Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#2215
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Nu-mi fac griji decât de statul in vamă la intrarea in Croația. In rest, după Pozarevak e numai autostrada până la întoarcere, iar stații de încărcare sunt puzderie.

#2216
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Se sta mult la vama la intrarea in Croatia cand sunt cozi mari formate din populatia de origine turca stabilita in Germania ce se intoarce dupa vizitarea neamurilor din tara natala. Asta de obicei e pe la sfarsitul verii/vacantelor in Germania. In sens invers se sta mult pe la inceputul verii.

Edited by mdt, 18 May 2022 - 14:50.


#2217
anyad1

anyad1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2019
Vreau sa ma duc in Grecia prin Serbia si Macedonia. Oare trebuie procura daca masina e pe numele altcuiva?

Edited by anyad1, 16 June 2022 - 11:09.


#2218
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Teoretic da, practic nu au cerut niciodata.

#2219
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajanyad1, pe 16 iunie 2022 - 11:08, a scris:

Vreau sa ma duc in Grecia prin Serbia si Macedonia. Oare trebuie procura daca masina e pe numele altcuiva?
Am fost de 10 ori cu mașina de serviciu, in concediu in Grecia din 2009 până acum 2 ani, și în afara de talon și carte verde nu mi-a cerut nimic legat de mașină...

#2220
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Unde va cazati in Serbia sau Macedonia cand mergeti in Grecia?

#2221
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Pana acum am mers mereu dintr o bucata pana in Grecia (din TM), dar anul asta la intoarcere am rezervat in Skopje la Hotel Doa, e centra, are parcare subterana si md, iar review-urile sunt bune. O sa scriu cum mi s a parut dupa ce ma intorc. Am vazut ca multa lume face popas in Demir Kapija la Royal Winery Queen Maria.

#2222
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

Vizualizare mesajanonima1, pe 24 iunie 2022 - 20:56, a scris:

Unde va cazati in Serbia sau Macedonia cand mergeti in Grecia?

hotel consul in Nis
Jordan Luxury langa vama macedonia grecia

#2223
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
In Nis și Skopje se găsesc apartamente foarte convenabile pe Airb&b...evident fara micdejun... Am mai oprit la Star Dojran când am mers mai departe...și este și o vama mai mica diferită de Evzoni de obicei mai libera...

Edited by dansysro, 25 June 2022 - 10:33.


#2224
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Niska Banja, aproape de centura Nișului (ocolul nu e mare) cu un parc superb.

Attached Files



#2225
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Care e pretul actual al motorinei in Serbia si Macedonia?
Ce am gasit pe net e din 20-06 https://www.cargoped...rburanti-europa

#2226
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Serbia la benzinariile NisPetrol:

Euro Premium 95 = 193,00 RSD/l (aprox 8,12 ron)
Euro Diesel = 204,00 RSD/l  (aprox 8,59 ron)

Macedonia la benzinariile MakPetrol:

Benzina ULTRA 95+  = 109,00 MKD/l (aprox 8,79 ron)
ULTRA Diesel  = 109,00 MKD/l  (aprox 8,79 ron)

https://ro.fuelo.net/?lang=en

Edited by w140, 28 June 2022 - 22:06.


#2227
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Salut, cum e cu cartea verde? Se poate intra in Serbia si Macedonia cu asigurarea in format electronic sau tiparit pe hartie alba?

#2228
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Mai bine e sa o ai tipărită. Macedonenii verificau cartea verde.... De 10 ori am fost cu mașina și de fiecare data au cerut expres și cartea verde...


#2229
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007
Salutari tuturor,

Ma pregatesc de un drum Timisoara - Serbia - Bosnia - Croatia - Muntenegru - Serbia - Timisora si am o dilema.
Cel putin in Bosnia si Serbia este obligatorie dotarea autoturismelor cu roata de rezerva.

Stiu si sunt de acord ca roata de rezerva este esentiala insa masina cu care mergem este hibrid si nu este prevazuta cu roata de rezerva.
Nici macar nu are loc pentru asa ceva in portbagaj, locul fiind ocupat cu baterii Posted Image , in schimb este dotata cu pompa electrica si kit de vulcanizare (spray) .

Deoarece suntem 4 persoane in masina, cu bagajele aferente, chiar nu avem loc pentru o roata de rezerva.
Credeti ca o sa avem probleme cu politia in aceasta situatie ?

Multumesc!

Edited by vodaro, 07 July 2022 - 09:55.


#2230
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
N-are cum , așa e din fabrică. Dar pentru siguranța ,mi-am făcut roată nouă, nici a mea nu are decât kitul ăla de pana, dar are loc de rezervă, mi-am luat cric și merg liniștit... Dacă faci ,Doamne feri, o tăietură mare în cauciuc trebuie să cauți online după o vulcanizare mobilă, ceea ce e un dezastru în Serbia și Macedonia de Nord. Măcar caută un nr de vulcanizare mobilă sa fii pregatit.

#2231
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
.. eventual scoți din bagaje cate o pereche de pantaloni și un tricou de la fiecare și faci loc pentru o rezerva de dimensiuni reduse.

#2232
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007

View PostdaniMMM, on 09 iulie 2022 - 18:46, said:

N-are cum , așa e din fabrică. Dar pentru siguranța ,mi-am făcut roată nouă, nici a mea nu are decât kitul ăla de pana, dar are loc de rezervă, mi-am luat cric și merg liniștit... Dacă faci ,Doamne feri, o tăietură mare în cauciuc trebuie să cauți online după o vulcanizare mobilă, ceea ce e un dezastru în Serbia și Macedonia de Nord. Măcar caută un nr de vulcanizare mobilă sa fii pregatit.

Multumesc! Am asigurare si numar de suport 24/7 dar este buna ideea de a gasi ceva numere locale Posted Image

View PostdaniMMM, on 09 iulie 2022 - 19:51, said:

.. eventual scoți din bagaje cate o pereche de pantaloni și un tricou de la fiecare și faci loc pentru o rezerva de dimensiuni reduse.

Am incercat sa gasesc o solutie dar din pacate bateriile ocupa mai mult decat locul rotii de rezerva, podeaua portbagajului este suprainaltata, cea mai proasta idee ever, reducand semnificativ spatiul disponibil. Daca nu sunt atent si nu ancorez bagajele, imi cad cand deschid portbagajul Posted Image

https://changinglane...-1-1024x768.jpg

Din fericire msina nu este proprietatea mea, nu as da banii pe o astfel de solutie hybrid care ocupa mult prea mult din portbagaj.
Din pacate sunt nevoit sa o folosesc cu aceasta ocazie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate