Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

DESPRE PORUMBEI SI GUGUSTIUCI

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#1
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Cine are Kingi si daca a avut ceva probleme cu ei sau cu porumbeii de talie mare in general , m-ar interesa un schimb de experienta!!!!! :coolspeak:

#2
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Stiu k datorita marimii au probleme cu calciul, m-ar interesa in ce masura acest lucru afecteaza ouatul porumbeilor. Am perechi care desi anul trecut au scos pui normal acum, pana la aceasta data nu au facut nici o pereche de oua.  M-ar interesa eventual parerea unui veterinar  care sa ma ajute cu ceva sfaturi, trebuie sa le schimb alimentatia, ceva suplimente nutritive???? Mentionez k celelalte perechi nu au probleme de acest gen si de circa o luna au la dispozitie non stop coji de oua pisate !
ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE
:worthy:

Attached Files



#3
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
chiar nimeni care sa aiba porumbei ???????????? :death:

#4
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Azi la servicu am auzit o foiala afara si cand am dat jaluzelele la o parte si m-am uitat pe geam - am vazut ca m-am innoit cu un gugustiuc.
Peste o ora m-am uitat iar, si am vazut ca depusese 2 oua pe pervaz, intre aparatul de aer conditionat si geam - e un loc ingust.
Jaluzelele fiind trase tot timpul cred ca locul acela ingust i s-a parut ideal. Dar nu a facut nici un cuib! Stie cineva de ce oare? Si cloceste ouale pe pervazul din beton.
Ce pot sa-i pun? Am un prosopel la serviciu, n-ar fi bine sa-l pun acolo, ca sa nu cloceasca pe beton?
Nu ma pricep deloc la pasari.

Edited by irennescat, 22 May 2006 - 15:33.


#5
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu zic ca e bine sa-l lasi in zeama lui, iar daca ce-mi zicea taica-meu e adevarat, nu e bine sa-i misti ouale, pentru ca s-ar putea sa nu le mai recunoasca. Si la mine cloceau porumbeii pe beton, pe pervazul de la baie, si n-au avut nici o problema :).

#6
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Cred ca sunt doi! Gugustiucii. Unul vad ca sta pe bara si la propriu si la figurat - nu face nimic, sta cocotzat pe o tija metalica. Iar pe celalalt - cred ca e gugustitza (e mai mic/a) am vazut-o cu niste puf in cioc pe la oua.
Cam tarziu totusi isi fac cuibul - n-ar fi trebuit mai devreme ?!? :huh:

Adio aer conditionat!
In cat timp cresc puii?

#7
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postirennescat, on May 22 2006, 17:49, said:

Cred ca sunt doi! Gugustiucii. Unul vad ca sta pe bara si la propriu si la figurat - nu face nimic, sta cocotzat pe o tija metalica. Iar pe celalalt - cred ca e gugustitza (e mai mic/a) am vazut-o cu niste puf in cioc pe la oua.
Cam tarziu totusi isi fac cuibul - n-ar fi trebuit mai devreme ?!? :huh:

Adio aer conditionat!
In cat timp cresc puii?
Puii cresc cam in trei saptamani. Mai pui circa doua saptamani pana eclozeaza, cam in o luna si jumatate iti recuperezi pervazul.

#8
dodo_m

dodo_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 18.02.2006
Cam acelasi lucru mi se intampla si mie ... ... sub o streasina de la grinda de la ghena ( la ultimul etaj ghena nu e acoperita) am observat ca si-au facut azi aparitia o pereche de randunele..fac o galagie infernala si cred ca au de gand sa-si construiasca un cuib acolo ...problema este ca nu stiu cum vor reactiona vecinii... pentru ca femela se sperie cand incerca cineva sa intre in ghena si mi-e treama sa nu-i strice cineva cuibul....oricum se zice ca cine  strica cuiburilr randunelelor  are  ghinion...

#9
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Gugu sta la umbra aparatului de aer conditionat, iar ouale se clocesc singure la soare!!
:P Celalalt a disparut.

#10
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Acum vreo doua ore, in timp ce ieseam cu masina dintr-o parcare din zona Crangasi, m-a ratat milimetric un (pui cred de) gugusiuc. A coborat sotia repede, l-a luat, l-am adus acasa. Dilema mea este urmatoarea...
din cate l-am "analizat" pe drum, este in mod sigur pui, dar este destul de maricel. Nu a miscat nimic, nu a carait, nu a obiectat nici macar cand porumbelul senior (mai aveam unul cu state vechi de rezidenta) s-a infoiat suparat pe langa el. Problema este ca nu prea mananca nimic... si nici nu bea apa... Trebuie hranit manual, adica bagat in gura cu mana, sau se mananca singurei?. Repet.. este destul de mare, aproape cat unul normal, matur.
Revin maine cu poze pentru o mai buna aproximare a varstei, dar daca poate cineva intre timp sa-mi dea niste indicii raman dator.

Multzam anticipat.

#11
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Daca nu mananca singur, ii dai tu pana invata. Am avut de cateva ori porumbei luati de mici, inca cu puf pe ei si pe care i-am indopat cateva saptamani: il tii cu mana stanga (delicat, il tii pe genunchi) de gat/cap/piept, in dreapta cate o graunta de porumb/samanta de floarea soarelui, o indesi usurel pe gat. Ciocul il deschizi cu samanta, cu muchia, sau cu degetul mare si index-ul mainii stangi. Te opresti cand simti ca are ceva in gusa; ai mei erau destul de  hrapareti si bagau mult in ei, deci nu s-ar pune problema sa fie mironosita si sa manance putin. La fel si apa, zilnic.

Apa, ar trebui sa mearga sa-l bagi cu ciocul intr-un vas cu apa si se prinde el, daca nu...metoda vazuta la altii: iei apa in gura si...... :D  ii indesi pe gat!

#12
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Am gasit un pui de porumbel , probabil cazut din cuib de caldura. Nu stiu cu ce sa-l hranesc si ce pot face cu el.
Cine il vrea il gaseste la tel 0743250993. Sunati la orice ora. Puiul in poza.

Attached Files



#13
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
[quote name='3com' post='1797935' date='Aug 20 2006, 17:33']
Am gasit un pui de porumbel , probabil cazut din cuib de caldura. Nu stiu cu ce sa-l hranesc si ce pot face cu el.
Cine il vrea il gaseste la tel 0743250993. Sunati la orice ora. Puiul in poza.


Il poti hrani de 2 ori pe zi sau daca ai timp de trei ori, cu grau si painica inmuiata in apa, ii deschizi ciocul si-i bagi grauntele. Iei si o seringa cea mai mica si-i dai si putina apa, nu multa.

Edited by Iubita, 21 August 2006 - 11:37.


#14
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Merci mult.
E foarte dragalas, nu zboara singur dar daca il pun pe pat alearga spre mine si se ghemuieste langa mine...e ciudat de uman...i-am muiat ciocul in apa si a baut...i-am sfaramat niste grau , orez integral, hrisca,floarea soarelui, putina paine, le-am umezitcu apa si am incercat sa-i dau...dar se zbate si misca din cap asa repede ca nu stiu daca a mancat ceva.
O sa-i mai dau dar nu stiu cita mancare sa-i dau intr-o zi... o lingura de seminte maruntite si muiate cu apa?
Vad ca doarme toata ziua.
S-a mai trezit si a inceput sa se ciuguleasca pe pene.
Sub aripu nu are inca pene, are niste "betisoare" cu putin puf.
Si la nas are la fel asa niste liniute  (poate ii cresc pene).
I-am cumparat o paturica absorbanta si i-am pus in cusca mitelor si sta acolo.
Are apa intr-o cutie si seminte alaturi...
Sper sa inceapa sa zboare.
Daca iese pe geam zburand poate sa cada sau zboara bine din prima?

Attached Files



#15
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Nu zboara din prima bine si risca sa ajunga in gura vreunei pisici. Trebuie sa-l tii bine de cioc si sa-l deschizi chiar daca se zbate, si indesi mancarea. Hai ca eu eram copil cand hraneam un porumbel gasit si m-am descurcat. NU-i dai drumul decat cand mananca singur bine si zboara perfect prin casa. Atunci e momentul cand il eliberezi din balconul tau, nu ar fi rau sa-l cresti acolo, sa pui cusca acolo si sa-l hranesti tot acolo.
Cand l-am eliberat pe al meu puiut cu ochii in lacrimi a tras niste ture in jurul blocului si eu ma tot uitam dupa el. La un moment dat mi-am luat de tot la revedere si am intrat in casa. Dupa 2 ore era in casa, a intrat in zbor si nu s-a oprit decat in mijlocul sufrageriei...eram fffff fericiti. Si a tot venit pana si-a gasit " mireasa ", venea cu ea si mancau, ii lasam in permanenta apa si mancare pe balcon.
Aveam in bloc un crescator la et. 10 si acolo s-a dus si si-a gasit perechea si treptat a ramas acolo de tot.

#16
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Am inceput sa ma specializez sa-i dau mancare. Nu ii place sa-l tin de capusor si sa-i deschid fortat ciocul dar inghite mancarea si daca ii dau apa aproape de cioc bea apa singur.
Am vazut ca vrea sa ma muste de degete, da semne ca ar ciuguli singur dar nu ia nici o samanta...ii dau griu intreg..oare e prea mare bobul si ar trebui sa-l zdrobesc?
Dupa ce mananca intra in cusca si face balet...se intinde, se ciguleste prin pene si da din aripi de cateva ori. Apoi adoarme. Merci pentru sfaturi, sunt foarte utile mai ales ca nu am habar de injrijirea unui porumbel.
Poate o sa-l duc undeva in parc unde sunt mai multi porumbei cand invata sa se descurce singur. Ar fi bine sa il las liber in zona unde ar fi parintii lui? se recunosc? Se integreaza usor in alta familie de porumbei?
[ http://i63.photobucket.com/albums/h144/vesta1_photos/08062051.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i63.photobucket.com/albums/h144/vesta1_photos/08062049.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i63.photobucket.com/albums/h144/vesta1_photos/08062050.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
mie-mi pare mai mult cioara decat porumbel dar ... tu stii mai bine.
vroiam doar sa te avertizez pentru cazul in care nu stiai ca matzele vaneaza porumbei ... :D

#18
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
In principiu nu e bine sa il lasi aiurea si nu se integreaza intotdeauna. Pui fiind, sansele sunt mici. Hraneste-l pana se face ceva mai mare si incepe sa zboare. Dupa ce vezi ca incepe sa o ia razna prin casa il duci afara si de aici sa speri ca se descurca el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate