Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Scuba și snorkeling

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
@greuceanu faceti scufundari si in iulie ? cam dupa 15 asa ...

#20
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
chiar astazi am citit pe undeva (din pacate nu-mi amintesc unde) ca se poate face scubadiving si in bulgaria. mai exact in albena ,daca nu ma insel. cica ar fi niste pesteri subacvatice si niste epave.
chiar imi pare rau ca nu-mi amintesc cu exactitate,dar cum nu sunt un pasionat nu am dat importanta.

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 barbosa, on May 16 2006, 17:33, said:

chiar astazi am citit pe undeva (din pacate nu-mi amintesc unde) ca se poate face scubadiving si in bulgaria. mai exact in albena ,daca nu ma insel. cica ar fi niste pesteri subacvatice si niste epave.
chiar imi pare rau ca nu-mi amintesc cu exactitate,dar cum nu sunt un pasionat nu am dat importanta.
Da, se pot face scufundări în Bulgaria. Dacă e vorba de epave, nu intră oricine acolo :)

#22
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Sigur ca facem scufundari si in iulie! In Marea Neagra ultima oara m-am bagat anul trecut la inceput de octombrie, a fost ceva de vis.

Despre Bulgaria ... am incercat acum vreo doi ani sa luam legatura cu niste centre de acolo, insa dezamagirea mare a fost la fata locului unde am constatat ca fotografiile si descrierile lor nu prea coincideau. Ca sa fie clar, stiu ce inseamna Egee, Adriatica, Mediterana, Marea Rosie si nu speram la asa ceva in Marea Neagra, dar am crezut ca vom gasi niste locuri ceva mai deosebite fata de ce avem la noi. No way!

In ceea ce priveste epavele, exista minim 2 si foarte aproape pe care multi si-ar dori sa le "aiba" (sint enorme si la adincimi mici) si la noi.

#23
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Ma refeream daca faceti scufundari in Croatia la sf lui iulie ... de pe 25 cam asa . Ar fi prima oara cand as face asa ceva, cat m-ar costa inchirierea echipamentului si lectiile cuvenite ? Cu transportul cum faceti ? every man for himself ?
Daca nu faceti, imi poti recomanda ceva vile pe unde ai fost si a fost ok ?
Multumesc.

#24
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
buna, am si eu o intrebare: daca nu stiu sa inot, pot sa fac scuba? am vazut in statiuni (turcia) la agentii locale de turism ca ofera turistilor scuba. anul acesta intentionez sa ajung in spania si-am inteles ca si acolo se poate practica. multumesc si astept pareri, comentarii

#25
catadumi1

catadumi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.07.2005

 daiana, on Jul 20 2006, 13:38, said:

buna, am si eu o intrebare: daca nu stiu sa inot, pot sa fac scuba? am vazut in statiuni (turcia) la agentii locale de turism ca ofera turistilor scuba. anul acesta intentionez sa ajung in spania si-am inteles ca si acolo se poate practica. multumesc si astept pareri, comentarii



sigur, cu un bolovan de picior si se poate face scuba-dying   :coolspeak:

am glumit desigur...
e mai bine sa incepi sa inveti sa inoti daca vrei ca vreodata sa faci scuba...parerea mea (vorba lui Vaca)  :peacefingers:

#26
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 catadumi1, on Jul 21 2006, 12:21, said:

sigur, cu un bolovan de picior si se poate face scuba-dying   :coolspeak:

am glumit desigur...
e mai bine sa incepi sa inveti sa inoti daca vrei ca vreodata sa faci scuba...parerea mea (vorba lui Vaca)  :peacefingers:
pb e ca mi-e teama, desi o viata am trait pe malul dunarii

#27
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Desi e preferabil sa stii sa inoti, scufundarea NU are legatura cu inotatul (cel putin nivelele incipiente de scufundare).  Ca sa fiu mai clar:

- esti echipata cu masca, detentor, labe, vesta de compenstare, butelie cu aer comprimat si lest (asta in mare); daca vei scoate aer din vesta, te vei scufunda pina la adincimea dorita si vei constata cit de simplu este. Pentru a reveni la suprafata, introduci aer in vesta si gata. In general barca vine sa te ia, sau daca e scufundare de pe mal mai trebuie sa te deplasezi nitel (in conditiile in care oricum vesta te sustine).

Nota: cele de mai sus reprezinta o varianta extrem de simplificata a scufundarii. NU INCERCATI SA VA SCUFUNDATI IN ABSENTA UNUI INSTRUCTOR CALIFICAT SAU DACA NU SINTETI POSESORII UNUI BREVET!

#28
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 Greuceanu, on Jul 21 2006, 13:26, said:

Desi e preferabil sa stii sa inoti, scufundarea NU are legatura cu inotatul (cel putin nivelele incipiente de scufundare).  Ca sa fiu mai clar:

- esti echipata cu masca, detentor, labe, vesta de compenstare, butelie cu aer comprimat si lest (asta in mare); daca vei scoate aer din vesta, te vei scufunda pina la adincimea dorita si vei constata cit de simplu este. Pentru a reveni la suprafata, introduci aer in vesta si gata. In general barca vine sa te ia, sau daca e scufundare de pe mal mai trebuie sa te deplasezi nitel (in conditiile in care oricum vesta te sustine).

Nota: cele de mai sus reprezinta o varianta extrem de simplificata a scufundarii. NU INCERCATI SA VA SCUFUNDATI IN ABSENTA UNUI INSTRUCTOR CALIFICAT SAU DACA NU SINTETI POSESORII UNUI BREVET!
banuiesc ca astia de la agentiile de turism care organizeaza scuba pt turisti ca mine au toate, inclusiv instructor. oare cat costa "o tura", eventual si cu poze ?

#29
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Poate te referi la agentiile de turism de afara, ca astea de la noi ...  :console:

Ceea ce vrei tu se numeste DSD (Discover Scuba Diving), ar trebui sa dureze intre 60 si 90 de minute si sa coste in jur de 30 euro (more or less, in functie de ce e de vazut). Desigur, nu putea nimeni sa-ti spuna daca iti va place sau nu, insa tine cont sa nu ai probleme de natura dentara (la presiune vor aparea dureri) sau nasul infundat (nu vei putea echilibra presiunea), astea fiind doua probleme care clar iti ruineaza scufundarea...

Bafta si sa ne povestesti cum a fost.

#30
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 Greuceanu, on Jul 21 2006, 14:37, said:

Poate te referi la agentiile de turism de afara, ca astea de la noi ...  :console:

Ceea ce vrei tu se numeste DSD (Discover Scuba Diving), ar trebui sa dureze intre 60 si 90 de minute si sa coste in jur de 30 euro (more or less, in functie de ce e de vazut). Desigur, nu putea nimeni sa-ti spuna daca iti va place sau nu, insa tine cont sa nu ai probleme de natura dentara (la presiune vor aparea dureri) sau nasul infundat (nu vei putea echilibra presiunea), astea fiind doua probleme care clar iti ruineaza scufundarea...

Bafta si sa ne povestesti cum a fost.
mersi pt informatii, cred ca trebuie sa-mi fac curaj

#31
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

 mufă, on May 11 2006, 18:12, said:

Eu am dat cam 250$ pe cursuri și licența de open water diver. În asta a intrat un curs teoretic, 2 scufundări în piscină, 4 în mare din care una de relaxare și 3 pentru exersat diverse chestii (o zi în piscină și 2 pe mare), un examen teoretic și o probă practică.


Unde ai facut cursurile astea?

La noi in tara exista posibilitatea de a invata? Am auzit, la un moment dat, ca ar fi o scoala de scuba la Constanta...

#32
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Poti face cursurile si la noi in tara. PM pentru detalii.

#33
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 Greuceanu, on Jul 21 2006, 14:37, said:

Poate te referi la agentiile de turism de afara, ca astea de la noi ...  :console:

Ceea ce vrei tu se numeste DSD (Discover Scuba Diving), ar trebui sa dureze intre 60 si 90 de minute si sa coste in jur de 30 euro (more or less, in functie de ce e de vazut). Desigur, nu putea nimeni sa-ti spuna daca iti va place sau nu, insa tine cont sa nu ai probleme de natura dentara (la presiune vor aparea dureri) sau nasul infundat (nu vei putea echilibra presiunea), astea fiind doua probleme care clar iti ruineaza scufundarea...

Bafta si sa ne povestesti cum a fost.
daca nu am problemele mentionate de tine, crezi ca ar mai putea fi si alte incidente neplacute?

#34
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Nu. Instructorul ar trebui sa iti explice cu rabdare ce ai de facut, sa iti puna citeva intrebari si sa execute toate operatiunile pregatitoare cu maxim de calm. La fel se intimpla si cu intrarea in apa + scufundarea propriu-zisa. Probabil ca la inceput fiind, cea mai pregnanta va fi senzatia, ceea ce te va face sa decizi daca merita sau nu sa continui.

Chiar te-as ruga sa povestesti aici la intoarcere cum a fost!

Apa limpede!  :)

#35
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 notka, on May 11 2006, 14:21, said:

Ma intereseaza si pe mine scuba-diving. Anul trecut am fost in Croatia, dar nu am profitat de ocazie. Cu tubul nu m-am scufundat niciodata, asa ca ar trebui sa fac si un curs inainte. Anul asta merg in Spania, poate ma scufund pe acolo. Cat te-a costat distractia in Croatia?
ai ajuns in spania? asteptam parerile tale; si poze

#36
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Adi_B, on Jul 25 2006, 08:42, said:

Unde ai facut cursurile astea?

La noi in tara exista posibilitatea de a invata? Am auzit, la un moment dat, ca ar fi o scoala de scuba la Constanta...
Egipt, Hurghada. Găsisem acum cîțiva ani vreo 2 băieți care aveau tabăra prin Olimp și făceau cursuri cam la aceeași bani. Problema e că în Marea Neagră sunt destul de multe alge, vizibilitatea e destul de redusă și nici nu prea ai ce vedea. Eu am văzut pisici de mare, guvizi, ace de mare, chefali.

Edited by mufă, 25 July 2006 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate