Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Problema enervanta la un Samsung 913N

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Caesar

Caesar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2002
De cateva zile ma confrunt cu o problema ff enervanta.
Am un monitor Samsung 913N care in momentul de fata este setat pe 640x480 cu 32bit si 60 Hertz (asta ca sa pot lucra ceva pe el si sa pot scrie acest mesaj). Daca vreau sa'i dau o rezolutie mai mare decat aceasta i'mi apare pe ecran o fereastra in care scrie "No optimum mode. Set 1280x1024 60 Hertz" (rezolutia optima ceruta de producator). Am facut acest lucru de cateva ori si la fel se comporta (chiar si la rezolutii mai mici). Chiar daca dau "esc" nu dispare fereastra.
Ca sa scap de acea fereastra trebuie sa scot si unitatea si monitorul din priza. Nu merge sa'i dau restart sau shut down.
Am inlocuit placa video (un ati radeon) cu un alt model si chiar am reinstala windowsul. Acelasi rezultat enervant. In Device Manager la monitor apare Default monitor sau Plug and play si nu Samsung. Am ajuns la concluzia ca ar fi ceva de la monitor. Din pacate nu am un manual sa studiez problema asa ca cer sfatul vostru.

PS: Nu stiu daca are vreo legatura dar problema a cam aparut decand baietelul meu de 2 ani a tot butonat butoanele pe pe panoul monitorului in timp ce lucram la pc. La vremea respectiva mergea fara probleme dar daca il inchideam (doar monitorul) aparea aceeasi problema.
Merci anticipat.

#2
Caesar

Caesar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2002
Am luat driverul de la samsung, l'am instalat dar.... aceeasi problema.
Chiar daca dau restart apare acea fereastra de la inceput. Nu se vede nimic, nici primul ecran cu datele pc'ului.
Mai nou, avand monitorul cu fereastra pe fundal negru, am descoperit vreo 20 de pixeli morti. Care este nr. minim d epixeli morti la care iti inlocuieste monitorul?

#3
Adi Ivan

Adi Ivan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.03.2006
Din cate stiu de la 3 pixeli in sus. Oricum in general atunci cand apar 2-3 pixeli, in scurt timp se reproduc ca iepurii...  :D  Oricum, ca sa fii sigur, poti citi pe certificatul de garantie sau pe site-ul firmei care ofera garantia. Dupa ce ai instalat driverii, ti-l vede ca Samsung in Device Manager? Este important sa il recunoasca.. De asemenea instaleaza si ultimii driveri pentru placa video, de pe site-ul oficial sau de pe www.omegadrivers.net. Bafta!

#4
Caesar

Caesar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2002
da. apare samsung 913n. placa video este relatic noua (ca model) si are ultimul driver instalat

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
La orice rezolutie folosesti in afara de cea nativa, daca poti, se va vedea prost, de exemplu scrisul cu font mic (cum e cel de la icoanele windows) nu se vede clar.

Deci nu vad de ce ar folosi cineva monitorul la alta rezolutie decit cea nativa...

#6
direct

direct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.04.2006

View PostCaesar, on May 11 2006, 01:26, said:

am descoperit vreo 20 de pixeli morti.

Du-te cu el in service.Ti se va schimba sigur

#7
Diomondus

Diomondus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.12.2005

View PostCaesar, on May 11 2006, 00:45, said:

Daca vreau sa'i dau o rezolutie mai mare decat aceasta i'mi apare pe ecran o fereastra in care scrie "No optimum mode. Set 1280x1024 60 Hertz" (rezolutia optima ceruta de producator). Am facut acest lucru de cateva ori si la fel se comporta (chiar si la rezolutii mai mici). Chiar daca dau "esc" nu dispare fereastra.

Am si eu problema asta. Tot week-end-ul mi-am smuls parul din cap incercand sa o rezolv.
Am reinstalat windows, drivere, etc.
Nu s-a rezolvat.

Tu ai gasit pana la urma o rezolvare?

PS - La mine s-a declansat problema asta in momentul in care am iesit dintr-un joc si a incercat sa-si refaca rezolutia. Si de atunci nu mai vrea si pace.

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006

View PostDiomondus, on Jul 24 2006, 10:36, said:

Am si eu problema asta. Tot week-end-ul mi-am smuls parul din cap incercand sa o rezolv.
Am reinstalat windows, drivere, etc.
Nu s-a rezolvat.

Tu ai gasit pana la urma o rezolvare?

PS - La mine s-a declansat problema asta in momentul in care am iesit dintr-un joc si a incercat sa-si refaca rezolutia. Si de atunci nu mai vrea si pace.

pana o sa apara monitoare la care poti sa faci update de firmware  :naughty: tot or sa apara bube din astea
pana atunci service-urile or sa aiba de lucru (inlocuit/reparat)
bafta

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Se pare ca aceste samsung-uri sunt mai proaste pe zi ce trece. Ar fi usor ca producatorii sa dea si firmware-ul...dar atunci curiozitatea multora dinter noi...le-ar strica mai tare. si ar fi service-urile pline  ...ca si cu service mode ....daca le-ar stii unii ...si-ar baga nasul..si sunt sigur ca le-ar strica convergenta sau liniearitatea si nu numai...si asta doar din pura curiozitate.

#10
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Baieti
Cum ati rezolvat problema? garantie sau ceva mai simplu?
Aceeasi problema o am si eu, Samsung 913N, sigur nu este de la Windows si nici de la placa video,de test  am pus si un laptop si am dat sa iasa pe monitor, pe rezolutia de 1024X768 a mers perfect dar cand am schimbat in 1280x1024/60Hz a aparut mesajul "No optimum mode. Set 1280x1024 60 Hertz"
Cumva o fi o combinatie de butoane de pe monitor?

Daca stie cineva solutia please help. am innebunit de atatea restarturi

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Monitoarele voastre nu faceau asa cand erau noi, nu?
Ati setat din greseala, de-a lungul timpului o rata de refresh peste cea suportata de monitor?
Am vazut un LCD defectandu-se complet din cauza asta si altele care prezentau simtomatica complet atipica dupa o rata de refresh mare, si anume:
- isi schimbau singure limba OSD (cand engleza, cand italiana, cand spaniola
sau
- din cand in cand (o data la 10 zile sa zicem, se modificau culorile ca si cand al lipsii una din componentele RGB)
sau
- tot asa, mai rar, se decala imaginea (aparea doar jumatate sau mai mult sau mai putin din ea)

Toate problemele dispareau daca monitorul era scos din priza si lasat cam 1 minut fara energie electrica

Nu stiu ca anume defecteaza rata de refresh mare in monitoarele TFT insa aveti grija !!!

Edited by onlyone, 04 December 2006 - 13:27.


#12
MarianCornel

MarianCornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 01.04.2006
voi sunteti mai ghinionisti? Al meu samsung 913N merge de un an aproape non-stop (cu exceptia cand electrica "taie" curentul) si nu are nimic. Sa-i trag una la ureche? Poate o sa faca si el pe nebunul.

#13
MarianCornel

MarianCornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 01.04.2006
Acum fara glume.... reinstalati driverul video + driverul monitorului. Cam asta e tot. Nu au monitoarele voastre nimic. De fapt daca ma uit la mine nici macar nu am instalat ultima oara driverul monitorului. Il vede plug & play si este setat la 1280/1024 60Hz. Multa bafta

#14
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

View PostMarianCornel, on Dec 5 2006, 06:45, said:

Acum fara glume.... reinstalati driverul video + driverul monitorului. Cam asta e tot. Nu au monitoarele voastre nimic. De fapt daca ma uit la mine nici macar nu am instalat ultima oara driverul monitorului. Il vede plug & play si este setat la 1280/1024 60Hz. Multa bafta

Nu are nici o legatura cu driverul placii, la mine in clipa in care apare mesajul "No optimum mode. Set 1280x1024 60 Hertz" dupa ce dau restart la windows ramane acelasi mesaj pe ecran, solutia este sa scot monitorul din priza, apoi sa intru cu VGA mode si sa setez o alta rezolutie

#15
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Mda , o pata neagra la adresa LCD-urilor SAMSUNG.

#16
repartot

repartot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.11.2006
Va sfatuiesc sa va duceti in service cu monitoarele deoarece sunt nu defecte ci foarte defecte.Si alte monitoare se defecteaza.Toate anomaliile de care pomenit sunt datorate defectarii fizice sau de pierdere a memoriei utilizate de monitor.

#17
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
nici aici nici o problema... am avut o data ceva in combinatie cu o placa video nvidia cu tv out... ramaneau niste dungi pe monitor la scroll down si dospareau la refresh... in schimb era de la placa video care cred ca "si-a luat-o" de la tv out prin svideo in euroscart si ceva fluctuatii...

in rest chiar e super ok monitorul si merge aproape non stop... cel putin 14-16 ore fara sa fie inchis....


incearca ceva forumuri de afara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate