Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme cu windows-ul si codecurile

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005
Salutare!
Am si eu doua mici mari probleme.
1. De cateva zile cand deschid My Computer in partea din stanga folderelor pe fiecare partitie C;D;E; unde trebuie sa apara urmatoarele: System Tasks, File and Folder Tasks, Other Places si Detalis apare Music Pasks, File and Folder Tasks, Other Places, Details.
Deci nu mai pot sa utlizez optiunile de "Hide the contents of this folder" "Add or Rmove Programs" etc si partea stanga a ecranului.
2. Tot de vreo 3 zile am depistat si o problema la unele videoclipuri  pe care le am prin calculator.
Despre ce este vorba mai exact?!? Pot sa vad videoclipurile cu pricina dar nu le pot asculta sonorul e mort.
Videoclipurile cu pricina au urmatoarele carcateristici la Audio format: Windows Media Audio V2
Toate celelalte videoclipuri care au alt alt format audio pe pot vedea si le pot auzi fara probleme.
Mentionez ca am incercat si cu pachetul Ace Mega CoDecS Pack 6.03 instalat in modul Professional Full si nu merge sub nici o forma. Problema am sesizat-o dupa vreo saptamana de la ultima reinstalare, reinstalare care a decurs fara erori cel putin nu mi-a aratat nici una. Inainte de reinstalare videoclipurile cu pricina mergeau. Acuma am dezinstalat Pachetul ACM 6.03 pentru ca nu isi mai avea rostul, ba am dat si o curatare in registri cu Registry Mechanick.
In sparanta ca ma veti putea ajuta va multumesc anticipat.
P.S. Sistemul de operare este Windows XP SP 2 cu toate actualizarile, si doar cu Windows Defender instalat in materie de securitate si cu firewall-ul de la windows activat!

#2
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
Despre codecuri iti pot spune sa folosesti K-Lite Codec Pack

#3
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Sau Ace Maga Codecs Pack 6.03 (si btw, asta foloseste si el vobsub)

#4
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006

View PostM_r, on May 1 2006, 22:43, said:

Sau Ace Maga Codecs Pack 6.03 (si btw, asta foloseste si el vobsub)

Subscriu!! AceMega mi se par cele mai bune codecuri.

#5
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005

View PostSandMan_Rave, on May 1 2006, 23:06, said:

Subscriu!! AceMega mi se par cele mai bune codecuri.
Daca erai putin atent si citeai tot postul observai ca am scris ca am incercat cu Ace Mega CoDecS 6.03 instalat full professional si nu a mers.
O sa incerc si K-Lite dar as vrea niste opinii de la cineva care s-a mai confruntat cu problema asta, cu sunetul in "Audio format: Windows Media Audio V2"

#6
taticuio

taticuio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 23.01.2004
pana acum de fiecare data cand dau format la calc. am probleme cu codecurile.. asa ca nu stiu exact cei bun ca am avut ACE se vedea bine dupa aia am avut K-lite iar acum am doar Xvid-DivX AC3 si direct show de la ff parca. infine io zic sa cauti prin forum o sa gasesti o gramada de topicuri in leg cu codecurile...:P
asa ca iti dorec mult mult rabdare... :D

#7
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005

View Posttaticuio, on May 2 2006, 01:39, said:

pana acum de fiecare data cand dau format la calc. am probleme cu codecurile.. asa ca nu stiu exact cei bun ca am avut ACE se vedea bine dupa aia am avut K-lite iar acum am doar Xvid-DivX AC3 si direct show de la ff parca. infine io zic sa cauti prin forum o sa gasesti o gramada de topicuri in leg cu codecurile...:P
asa ca iti dorec mult mult rabdare... :D
Am incercat si Tsunami Filter Pack, si K-Lite si degeaba. Nu vrea sunetu sa mearga deloc la videoclipurile alea. Mentionez ca inainte mergeau si le-am copiat pe cd si le-am pus la alt prieten si merg fara probleme, deci problema e locala si nu sunt distruse fisierele.

#8
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Instaleaza codecul asta DivX 3.11 Alpha sau asta Attached File  msaud32.zip   167.83K   2185 downloads. Pentru al doliea codec, citeste instructiunile de instalare readme_me_first.txt.
Inainte dezinstaleaza prostia aia de ace mega codec pack si curata registrii. Nu garantez ca o sa mearga insa atat cu primul cat si al doilea codec ar trebui sa mearga sunetul.

#9
cryssalthar

cryssalthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2005
pentru problema ta iti voi da o rezolvare destul de simpla si garantez k iti va merge orice videoclip.
Dezinstaleaza codecurile pe care le ai (pachete de codecuri etc.) i-ar apoi cu orice program (mai curand cu Regcleaner) curata registri (cu regcleaner>unelte>curatare registri>toate). Apoi instaleaza codecul fffshow.GArantez pentru el(il gasesti dand search pe google cu download).
Pentru cealalta problema a ta :incearca sa deschizi arborele apasand pe sagetile din parte dreapta!!!!

Salutari si mult noroc.

PS dupa instalare ffshow da un restart

#10
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
ma da stiu ca zace o lene in voi.... problema cu codecurile s-a mai discutat de j'de mii de ori pe forum folositi naibii functia "search" ca nu e pusa acolo numai de frumusete.

http://forum.softped...howtopic=122040

#11
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005

View PostAlydor, on May 2 2006, 22:28, said:

ma da stiu ca zace o lene in voi.... problema cu codecurile s-a mai discutat de j'de mii de ori pe forum folositi naibii functia "search" ca nu e pusa acolo numai de frumusete.

http://forum.softped...howtopic=122040
Eu unul vreau sa iti spun ca am dat search si cam peste tot unde am cautat am vazut ca solutiile incercate de mine au dat rezultate, ceea ce nu este cazul meu.

#12
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
si eu de ce am gasit? o fi calcu meu mai special... Sper ca ai utilizat functia "Search" (a cincea numarand de la stanga la dreapat din bara de sus a forumului...) din forum nu F3 de pe tastatura.....

Edited by Alydor, 03 May 2006 - 07:14.


#13
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Man, tu nu citesti toate reply-urile ? Ai incercat divx 3.11 alpha sau doar citesti ce vrei tu ? Nu de alta dar pierzi vremea inutil.

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
oare cind o sa-si dea seama toata lumea ca pachetele de codecuri fac mai mult rau decit bine...

@Laurentiu06
daca esti sigur ca sunetul este WMA, o reinstalare a windows mediaplayer, versiune mai mare sau egala ca cea pe care o ai deja ar trebui de asemenea sa-ti rezolve problema

#15
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005
Vreau sa va spun ca am incercat toate solutiile sugerate. Pana acuma nici una nu a avut efect. Chiar ca deacuma devine stresanta treaba. Numai videoclipurile care au Audio Format: Windows Media Audio V2 nu le pot asculta.
Am incercat si am dezinstalat si reinstalat Media Playerul si nimic tot asa se comporta. Dupa fiecare codec instalat si dezinstalat am curatat registri cu Registry Mechanic.
Tin sa multumesc tuturor pentru sugestii.

#16
Shahinul

Shahinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.10.2003

Quote

2. Tot de vreo 3 zile am depistat si o problema la unele videoclipuri pe care le am prin calculator.
Despre ce este vorba mai exact?!? Pot sa vad videoclipurile cu pricina dar nu le pot asculta sonorul e mort.
Videoclipurile cu pricina au urmatoarele carcateristici la Audio format: Windows Media Audio V2
Toate celelalte videoclipuri care au alt alt format audio pe pot vedea si le pot auzi fara probleme.
Mentionez ca am incercat si cu pachetul Ace Mega CoDecS Pack 6.03 instalat in modul Professional Full si nu merge sub nici o forma. Problema am sesizat-o dupa vreo saptamana de la ultima reinstalare, reinstalare care a decurs fara erori cel putin nu mi-a aratat nici una. Inainte de reinstalare videoclipurile cu pricina mergeau. Acuma am dezinstalat Pachetul ACM 6.03 pentru ca nu isi mai avea rostul, ba am dat si o curatare in registri cu Registry Mechanick.
In sparanta ca ma veti putea ajuta va multumesc anticipat.
P.S. Sistemul de operare este Windows XP SP 2 cu toate actualizarile, si doar cu Windows Defender instalat in materie de securitate si cu firewall-ul de la windows activat!

nu sunt de acord cu pachetele de codecuri si o spun si din probleme intalnite.

recomand pt xp (remarcati ca e o recomandare deci puteti sa ignorati ce scrie mai departe) :
-instalarea win media player 10 care vine cu o serie de codecuri specifice
-instalarea SEPARATA a urm codecuri: ac3 filtrer care e pt sunet (http://ac3filter.sourceforge.net/ sau softpedia); xvid versiunea stabila actuala e XviD-1.1.0 (http://www.koepi.org/); divx doar divx play care e gratis(divx.com)

acestea sunt de baza cel putin la mine si nu am nici o problema dar trebuie sa le si setezi... dezactiveaza suportul mpeg4 din divx pt ca e decodat de xvid iar din xvid dezactiveaza suportul divx.

pt alte extensii precum .mkv foloseste matroska pack dar nu instala directvob-ul decat daca doresti sa folosesti un suport extern pt subtitari iar pt .ogg http://www.illiminab...s_0.69.8924.exe

si... in cazul tau mai instaleaza inca o data win media player 10 :D

Edited by Shahinul, 04 May 2006 - 16:33.


#17
Laurentiu06

Laurentiu06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2005

View PostShahinul, on May 4 2006, 17:32, said:

nu sunt de acord cu pachetele de codecuri si o spun si din probleme intalnite.

recomand pt xp (remarcati ca e o recomandare deci puteti sa ignorati ce scrie mai departe) :
-instalarea win media player 10 care vine cu o serie de codecuri specifice
-instalarea SEPARATA a urm codecuri: ac3 filtrer care e pt sunet (http://ac3filter.sourceforge.net/ sau softpedia); xvid versiunea stabila actuala e XviD-1.1.0 (http://www.koepi.org/); divx doar divx play care e gratis(divx.com)

acestea sunt de baza cel putin la mine si nu am nici o problema dar trebuie sa le si setezi... dezactiveaza suportul mpeg4 din divx pt ca e decodat de xvid iar din xvid dezactiveaza suportul divx.

pt alte extensii precum .mkv foloseste matroska pack dar nu instala directvob-ul decat daca doresti sa folosesti un suport extern pt subtitari iar pt .ogg http://www.illiminab...s_0.69.8924.exe

si... in cazul tau mai instaleaza inca o data win media player 10 :D
Daca erai putin atent observai ca am incercat si am reinstalat media player-ul !
Oricum pentru moment nu mai testez nimic am testat atatea si degeaba. O sa incerc cand oi avea timp o reparare la windows si daca nu merge o reinstalare.

#18
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006
Eu sunt pentru pack-uri de codec-uri. Am si un Yamada 6700 daca chiar n-am chef de calculator. Ma rog ...

Recent am incercat CCCP si suporta cam tot ce se pretinde codec in ziua de azi. Plus ca au si suport/forum/chat/comunitate unde poti gasi raspunsuri la intrebari.

http://www.cccp-project.net/

Am folosit si eu inainte Klite codec pack si All Codecs ... asta e mai complet decat cele doua, si mai stabil.  In plus, la instalare iti detecteaza ce codec-uri ai instalate deja in sistem, si le poti da jos daca vrei, ptr. a evita eventualele conflicte.

Edited by dzs, 05 May 2006 - 15:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate