si personale" aparuta pe la inceputul anului in aceeasi editura. Uite un link catre o scurta prezentare a cartii:
http://eddie.ro/2008...i-fi-niciodata/

Ambele carti presupun ca raspund perfect interesului manifestat de tine.

#34
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
bun post, shfortza, cred ca i-ar sta bine si la stiri.
daca ajunge cineva la lnasarea cu pricina, as fi bucuros sa aud ceva impresii.
inclusiv despre carte, "la pachet".

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Am să mai pun cu mine, dar acum pun ceva poze triste: FOTO DOCUMENT: După cutremurul din 4 martie 1977 (poze făcute de bunicul din partea tatălui)
Am să pun și o listă a locațiilor pozelor, plus o altă serie de poze

Attached Files


Edited by djl, 21 November 2008 - 19:05.


#36
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View Postdjl, on Nov 21 2008, 19:03, said:

Am să mai pun cu mine, dar acum pun ceva poze triste: FOTO DOCUMENT: După cutremurul din 4 martie 1977 (poze făcute de bunicul din partea tatălui)
Am să pun și o listă a locațiilor pozelor, plus o altă serie de poze
E prima data cand vad magini de la cutremurul din '77. Dezastru total. Si ma gandesc ca multe din cladirile care au ramas in picioare atunci sunt si azi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate