Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

LITORAL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2619 replies to this topic

#2305
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Mangalia.

#2306
Akkerman

Akkerman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2008
multumesc pentru raspunsuri, ramane sa ma hotarasc la anu' :)

#2307
snipe1975

snipe1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.06.2008
A mai observat cineva ca preturile la cazare pe litoral pentru 2018 au crescut cu 15-70%, fata de 2017, la toti hotelierii? Parca s-au vorbit intre ei.
Doua exemple, camera dubla cu vedere la mare: Savoy Mamaia, de la 3500 la 4400 de lei, Ibis Constanta de la 1800 la 3100 de lei.

Edited by snipe1975, 16 November 2017 - 02:03.


#2308
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Or Fi prins oamenii curaj că le-a mers bine in 2017
Sa fie sănătoși și să le și tripleze.

#2309
snipe1975

snipe1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.06.2008
Cred ca explicatia este alta: au marit preturile fix cu valoarea unui voucher de vacanta, astfel ca ceea ce vor primi bugetarii la anul, nu sunt beneficii pentru ei, ci subventii ascunse pentru hotelieri.

#2310
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nu va faceți griji ca cei ce se duc la noi pe litoral și plătesc prețurile alea și-o merita. Nu știu cine s ar mai duce pe prețurile actuale având in vedere ce oferte exista in exteriorul țării. Eu personal am ajuns la mare ultima data vara asta pentru fix o zi după câțiva ani de absenta. Nu am niciun gând sa ma mai întorc acolo și dacă o voi face o sa fie pentru maxim o zi ori in trecere spre grabita.

#2311
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostTz3posu, on 16 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Nu va faceți griji ca cei ce se duc la noi pe litoral și plătesc prețurile alea și-o merita. Nu știu cine s ar mai duce pe prețurile actuale având in vedere ce oferte exista in exteriorul țării.
Total de acord, e japca pe fata.

Insa exista un segment de turisti care "bifeaza" in mod traditional litoralul romanesc an de an.
Din varii motive nu se deplaseaza in strainatate: necunoasterea unei limbi straine, frica de avion, comoditate, etc.
Unii au copii relativ mici si considera incomoda o deplasare in afara.
Sau altii pur si simplu nu sunt bine informati cu aceasta alternativa a sejurului la plajele externe.
In plus, exista un segment de turisti de weekend, din care o parte sunt cei cu destinatia Mamaia, Printre acestia, in numar mare celebri baieti de baieti si pitzi care populeaza weekend de weekend cluburile de pe litoral. Cand ai clienti de acest gen, maresti preturile de la sine, caci cine da 2-300 euro/noapte in club nu se mai uita la o cazare de 100 euro.

Am enumerat o serie de motive care cred ca justifica in mare parte de ce se merge inca masiv pe litoralul nostru, in ciuda unor conditii mediocre, ca sa fie elegant.

#2312
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Cine imi poate spune ce hotel este cel din imagine?

Attached File  hotel.jpg   107.28K   109 downloads

#2313
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Pare a fi in nordul Olimpului, unul dintre ultimele hoteluri de-acolo.  A trecut un car de ani de cand n-am mai fost prin zona, chiar nu mai stiu cum ii zicea, mai ales c-am ajuns pe-acolo doar intr-o plimbare, nu cazat.
Io-s cu tableta acum... daca esti la un PC cu monitor / rezolutie mare, poate te-ajuta Google Maps / Earth sa-l identifici mai exact.

Edited by Barboso, 22 February 2018 - 21:47.


#2314
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Fotografie este luata din Filmul "Nea Marin miliardar". Intra Nea Marin in camera de hotel si se duce la fereastra.

Insa nu cred ca este hotelul din film, Vega.
Vega se afla in Mamaia. Iar imaginea aia chiar nu pare sa fie din Mamaia.


le: S-ar putea sa fie cum ai spus tu Olimp, complexul asta.

Attached File  olimp.jpg   217.1K   67 downloads

Edited by alex342, 22 February 2018 - 21:53.


#2315
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

View Postalex342, on 22 februarie 2018 - 21:19, said:

Cine imi poate spune ce hotel este cel din imagine?

Attachment hotel.jpg
Statiunea Olimp, Complex Amfiteatru-Belvedere-Panoramic.
Vezi in partea stanga din poza, "casutele" alea galbene si verzi sunt probabil unice pe litoral. Le tin minte din anii '80 si inca mai sunt acolo (cel putin acum 2 ani erau). Din pacate complexul este intr-o stare de plans. Ce atmosfera frumoasa era pe terasele acelui complex in anii '80...

#2316
iony86

iony86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.07.2014
Buna ziua ,as dori si eu o recomandare care au mai fost la HOTEL FLORA si HOTEL ASTORIA (MAMAIA).As vrea sa ne ducem in concediu la sf lunii iulie si sa luam 5 nopti cu mic dejun,pe care dintre cele 2 imi recomandati ? 2 persoane si copil de 6 ani.

#2317
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Eu am stat la Flora acum cativa ani si a fost ok.
Dar, de ce te duci in Mamaia? Copilul de 6 ani este suficient de mare incat sa te poti duce in Grecia cel putin.
De ce continuati sa va bateti joc de bani pe litoralul nostru unde se practica preturile care se practica si ti se ofera atat de putin?
Daca lumea ar renunta sa mai accepte sa mearga pe bani multi la noi poate lectia asta ar mobiliza putin hotelerii sa nu isi mai bata joc de clienti pe conditii jalnice si preturi de 5 stele.
E la fel ca in piata muncii, salariile sunt unde sunt pentru ca exista oameni ce accepta sa munceasca pe minimul pe economie...da stiu, o fac din necesitate, dar daca ar zice toti nu garantez ca s-ar forta cresterea acestui salariu automat.

Edited by Tz3posu, 05 March 2018 - 17:00.


#2318
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ieri am avut o zi libera si pentru ca nu aveam ce face, am dat o fuga in Mamaia (dupa muulti ani in care nu am mai dat pe litoralul nostru). Hmmm.....cea mai proasta decizie a fost sa ma plimb pe malul marii. Am luat pe talpile picioarelor reziduuri petroliere (cred ca este un fel de bitum) pe care nu il vedeai in apa de nici acum nu a iesit la spalat (mai ramanea sa dau cu smirghel, in rest am incercat totul). In rest, vanzatori cu pretentii "de lucs" pentru toate turcismele, cocalari si curve cat cuprinde, aglomeratie si nepasare. Consoarta dupa 2 ore zice sa mergem macar in Constanta pe faleza. Stiam eu un restaurant acceptabil pe acolo si macar ne-am mai schimbat dispozitia. Personal, mi se pare mult supraevaluata Mamaia pentru ce ofera, in afara de nisip nu merita nimic in zona aia. PS Nu inteleg cum unii vor sa investeasca bani in achizitia unui apartament in zona, mi se pare ca nici in 50 de ani nu o sa fie la nivelul unei statiuni din afara.

#2319
Kaiona

Kaiona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2008
Drumul din Corbu pana la plaja e in regula? Macar cat de cat sau iti trebuie 4x4? :)))
Mersi!

#2320
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postedi10000, on 01 mai 2018 - 07:20, said:

Ieri am avut o zi libera si pentru ca nu aveam ce face, am dat o fuga in Mamaia (dupa muulti ani in care nu am mai dat pe litoralul nostru). Hmmm.....cea mai proasta decizie a fost sa ma plimb pe malul marii.
Cred ca puteai sa te opresti la "Hmmm...cea mai proasta decizie".
Nu serios acum, litoralul nostru a devenit o gluma si o bataie de joc intretinuta de cei care se duc acolo. Majoritatea (nu toti, unii sunt doar naivi) sunt de genul celor enuntati de tine mai sus.
Statiunea asta e un fel de Ibiza / Tenerife wanna be. Incet incet s-a transformat intr-o locatie exclusiv de clubareala si distractie. Nimic rau in asta, dar e in stilul ala romanescc din ultimii ani, in bataie de joc si plin de increzuti, cocalari si mamifere cu impresii.

Eu imi sustin parerea, cine merge la noi pe litoral face o mare greseala. La cat de ieftine sunt biletele de avion in ziua de azi, m-as duce oriunde numai la noi nu, le las mai mult loc cocalarilor sa se adune in acelasi loc.
Argumentul ca cei cu copii mici nu pot merge departe e fals. Peste tot unde am fost am vazut familii cu copii mici, inclusiv e plajele alea foarte greu accesibile prin Grecia. Cel mai socant a fost cand am vazut copii mici pe plaja Seitan Limania (Creta Grecia) unde cine a fost stie cat de dificila este coborarea aceea pe stanci.

#2321
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Salutare colegi..o problema..este cineva care merge în concediu în stațiunea saturn?? In perioada 05.-12.07?? Și preferabil sa nu fie bugetar?? O să vă explic in privat...mulțumesc!!

#2322
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Eu plec pe 11.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate