Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#793
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postdcr, on 16th July 2011, 20:02, said:

Multumesc pentru informatii.
Asa cum spuneam, am POI pentru Grecia si acolo par mai multe. Le pun si aici, poate mai intereseaza pe cineva.
Attachment GR_LPG.zip
Attachment SRB_LPG.zip
Oricum, sunt foarte importante si parerile celor care au trecut pe acolo.

ai cumva si radarele fixe din grecia, ca in halkidiki am eu am vazut foarte multe?

#794
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Eu nu le am, da' daca vrei, le iei de aici

#795
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008

View Postvxp, on 18th July 2011, 10:19, said:

ai cumva si radarele fixe din grecia, ca in halkidiki am eu am vazut foarte multe?

In Grecia, viteza tolerata (adica fara sa te opreasca politia) este cea de pe indicator + 15-20 km/h, e un fel de "by default", mai ales daca nu ai numar de Grecia la masina. Mi-au zis localnicii ca la ei turistii sunt respectati, de pe urma lor traiesc, asa ca trebuie s-o "comitzi" mai rau ca sa ai de-a face cu politia rutiera. Am mers patru ani la rand si m-a oprit anul trecut doar cand eram cu + 48 km/h, undeva dupa granita cu Bulgaria spre Salonic, unde stiam ca nu era autostrada, dar parea  :P  . Dupa ceva discutii cu ei, mi-au facut proces verbal (cu viteza mai mica) pentru 40 de euro (ar fi trebuit 350 E din ce spuneau), dar puteam sa platesc jumatate din amenda, adica 20 E in termen de 10 zile. M-am straduit cat am putut s-o platesc (se achita doar la Helenik Post) dar erau inchise oficiile postale ca era Pastele. Am incercat sa achit direct la politie, dar nu merge. Nici in Bucuresti la ambasada lor n-au vrut sa primeasca, nici sa-mi dea un cont sa le transfer banii. Mi-au zis ca se poate achita doar in Grecia si doar la Helenic Post. Asa ca efectiv n-am putut s-o platesc personal (as fi putut totusi sa las banii si sa rog receptia hotelului s-o faca pentru mine). Dar se pare ca politia greaca nu s-a suparat pentru atata lucru. Poate cateodata chiar si grecii mai fac daruri  :)

#796
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Imi poate spune cineva unde pot schimba lei in marunti euro pt autostrazi ?

#797
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008

View Postmktinapex, on 19th July 2011, 15:34, said:

Imi poate spune cineva unde pot schimba lei in marunti euro pt autostrazi ?

Pentru monezi de euro incearca la casele de schimb private (teoretic ar trebui sa-i cumperi putin mai ieftin decat cei de hartie) sau la cineva care a fost cu masina. Daca nu gasesti, plateste autostrada cu cardul

#798
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004

View PostOld-Smokie, on 19th July 2011, 20:15, said:

Pentru monezi de euro incearca la casele de schimb private (teoretic ar trebui sa-i cumperi putin mai ieftin decat cei de hartie) sau la cineva care a fost cu masina. Daca nu gasesti, plateste autostrada cu cardul

Mersi, tocmai am fost la o casa de schimb si mi-a dar monezi de 1e, pana acum am mai fost la vreo patru case de schimb si nu aveau sa schimbe in sume mai mici de 20e, monezi nici gand  :lol:

#799
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Inca nu m-am hotarat la ce ora sa plec din Cluj Napoca(august in timpul saptamanii), am auzit ca prin Serbia sunt peisaje frumoase si m-as opri sa mai fac cate o poza.

-Prima poza arata drumul de la Deva la Moravita (cred ca e bun), exista si alte variante de scurtat si drumul sa nu fie tot o groapa si un sant ?
-A doua poza e drumul pana la autostrada, este bun pe acolo ? Am citit pe acest forum ca cineva a luat-o pe drumul care trece prin padure si care a fost foarte ingust plus bonus peripetii cu animale salbatice  :coolspeak:
-Urmatoarele 3 poze drumul pana in Keramoti de unde este feribot pana in Thassos (Limenas)

Stie cineva cam pe la ce ora sa plec, sa pot ajunge in Serbia pe zi si sa ajung in Thassos la o ora rezonabila ( sa nu ajung la 12 noaptea sa dorm in masina pana la primu feribot  :rolleyes:  ) ?

Multumesc

Attached File  d_1.png   480.63K   88 downloadsAttached File  d_2.png   569.58K   93 downloadsAttached File  d_3.png   847.92K   69 downloads]Attached File  d_4.png   548.03K   66 downloadsAttached File  d_5.png   522.1K   61 downloads

#800
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postmktinapex, on 19th July 2011, 15:34, said:

Imi poate spune cineva unde pot schimba lei in marunti euro pt autostrazi ?

eu am reusit ca i-au metal euro dor de la BCR, am luat de 1 E si de 5o eurocenti, intreaba acoloo, la banci, deobicei casele de schimb nu au metal.

View Postmktinapex, on 20th July 2011, 11:24, said:

Inca nu m-am hotarat la ce ora sa plec din Cluj Napoca(august in timpul saptamanii), am auzit ca prin Serbia sunt peisaje frumoase si m-as opri sa mai fac cate o poza.

-Prima poza arata drumul de la Deva la Moravita (cred ca e bun), exista si alte variante de scurtat si drumul sa nu fie tot o groapa si un sant ?
-A doua poza e drumul pana la autostrada, este bun pe acolo ? Am citit pe acest forum ca cineva a luat-o pe drumul care trece prin padure si care a fost foarte ingust plus bonus peripetii cu animale salbatice  :coolspeak:
-Urmatoarele 3 poze drumul pana in Keramoti de unde este feribot pana in Thassos (Limenas)

Stie cineva cam pe la ce ora sa plec, sa pot ajunge in Serbia pe zi si sa ajung in Thassos la o ora rezonabila ( sa nu ajung la 12 noaptea sa dorm in masina pana la primu feribot  :rolleyes:  ) ?

Multumesc

eu ti-as recomanda cluj - severin, ai 2 variante sau chiar 3
Cluj - Alba -Simeria -Hateg - Caransebes - Severin - stiu ca drumu e foarte bun de la Severin la Sebes, eu am facut 4 ore, alta varianta ar fi Hateg - Petrosani -Tg Jiu - Severin , e nitel mai scurt dar faci ceva mai mult ca timp pe aici, apoi ar mai fi Cluj - Sibiu - Vilcea - Severin.

eu sunt din Severin, am fost la Hanioti in iunie, 760 km de acasa pana la hotel, am plecat la 3:10 de acasa si am ajuns in fata la hotel la 13:50, 6 opriri si alimentat pe drum, in vami am stat cam 15 - 20 min la o vama .
iti pun un print cu un traseu Cluj - Salonic, apoi vezi iti mai faci si tu calcule.

Attached Files


Edited by vxp, 22 July 2011 - 16:54.


#801
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008

View Postmktinapex, on 20th July 2011, 11:24, said:

Inca nu m-am hotarat la ce ora sa plec din Cluj Napoca(august in timpul saptamanii), am auzit ca prin Serbia sunt peisaje frumoase si m-as opri sa mai fac cate o poza.

-Prima poza arata drumul de la Deva la Moravita (cred ca e bun), exista si alte variante de scurtat si drumul sa nu fie tot o groapa si un sant ?
-A doua poza e drumul pana la autostrada, este bun pe acolo ? Am citit pe acest forum ca cineva a luat-o pe drumul care trece prin padure si care a fost foarte ingust plus bonus peripetii cu animale salbatice  :coolspeak:
-Urmatoarele 3 poze drumul pana in Keramoti de unde este feribot pana in Thassos (Limenas)

Stie cineva cam pe la ce ora sa plec, sa pot ajunge in Serbia pe zi si sa ajung in Thassos la o ora rezonabila ( sa nu ajung la 12 noaptea sa dorm in masina pana la primu feribot  :rolleyes:  ) ?

Multumesc

Attachment d_1.pngAttachment d_2.pngAttached File  d_3.png   847.92K   69 downloads]Attachment d_4.pngAttachment d_5.png
si eu voi merge pe varianta Deva-Moravita deoarece e mai bun drumul si ca timp e mai rapid

#802
adim1300

adim1300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.10.2008

View Postmktinapex, on 20th July 2011, 11:24, said:

Inca nu m-am hotarat la ce ora sa plec din Cluj Napoca(august in timpul saptamanii), am auzit ca prin Serbia sunt peisaje frumoase si m-as opri sa mai fac cate o poza.

-Prima poza arata drumul de la Deva la Moravita (cred ca e bun), exista si alte variante de scurtat si drumul sa nu fie tot o groapa si un sant ?
-A doua poza e drumul pana la autostrada, este bun pe acolo ? Am citit pe acest forum ca cineva a luat-o pe drumul care trece prin padure si care a fost foarte ingust plus bonus peripetii cu animale salbatice  ......

Ia in calcul si varianta din atasament. Drumul e bun, se merge bine si nu e aglomerat. Doua observatii, totusi. Prima: intre Resita si Oravita e o portiune cam de 30 km cu multe curbe. A doua: cam cu 7 km inainte de granita drumul e foarte petecit si valurit, insa cum intri in Serbia totul redevine normal. Cateva detalii despre portiunea din Serbia gasesti la postul #783.

Attached Files



#803
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008

View Postmktinapex, on 20th July 2011, 11:24, said:

Inca nu m-am hotarat la ce ora sa plec din Cluj Napoca(august in timpul saptamanii), am auzit ca prin Serbia sunt peisaje frumoase si m-as opri sa mai fac cate o poza.

-Prima poza arata drumul de la Deva la Moravita (cred ca e bun), exista si alte variante de scurtat si drumul sa nu fie tot o groapa si un sant ?
-A doua poza e drumul pana la autostrada, este bun pe acolo ? Am citit pe acest forum ca cineva a luat-o pe drumul care trece prin padure si care a fost foarte ingust plus bonus peripetii cu animale salbatice  :coolspeak:
-Urmatoarele 3 poze drumul pana in Keramoti de unde este feribot pana in Thassos (Limenas)

Stie cineva cam pe la ce ora sa plec, sa pot ajunge in Serbia pe zi si sa ajung in Thassos la o ora rezonabila ( sa nu ajung la 12 noaptea sa dorm in masina pana la primu feribot  :rolleyes:  ) ?

Multumesc

Attachment d_1.pngAttachment d_2.pngAttached File  d_3.png   847.92K   69 downloads]Attachment d_4.pngAttachment d_5.png


Salut,

Pentru traseul Cluj - Keramoti, m-as gandi si la varianta prin Bucuresti - Stara Zagora din urmatoarele considerente:
- este mai scurt (n-am verificat cu vreun program, dar la prima impresie cred ca sunt vreo 200 de km mai putin)
- se trec numai 2 vami in loc de 3, traversezi doar tari membre UE
- mergi mai putin prin Grecia, unde combustibilul este cel mai scump din toata Europa si mergi mai mult prin Bulgaria, unde carburantul este cel mai ieftin
- oricum fa plinul pe continent, ca pe insula carburantul este si mai scump

#804
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvxp, on 22nd July 2011, 17:54, said:

eu ti-as recomanda cluj - severin, ai 2 variante sau chiar 3
Cluj - Alba -Simeria -Hateg - Caransebes - Severin - stiu ca drumu e foarte bun de la Severin la Sebes, eu am facut 4 ore, alta varianta ar fi Hateg - Petrosani -Tg Jiu - Severin , e nitel mai scurt dar faci ceva mai mult ca timp pe aici, apoi ar mai fi Cluj - Sibiu - Vilcea - Severin.

eu sunt din Severin, am fost la Hanioti in iunie, 760 km de acasa pana la hotel, am plecat la 3:10 de acasa si am ajuns in fata la hotel la 13:50, 6 opriri si alimentat pe drum, in vami am stat cam 15 - 20 min la o vama .
iti pun un print cu un traseu Cluj - Salonic, apoi vezi iti mai faci si tu calcule.
Tot pe traseul asta o sa merg si eu. Cluj-Portile de Fier-Serbia-Macedonia-Lefkada. Imi puteti spune va rog cat costa cartea verde pt Macedonia si Serbia?

@mktinapex cand pleci?

#805
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Multumesc pentru variante, o sa ma uit in detaliu la fiecare si o sa aleg o varianta.
Voi trece si pe la un BCR sa vad daca imi pot schimba in monezi.

O carte verde din cate am intrebat ar fi vreo 40-45lei pe o luna(numai la cineva am intrebat), o sa mai intreb inca in 2-3 locuri.
Nici la mine pe asigurare nu sunt incluse serbia si macedonia.

P.s. plec in 10 august  :OK:

#806
calincc

calincc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2011
Ieri ne-am intors si noi din Muntenegru, mai exact din Budva. Cum am citit topicul inainte de plecare, cred ca este de datoria mea sa dau si ceva inapoi. Tin sa precizez ca mi-a placut foarte mult locul ales si cred ca voi merge din nou si anul viitor. Mai jos, vreau sa fac o lista cu ce mi-a placut si ce nu (oriunde este loc de mai bine). Evident, sunt parerile mele, deci subiective.

Ce nu a fost ok:
- sarbii si muntenegrenii nu cred ca stiu ca masinile sunt dotate cu semnalizare
- tot ei, in mare parte, nu schimba pe faza scurta cand te intersectezi cu ei noaptea
- foarte multe radare in ambele tari
- grija la granita dintre Serbia si Muntenegru. Se lucreaza la drum si acesta este inchis in intervalele orare 09.30 - 12.30, 14.30 - 17.30 si 22.00 - 03.00, ora lor
- Sveti Stefan, unde nu ai voie sa mergi decat daca esti cazat la hotelurile de acolo

Ce mi-a placut:
- drumul prin munte care e plin de tuneluri si peisaje splendide. Si nu e foarte greu. Cine a zis ca Transfagarasanul e floare la ureche pe langa asta, cred ca nu a fost nici in Muntenegru, nici pe Transfagarasan
- in general cam, toate peisajele sunt frumoase, prin munti
- Budva in sine e o statiune superba, nu are rost sa o comparam cu Mamaia si alte statiuni de la noi. Poate doar la faptul ca e aglomerata si sunt multi tineri, distractie mare.
- manastirea Ostrog, o minunatie construita in munte
- mausoleul din parcul national Lovcen, unde simti ca esti in nori. La propriu.
- golful Kotor, din nou superb
- insula din Persat si biserica de pe ea, Lady of the Rocks, ce are un muzeu si o istorie interesanta. Singura lor insula artificiala, are forma de nava
- cetatea din Budva
- am fost si pana in Dubrovnik in Croatia, mi-a placut si mai atre ca Budva, insa si preturile sunt pe masura
- vamesii au fost foarte ok pe tot traseul ce l-am facut
- lumea e mai civilizata ca la noi si mai amabila. In drum spre mausoleul de la Lovcen ne-am cam pierdut prin Cetinje, am intrebat un localnic cum iesim. Nu stia engleza, dar s-a prins unde vrem sa ajungem. Ne-a facut semn sa mergem dupa el. Ne-a scos omul din oras, ne-a facut semn ca de acolo sa mergem tot inainte si el s-a intors in treaba lui.
- mancarea mi s-a parut buna si la preturi super ok.  Adevarat, am dat si o data mult pe masa, dar asta pentru a ne satisface pofta de fructe de mare si alte minunatii. In rest, cred ca o singura data am platit peste 10 euro pentru 2 persoane pe mancare
- ai ce vizita, in caz vremea nu e buna: munti, muzee, biserici, acvarii, etc

Pentru cine e interesat, traseu ales de noi a fost: TIMISORA-MORAVITA-VARSET-PANCEVO-BELGRAD-CACAK-UZICE-BIEPOLO POLIJE-PODGORITA-CETINIJE-BUDVA

#807
inteuro

inteuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.12.2009
Buna ziua,

undeva la inceputul lunii august voi pleca spre Italia si as vrea sa trec cu feribotul din croatia. Ma puteti ajuta? Multumesc!

Edited by inteuro, 26 July 2011 - 08:22.


#808
certezeanu

certezeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.04.2009

View Postadim1300, on 12th July 2011, 09:06, said:

Benzinaria chiar dinainte de vama MK-GR, de pe sensul spre Grecia, este OKTA. Nu stiu mai multe despre ea deoarece nu am oprit acolo.



Nu sunt intrutotul de acord. Portiunea Bela Crkva – Vracev Gaj – Gaj – Kovin (drum nr.115 conform Google Maps) este intr-o stare mai buna decat DN 57 Oravita – Naidas. Este un pic mai ingust intradevar (fiind drum judetean), dar nici vorba sa fie de latimea unei benzi in total; trec lejer doua masini una pe langa alta. Am fost pe aceasta portiune atat ziua, cat si noaptea, fara a intampina nicio problema. Asfaltul e bun, fara gropi sau denivelari, iar drumul marcat cu vopsea fosforescenta si stalpi de ghidare pe marginea drumului. Ba mai mult, ziua am vazut un utilaj care tundea iarba de pe marginea drumului. Si in Bela Crkva si in Kovin sunt indicatoare suficiente ca sa nu gresesti drumul spre Romania sau Smederevo, dupa caz. Nu am intalnit animale nici ziua nici noaptea. In schimb am intalnit noaptea intre Resita si Oravita o vulpe, un iepure, trei arici si doi soareci de camp. Asta inseamna ca trebuie evitat DN 58 si DN 57B ? Eu, dar vad ca si altii de pe forum care au fost pe aceasta ruta, nu am avut niciun incident.


Referitor la drumul prin padure, acela nu este pe traseul Kovin-Gaj-Bela Crkva ci este o scurtatura Kovin-Susara-Vrsac. Am patit-o si eu anul trecut cand veneam din Grecia si drumul catre Gaj era inchis pt lucrari si a trebuit s-o iau pe Susara. Intr-adevar drumul e prin padure si are loc o singura masina. Noi am venit bine dar pt ca plouase in zona a trebuit sa ma dau jos de cateva ori sa verific baltile din fata sa nu fie gropi mari. Una peste alta a fost o experienta interesanta dar nu as repeta-o. Ca sa nu o luati pe acolo din greseala trebuie sa veniti pe 115 si nu pe 123. 115 e intr-o stare foarte buna. Singura problema cu indicatoarele este in localitati, dar acolo puteti intreba.

#809
adim1300

adim1300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.10.2008

View Postcertezeanu, on 26th July 2011, 09:41, said:

Referitor la drumul prin padure, acela nu este pe traseul Kovin-Gaj-Bela Crkva ci este o scurtatura Kovin-Susara-Vrsac. Am patit-o si eu anul trecut cand veneam din Grecia si drumul catre Gaj era inchis pt lucrari si a trebuit s-o iau pe Susara. Intr-adevar drumul e prin padure si are loc o singura masina. Noi am venit bine dar pt ca plouase in zona a trebuit sa ma dau jos de cateva ori sa verific baltile din fata sa nu fie gropi mari. Una peste alta a fost o experienta interesanta dar nu as repeta-o. Ca sa nu o luati pe acolo din greseala trebuie sa veniti pe 115 si nu pe 123. 115 e intr-o stare foarte buna. Singura problema cu indicatoarele este in localitati, dar acolo puteti intreba.

Corect. Asta incercam si eu sa subliniez, ca drumul 115 e o alegere buna.

#810
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Am inteles ca trebuie set de becuri prin macedonia, ce becuri contine ? (nu sunt mare fan auto  :rolleyes: )

Edited by mktinapex, 27 July 2011 - 10:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate