Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#2197
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011
pe traseul asta nu a mers nimeni?  https://goo.gl/maps/9DXyHazaATVdFZ728

Bucuresti > Sofia > Kyustendil > Tetovo (North Macedonia) > Kotor

multumesc de raspunsuri

#2198
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
Vama de la Kalotina (Nis - Sofia) este doar pentru masochiști.... După ce am trecut vama spre Sofia am pierdut peste o ora pentru a traversa șantierul din zona, asta după ce stătusem doua ore in vama ...
Drumul Negotin-Kalotina și el plin de semafoare, lucrări, decopertari...
Cea mai proasta decizie sa folosesc acest traseu, dar macar am văzut cascada Bigăr
Vodopad Bigar
https://maps.app.goo...1Jkc4UynoCXK2x9

Nu știu de ce nu pot pune poze de pe tel...

Edited by dansysro, 02 July 2021 - 18:56.


#2199
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
makima@
Am venit pe acel traseu de la Schenjin la Skopje.
Drumul din Albania până la vama Debar era pitoresc dar foarte prost... nu știu dacă am scos o medie de 20km/h pe respectiva porțiune de vreo 70 km... Mai bine ocolești pe la Struga, eventual cazare acolo (eu am stat de doua ori la hotel Venezia)

#2200
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
A mers cineva anul asta spre Muntenegru? Nu am inca cazare stabilita, vreau sa merg poate 5-7 zile. O recomandare -doua de traseu cu plecare din Bucuresti?
Nu am traversat decat o data Serbia(Croatia- Portile de fier 2), cu 8 ani in urma, deci irelevant. In rest, sunt complet paralel cu situatia actuala.
Ce mai e de actualitate pt Serbia referitor la masina? Dar Muntenegru? RCA,ITP, nu se pune problema.
1.Limitele de viteza stiu ca trebuie respectate la sange.
2.La ce sa fiu atent? Se cer trusa de becuri, veste reflectorizante, etc?
3.Nu am roata de rezerva(am rezervor gpl si kit de pana). Sa imi fac griji? Merg mult pe nationale, se gasesc vulcanizari des la nevoie?
4.Calitatea drumurilor cum e? Exista vreun site sau harta a calitatii drumurilor ( similara cu cea din BG) ?
5.Ce zone sa evit?
6.Eventual-Un popas de masa de pranz prin Serbia pe traseul recomandat? Platile cu , cardul, se recomanda ( sunt comisioane mari?) sau sa fiu mereu cu , cash-ul in buzunar?
7.Politia cum e in MNE? Dar infractionalitatea?
8.La vamile SRB-MNE se sta mult? Se leaga de ceva anume?
9.Daca inteleg bine, in SRB, se plateste doar autostrada la portile de taxare(merge cu euro marunt/card)? In MNE sunt taxe de drum?
Tips and tricks? Posted Image

As lua o cazare intermediara la dus imediat cum intru in MNE.
Apreciez orice sfat. Revin si cu alte intrebari pe parcurs.
Multumesc,

Edited by AdrianHH, 14 July 2021 - 12:57.


#2201
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In Serbia cind intri pe autostrada, te pozeaza si tu apesi pe buton ca sa-ti scoata tichetul cu numarul masini, locul de intrare si ora. Cind iesi de pe autostrada, dai tichetul omului de la ghiseu si-ti apare pe ecran cit ai de plata. Se poate plati cu dinari sirbesti (diferiti de cei macedonieni), cu euro, sau cu cardul. Eu prefer cardul, ca-i mai ieftin. La euro se face rotunjire in sus si trebuie sa ai bani "marunti", dar nu foarte marunti ca nu accepta dinaia de 1cent sau 5 centi (nu mai stiu de la ce moneda in sus accepta, pentru ca eu intodeauna am platit cu cardul)

Mie nu mi-au cerut niciodata vesta, becuri sau alte timpeni de care tot aud pe forum ca ar trebui cica sa le ai. Din 2007 am iesit an de an cu masina prin Bulgaria, Turcia, Serbia, Macedonia, Grecia, Albania si nu ma intrebat niciodata nimeni de asa ceva.

In Serbia la benzinarii am platit cu cardul. Se poate si in euro si la unele dintre ele primesti restul tot in euro. La restaurant in oras am platit cu cardul. Daca platesti cu euro, primesti restul in dinari.

In Macedonia, cind am dormit citeva zile la Ohrid, am preferat sa schimb citiva euro ca sa am moneda locala, ca nu peste tot mergea cu cardul si am incercat sa evit plata cu euro la cursul dictat de barman/ospatar. Existau suficiente case de schimb valutar, astfel incit sa schimb sa zicem ca 50 euro si dupa 1 ora daca-mi terminam bani, sa ma duc sa schimb alti 50 euro. Cursul era la fel peste tot.

In concediu in Albania, am facut la fel. Schimbam cite 100 de euro si cind se terminau, mai schimbam. Gaseai case de schimb la tot pasul si cursul era la fel, in mai multe statiuni. La unele supermarketuri se putea plati si cu euro si aveau cursul afisat si era identic cu cel de la casele de schimb (eu plateam cu cardul)

In Muntenegru nu am fost niciodata. Asa ca vezi tu la fata locului care este cursul euro si cam cite case de schimb valutar sint prin statiune.

LE
Acum am vazut pe wikipediaca Muntenegru nu are moneda propri si ca folosesc Euro. Deci ai scapat de grija conversiilor valutare

Edited by florin71_skoda, 14 July 2021 - 14:01.


#2202
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
In Serbia nu iau monede sub 20 de centi, sau cel putin nu luau acum un an, in Macedonia sub 50 de centi.

 AdrianHH, on 14 iulie 2021 - 12:45, said:


2.La ce sa fiu atent? Se cer trusa de becuri, veste reflectorizante, etc?
3.Nu am roata de rezerva(am rezervor gpl si kit de pana). Sa imi fac griji? Merg mult pe nationale, se gasesc vulcanizari des la nevoie?


Din cate stiu da, ambele, mai bine sa le ai si sa nu ai nevoie decat invers.

La fel si eu, dar mi-am luat o rezerva, nu ai ce face cu kitul ala la o pana serioasa. Exista si vulcanizari mobile, inarmeaza-te inainte de plecare cu numere de telefon, poti face o pana pe coclauri, la distanta de localitati.

#2203
radumamii80

radumamii80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 03.02.2009

 AdrianHH, on 14 iulie 2021 - 12:45, said:

A mers cineva anul asta spre Muntenegru? Nu am inca cazare stabilita, vreau sa merg poate 5-7 zile. O recomandare -doua de traseu cu plecare din Bucuresti?
Nu am traversat decat o data Serbia(Croatia- Portile de fier 2), cu 8 ani in urma, deci irelevant. In rest, sunt complet paralel cu situatia actuala.
Ce mai e de actualitate pt Serbia referitor la masina? Dar Muntenegru? RCA,ITP, nu se pune problema.
1.Limitele de viteza stiu ca trebuie respectate la sange.
2.La ce sa fiu atent? Se cer trusa de becuri, veste reflectorizante, etc?
3.Nu am roata de rezerva(am rezervor gpl si kit de pana). Sa imi fac griji? Merg mult pe nationale, se gasesc vulcanizari des la nevoie?
4.Calitatea drumurilor cum e? Exista vreun site sau harta a calitatii drumurilor ( similara cu cea din BG) ?
5.Ce zone sa evit?
6.Eventual-Un popas de masa de pranz prin Serbia pe traseul recomandat? Platile cu , cardul, se recomanda ( sunt comisioane mari?) sau sa fiu mereu cu , cash-ul in buzunar?
7.Politia cum e in MNE? Dar infractionalitatea?
8.La vamile SRB-MNE se sta mult? Se leaga de ceva anume?
9.Daca inteleg bine, in SRB, se plateste doar autostrada la portile de taxare(merge cu euro marunt/card)? In MNE sunt taxe de drum?
Tips and tricks? Posted Image

As lua o cazare intermediara la dus imediat cum intru in MNE.
Apreciez orice sfat. Revin si cu alte intrebari pe parcurs.
Multumesc,

Salutare

am fost in Muntenegru in august 2019 si in 3 saptamani plec iarasi pentru o saptamana. iesim in Serbia pe la vama Moravita,plecam din BN, pe autostrada in Serbia platesti exact cum a spus un coleg mai sus, politie am vazut destul de multa in ambele tari, echipaje care opreau aleatoriu masini dar pe noi nu ne-au oprit!. nici eu nu am roata de rezerva dar mi-am facut un card de asistenta rutiera de vacanta valabil 2 saptamani in toata Europa, nu am avut nevoie de el dar mai bine sa ai in caz de ceva!. drumurile sunt precum la noi, o singura banda pe sens cam peste tot, multe zone erau in lucru in 2019!. sa te inarmezi cu multa rabdare ca dai de toti idiotii prin ambele tari, exact ca la noi!. in rest pe coasta Muntenegreana foarte mare aglomeratie, preturi in 2019 mai bune ca la noi in tara, ma refer strict la mancare la restaurant, bautura o idee mai scumpa!. Referitor la trecerile de frontiera...in Serbia am intrat foarte repede, era 5 dimineata, greul a fost la iesire din Serbia, am stat la o coada infernala vre.o 2 ore dar dupa ce am trecut de Serbia la intrare in Muntenegru a mers foarte repede, maxim 10 minute!. la sarbi era in constructie punctul de trecere!. sa fie valabila asigurarea RCA in ambele tari, la intrare in MNE au cerut.o!.
cu cardul nu am platit nicaieri, doar cash euro!. Posted Image

#2204
nilf40f

nilf40f

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.05.2007

 radumamii80, on 14 iulie 2021 - 18:46, said:


Salutare

am fost in Muntenegru in august 2019 si in 3 saptamani plec iarasi pentru o saptamana. iesim in Serbia pe la vama Moravita,plecam din BN, pe autostrada in Serbia platesti exact cum a spus un coleg mai sus, politie am vazut destul de multa in ambele tari, echipaje care opreau aleatoriu masini dar pe noi nu ne-au oprit!. nici eu nu am roata de rezerva dar mi-am facut un card de asistenta rutiera de vacanta valabil 2 saptamani in toata Europa, nu am avut nevoie de el dar mai bine sa ai in caz de ceva!. drumurile sunt precum la noi, o singura banda pe sens cam peste tot, multe zone erau in lucru in 2019!. sa te inarmezi cu multa rabdare ca dai de toti idiotii prin ambele tari, exact ca la noi!. in rest pe coasta Muntenegreana foarte mare aglomeratie, preturi in 2019 mai bune ca la noi in tara, ma refer strict la mancare la restaurant, bautura o idee mai scumpa!. Referitor la trecerile de frontiera...in Serbia am intrat foarte repede, era 5 dimineata, greul a fost la iesire din Serbia, am stat la o coada infernala vre.o 2 ore dar dupa ce am trecut de Serbia la intrare in Muntenegru a mers foarte repede, maxim 10 minute!. la sarbi era in constructie punctul de trecere!. sa fie valabila asigurarea RCA in ambele tari, la intrare in MNE au cerut.o!.
cu cardul nu am platit nicaieri, doar cash euro!. Posted Image
Buna ce traseu ai urmat ca sa ajungi din Serbia in Muntenegru? Am inteles ca ar fi mai multe variante, inclusiv care sa evite regiunea Durmitor unde urci destul de mult in munti.

#2205
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011
cineva cunoaste, e deschisa vama Foeni spre Serbia?

#2206
radumamii80

radumamii80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 03.02.2009

 nilf40f, on 05 septembrie 2021 - 20:32, said:

Buna ce traseu ai urmat ca sa ajungi din Serbia in Muntenegru? Am inteles ca ar fi mai multe variante, inclusiv care sa evite regiunea Durmitor unde urci destul de mult in munti.

salut. si in 2019 si anul acesta am intrat in Muntenegru pe la Bijelo Polje, apoi am mers spre Podgorita si apoi spre Bar. am mers tot drumul din Romania pana la destinatie pe Google Maps, aveam trafic in timp real si ma ghidat pe drumul mai lejer!. dar grija mare, merita sa folosesti roaming doar daca ai digi, restul te rup in roaming!.

Edited by radumamii80, 06 September 2021 - 18:26.


#2207
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011
care e situatia cu statii peco gpl in Serbia/Muntenegro?

#2208
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In Serbia si Macedonia am vazut ca exista cam peste tot.
In Muntenegru nu stiu, ca nu am fost niciodata.

#2209
manu144x

manu144x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.02.2007
Montenegro are monedă oficială euro, n-aveți treabă cu casele de schimb :)

Am fost in 2018 și aș mai merge, când am venit inapoi am venit prin  Bosnia (mai mult de plimbare) dar ce am remarcat era că aveau drumuri mai bune ca noi deși ei au trecut prin război :)

#2210
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmakima, on 09 septembrie 2021 - 16:43, said:

care e situatia cu statii peco gpl in Serbia/Muntenegro?
Statii PECO sunt peste tot, EKO mi s-au parut cele mai curate.

View Postmanu144x, on 10 septembrie 2021 - 01:07, said:

dar ce am remarcat era că aveau drumuri mai bune ca noi deși ei au trecut prin război Posted Image
Drumurile din Sebia si Muntenegru sunt e o gluma proasta. am facut pe 640 Km peste 12 ore, niste drumuri oribile. munti, gropi, restrictii, linie continua nesfarsita... oribile.

View Postnilf40f, on 05 septembrie 2021 - 20:32, said:

Buna ce traseu ai urmat ca sa ajungi din Serbia in Muntenegru? Am inteles ca ar fi mai multe variante, inclusiv care sa evite regiunea Durmitor unde urci destul de mult in munti.

daca vrei sa ajungi la Budva / Bar sunt drumuri alternative, dar Muntenegru tot muntos ramane. De aceea ii si spune Muntenegru...

Edited by strongsss, 15 September 2021 - 19:02.


#2211
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cum nu mai e City Insurance sa avem peste tot carte verde,unde ati facut suplimentar cartea verde pentru Macedonis si la ce pret?

#2212
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Nu doar City Insurance avea MK, mai sunt si altii, spre exemplu in RCA-ul de la Generali am si Macedonia, la Groupama si Asirom idem, poate si altii, ...mai putin Euroins

Edited by w140, 29 March 2022 - 20:32.


#2213
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Intr-o luna plec intr-un roadtrip spre Italia, din Buc via Belgrad, de data asta. Am ales vama de la Porțile de Fier 1, și apoi Batrovici (către Croația). Ceva contraindicații?
Întotdeauna am fost via Budapesta, așa ca n-am experimentat Serbia.

#2214
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Postradu90, on 18 mai 2022 - 11:11, said:

Intr-o luna plec intr-un roadtrip spre Italia, din Buc via Belgrad, de data asta. Am ales vama de la Porțile de Fier 1, și apoi Batrovici (către Croația). Ceva contraindicații?
Întotdeauna am fost via Budapesta, așa ca n-am experimentat Serbia.

Nici o contraindicatie :). Noi am fost luna trecuta, am trecut tot pe la Portile de Fier si Batrovici. Pe 20 aprilie am trecut la Portile de Fier pe la ora 13, eram singura masina....A fost ceva coada la trecerea din Serbia in Croatia, deoarece controlau actele si in Serbia si in Croatia. In rest, asfaltul e destul de ok, ceva taxe de autostrada, nu mai retin exact cat, dar nu mari, am platit cu cardul. Nu au cerut certificat verde nicaieri, nici macar talonul si asigurarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate