Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#2233
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007

View Postvodaro, on 07 iulie 2022 - 09:52, said:

Salutari tuturor,

Ma pregatesc de un drum Timisoara - Serbia - Bosnia - Croatia - Muntenegru - Serbia - Timisora si am o dilema.
Cel putin in Bosnia si Serbia este obligatorie dotarea autoturismelor cu roata de rezerva.

Stiu si sunt de acord ca roata de rezerva este esentiala insa masina cu care mergem este hibrid si nu este prevazuta cu roata de rezerva.
Credeti ca o sa avem probleme cu politia in aceasta situatie ?

Multumesc!

Am traversat de multe ori Serbia atat spre Macedonia cat si spre Muntenegru si de fiecare data am facut-o cu masini care nu aveau roata de rezerva. Sincer sa fiu nici nu stiam de regula asta. Mai degraba pregateste o hartie de 20 euro si mergeti linistiti..

#2234
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 13.06.2005
Eu trec săptămânal în Serbia și m-a oprit poliția de peste 20 ori - am platit și 3 amenzi din care două au fost clar reavoință (n-am dat șpagă)... dar nici când era clar că sunt puși pe șpagă nu m-au întrebat de roata/triunghi/trusa...daca nu mă înșel teoretic in Serbia trebuie sa ai la mașina și vesta reflectorizanta :)

Apropo de astfel de controale, singura țară unde s-a verificat dotarea mașinii a fost Ukraina iar polițistul mi-a atras atenția că extinctorul e expirat dar am scăpat fără taxă... :)

Edited by dansysro, 10 July 2022 - 16:24.


#2235
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Eu nu as pleca fara roata de rezerva, mai ales in tarile astea! O roata de dimensiuni mici nu ocupa asa mult. Sigur sunt chestii mult mai putin importante pe care le puteti lasa acasa si sa faceti loc pt ceva esential. Daca te apuci sa dai telefoane prin tarile astea te costa mai mult decat acea roata de rezerva. Nu mai vorbim ca cine are chef de pierdut timpul pt cautat service, cumparat cauciuc nou (apropo, trebuie macar 2 schimbate daca sunt cat de cat uzate) cand poti rezolva singur problema pe marginea drumului in cateva minute...

#2236
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007

View Postcamelia19, on 11 iulie 2022 - 14:21, said:

Eu nu as pleca fara roata de rezerva, mai ales in tarile astea! O roata de dimensiuni mici nu ocupa asa mult. Sigur sunt chestii mult mai putin importante pe care le puteti lasa acasa si sa faceti loc pt ceva esential. Daca te apuci sa dai telefoane prin tarile astea te costa mai mult decat acea roata de rezerva. Nu mai vorbim ca cine are chef de pierdut timpul pt cautat service, cumparat cauciuc nou (apropo, trebuie macar 2 schimbate daca sunt cat de cat uzate) cand poti rezolva singur problema pe marginea drumului in cateva minute...

Nici eu nu as pleca fara roata de rezerva daca as avea de ales, suntem 4 persoane, nu avem la ce sa renuntam astfel incat sa incapa acea roata, ramane ceva loc dar nu suficient. Asa cum am precizat, portbagajul este micsorat semnificativ din cauza bateriilor pt hybrid, o solutie tehnica proasta.

In cazul unei pene, fie rezolv provizoriu cu kitul de pana, fie sun proprietarul masinii (firma, call-center 24/7, asigurare asistenta rutiera), specific locatia exacta si se ocupa de toate detaliile (confirmat).

In 25 de ani de calatorit cu masina prin strainatate nu am facut nicio pana de cauciuc si uneori am mers pe drumuri foarte proaste prin Balcani.
De fapt, in 25 de ani am avut o singura pana, in Romania, un cui bine infipt care abia lasa roata sa se desumfle, doar la vulcanizare am descoperit.

Problema mea este cum conving eu un politist din Bosnia ca nu incalc legea, roata de rezerva obligatorie, din moment ce masina nu este proiectata pentru asa ceva.

Edited by vodaro, 11 July 2022 - 16:20.


#2237
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Pote aveti posibilitatea montarii unui portbagaj suplimentar pe plafonul masinii, asemenea portbagaje sunt si de inchiriat, daca nu ai un prieten de la care sa-l imprumuti.

Edited by w140, 11 July 2022 - 17:18.


#2238
Adi_tms

Adi_tms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2022
Credeți că după data de 5 septembrie va fi mai liber la granița dintre SRB și NMK, respectiv NMK și GR?
Mulțumesc!


#2239
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Logica spune ca da, dar practic n ai de unde sa stii cum prinzi. Daca pleci sambata poate sa fie mai aglomerat decat e o zi de miercuri in perioada asta.

#2240
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,527
  • Înscris: 13.03.2005

View PostAdi_tms, on 28 august 2022 - 16:48, said:

Credeți că după data de 5 septembrie va fi mai liber la granița dintre SRB și NMK, respectiv NMK și GR?
Mulțumesc!
Da, cu siguranță. Eu m-am întors în 3 august și am stat doar 30 minute la Gr Nmk și doar 10 minute având în față vreo 7, 8 mașini la NMK Srb (au avut ghișeele unul langa altul, macedonenii și sârbii), adică foarte puțin, având în vedere că la dus am stat peste 2,5 ore la Srb NMK și încă  1 ora la NMK Gr, dar a fost duminică...

#2241
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
La dus probabil ai prins valul de turci care traiesc in Germania dar vin sa-si petreaca vacanta de vara in Turcia. Valul asta genereaza acum aglomeratie pe intoarcere.

#2242
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

View Postmdt, on 28 august 2022 - 21:01, said:

La dus probabil ai prins valul de turci care traiesc in Germania dar vin sa-si petreaca vacanta de vara in Turcia. Valul asta genereaza acum aglomeratie pe intoarcere.
Spre Turcia nu prea au ce cauta pe la vamile cu NMK Posted Image

#2243
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Poate unii o iau prin Grecia ca sa evite ruta si mai aglomerata, prin Bulgaria. La fel cum unii merg prin Ungaria-Serbia iar altii prin Croatia-Sebia. Noi probabil suntem ocoliti pt ca nu prea avem autostrada…

(Daca vii pe Budapesta - Szeged la sfarsit de iulie intalnesti plin de masini de Germania, Danemarca, Elvetia, toate cu turci in ele. Idem pe Zagreb - Belgrad. Pe ruta cu Ungaria de la Szeged o iau spre Novi Sad)

Edited by mdt, 28 August 2022 - 23:35.


#2244
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Greu de tot să intri în / ieși din Serbia. Sâmbătă 13 aug seara, la Porțile de Fier 1. Vreo 3-3.5 ore pierdute (dus + întors) la PTF, 90 % la sârbi. Un singur individ pe sens, scanare documente, plus sârbii care se băgau în față.

#2245
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Salutare, in primavara(sfarsit mai) vreau sa fac un traseu de 2 sapt prin Serbia, Macedonia,Albania, Muntenegru, are cineva o idee de traseu?
Ma gandeam la 2 nopti Sofia, 2 nopti Salonic, 2 nopti Saranda, 2 nopti Tirana, 3 nopti Kotor, 3 nopti Belgrade cu Novi Sad.
Ce as putea imbunatati?

#2246
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Eu am facut aproximativ acelasi traseu, doar ca in sens invers, pana la Burgas, Mamaia, (Rasnov) Brasov.
Nu ai specificat locatia de plecare si destinatia finala, asa ca traseul este fara acestea, doar cu cele enumerate de tine:
Sofia --> Salonic --> Saranda --> Tirana --> Kotor --> Belgrad --> Novi Sad = 1.774 km
Pentru a vizualiza corect traseul, (nu pe android) deschide de pe PC sau laptop urmatorul link: https://goo.gl/maps/KbDpGNgphkkuqw818
care ar trebuii sa arate conform atasamentului de mai jos.
Eu pe acest traseu as arunca un ochi si la: Parga (GR), Ksamil (AL), Durres (AL), Budva (MN). daca nu aveti rau de serpentine poti merge de la Ksamil la Vlore pe coasta, trsaseul este mai spectaculos. Pentru Macedonia de Nord ar trebui sa te abati cam mult de la traseu.

Attached Files


Edited by w140, 01 September 2022 - 12:38.


#2247
Adi_tms

Adi_tms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.01.2022
Revin cu un update:
M-am întors în data de 19 septembrie din concediul din Albania+2 zile în Grecia, mai mult de popas/pentru a scurta drumul, și pot spune că între GR și NMK am stat cam 25-30 de minute, iar la vama NMK-SRB, surpriză, surpriză, aproape o oră(Țin să spun că am prins o coadă mai lentă de felul ei, în stânga noastră s-a mers cu un avans de 9 mașini față de reperul luat-Un motiv ar fi că simpaticul vameș macedonean trăgea din țigară, după care se uita peste pașapoarte, trăgând mai o dată din țigară și tot așa).
O întrebare legată de subiect, dar totuși puțin off-topic: Vameșii macedoneni/albanezi au ștampilat vreodată pașapoartele pentru intrare/ieșire?(Mă gândesc că acest lucru se aplica înainte de 2010 când, dacă nu spun prostii, puteam merge doar cu pașapoartele în țările non-UE din Balcani.

Sunt tare curios cum va fi traseul prin Bulgaria după ce intrăm în Schengen, deoarece practic scăpăm de vămi, și nu mai pierdem timp(Ar mai fi varianta să se meargă TM-Moravita-Niš-Sofia, dar aici e păcăleală la granița SRB-BG, dacă ajungi la momentul nepotrivit stai și 3-4 ore cu "nemții").Oricum mai e mult până departe ca să mergem pe relația Timisoara-Calafat pe autostradă...

#2248
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Am făcut o vizită prin Vârșeț, Serbia și din neatenție am încălcat regulile rutiere în centrul orașului unde-i imposibil să nu fi fost camere.
Ei bine, nu m-a oprit niciun milițian să mă ia la întrebări, dar am rămas uimit când am văzut cât de ostili sunt cu legislația în reguli și sancțiuni și mai ales din povestirile altora. Deci, mă aștept să fiu amendat după ce am citit mai cu atenție regulile lor. Întrebarea este, vin acasă amenzile din Serbia sau să mă aștept la următoarea vizită la ei cu o surpriză? Din cunoștințele voastre.

#2249
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Acasa (in RO) nu vin amenzile rutiere din SRB, ...in schimb, daca la urmatoarea vizita in SRB..., nu stiu.

Edited by w140, 14 November 2022 - 18:41.


#2250
test88

test88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.06.2014
Buna ziua,

Aveti idee daca se poate calatori in Serbia si Muntenegru daca masina are RCA la Euroins ? Evident pe RCA apare ca ar fi valabil in Serbia si Muntenegru. Pe site-ul MAE scrie ca ar fi obligatorie o asigurare medicala, a fost cineva intrebat la vama sau pus sa o arate ?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate