Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Investitie in ciupercarie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ioana^

ioana^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2006
ma gandeam sa investesc niste bani in deschiderea unei ciupercarii (sa le cultiv si sa le distribui), dar nu stiu cum se procedeaza pe piata asta. a incercat cineva, are experienta in domeniu? :)

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
pe scurt: nu. vei pierde mai mult decat ai incercand sa incropesti o piata de desfacere. singurii care fac bani de-adevaratelea in treaba asta sunt cei care vand know-how si tehnologia.

#3
thesmartway

thesmartway

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.06.2005
La ciupercarie depinde de cate module de productie ai pt a fii profitabila.
Iti trebuie un teren de circa 1 hectar in zona rurala pe care sa construiesti modulele de productie si din care sa iti mai si ramana in cazul dezvoltarii ulterioare.
Se iau fonduri nerambursabile sapard in valoare de 100.000 euro.

Edited by thesmartway, 05 May 2006 - 02:24.


#4
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu cred ca mai ajungi tu la SAPARD,pentru ca se de pana la intrarea in UE.Si sa faci un proiect,un plan si restul de dosar pentru SAPARD te costa,si nu ai certitudinea ca il primesti pana in Decembrie 2006,sau ca il primesti si atat.
In plus,in primii 2 ani nu scoti profit dintr-un hectar.
Apoi,distributia sau exportul,ca asta se poarta acuma:nu stiu daca ai sa reusesti sa te impui,pentru ca sunt doar cativa mari exportatori,si au acorduri de neconcurenta (unul da pe Italia,unul pe Franta,etc...).

#5
ioana^

ioana^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2006
ma gandeam sa dau productia unui exportator care are deja contract...

#6
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai cea mai buna solutie ar fi asa:
daca ai banii necesari sa demarezi asa proiect (fonduri personale,Sapard,etc) sa intri in contact cu un exportator de calibru si sa-i propui asa:
el sa iti ofere know-how si sa te indrume exact la tot ce inseamna logistica,iar tu ii dai lui marfa la un pret preferential,dar realist,in asa fel incat sa ai profit.Cu niste contracte beton,ar trebui sa mergi pe castig dupa vreo 3 ani (depinde de suma investita).
Bafta

#7
ioana^

ioana^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2006
ok, va multumesc pentru sfaturi :)

#8
thesmartway

thesmartway

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.06.2005

 herlino, on May 5 2006, 07:48, said:

Nu cred ca mai ajungi tu la SAPARD,pentru ca se de pana la intrarea in UE.Si sa faci un proiect,un plan si restul de dosar pentru SAPARD te costa,si nu ai certitudinea ca il primesti pana in Decembrie 2006,sau ca il primesti si atat.
In plus,in primii 2 ani nu scoti profit dintr-un hectar.
Apoi,distributia sau exportul,ca asta se poarta acuma:nu stiu daca ai sa reusesti sa te impui,pentru ca sunt doar cativa mari exportatori,si au acorduri de neconcurenta (unul da pe Italia,unul pe Franta,etc...).


Stai linistit ca se iau fonduri sapard si acuma. :D

Intradevar este cam ultima suta de metri din cauza ca trebuiesc construite si acele module de productie cu toate anexele necesare - si aici pierzi timp cu aprobari, tre sa dai spagi etc ca sa iei avize si toate bullshiturile necesare pt constructie si aici te intalnesti cu toti nenorocitii si terminatii din Romania..
deci aicea e problema, nu la fondurile sapard ;)

Partea cu sapard e destul de simpla, fac contract cu o firma care a facut proiecte sapard de milioane si milioane de euro si ei imi garanteaza prin contract ca face proiectul astfel incat sa iau fondurile.

Problema este ca iti trebuie si tie bani de investitie - daca e sa faci si creditare la banca ar merge sa zicem si cu un 15-20% din val totala a proiectului

Fonduri sapard poti sa iei pt orice domeniu au ei prevazut acolo, insa trebuie sa ai un plan de afaceri concret, strong si f profitabil. Noi nu am absorbit inca fondurile astea, dar iti dai seama ca nici astia nu arunca cu banii in stanga si in dreapta. Banii se dau pe proiecte competente.

In cazul ciupercariei asa cum am zis, in ipoteza in care ai desfacerea asigurata, profitul depinde de numarul de module de productie pe care le faci (sau suprafata cultivata ca sa fie mai clar). La prima vedere pare o afacere f. profitabila, dar dupa ce mai intri in detalii aflii ca iti trebuiesc ceva module ca sa iasa un cascaval multumitor.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

 sebulbus, on May 5 2006, 01:09, said:

singurii care fac bani de-adevaratelea in treaba asta sunt cei care vand know-how si tehnologia.

[q.e.d.]

citat din clasici :)

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Cine spune ca nu se fac bani din cipecarie, nu cunoaste piata. Sunt alte probleme care fac acest gen de afacere foarte greu de intretinut. As aduce doar cateva argumente:
-sunt foarte sensibile, daca un angajat iti va spune ca a stropit la timp cipercile si el nu va fi facut-o, atunci risti sa pierzi productia in totalitate. Parazitii sunt foarte prezenti, la tipurile de bureti comestibili pe care ii vei cultiva.
-temperatura si gradul de umiditate din module este destul de greu de controlat. Asta inseamna investitii insemnate. Daca nu tii cont si spui ca "merge si asa" ai pierdut din start.
-nu vei putea sa lucrezi singura sau in doi, iti vor trebui ajutoare de la inceput, care iti vor manca din bani inca din prima zi a afacerii tale. Cu siguranta aceste ajutoare vor fi total nepregatiti pentru aceasta afacere.

Concluzie: nu se poate face cu zece mii de euro.

#11
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006

 floraur, on May 6 2006, 13:00, said:

Cine spune ca nu se fac bani din cipecarie, nu cunoaste piata. Sunt alte probleme care fac acest gen de afacere foarte greu de intretinut. As aduce doar cateva argumente:
-sunt foarte sensibile, daca un angajat iti va spune ca a stropit la timp cipercile si el nu va fi facut-o, atunci risti sa pierzi productia in totalitate. Parazitii sunt foarte prezenti, la tipurile de bureti comestibili pe care ii vei cultiva.
-temperatura si gradul de umiditate din module este destul de greu de controlat. Asta inseamna investitii insemnate. Daca nu tii cont si spui ca "merge si asa" ai pierdut din start.
-nu vei putea sa lucrezi singura sau in doi, iti vor trebui ajutoare de la inceput, care iti vor manca din bani inca din prima zi a afacerii tale. Cu siguranta aceste ajutoare vor fi total nepregatiti pentru aceasta afacere.

Concluzie: nu se poate face cu zece mii de euro.
As vrea eu sa fac o ciupercarie... insa vreau informatzii concrete. Suma de care dispun pt aceasta afacere este undeva intre 40.000 euro si 50.000 euro... Merci ! :)

Edited by mihai_mircescul, 04 August 2007 - 16:53.


#12
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
Daca se poate sa imi datzi si niste linkuri...

#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

 mihai_mircescul, on Aug 4 2007, 17:54, said:

Daca se poate sa imi datzi si niste linkuri...


50000 de euro? Eu am o afacere tot in agricultura, si sfatul meu: du-te intai si munceste la unu' care are deja pusa pe roate toata treaba, decat sa ceri linkuri, care nu-ti folosesc la nimic. In ceea ce priveste cipercile, se castiga bine, dar: se paraziteaza foarte usor, trebuie asigurat un microclimat constant, si ai nevoie de foarte mult gunoi, ca sa faci compostul. Ca sa scoti acuma gunoi dintr-o ferma, tre' sa iei aprobare de la D.S.V., si tot asa.

#14
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
hm ... Pai de muncit nu am la cine sa muncesc pt ca nu este nici o ciupercarie... peacolo... am pamantu cumparat... insa nu stiu nu am informatzii despre cerintze... etc
:|

#15
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 mihai_mircescul, on Aug 5 2007, 04:45, said:

hm ... Pai de muncit nu am la cine sa muncesc pt ca nu este nici o ciupercarie... peacolo... am pamantu cumparat... insa nu stiu nu am informatzii despre cerintze... etc
:|
Incearca macar sa vizitezi una!

#16
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006

 kos_funny, on Aug 5 2007, 18:51, said:

Incearca macar sa vizitezi una!
Pai in zona nu am unde ....

#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

 mihai_mircescul, on Aug 6 2007, 18:57, said:

Pai in zona nu am unde ....


Nu poti sa vorbesti cu vreun reprezentant de la vreo firma, ceva? Deobicei, astia cunosc situatia mai bine, ca se invart in mai multe judete, si chiar au legatura direct cu treaba. Poate sa te puna in legatura cu vreun alt cultivator.

#18
constantin_padure

constantin_padure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.12.2007

 ioana^, on May 4 2006, 23:47, said:

ma gandeam sa investesc niste bani in deschiderea unei ciupercarii (sa le cultiv si sa le distribui), dar nu stiu cum se procedeaza pe piata asta. a incercat cineva, are experienta in domeniu? :)
Daca ti-ai fi asigurat piata de desfacere ar fi ceva.Un sfat.... Cresterea vacutelor pentru lapte MERITA.Si munca si investitia e pe masura.Eu cu asta ma ocup.Recomand din toata inima.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate