Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2278 replies to this topic

nicolae25

nicolae25

New Member

• Grup: Members
Salut. O sa plec si eu in 9 iulie inspre lefkada, am fost si anul trecut si o sa merg tot prin serbia si macedonia. Am si eu cateva intrebari pentru care au mai trecut recent pe acest traseu.
O sa plec pe la timisoara-moravita-nis-kumanovo-gevgelija-grecia, intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Daca ai parbrizul fisurat se leaga de tine la vama?
2. Cat e motorina in macedonia, in gevgelija? Sau recomandati o anumita benzinarie din alte localitati?
3. S-au mai finalizat ceva parti de autostrada prin Macedonia?
4. referitor la conflictul din Kumanovo, se mai stie ceva?
Va multumesc mult.

dcr

dcr

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu se leaga nimeni de tine in vama, http://www.fuel-prices-europe.info/, citeste postul situat imediat mai sus de al tau iar conflictul s-a stins imediat altfel cel care a trecut pe acolo si a scris in postul anterior tie ar fi mentionat ceva.

Un minim efort ar fi indicat sa-l faca fiecare pentru informare, macar sa fi citit cateva pagini din acest topic inainte sa intrebe, nu cred ca era foarte greu. In plus, cred  ar fi normal sa vad si aportul tau cu informatiile referitoare la drumul spre/dinspe Lefkada dupa ce te intorci, asta daca nu te deranjeaza prea mult  :D

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Stie cineva, cat au mai progresat sarbii cu atostrada din capatul spre vama cu Macedonia? Care mai e situatia pe acolo? E liniste in macedonia?

Cristist50

Cristist50

Senior Member

Atata timp cat lumea atrecut prin Macedonia fara probleme, cred ca e liniste. Si la noi s-a circulat pe sosele in timpul revolutiei :D

vxp

vxp

Member

ieri dimineata in jurul orei 7 am ajuns in severin dupa ce am plecat sambata la 15:20 din killini, in grecia am intalnit 2 echipaje de politie ce aveau activitate cu pistoalele radar la Rivio si la cca 500 m dupa iesirea de pe autoastrada la Ioannina catre Patra, prin Macedonia a fost liniste, un echipaj de politie la statia peco din zona tunelurilor, in Macedonia se lucreaza intens pe sensul de autostrada de intorcere catre Serbia, se circula pe o singura banda, norocul meu ca am mers noaptea si s-a circulat bine.
in serbia nu am vazut echipaje de politie, s-a circulat bine.

Klaudio

Klaudio

Active Member

Aseara am plecat din Timisoara catre Sithonia, pe ruta clasica TM - Vrsac - Bela Crkva - Kovin - Smederevo - ... Am adus si o mica imbunatatire traseului, respectiv din Crvena Crvka am luat-o la dreapta catre Vracev Gaj, si astfel am economisit cativa km; mergeti fara grija pe acolo, drumul e foarte bun! In rest, aceleasi tarife la autostrada din paginile precedente, ce am remarcat e ca pe panourile de la statiile de taxare macedonene apare si suma in euro pentru fiecare tronson, respectiv 1,5 € si ca nu se primesc decat doar anumite monezi, parca doar de 1 euro si de 50 de centi, nu si cele mai mici. N-am fost prea atent la acest aspect, eu am platit cu cardul peste tot, si la sarbi si la macedoneni.

Am observat ca sarbii au dat in folosinta doua tronsoane scurte din viitoarea autostrada ce face legatura cu Macedonia si ca, in zona Grdelica, drumul national ce se formeaza din ultimul tronson de autostrada dinspre Nis e marcat cu linie galbena continua pe muuuulti kilometri... Atentie la depasiri!Posted Image

In rest, n-am vazut politie pe nicaieri, autostrada montana a macedonenilor la fel de buna (sau proasta) ca si acum doi ani cand am fost ultima oara pe aici. Coada mare la vama MK - GR, pretul GPL de la statia OKTA de dinainte de vama e 25,5 MKD adica vreo 1,88 lei! Sa le tina Dzeu obiceiul!

Nu ne-a atacat nimeni pe drum, si grecii sunt la fel de relaxati ca si pana acum! Drumuri bune tuturor si vacante cat mai placute!Posted Image

Nutzu1703

Nutzu1703

New Member

• Grup: Junior Members

View PostBSEBI, on 16 iunie 2015 - 15:14, said:

Buna,,,vacanta frumoasa sa aveti..daca se poate o informatie in legatura cu documentele de tranzit la vami.. e ok doar cu buletinul sau cer pasaport ?

Te rog sa imi spui daca imi mai trebuie ceva inafara de cartea verde  si asigurarea de sanatate ca sa tranzitez macedonia. Mersi

Klaudio

Klaudio

Active Member

Asigurare de sanatate nu-ti trebuie in mod special, e suficienta cea "default" care o ai implicit in tara. Oricum, nu verifica nimeni asa ceva la intrarea in nicio tara.
Cartea verde e, de fapt, RCA-ul masinii si trebuie sa NU aiba bifata cu X casuta MK de pe ea. La mine, au verificat acest aspect politistii de frontiera macedoneni!

sorin_g

sorin_g

Member

Salutare,

Intentionam sa plecam intr-o sambata din Bucuresti spre Budva, incercand sa facem drumul dintr-o bucata.

Am mai fost acum 4 ani acolo, trecand granita pe la Portile de Fier I. Anul asta avem mai multe variante de iesire din tara:
1. Pod Calafat spre Vidin si iesim langa Zajecar
- podul costa 6 euro si vigneta de Bulgaria 5 euro, doua vami
2. Portile de Fier II si iesim langa Negotin
- mai lung cu 40 km dar mai liber si se trece o singura vama
Noi am inclina pentru trecerea prin Calafat pentru cei 40 km mai putin dar e posibil sa fim intarziati de:
- cozile din cele 2 vami tinand cont ca trecem sambata (inclusiv plata taxei de pod)
- am citit recent ca drumul Vidin - Kula este serios afectat de alunecari de teren -> a fost cineva de curand pe acolo care poate sa confirme?

De asemenea, daca alegem Portile de Fier II, care e cea mai buna ruta din Craiova? Am gasit 3 variante similare ca distanta asa ca principalul criteriu ar fi calitatea drumului.
- Craiova - E79 Maglavit - DN 56A Cetate - DN 56C Balta Verde (141 km)
- Craiova - DJ552 Salcuta - DN 56A Cetate - DN 56C Balta Verde (131 km)
- Craiova - DJ606 Vanju Mare - Jiana - DN 56C Balta Verde (125 km)

Dupa ce trecem granita, traseul stabilit este: Zajecar, Paracin, Krusevac, Raska, Novi Pazar, Rozaje, Berane, Kolasin, Podgorica, Budva.
Si aici ar fi 3 mici dileme, daca a parcurs cineva aceste rute si ar sti niste detalii mai recente ar fi nemaipomenit:
1. Intre Krusevac si Raska, Google recomanda scurtatura prin Aleksandrovac. Este ok acest traseu sau mai bine ramanem pe E761 cu un ocol important prin Kraljevo (de 35 km)?
2. Intre Berane si Kolasin urmam ocolul (pe drumul principal) prin Zaton si Mojkovac? Vad pe harta un drum de munte prin Lubnice care duce direct la Kolasin, a fost cineva vreodata pe acolo?
3. Intre Podgorica si Budva e de preferat drumul prin Cetinje sau prin tunel si apoi Petrovac?

Multumesc anticipat, voi reveni cu detalii proaspete dupa ce parcurgem acest traseu.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View Postvxp, on 01 mai 2014 - 20:54, said:

astazi am iesit la o plimbare prin Serbia pana la Golubac, aveti preturile practicate de o statie peco de langa Kladovo, si pe la Donji Milanovac paraca erau la fel preturile, dar acolo nu am mai facut poza.
1 euro = 112 dinari
Degeaba, sarbii is mai hoti ca romanii. O singura data am avut treaba cu o benzinerie sarbeasca si m-a furat pe fata. Can i-am zis sa imi dea bonul, vai la aruncat. Apoi ca nu gaseste in gunoi . Un m*ist. Imi luasem doar un pachet de  tigari si o briosa. Dar a pus doua briose chipurile. Defapt a crezut ca nu am vazut cat a scris  pe casa de marcat si apoi a dat mai putin rest

View Postanonima1, on 04 mai 2014 - 07:07, said:

Am incercat ambele variante de iesire prin jud TM:
1. ruta recomandata de viamichelin cu iesire la Jimbolia , traversarea Belgradului Nu recomand pentru ca e si ruta mai mare cu cateva zeci de km si sarbii nu au niciun simt al educatiei sau civilizatiei. Stateam pe banda a 2a la semafor asteptand sa se faca verde , pe prima banda era un tir si am fost depasiti la cul rosie de un harb care a trecut milimetric pe langa noi. care dejam eram o coloana
2. Moravita-Smederevo ( E 70) intrare pe E 75 dupa Belgrad .
Goglemaps in cel mai rau caz. Sau harta.. eu deja stiu drumul pe derost. Intratul prin belgrad este cel mai contraindicat: ocoleste, este mai lent, si autostrada costa mai mult de acolo.

biscatrix

biscatrix

Member

Nu stiu ce experiente ai avut tu cu sarbii, dar eu opresc frecvent la OMV-urile din Serbia. Si la dus spre Grecia plec cu rezervor gol din tara si alimentez la OMV-ul de la Kovin cat sa ajung la iesirea din Macedonia. E mai ieftin ca la noi. Si cafeaua si restul la fel. Uneori opresc si la intoarcere si fac plinul. Astazi nu am mai oprit la Kovin, ca m-am grabit la servici.

Legat de drumuri: se lucreaza cam peste tot (cu cateva exceptii) pe tot segmentul dintre Grdelica (inainte de Predejane) si pana spre vama. Chiar si unde era gata autostrada acum au spart si fac porti de taxare. La macedonieni se lucreaza mult pe sensul spre tara, pe sectorul unde sunt despartite sensurile autostrazii. In rest la fel de proasta autostrada la sarbi si macedonieni: valuri, crapaturi, biciclisti, caini, oameni la ocazie sau la plimbare (unul chiar pe partea stanga :) )

Taxe imense la greci: pana la Atena am platit probabil vreo 35 de Euro. Anul trecut parca au fost "doar" vreo 30, iar anii de dinainte sub 30.

La dus multa politie la sarbi -  a fost probabil ceva razie. La intors nimic. La greci relaxare maxima ..., doar statiile de taxare exasperant de multe.

Am platit doar cu cardul autostrada la sarbi si macedonieni. E mai ieftin decat in euro, desi la cei cativa euro nici nu se simte.

Drum bun tuturor!

Edited by biscatrix, 23 June 2015 - 11:09.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

Sa te vad cand iti da faza cu strambat din nas la card " nu merge". Si se fac ca iti fac o favoare ca te incaseaza cu euro , la un curs care vor ei.  Ca doar nu mergi cu 50 de euro schimbati in dinari la tine.

Nutzu1703

Nutzu1703

New Member

• Grup: Junior Members

View PostKlaudio, on 23 iunie 2015 - 07:15, said:

Asigurare de sanatate nu-ti trebuie in mod special, e suficienta cea "default" care o ai implicit in tara. Oricum, nu verifica nimeni asa ceva la intrarea in nicio tara.
Cartea verde e, de fapt, RCA-ul masinii si trebuie sa NU aiba bifata cu X casuta MK de pe ea. La mine, au verificat acest aspect politistii de frontiera macedoneni!

Din pacate la mine este x la mecedonia.
Mersi pt raspuns

Edited by Barboso, 23 June 2015 - 14:13.

vxp

vxp

Member

View Postsorin_g, on 23 iunie 2015 - 08:34, said:

Salutare,

Intentionam sa plecam intr-o sambata din Bucuresti spre Budva, incercand sa facem drumul dintr-o bucata.

Am mai fost acum 4 ani acolo, trecand granita pe la Portile de Fier I. Anul asta avem mai multe variante de iesire din tara:
1. Pod Calafat spre Vidin si iesim langa Zajecar
- podul costa 6 euro si vigneta de Bulgaria 5 euro, doua vami
2. Portile de Fier II si iesim langa Negotin
- mai lung cu 40 km dar mai liber si se trece o singura vama
Noi am inclina pentru trecerea prin Calafat pentru cei 40 km mai putin dar e posibil sa fim intarziati de:
- cozile din cele 2 vami tinand cont ca trecem sambata (inclusiv plata taxei de pod)
- am citit recent ca drumul Vidin - Kula este serios afectat de alunecari de teren -> a fost cineva de curand pe acolo care poate sa confirme?

De asemenea, daca alegem Portile de Fier II, care e cea mai buna ruta din Craiova? Am gasit 3 variante similare ca distanta asa ca principalul criteriu ar fi calitatea drumului.
- Craiova - E79 Maglavit - DN 56A Cetate - DN 56C Balta Verde (141 km)
- Craiova - DJ552 Salcuta - DN 56A Cetate - DN 56C Balta Verde (131 km)
- Craiova - DJ606 Vanju Mare - Jiana - DN 56C Balta Verde (125 km)

Multumesc anticipat, voi reveni cu detalii proaspete dupa ce parcurgem acest traseu.

in primul rand eu as alege Bucuresti - Craiova - Simian - Hinova - Burila Mare - PF II, si sa iti spun de ce Craiova - Calafat se mai lucreaza la el, ai portiuni cu restitii si drum in lucru, Craiova - Vanju Mare - Balta Verde este foarte bun drumul dar nu la fel de rapid precum DN 6, apoi varianta cu Calafat - Zajecar nu as alege vcezi ca am postat eu ceva mai inspate cateva pagini nu stiu exact, dar nu stau sa caut acuma, au fost probleme cu drumul dintre Vidin si Zajecar asa ca s-ar putea ca traficul sa fie deviat prin Negotin, apoi ai o vama in plus unde pierzi cca 20 min, plus timp pe drum in lucru sau DJ ce nu sunt asa rapide precum DE 70/ DN 6 iar DN 56 C nu este unul extraordinar este plambat prezinta numeroase denivelari, trece prin multe localitati, Balta Verde - PF II este un drum comunal pietruit de cativa km, se circula relativ incet pe el.

dcr

dcr

Senior Member

View Postsorin_g, on 23 iunie 2015 - 08:34, said:

...

Daca vrei sa faci drumul Bucuresti - Budva dintr-o bucata (ceea ce nu recomand in niciun caz) asa ar trebui sa arate traseul. Lasa Calafatul, Bulgaria si in niciun caz nu treci pe drumul ala montan dintre Berane si Kolasin. Incearca sa iei o cazare in Zlatibor, nu costa o avere si conteaza, ultima portiune de drum nu este chiar la ses, ai nevoie sa fii odihnit si de multa atentie.

Eu am trecut pe acel drum  de munte dintre Berane si Kolasin, este un drum ingust, care merge mult pe creasta si prin paduri nesfarsite, un drum  pe care vrei sa-l parcurgi sa te distrezi si sa te recreezi, nu sa faca parte dintr-o deplasare rapida catre un loc unde iti vei petrece vacanta.

Edited by dcr, 23 June 2015 - 19:47.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View PostNutzu1703, on 23 iunie 2015 - 14:06, said:

Mersi pt raspuns
Faci separat pe 10 zile- 2-3 sapt. Costa vreo 50-60 de lei.

sorin_g

sorin_g

Member

View Postdcr, on 23 iunie 2015 - 19:47, said:

Daca vrei sa faci drumul Bucuresti - Budva dintr-o bucata (ceea ce nu recomand in niciun caz) asa ar trebui sa arate traseul.
Salut,

Multumesc frumos pentru informatii. O sa incercam sa ajungem in aceeasi zi in Budva, dar in functie de cum ne descurcam, am putea poposi undeva la granita cu Muntenegru.

Cateva mici intrebari legate de traseul propus de tine:
- intre Paracin si Cacak, google propune traseul acesta, prin Kragujevac, cu aproape 30 de minute mai rapid decat cel prin Krusevac si Kraljevo; crezi ca e ok?
- de ce traseul prin Cacak si Uzice este mai bun decat prin Novi Pazar si Rozaje? drumul Zlatibor - Bijelo Polje - Kolasin e mai lejer decat Berane - Mojkovac - Kolasin?

Am fost acum 4 ani pe a doua varianta (Novi Pazar, Berane) si stiu ca a durat o vesnicie pana am ajuns la Podgorica Posted Image de acolo pana la Budva am ajuns imediat.

Toate cele bune!

Edited by sorin_g, 24 June 2015 - 08:27.

Klaudio

Klaudio

Active Member

View PostNutzu1703, on 23 iunie 2015 - 14:06, said:

Mersi pt raspuns
Poti cere extindere de la compania de asigurari de unde ai luat RCA-ul. Costa mai putin decat o asigurare noua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate