Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pat cu apa

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Furnizori ori cum sa-l fac :w00t:, preturi la materiale, accesorii suplimentare, avantaje si dezavantaje?
Banuiesc ca mai sunt cativa care doresc asa ceva.
In primul rand, e confortabil?

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
ar fi interesant sa ai un pat cu apa, mi-as lua unul

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
si io sunt super interesat ... asteptam oameni care au sa bage impresii :D

#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postshobi, on May 5 2006, 22:17, said:

si io sunt super interesat ... asteptam oameni care au sa bage impresii :D

din cate am vazut pe la tv se "balangane" aiurea cand te misti pe el , tre sa fie moale in skimb, cu un material destul de rigid(eventual transparent).
ca o saltea de apa mai groasa.
eu cred ca tot o saltea normala e mai buna.nuj de ce am impresia ca nu e comfortabil acest pat, din cauza ca se misca aiurea. :confuzzled:

#5
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
m-ar interesa si pe mine... astept cu interes un eventual "review" :D

Edited by kraMMer, 05 May 2006 - 21:22.


#6
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
are un prieten, nu e cu mult mai moale decat o saltea mai "rasarita" , a lu` asta e facuta (de fapt pe deasupra) dintr-un material asemanator catifelei,restu un material ca de salupa

eu unu nu as da bani pe o d`asta

aaa...si a spus ca a cazut de nenumarate ori din pat deoarece te trage spre margine :coolspeak:

cred ca e model mai vechi ce are el pt ca deja era tocita acea catifea si acum nu cred ca se fac paturi din material de salupa

Edited by again, 05 May 2006 - 23:30.


#7
butterfly

butterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 08.05.2005
am incercat si eu un pat din ala... e foarte tare...
:coolspeak:

intr-adevar nu este confortabil pentru ca tot impul te misca...
dar iti face masaj la tot corpul...
:D

si nu te prea poti misca pe el asa normal de pe o parte sau pe alta de exemplu...pentru ca risti sa cazi din el!!!! :P

#8
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
oameni buni, rigiditatea unui astfel de pat se poate seta prin... adaugare de apa :w00t:
Logic ca daca nu umplii saleteaua cu apa se balangane iar daca o umplii (nu stiu sigur daca merge umpluta sub presiune) se aproprie de rigiditatea unei saltele normale.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
bai, paturile astea dau aceeasi senzatie cu a babardi o grasana. e misto sa stai potolit pe ele, da cam atata...

#10
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Dupa ce m-am uitat aici si am vazut preturile m-am linistit :)

Probabil la pretul ala e confortabil.

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am incercat-o la Mobexpert Pipera.

Impresii:
1. ai rau de mare
2. sotia se rostogoleste spre tine daca diferenta de greutate e semnificativa
3. pret mare

=> am luat un model clasic, de care sunt ff. multumit.

#12
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Cati sunt dispusi sa dea cel putin 50 milioane pe asemenea rahaturi?

Avantaje, preluate de pe linkul dat de worm:
"Patul cu apa este cunoscut ca cea mai confortabila metoda de odihna. Suprafata corpului este sustinuta uniform pe toata suprafata lui, fara puncte de presiune asigurind o perfecta circulatie sanguina."
Datorita climatizari care sa gaseste sub fiecare saltea, patul se gaseste in permanenta la temperatura dorita, evitind stresul de a incalzi patul la culcare cu temperatura corpului.
Din cauza somnului adinc si cunfortadil, se scurteaza perioada de somn si se reduc miscarile pe perioada somnului.
Saltelele cu apa nu permit formarea acarienilor, ele sunt lavabile, iar cuvertura care acopera salteaua se poate spala in masina de spalat.
Saltelele sunt prevazuta cu o vana de protectie care sustine toata apa in caz de accidente (taierea saltelei cu cutit, foarfece)."

In momentul de fata mai degraba gasesc dezavantaje:
Daca se strica climatizarea si nu mai incalzeste sau incepe sa fiarba apa :w00t:?
Nu inteleg cum vine chestia cu vana de protectie, ca sa nu faci iaz in camera daca spargi patul.

Oricum eu nu ma las pana nu am pat cu apa, chiar daca-l fac eu :w00t:. Niste schite, planuri, sfaturi, eventual subansamble, unde gasesc?

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
cuva adica. partile laterale si fundul sunt dure, nu le intepi asa usor.

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ok, facem altcumva ...

io sincer ma gandeam la o saltea cu apa, nu la un pat ultra modern cu zorzonele & shit ... la urma urmei cam asta e ideea ... sa fie simplu ca il pun la mine in camera, nu in dormitoru nuptial

trecem la planul b : cum ne facem singuri salteaua cu apa ? :D

#15
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006

View Postshobi, on May 6 2006, 12:40, said:

trecem la planul b : cum ne facem singuri salteaua cu apa ? :D
cea mai buna idee pe ziua de azi: saltea am, insa nu ma risc decat afara :proud:, mai ramane problema cu climatizarea.

#16
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Dupa cum s-a scris mai sus, exista o serie de avantaje si dezavantaje. In primul rand, in salteaua respectiva intra cam o tona de apa, deci e nevoie de un cadru foarte rezistent pe care sa fie plasata. Prin faptul ca e incalzit ai din nou avantaje si dezavantaje: iarna, spre exemplu ai dificultati serioase in a te da jos din pat dimineata,din cauza diferentei de temperatura. Vara, daca il setezi in asa fel incat sa nu incalzeasca deloc apa, te vei trezi anchilozat :D . In fine, sa zicem ca treci peste astea gasind un echilibru. Partea pe care eu o consider cea mai nasola este faptul ca nu dormi cu coloana dreapta pentru ca, normal, atunci cand te asezi se dezlocuieste un volum de apa. Daca dormi pe o parte si cel care doarme langa tine se aseaza putin mai cu forta in pat, risti sa te trezesti pe jos. De cazut n-am cazut niciodata, dar am fost aproape s-o patesc de cateva ori.
Apa din pat nu e apa chioara, e tratata cu niste substante si  trebuie schimbata la cativa ani.  
Ca o concluzie, personal imi doresc sa schimb salteaua cu una normala.

#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postbbshtrumf, on May 6 2006, 15:52, said:

Dupa cum s-a scris mai sus, exista o serie de avantaje si dezavantaje. In primul rand, in salteaua respectiva intra cam o tona de apa, deci e nevoie de un cadru foarte rezistent pe care sa fie plasata. Prin faptul ca e incalzit ai din nou avantaje si dezavantaje: iarna, spre exemplu ai dificultati serioase in a te da jos din pat dimineata,din cauza diferentei de temperatura. Vara, daca il setezi in asa fel incat sa nu incalzeasca deloc apa, te vei trezi anchilozat :D . In fine, sa zicem ca treci peste astea gasind un echilibru. Partea pe care eu o consider cea mai nasola este faptul ca nu dormi cu coloana dreapta pentru ca, normal, atunci cand te asezi se dezlocuieste un volum de apa. Daca dormi pe o parte si cel care doarme langa tine se aseaza putin mai cu forta in pat, risti sa te trezesti pe jos. De cazut n-am cazut niciodata, dar am fost aproape s-o patesc de cateva ori.
Apa din pat nu e apa chioara, e tratata cu niste substante si  trebuie schimbata la cativa ani.  
Ca o concluzie, personal imi doresc sa schimb salteaua cu una normala.

is curios daca o saltea de genul asta inseamna si moartea activitatilor romantice :) pe pat

#18
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

View Postromaximusro, on May 6 2006, 15:58, said:

is curios daca o saltea de genul asta inseamna si moartea activitatilor romantice :) pe pat
Nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate