Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Alergii - topic general

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#145
dizo

dizo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.03.2009

Quote

am o intrebare si eu: este posibil sa fiu alergic la praf?
uitati ce mi se intampla. am mereu o nara infundata, mai ales, la mine in casa, sau cand dorm.mentionez c ala mine in casa sunt tone de praf, de casa veche, trage prafu la orice.
la munte nu am nici pe dracu, dar doar la munte!

Si eu am aceeasi problema ca si tine "o nara mereu infundata". Am facut testele pt depistarea alergiilor in urma cu multi ani. A reiesit ca am o partiala alergie la polen si paianjeni(nu se manifesta agresiv ca si la alte persoane). Mi-au dat o gramada de vitamine si ceva medicamente "de dincolo" a caror nume nu l-am retinut. Le-am luat, dar sincer sa fiu nu am vazut nici o imbunatatire. Mi s-a spus ca trebuie timp sa poata corpul meu sa diminueze si sa elimine aceste alergii.
Am renuntat la acele medicamente si vitamine dupa o vreme, cand mi-am dat seama ca respiratia pe "nara infundata" este "legata" de starea de stres, oboseala, numarul de ore dormite, etc. Locuiesc aproape de centrul orasului Timisoara, unde avem praf si noxe "en gros". In acest moment (ora 23,35) sunt obosit si simt ca respir doar pe o nara , dar cu siguranta maine dimineata(fiind zi libera) voi fi odihnit, relaxat si voi respira normal pe ambele nari :)

Sper sa fie si la tine acelasi lucru fara complicatii :)
Sa auzim de bine!

#146
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
la timisoara e plin de praf?hai omule? am stat in timisoara in total vreo 6 luni de zile, in cativa ani, si mi se pare un oras de vis.vine dupa oradea, dar oricxum este in top 5.
daca si voi aveti praf si poluare, noi la bucuresti ce sa zicem?

#147
aimsambadi

aimsambadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2008
Buna ziua, am pe cineva care a facut o alergie pe corp acum cateva saptamani, si de atunci ba ii reapare, ba ii dispare. Banuiesc ca stiti cum se manifesta, dar zic  ca idee fata de persoana in cauza, ii apar pete rosii pe tot corpul mai pronuntate, si de vreo 2 ori i s-a umflat si o buza f mult.
Medicamente a luat ( Aerius etc), s-a dat cu alcool mentolat pe acele pete rosii, insa nimic, banuiesc ca ar fi mai multe tipuri de alergie, iar aceasta ce fel de alergie o fi, sau de la ce o fi cauza, oare si de la excesul(sa zic asa) de medicamente ? Cred ca e de ajuns....... ce sfaturi imi dati pt persoana respectiva ?
Multumesc anticipat!

#148
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poate fi de la medicamente (ce tratamente urmeaza?), dar si de la mancare. Ar trebui sa vada un alergolog, mai ales daca i se umfla buzele, pentru ca ar putea sa faca si edem glotic (si sa se sufoce). Probabil i se va da si un corticosteroid, pe langa antihistaminic.

#149
agnesp

agnesp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2009
trebuie cautat factorul care a declansat evitat simptomatologia tratat

#150
Roxaniciu

Roxaniciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2008
Buna

Sunt noua pe topic, va dati seama ca din cauza unor probleme carora nu le mai dau de capat si caut si pe aici..idei.
Sufar de o alergie care se manifesta doar cand sunt in concediu..mai neplacut de atat nici ca se poate. Arata ca niste bubite rosii, nu supureaza, sunt localizate pe la incheieturi, in . Este f atipica. Nu am stat cu mana-n san. Am fost la diversi dermatologi, alergologi, imunologi. Dupa mai multe incercari esuate cu medicatii si tratamente aiurea am intalnit ieri pe cineva care mi s-a parut f coerent in explicatii.

Mi s-a recomandat un tratament injectabil pt imunitate cu imunoglobuline...medicamentul se numeste HISTAGLOBIN. Dar vad ca este de negasit...dr ma prevenise ca nu se mai fabrica decat in Rep Moldova. Singurul medicament ramas constat in toate tratamentele pana acum a fost XYZAL dar imi trebuie si aceste imunoglobuline. Vreau sa incerc! Mi-a mai recomandat cineva sa merg la un cabinet specializat pe homeopatie..a dat roade la cineva?

Edited by antigen, 06 May 2009 - 10:42.
Modificat fontul pentru a fi mai usor de citit


#151
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Stii la ce esti alergica? Ai facut IgE-urile specifice?

#152
minimalgirl

minimalgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.02.2009
hello:) de curand m-a prins si pe mine alergia/urticaria. sunt alergica de la varsta de 3 ani,cand a avut loc prima alergie si apoi la 11 ani si acum la 18 ani, medicul de familie mi-a prescris Claritine 5 zile si calciu. Desi stiu ca o voi duce mult timp cu alergia asta,vreau sa va intreb ce alimente as putea manca.Farmacista mi-a spus fara lapte,oua,branza,carne,sare etc. .Mentionez ca sunt alergica la praf,la polen,la puful de la plop si acum alergia/urticaria a aparut. Am inceput sa beau ceai,Trei frati patati, elimina toxinele mai repede din corp. Dar mancarimea nu dispare, acele pete/bube nu apar pe corp decat atunci cand ma scarpin:-s....ce as putea sa fac...help meeeeeeee :mellow:

#153
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@minimalgirl: Ar trebui să faci niște teste să vezi dacă ești alergică la vreun aliment. Nu are rost să întrerupi consumul de carne, lapte, ouă dacă nu ești alergică la ele! Sarea chiar nu are nicio legătură. În schimb ar fi bine să nu mănânci ciocolată, arahide, fructe de mare, soia.

Ca să vezi dacă ești alergică la vreun aliment, poți face fie teste cutanate prick (la un medic alergolog), fie teste din sânge care determină imunoglobulinele E specifice (la un laborator). Pentru testele cutanate trebuie întrerupt tratamentul cu antihistaminice (cum e Claritine) cu 5-7 zile înainte.

#154
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

 minimalgirl, on 5th December 2009, 11:53, said:

hello:) de curand m-a prins si pe mine alergia/urticaria. sunt alergica de la varsta de 3 ani,cand a avut loc prima alergie si apoi la 11 ani si acum la 18 ani, medicul de familie mi-a prescris Claritine 5 zile si calciu. Desi stiu ca o voi duce mult timp cu alergia asta,vreau sa va intreb ce alimente as putea manca.Farmacista mi-a spus fara lapte,oua,branza,carne,sare etc. .Mentionez ca sunt alergica la praf,la polen,la puful de la plop si acum alergia/urticaria a aparut. Am inceput sa beau ceai,Trei frati patati, elimina toxinele mai repede din corp. Dar mancarimea nu dispare, acele pete/bube nu apar pe corp decat atunci cand ma scarpin:-s....ce as putea sa fac...help meeeeeeee :mellow:
Si eu am fost in situatia asta si am scapat fara absolut nici un medicament(de altfel le urasc pt ca nu fac bine organismului, dar asta e alta poveste)
Citeste postul 116, se afla in pagina 7 in topicul asta.
Sanatate si succes!

#155
minimalgirl

minimalgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.02.2009

 antigen, on 5th December 2009, 15:17, said:

@minimalgirl: Ar trebui să faci niște teste să vezi dacă ești alergică la vreun aliment. Nu are rost să întrerupi consumul de carne, lapte, ouă dacă nu ești alergică la ele! Sarea chiar nu are nicio legătură. În schimb ar fi bine să nu mănânci ciocolată, arahide, fructe de mare, soia.

Ca să vezi dacă ești alergică la vreun aliment, poți face fie teste cutanate prick (la un medic alergolog), fie teste din sânge care determină imunoglobulinele E specifice (la un laborator). Pentru testele cutanate trebuie întrerupt tratamentul cu antihistaminice (cum e Claritine) cu 5-7 zile înainte.

eu testele le-am repetat de la varsta de 11 ani pana acum in fiecare an,in fiecare an,aparea cate un nou aliment si evident am renuntat la el. nu mai mananc nuci,alune si nici ciocolata...anul acesta recunosc ca nu am facut acele teste...:)...dar am sa le fac chiar de luni.Multumesc pentru sfat

@adybmw: mersi mult
:)

Edited by minimalgirl, 05 December 2009 - 23:50.


#156
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Wow! În fiecare an... De obicei nu e nevoie să le repeți în fiecare an.
Ai făcut și un examen coproparazitologic?

#157
minimalgirl

minimalgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.02.2009
tot tacamul si da am facut si examenul coproparazitologic.

#158
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Buna si eu am avut alergie la praf,polen,par de animale dar am scapat dupa ce am luat niste produse naturiste din aloe vera .Acum sunt asa de usurat ,era un chin,mai tot timpul imi curgea nasul ,ochii,stranutam,tuseam si aveam ochii rosii .
Am vrut sa nu mai iau pastile cu chimicale in ele , ca repara pe o parte si pe alta parte creaza probleme .

#159
mabel

mabel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2010
Acum un an, la inceputul lunii mai, eram cu casa in zugraveala si dupa o zi de stat in praf, ciment etc. mi-au aparut niste pete rosii pe picioare, care ma mancau foarte tare. Am presupus ca e o alergie usoara si am luat niste clorocalcin dar degeaba. Am incercat apoi Claritine recomandat de la farmacie si tot nimic :wallbash: . A doua zi am ajuns la urgente la Colentina si trei zile la rand am facut Hemisuccinat (cred?) intravenos. Diagnosticul a fost de urticarie acuta. Tratament Medrol , Telfast si Omez (pentru eventualele reactii digestive). Regim strict :doar mere, orez si cartofi  :scared: cam 2 saptamani. Cum dupa o luna jumate mancarimile erau in continuare prezente am fost la medicul de familie si la dermatolog si au fost de aceeasi parere cu doctorita de la urgente , doar ca medicul de familie mi-a recomandat sa merg mai degraba pe homeopat (extract de muguri de coacaz negru) dar dupa 5 zile m-am umplut de bubite mici pe piept si pe fata!!!!!!!! Dermatologul mi-a prescris Xyzal care a dat rezultate in sensul ca luam zilnic o pastila si nu aveam nimic, dar daca uitam sa-l iau ma apucau mincarimile. Si uite asa m-am trezit dependenta de acest medicament. Am facut testele cutanate si nu am avut nici o reactie la nuci un alergen dar doctorita de acolo a ajuns la concluzia ca as avea urticarie dermatografica ( la actiunea factorilor mecanici asupra pielii). Foarte "incurajator" a fost ca mi-a spus ca s-ar putea sa nu scap niciodata de ea!!!!!
Acum 2 zile , desi luasem pastila, lucru care a devenit ca un gest reflex, mi-a aparut o mancarime sub barbie si mai apoi mi s-a umflat un ochi , ca peste noapte sa ma trezesc cu ochii, urechile, mainile si gehuhchii umflati. De frica injectiilor nu m-am mai dus la spital si am reluat tratamentul de urgenta prescris anul trecut. In 1 ora nu mai aveam nici o umflatura si dupa doua ore imi disparusera si petele rosii.
Problema este ca imi doresc sa raman insarcinata si nu stiu incotro s-o apuc. As vrea un sfat ca sa merg la sigur , sa nu fiu nevoita sa merg la 1000 de doctori, sa am parte de 1001 pareri. Ma poate ajuta cineva ?

#160
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@mabel: Ai luat cumva vreun medicament acum 2 zile? Orice medicament? Testele cutanate au fost la alergene din aer sau din alimente?

Poate ar trebui să faci și niște analize din sânge: hemoleucogramă cu formulă leucocitară (cu eozinofile), IgE seric total, IgE serice specifice (la alimente, Dermatophagoides, mucegaiuri), anticorpi anti-Toxocara, anti-Toxoplasma și anti-Helicobacter pylori. Și niște examene coproparazitologice.

Nu se prea poate merge la sigur, mai ales în cazurile de urticarie fizicală (care nu se prea știe de ce sunt produse). Și toate medicamentele pentru alergii sunt doar simptomatice, care ameliorează atâta timp cât le iei, dar probleme revin când le întrerupi.

#161
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Eu am facut sindromul anticorpilor fosfolipidici  (SAFL)  de la  poliparazitism. Ajunsesem  la simptomatologie nervoasa (analize, RMN -toate bune )  : ma dezechilibram  , vertij , lipsa reflexelor ,  probleme de vedere. Abia cand am ramas in plina strada  fara sa mai vad deloc ( bezna) m-am hotarat sa ajung la parazitolog unde fusesem trimisa de mult. Noroc ca , momentul de intuneric a fost scurt. Aveam urmatoarele: toxoplasma, toxocara , giardia si micoplasma . Si  aveam reactii alergice la orice.

Edited by ditaanca, 16 June 2010 - 17:37.


#162
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Și problemele s-au rezolvat după tratarea parazitozelor? Și anticorpii au scăzut?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate