Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Google Adsense din nou

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Page CTR: 10, 47 % pt ziua de 2 mai
Pace CTR mediu pe ultimele 7 zile: 6,72 %

Din cate am citit aici...2% deja bate la ochi! Cred ca am si raspunsul de ce am CTR-ul asa mare (si nu este acela ca as genera click-uri intentionat sau altceva) ci ca folosesc un artificiu vizual pe site...si daca se poate spune care este, o sa vb de el intr-un post viitor. Trucul e introdus pe site de vreo 5-6 zile si se vede o diferenta destul de mare: de la Page CTR 1,2 % mediu/saptamana in luna martie  la 6,72% acuma.

Defapt vreau o parere de la voi: Continui sau nu sa folosesc respectivul truc? As putea cumva sa scad CTR? Adica sa pun reclame de la adsense si pe alte pagini care sigur nu vor avea CTR mare dar care sa mareasca numarul de impressions si sa mentin acea suma in $/zi? Daca mai aveti si alte ideei...abia astept sa le citesc. Astept si intrebari, si nelamuriri...nu si injuraturi. :P

#2
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Eu am CTR de 15% in medie pe luna, si asta de vreo 3 luni si nu s-a intamplat nimic.
Daca nu faci nimic artificial, nu cumperi pachete de trafic, nu faci spam, respecti copyright, nu dai clikuri pe reclame poti sa ai si 150% CTR ca nu o sa zica google nimic.

#3
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
am alaturat fiecarei reclame de la adsense cate o icoana, astfel incat pare ca ar fi venit odata cu reclama de la google. Am citit la ei pe site si inca nu am gasit nimic referitor la asta ca ar fi nepermis.

care vrea sa vada despre ce e vb...poate sa intre la http://www.a12.ro/g/
chestia asta e numai pe paginile principale..nu si pe cele terminale(acolo am de la neogen)

#4
Shocker

Shocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 27.02.2006

View Postr3ticul, on May 2 2006, 13:48, said:

am alaturat fiecarei reclame de la adsense cate o icoana, astfel incat pare ca ar fi venit odata cu reclama de la google. Am citit la ei pe site si inca nu am gasit nimic referitor la asta ca ar fi nepermis.
hmmmm mi se pare mie sau ai adus modificat / adaos-uri prin interiorul codului de la reclama AdSense? in regulament scrie ca nu ai voie sa modifici codul

#5
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
nu...pur si simplu e un tabel de 4 coloane si o linie: intr-o coloana e o icoana, in alta codul(nemodificat de la google) pt un add de 234/60 px si operatiunea se repeta pe urmatoarele 2 coloane.

Deci doar am alaturat o icoana...nimic mai mult.

Sa inteleg ca nu am de ce sa-mi fac griji?

#6
GoGiluGo

GoGiluGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 19.04.2006
dupa parerea mea poti folosi chestia asta inca cateva zile dupa aia lasa-l, e modificat ad-ul google si nu ai voie asa ceva

#7
KINGro

KINGro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.10.2002
AdSense for Search are doua variante, una in care scrie "Google Search" pe butonul de submit, iar alta care iti afiseaza logo-ul google.
La tine apare doar "Search", este voie?

#8
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Am pus asa pt ca am vazut si la alte site-uri acelasi lucru.
De ar fi aia problema....

#9
Shocker

Shocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 27.02.2006
r3ticul si inca ceva... Google spune clar:
- Any AdSense ad code, search box code, or referral code must be pasted directly into Web pages without modification. AdSense participants are not allowed to alter any portion of the ad code or change the layout, behavior, targeting, or delivery of ads for any reason.

- si mai era ceva... dar nu am gasit exact: nu ai voie sa atragi / convingi pe useri in nici un fel sa dea click pe reclame... de exemplu sa pui 'click aici, ...'. ma gandesc ca ceea ce ai facut u e cam acelasi lucru, adica atragi userii sa dea click pe reclame...

#10
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Modul in care folosesti imaginile nu o sa te penalizeze.
Sunt mii de siteuri care folosesc la fel de mult timp.

#11
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
@Shocker... codul cu siguranta nu a fost alterat(mai mult decat imi era permis sa schimb..adica culoarea pt border, title, text etc nu am schimbat). O icoana cu o masina nush ce indicatii ii da userului sa dea click pe respectiva reclama(nu e cu sageti, indrumari, rugaminti pt ca user-ul sa dea click).

@Adriana...si eu am vazut, in sfarsit, aceeasi chestie la un site care se ocupa de aceleasi lucru ca si a12.ro ....i-am trimis un mail webmasterului pt a-l intreba daca a avut probleme cu respectivele add-uri si de cat timp a bagat chestiile alea pe site. Acuma ramane de asteptat mail-ul.

#12
VirtualCafe

VirtualCafe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2005
Ideea e sa faci userii sa dea click pe reclame altfel cum ar mai trai google? Crezi ca pe ei ii intereseaza ca ai pus tu 2 imagini acolo? Atata timp cat spune ads by google e ok.

#13
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
ideea asta am considerat-o si eu de buna si am pus-o in aplicare. Acuma is in alte dileme...am ajuns la 109$ si astept plicu ala cu codul de verificare...dar mai incolo nush pashii ce trebuie urmati. Cu siguranta voi cere un secure delivery(adica cu ~30$ costuri de transport) insa nush ce voi face dupa asta cu cecul...de unde scot banii? trebuie cont facut printr-o banca?

P.S. Neogen...aceeasi problema..si de acolo am de luat niste banutzi(pt prima oara) si nush ce trebuie sa fac cu contractul ala luat de la ei pe site.  Daca se pricepe careva si e dispus sa sfatuiasca un necunoscator intr-ale finantelor(sau ce or fi)..pls PM...sau chiar si aicea.

#14
marcelgsm

marcelgsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.01.2004
Am dat search din greseala pe google adsense search de pe adresa ip de pe care am inregistrat si folosit contul adsense. Am vrut doar sa fac un test sa vad cum apare searchul inline si am uitat ca nu am voie sa dau click pe nimic. Face parte de aic si searchul ? Stie careva ?
Vor dezactiva contul ???

#15
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
nici chiar asa :) . 1-2 click-uri cred ca-s inofensive.

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Eu zic sa va abtineti de la teste de acest gen

Nu dati click pe linkurile sponsorizate de niciunde...

#17
OKT

OKT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 23.01.2005
SUnt putin nelamurit in privinta interzicerii modificarii codurilor pentru AdSense si AdSense Search Box. Ce fac daca vreau sa-mi fac site-ul valid xhtml si vreau sa pun Google Search Box ?

#18
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
alegi, ori valid dar fara bani, ori cu bani dar nevalid
da-le un mail celor de la G si spune-le ca codul generat nu e valid

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate