Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iti este de folos ca ai terminat o facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si ne mai miram dupa aia de ce costa manopera la mesteri (din orice domeniu) asa scump...ca suntem o natie de intelectuali

#56
Uncle-Sam

Uncle-Sam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2006
"cum nu vii tu tepes doamne si pe toti ca sa mi-i iei/sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei/si in 2 temniti large cu de-asila sa-i aduni/sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni"
Cam asta pot spune despre majoritatea profesorilor de la stat. Sunt pur si simplu scarbit de ce se intampla in invatamant. am facut doi ani la o facultate de stat. Pur si simplu profesorii nu vroiau sa ne treaca. am cerut la un moment dat o lucrare pe care luasem 4 si m-am dus la niste cunostinte (profesori la aceeasi materie) si mi-au evaluat-o pe la 8-9. Participasem la toate seminariile, aveam activitate, dar degeaba. S-a facut si sesizare la ministerul invatamantului...degeaba. Acum catedra respectiva a ramas cu mai putin de un sfert din elevi. acum sunt anul 1 la alta facultate, lucrez full-time pe un salariu de 15mil (si asta fara facultate). mai am o gramada de spus pe tema asta, dar mi-e ca umplu serverul :P

Edited by Uncle-Sam, 16 August 2006 - 09:56.


#57
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
De folos nu este nici o facultate...poate doar cea de turism daca te apuci de ea ca dupa aceea ai posibilitatea sa iti faci firma de turism si medicina, daca stii cum sa te zbati dupa aceea, dar mereu va trebui sa aprofundezi ceea ce ai invatat si sa iti cauti subiectele pe net sau cine stie ce carti prafuite.

Eu insa nu pot pricepe nevoia asta tampita a angajatorilor de oameni care au terminat o facultate. Cu ce este mai bun cel care are o facultate (studii superioare) terminata, fata de cel care a invatat sa faca acelasi lucru dar nu are o facultate si poate il face mai bine ?

Uite de asta e buna o facultate, pentru ca fara hartia aia igienica de la sfarsitul ei nu poti sterge fundul angajatorilor...

Mi se pare o aberatie toata treaba asta, sa ai nevoie de facultate doar pentru ca altfel nu poti sa te angajezi...faptul ca ai o facultate sau nu, nu demonstreaza capacitatile tale. Ajung multi cu facultatea facuta muritori de foame dar si mai multi fara facultate sunt la fel. Unde e dreptatea ?

#58
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de obicei, hartia aia serveste ca si justificare pentru un anume salariu, pentru anumite tratamente preferentiale sau ca baza luata in conisderare in calculul salariilor etc...
cred eu...
de altfel si mie mi se pare la fel de absurd sa nu iei un om pentru capacitati ci pentru bucata aia de hartie igienica...

#59
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Hartia aia nenorocita arata in principiu de ce ai fost tu capabil.....sa termini o facultate(un master eventual sau alte specializari) sau nu, nu se mentioneaza pe spate ca ai invatat sau ai copiat, daca ai dat spaga etc. Cum la noi toate lucrurile sunt pe dos, normal ca si-a cam pierdut din valoare ,desi nu ar trebui. Oare americanii de ce se agita asa tare cu studiile universitare?

Eu personal invat de-mi sar capacele pentru ca peste 2 ani sa am acea diploma si am de gand sa profit de ea si de oportunitatile pe care mi le va oferi. Si chiar nu ma incanta sa stiu ca eu invat ca boul si apoi diploma mea nu valoreaza nimic.

Adica eu stau si-mi tocesc coatele prin banci pentru ca sa fiu pus la acelasi nivel cu un autodidact? Ia mai ganditi-va.

#60
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
depinde...daca acel autodidact e mai bun ca tine in domeniul respectiv poate fi mai presus ca tine.
asta n-o dovedeste diploma ci viata.
daca e mai bun ca tine bravo lui

#61
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Hartia aia nenorocita arata in principiu de ce ai fost tu capabil.....sa termini o facultate(un master eventual sau alte specializari) sau nu, nu se mentioneaza pe spate ca ai invatat sau ai copiat, daca ai dat spaga etc. Cum la noi toate lucrurile sunt pe dos, normal ca si-a cam pierdut din valoare ,desi nu ar trebui. Oare americanii de ce se agita asa tare cu studiile universitare?

Eu personal invat de-mi sar capacele pentru ca peste 2 ani sa am acea diploma si am de gand sa profit de ea si de oportunitatile pe care mi le va oferi. Si chiar nu ma incanta sa stiu ca eu invat ca boul si apoi diploma mea nu valoreaza nimic.

Adica eu stau si-mi tocesc coatele prin banci pentru ca sa fiu pus la acelasi nivel cu un autodidact? Ia mai ganditi-va.
Nu inteleg care e problema? Te simti amenintat de cei care invata singuri ? Daca esti sigur pe tine si pe cunostiintele tale nu vad unde e problema.
De ce ar interesa pe cineva diploma ta ? De ce ar fi mai impresionat cineva de diploma decat de cunostiintele reale si testate concret ?
Sa fim seriosi asta cu "am nu stiu ce diploma si trebuie sa fiu bagat in seama" e o copilarie si o idee de mult depasita de conditiile reale. In conditiile in care la noi diplomele nu mai valoreaza nimic, eu as zice sa renunti la ideea cu diploma care iti va oferi nu stiu ce sanse.
Si asta o spun desi am terminat o facultate si sunt acum la a doua. Inutile amblele dar pot si eu sa trec studii universitare in cv desi n-am acumulat aproape nimic in facultate (aici vorbesc de cursuri si seminarii). Tot ce-am invatat, am invatat singur in multe zile si nopti nedormite. Si sincer iti spun ca la multi din seminaristi de la facultate pot sa le dau lectii linistit desi se presupune ca ei ar trebui sa invete studentii nu invers. M-am saturat de profesori tampiti si expirati ( cum era proful de info care de abia stai sa istaleze un windows), de seminaristi idioti care habar n-au de nimic si care evident nu prea au ce sa te invete.

Edited by SE7EN, 16 August 2006 - 15:22.


#62
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Nu sariti asa, am spus ca domeniul informatic face exceptie tocmai pentru ca in acest domeniu poti sa inveti foarte bine singur, ai de unde sa iei informatii daca vrei sa te pui la punct si aproape oricine iti va da un sfat daca il ceri.

Insa in drept nu exista autodidacti, dupa ce termini studiile aprofundezi diferite materii, e adevarat, insa asta nu echivaleaza cu un autodidact. Daca nu iti arata cineva cum sa aplici ce ai invatat poti sa spui ca ai invatat degeaba si asta pentru ca in facultate nu exista practica. Sunt facultati de drept care obliga la practica pe timpul verii, insa asta de multe ori echivaleaza cu un pachet de cafea, niste euro sau, daca omul e ambitios si vrea efectiv sa faca practica, va avea placerea sa faca cafele pentru un avocat cam vreo 2-3 sapt.

Si da, diploma iti ofera oportunitati. Nu o sa ma angajeze nici o firma de avocatura pentru simplul fapt ca sunt autodidact. Ca sa nu mai aducem in discutie ca nu poti profesa in acest domeniu fara studiile de rigoare.

Situatia este la fel in multe domenii unde, fara studii universitare nu se uita nimeni la tine.

Imi pare rau daca voi ati inteles ca eu am generalizat ce am spus inainte la toate domeniile.

De aceea eu zic ca diploma are o anumita valoare, o valoare mult sub cea pe care o are intr-o societate corecta, insa la noi toate sunt pe dos.

Se7en, am o intrebare pentru tine, din pura curiozitate. De ce ai inceput a doua facultate ,,inutila,,? Doar pentru ca vrei sa ai ce pune in cv?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate