Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#5725
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Faci o masca laterala de 6cm și respecti distanta respectiva (atenție nu trebuie sa o acoperi în totalitate pentru ca aerul cald sa poată sa circule normal). Problema rămâne cu ușa.

#5726
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
O sa las in jur de 3 - 4.4 cm in laterale si in partea de sus intrucat atat imi ramane. Sper sa fie ok.
Posibil la dulapurile laterale sa le las deschise in interior intrucat vor fi tip camara glisanta si nu am nevoie de perete interior.

#5727
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Atunci e posibil să fie suficient de aerisite.

#5728
4nd

4nd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.04.2008
Are cineva modelul Indesit BIAA 14P X(http://www.emag.ro/c...x/pd/DB5GLBBBM/)? Cum se scurge apa din congelator in momentul cand acesta se dezgheata? De fiecare data cand se dezgheata congelatorul trebuie adunata apa manual? In cartea tehnica scrie doar ca unele modele au sistem de scurgere a apei si atat. Congelatorul are o mica gaura dar nu este "unita" cu partea de exterioara. Oare daca as face face eu gaura respectiva, as afecta sistemul de functionare al congelatorului?

Edited by 4nd, 20 January 2017 - 13:51.


#5729
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Congelatorul nu se dezgheata singur.

#5730
4nd

4nd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.04.2008

 cristyz, on 20 ianuarie 2017 - 16:19, said:

Congelatorul nu se dezgheata singur.

Nu ma refer la dezghetat singur. Ma refer la scurgerea apei cand il dezghet eu.

#5731
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Trebuie sa o scoti tu.

#5732
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Ce parere aveti despre aceasta combina frigorifica https://www.ideall.r...HSR2DWW--118957 ? Pe samsungclub (pt cine are) este mai ieftina cu 50 de lei. Vreau sa iau o combina frigorifica pt 2 persoane, care nu vor gati foarte mult.

Multumesc,

#5733
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Pe langa acea combina frigorigica o mai adaug si pe aceasta https://www.ideall.r...329SWJZ--121295 . Nu am gasit-o expusa in magazine.

#5734
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Pana la urma am comandat aceasta combina frigorifica https://www.ideall.r...329SWJZ--121295 . Desi nu prea am gasit review-uri despre ea, am zis sa imi incerc norocul si azi, dupa ce am plasat comanda am gasit expusa in cora varianta pe inox. Mi-a placut si o sa revin cu pareri dupa ce primesc comanda.

Edited by crazyalex86, 30 January 2017 - 20:55.


#5735
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Vă salut!
Ce părere aveți despre acest model de combină frigorifică?
Folosește cineva de aici?
Câteva sfaruri sincere !?!
http://www.samsung.c...er-rb31ferndww/
Attached File  SAMSUNG_RB31FERNDWW_310L.jpg   105.98K   31 downloads

#5736
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

 crazyalex86, on 27 ianuarie 2017 - 23:39, said:

Salut,

Ce parere aveti despre aceasta combina frigorifica https://www.ideall.r...HSR2DWW--118957 ? Pe samsungclub (pt cine are) este mai ieftina cu 50 de lei. Vreau sa iau o combina frigorifica pt 2 persoane, care nu vor gati foarte mult.

Multumesc,

Ca posesor de RB29 (RB29FSRNDWW) de mai bine de 2 ani, pot spune ca as fi preferat sa fi luat una mai mare = RB31. Frigiderul este (uneori) cam mic pt nevoile mele (tot 2 persoane).

Plusuri:
- temperatura constanta, exact atat cat am setat-o (7 grade frigider si -19 congelator)
- functionare ireprosabila (cu oprire pt igienizare la ~6 luni, exact cum e prevazut in manual).

Minusuri:
- pocneste uneori (destul de tare), am inteles ca e normal, poate la modelele mai noi nu se intampla la fel
- functioneaza destul de mult timp (mai incet, sau uneori mai tare), acum nu stiu cat de mult consuma, nu mi-am batut capul cu asta
- rafturile nu au posibilitate prea mare pentru rearanjare (nu m-a interesat prea mult asta, dar am vazut ca pe multi intereseaza)
- spatiul frigiderului este cam mic uneori, chiar si pentru 2 persoane

In 1400 lei nu cred ca se poate gasi ceva mai bun, dar daca diferenta de bani nu e o problema, recomand model cu frigider mai mare.

Edited by 1nqiu, 03 February 2017 - 15:01.


#5737
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Modelul prezentat de mine mai sus și de care sunt interesat pentru achiziționare în variantă albă, are un preț de 1700-1750 de lei la ofertă, sunt puține momente când poate fi găsit la acest preț în magazinele Altex și eMAG.

#5738
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014

 1nqiu, on 03 februarie 2017 - 14:59, said:



Ca posesor de RB29 (RB29FSRNDWW) de mai bine de 2 ani, pot spune ca as fi preferat sa fi luat una mai mare = RB31. Frigiderul este (uneori) cam mic pt nevoile mele (tot 2 persoane).

Plusuri:
- temperatura constanta, exact atat cat am setat-o (7 grade frigider si -19 congelator)
- functionare ireprosabila (cu oprire pt igienizare la ~6 luni, exact cum e prevazut in manual).

Minusuri:
- pocneste uneori (destul de tare), am inteles ca e normal, poate la modelele mai noi nu se intampla la fel
- functioneaza destul de mult timp (mai incet, sau uneori mai tare), acum nu stiu cat de mult consuma, nu mi-am batut capul cu asta
- rafturile nu au posibilitate prea mare pentru rearanjare (nu m-a interesat prea mult asta, dar am vazut ca pe multi intereseaza)
- spatiul frigiderului este cam mic uneori, chiar si pentru 2 persoane

In 1400 lei nu cred ca se poate gasi ceva mai bun, dar daca diferenta de bani nu e o problema, recomand model cu frigider mai mare.
O singură întrebare aș avea, modelul dv. este identic ca și funcționalitate cu cel care doresc eu să îl achiziționez eu, cu excepția faptului că volumul este puțin mai mic și panoul de control se află în interior în partea frontală.
Ați avut ocazia în cei mai bine de 2 ani de utilizare să vedeți dacă congelatorul mai funcționează la temperaturi mai mici de +10°C?
Locuiesc la țară și momentan combina frigorifică va sta pe hol, deci nu dispun de încălzire centrală!
Tot pe hol mai am de aproape 3 ani o ladă frigorifică Whirlpool care funcționează fără probleme indiferent de temperatură.

#5739
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Imi pare rau, dar nu am avut cum testa asta. Pentru mai multa siguranta puteti suna la Samsung si intreba ce modele ar functiona la temperaturi mai mici de 10 grade. Problema cred ca ar fi doar la partea de frigider, daca sesizeaza ca sunt 7 grade si tu l-ai setat sa aiba 7, probabil se va opri, congelatoarele/lazile frigorifice ar trebui sa functioneze si la asemenea temperaturi, mai ales ca sunt unele ce merg tinute si afara in aer liber.

De exemplu aici scrie: "dacă ai un aparat proiectat pentru utilizarea în standardul SN-T, trebuie să nu îl folosești în medii sub +10°C pentru că va crește vâscozitatea uleiului din compresor", deci chiar daca functioneaza, probabil in timp pot aparea probleme..
Poate va ajuta si
https://forum.softpe...us/page__st__36

#5740
sande

sande

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.05.2007
Recomandare combina frigorifica, inaltime maxim 187cm,buget max 1.500

#5741
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
http://www.emag.ro/c...5/pd/DQ6NVMBBM/

#5742
sande

sande

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.05.2007
Material rafturi sarma? Nu am nici in combina mea veche de 15 ani asa ceva,deci fara Artic sau alte noname

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate