Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Kaspersky Internet Security 6.0

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#199
BadGirL

BadGirL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.10.2006

View PostFadeToBlack, on Oct 4 2006, 12:29, said:

Bun, deci sa te lamuresc cu ceva:
1. Nu e bine sa faci ce ti-a spus persoana dinainte, pentru ca se poate interpreta gresit un atac. Cel mai bine e sa debifezi Ban Attacking Computer (optiunea respectiva) si atunci cand apare un atac sa te duci la: Settings -> Service -> Notifications -> si sa debifezi Hacker Attack Detection (tot detecteaza atacul, dar nu iti mai arata ca te-a atacat cineva)
2. Atunci cand un program are acces la internet este normal ca el sa functioneze. Browserul Mozilla nu se mai actualizeaza, de aceea e bine sa instalezi Mozilla Firefox. Apoi, presupun ca in Anti-Hacker nivelul este Low. Te duci acolo si selectezi Rules Wizard (peste low). Acum ar trebui sa primesti notificare pentru fiecare program care se conecteaza la internet. Asta ar trebui sa te ajute mai mult (desi modul Low lasa orice program sa se conecteze, dar blocheaza orice conexiune inspre calculator, care nu apare ca regula).



Este pe Hight Security de vreo doua zile, cred , si tot asa face si imi placea mai mult acea versiune de Mozilla deaorece avea si chestia pt. mail ca sa nu mai foloses outlook-ul .

#200
lucianbara

lucianbara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 02.06.2006
Ar fi bine sa-l pui pe training mode.

9/29/2006 12:08:18 PM Running process C:\Program Files\Yahoo!\Messenger\YahooMessenger.exe: detected new variant of riskware Invader (loader)

Asta se intampla din cauza modulului proactiv, care analizeaza aplicatiile dupa comportament. Astfel pentru programe "curate" ce au un comportament similar cu cel al unui malware poti primi alerte. In acest caz programul este unul de incredere. Foloseste optiunea "add to trusted zone" din popupul primit de la kis.

#201
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Pai ca sa nu folosesti Outlook folosesti Thunderbird :).

#202
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
La instalare m-a intrebat ceva de DNS (sa retina dns-urile sau sa monitorizeze nu mai stiu exact). I-am dat ok. Acum vreau sa stiu cum pot sa-i dau disable la acea setare :)

Folosesc kis 6.0.0.303 cu hotfix e

Edited by Lucrian, 05 October 2006 - 02:19.


#203
lucianbara

lucianbara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 02.06.2006

View PostLucrian, on Oct 5 2006, 03:18, said:

La instalare m-a intrebat ceva de DNS (sa retina dns-urile sau sa monitorizeze nu mai stiu exact). I-am dat ok. Acum vreau sa stiu cum pot sa-i dau disable la acea setare :)

Folosesc kis 6.0.0.303 cu hotfix e
dns cache.
Start->run->services.msc
cauti dns client si-i pui startup type-ul pe disabled (asta daca vrei sa dezactivezi), altfel pe automatic.

#204
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi. Creadeam ca are KIS vreun modul in care retine si el DNS-urile. Oricum pentru ce incercam eu sa fac ii dadeam din linie de comanda ipconfig /flushdns

#205
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Cam ce resurse are nevoie Kaspersky 6? ( nu KIS, doar antivirus-ul )
Eu am trecut de 1 an de la Kaspersky la NOD32, de care sunt putin mai multumit, din punct de vedere al resurselor necesare. ( 7 MB RAM ambele servicii ). Sunt curios cam de cat are nevoie Kaspersky.

#206
lucianbara

lucianbara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 02.06.2006

View PostUnForsaken, on Oct 5 2006, 21:23, said:

Cam ce resurse are nevoie Kaspersky 6? ( nu KIS, doar antivirus-ul )
Eu am trecut de 1 an de la Kaspersky la NOD32, de care sunt putin mai multumit, din punct de vedere al resurselor necesare. ( 7 MB RAM ambele servicii ). Sunt curios cam de cat are nevoie Kaspersky.
in timpul uzului general, maxim 15MB, mediu vreo 8MB (serviciu + GUI).

#207
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View PostBadGirL, on Oct 4 2006, 14:35, said:

Este pe Hight Security de vreo doua zile, cred , si tot asa face si imi placea mai mult acea versiune de Mozilla deaorece avea si chestia pt. mail ca sa nu mai foloses outlook-ul .

...
problema este... se pare ca nu stii exact cum sa configurezi un program... cel putin un firewall...

View PostBadGirL, on Oct 4 2006, 11:36, said:

9/29/2006 9:33:15 AM ------>>>Intrusion.Win.MSSQL.worm.Helkern! Attacker's IP: 218.75.82.210. Protocol/service: UDP on local port 1434. Time: 9/29/2006 9:33:15 AM.


Deasemenea mai apare mesaje precum:

9/29/2006 12:08:18 PM Running process C:\Program Files\Yahoo!\Messenger\YahooMessenger.exe: detected new variant of riskware Invader (loader)


sau cea mai tare faza a fost cand mi-a gasit un asa zis "virus"


riskware not-a-virus:RemoteAdmin.Win32.RAdmin.22 File: H:\Software\Online utilities\Remote Administrator 2.2.exe/Remote Administrator 2.2/RADMIN22.EXE/radmin.exe/RadPack

In legatura cu yahoo messenger... nu are nici o problema versiune... oricare ar fi (6, 7, 7.5, 8) iti va aparea la toate acest mesaj... el defapt are un modul intitulat Proactive Defense... iar acolo vei vedea Application Activity Analyzer... asta inseamna ca el se uita sa vada ce face o aplicatie cand o lansezi si te anunta ce actiune vrea acea aplicatie sa faca... in cazul acesta YM vrea sa insereze modulul lui in services... pune YM la trusted application si gata...
Iar chestia cu Intrusion.Win.MSSQL.worm.Helkern! e bina sa dai ban ip for X min. si daca vrei potzi sa lasi instiintarea sa o arate asta daca vrei sa stii exact cand si cine...

View PostBadGirL, on Oct 4 2006, 13:53, said:

Vezi tu as fi fost bucuroasa daca la varianta cu messengerul nu as fi stiut ce sa fac dar vezi tu e bagat in lista de allow si este ultima versiune de yahoo messenger si degeaba, Ad-Awere am folosit si nimic, cum surprizele pt. KIs 6.1 nu ar fi fost destule astazi dupa ce am postat am instalat Mozilla 1.7.1.3 (cred), ma rog o versiune de pe site de la ei, faza tare era ca daca vream sa folosesc Mozilla trebuia sa ii dau Pause Protection la KIS a sa pot folosi Mozilla si da este pe lista cu reguli si el, pur si simplu nu iti deschide nici o pagina.

mda... problema iar nu e de la kaspersky... e din cauza celui/celei care se afla in fata monitorului...
ce trebuie sa faci: rulezi mozilla... te duci in kis -> settings -> Protection -> Anti-Hacker ->Settings -> la Rules for Application dai Add -> Application si iti va aparea procesele... vei selecta Mozilla.exe. Iti va aparea o fereastra fara nici o regula... aici trebuie sa dai Preset si apoi pe rand urmatoarele: Browser; Download Manager; FTP Client... sau daca vrei poti sa dai allow all desi nu recomand...

Ar fi bine sa-l pui pe training mode. deoarece la High Security va bloca absolut tot daca nu se afla in lista... asta inseamna ca daca instalezi maine Maxthon sa zicem... nu vei putea face nimic cu el decat daca urmezi pasii care i-am spus mai sus la Mozilla...

Sper ca ai inteles... daca nu... mai urmaresc eu din cand in cand ce se scrie aici ;)

:worthy: KASPERSKY RULLEZ  :coolspeak:
astept versiunea finala... acum e la 6.0.1.401 pre TR

#208
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006

View Postanonimulno01, on Oct 7 2006, 20:02, said:

astept versiunea finala... acum e la 6.0.1.401 pre TR
este pe site-ul oficial versiunea?

#209
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Pe site este versiunea 6.0.0.303.

Edited by Lucrian, 07 October 2006 - 20:08.


#210
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006

View PostLucrian, on Oct 7 2006, 21:07, said:

Pe site este versiunea 6.0.0.303.
am gasit pe softpedia, dar daca nu e final nu il iau inca. ma duc pe varianta 6.0.0.303  :coolspeak:

#211
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View PostFlorin_lou, on Oct 7 2006, 21:03, said:

este pe site-ul oficial versiunea?

este pe site dar dupa cum am spus este un pre TR adica pre Technical Release... adica un BETA...

#212
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
Am instalat KIS de vreo 8-9 luni, si acum, de cateva zile, uita regulile pentru aplicatii(antihaker). E vreun feature ? :P Mai e vreo salvare sau ii dau reinstal?  :bigwhitegrin:

#213
lucianbara

lucianbara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 02.06.2006

View Postthe_beast, on Nov 26 2006, 10:35, said:

Am instalat KIS de vreo 8-9 luni, si acum, de cateva zile, uita regulile pentru aplicatii(antihaker). E vreun feature ? :P Mai e vreo salvare sau ii dau reinstal?  :bigwhitegrin:
asta s-ar putea sa fie de la problemele cauzate de un update. Cel mai bine ar fi reinstall, defapt upgrade la mp1: http://www.kaspersky...nlink=206907766

#214
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
Pun update-ul si mai vedem.

#215
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
L-am instalat. Sper sa nu mai fie probleme ;)

#216
ova stelistul

ova stelistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 28.09.2006
Consider KAV unul dintre cei mai buni antivirusi chiar daca in acest moment am pe comp nod32.Oricum nod32 si kaspersky sun preferatii mei! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate