Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Scuba și snorkeling

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
De exemplu in Egipt indiferent de licenta(padi, ssi, naui) esti obligat la un safety diving la inceput.
Corect ce ai afirmat ca Ramiro are oameni profesionisti si echipament calitativ, dar asta nu inseamna ca daca ai licenta padi esti un fraier.
Eu cred ca cel mai important nu e cum se numeste licenta, ci instructorul e cel care conteaza cel mai mult. Un instructor bun si cu capul pe umeri nu da licente pe paine. Daca diliul ala dadea licente pe banda rulanta, inseamna ca era inconstient si eu sincer nu am auzit de asa ceva in domeniul asta. Nu cred ca nimeni risca, dar ma rog, or fi si uscaturi.
Si inca ceva. Intr-o situatie reala nu simulata reactionezi cu totul si cu totul altfel. Daca respecti procedurile(invatate de la un instructor bun) sunt sanse minime sa ai surprize sub apa.
P.S.
Cine ramane fara aer ramane din prostie si teribilism(excluzand cazurile speciale). Se anunta leaderul de grup cand mai ai 100, apoi 50 bar.

#74
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
Buna ziua.
Daca ati mai aflat de magazine (on-line sau nu) unde se poate gasi echipament de snorkeling, va rog postati.
Multumesc.

#75
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In timpul verii, gasesti la Decathlon.

#76
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
Am luat de la ei si imi intra apa in masca, mustiucul tubului este foarte rigid, am renuntat.
Cautam ceva mai bunicel. Cam ce au cei de la scubalibre.ro, xsport.ro, shop.dive-romania.ro.
In afara de xsport unde nu am gasit ce ma interesa, nu am gasit magazine cu show-room.

#77
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca intra apa in masca, atunci cauza mai probabila e ca nu ai ales marimea corecta. Proba o faci in felul urmator: pui masca pe fata (nu o prinzi cu chinga) si o apesi usor. Masca trebuie sa ramana lipita de fata (ca o ventuza).

Au si tuburi cu partea ce o bagi in gura din silicon. Nu e deloc rigid.

Edited by Seb, 23 April 2013 - 12:20.


#78
valiman

valiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 26.04.2006
Ramane lipita ca o ventuza, asa am si facut proba la magazin.
Cand intru in apa, intra un firicel de apa undeva in coltul stanga al fruntii. Probabil e capul meu in colturi.
Trebuie sa o fixez de 4-5 ori sa stea cat-de-cat lipita.
La tub am renuntat, folosesc unul chinezesc de doi lei.

De aceea caut altceva, dar as vrea totusi sa si vad si sa pun mana pe obiectul respectiv.

#79
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
Echipament snorcherling.

Attached Files



#80
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Am si eu o dilema, vreau sa-mi iau un tub de snorkeling si nu stiu de care, am fost la Decathlon, au cam 2 modele, nu stiu ce le diferentiaza, daca au supape sau nu, daca toate tuburile au supapa sau nu de fapt. Asa ca va rog sa ma lamuriti cat de cat. Multumesc.
http://www.decathlon...0-adulti-1.html
http://www.decathlon...ub-gamma-1.html

#81
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nici unul ( sau primul daca nu gasesti alternative).
Snorkel cu 1-2 supape nu-ti recomand. Supapele alea previn eliminarea corecta a CO2-ului din expiratie, si sunt mai grele. Apa oricum intra in ele si se "curata" prin expiratie mai greu.
Gaseste unul simplu cu partea din mijloc flexibila ( se adapteaza mai usor la forma fetei si se poate plia intr-un buzunar). Eventual cu splash-guard (la partea de sus are o aparatoare(NU SUPAPA) ).
Daca iti iei cu supapa ai grija sa-l clatesti in apa dulce dupa ce il folosesti ca sa se dizolve sarea, sa nu ai surprize cu supapa blocata.

#82
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View PostN62B44, on 02 septembrie 2014 - 16:42, said:

Nici unul ( sau primul daca nu gasesti alternative).
Snorkel cu 1-2 supape nu-ti recomand. Supapele alea previn eliminarea corecta a CO2-ului din expiratie, si sunt mai grele. Apa oricum intra in ele si se "curata" prin expiratie mai greu.
Gaseste unul simplu cu partea din mijloc flexibila ( se adapteaza mai usor la forma fetei si se poate plia intr-un buzunar). Eventual cu splash-guard (la partea de sus are o aparatoare(NU SUPAPA) ).
Daca iti iei cu supapa ai grija sa-l clatesti in apa dulce dupa ce il folosesti ca sa se dizolve sarea, sa nu ai surprize cu supapa blocata.
Asa dupa sase ani topicul asta trebuie sa revina pentru ca ma mananca pe mine undeva sa descopar lumea de sub ape. Dupa snorkeling urmeaza scuba, faza de incepator...
Nelamurire: care este diferenta intre certificarea PADI, NAUI si SSI? Pe acelasi palier vad diferente de pret si de aia intreb!
Multumesc mult!

Edited by Amenofis, 16 June 2020 - 21:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate