Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hyundai Santa Fe

- - - - -
  • Please log in to reply
6185 replies to this topic

#1
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
acum ca am depasit si eu 1000 km si pot spune ceva de bine de masina asta,cred ca putem sa tinem un jurnal de bord.o sa incep cu un scurt istoric.mai toti proprietarii actuali am cumparat masina din poze deci legati la ochi!!! :D ne-a placut designul,am iubit-o din prima,am citit despre motoare,cutii,accesorii si alte...alea,alea.test drive-uri n-a prea facut nimeni la vremea respectiva ptr ca singura masina era a directorului hyun.aut.rom. care,cam figurant,ba nu era acolo,ba nu o dadeau fraierii de acolo ca de...dom. director e dom. director.am trecut cu bine si peste asta.a fost initiat un forum "noul s.f." si am inceput sa scriem si sa ne cunoastem intre noi viitorii proprietari.sperante,vise si...au inceput sa apara primele sf.ventura(user) a fost primul si.....au si aparut probleme ce ne0au luat clar din entuziasm.PTTR ,MAREA PROBLEMA.towncat ne-a dat un filmulet de pe nu stiu ce tv koreana si ne-a rupt gura de tot!! :death: masina chiar tragea dreapta rau de tot.venturianul era cel mai suparat! :cursing: pentru ca aia de la h a r nu-i facusera nimic si il tot abureau.dupa ce a facut vreo 1000 km s-a dus la ei si....problema a fost rezolvata destul de repede si destul de simplu.echilibrare,schimbare roti.asta e si bine ca s-a rezolvat.au aparut si urmatoarele....  Fara probleme.acum tot testam la ele.s-a mers deja cu 170-180 si e bine!!! :D a fost testata in namol la greu si e bine!motorul trage bine,demaraj bun ptr suv,stabila,comfortabila.recomand suv-ul cu 7 locuri,acesta avand sistemul de auto-ridicare,pe spate, la greutate.cam atat ptr inceput.promit sa punem si poze!!!

#2
ventura

ventura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.02.2006
salut
poza facuta cu telefonul la Sohodol :photo:

Attached Files



#3
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
primul safari! superb,emotionant,distractiv.traseul a fost tg-jiu -tismana-valea mare-izvoarele cernei si retur.asta e in parcul national domoglet si ca sa intelegeti mai bine,zona e plina de drumuri forestiere rupte de apele ultimelor zapezi si ploi.initial am vrut sa continuam de la izvoarele cernei la baile herculane dar...a disparut o bucata de drum si nu se putea trece decat pe jos!!!s-a mers decat cu viteza 1 si 2,cu un consum de vreo 15,16 la suta.macadam,namoale,parauri,lemne etc.masinile ptr ca am fost 2 sf-uri,s-au comportat excelent.stiti bine ca ma plangeam ca vitezele 1 si 2 sunt cam prea scurte. :) ei bine ptr off road sunt f bine calculate astfel incat nu fortezi mult,mergand in treapta 2 la ralanti pe orice fel de drum.sistemul electronic al tractiunii lucreaza f bine sesizandu-l atunci cand fata derapeaza putin(incepe sa traga tare spatele).peste cateva saptamani am in vedere alt traseu la fel de frumos.tg-jiu-ranca-obarsia lotrului-petrosani-tg-jiu.traseu frumos,pe alocuri dificil,dar de trecut.l-am facut anul trecut cu motocicleta.o sa ma interesez de starea drumului la salvamontisti si.....va provoc la o plimbare pe doritori. :D tot vorbeam de un club santa!
v-am pu si niste poze!pitoresc nu?

Attached Files



#4
GeorgeB

GeorgeB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.11.2002
si ai motor pe ?  ?  ?

frumos , la calatorii ii statea mai bine topicul , zi si tu de cum presteaza masina , ca aia ne intereseaza mai mult .

#5
fanfan la tulipe

fanfan la tulipe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 13.04.2006

 parpaneata, on Apr 29 2006, 11:15, said:

acum ca am depasit si eu 1000 km si pot spune ceva de bine de masina asta,cred ca putem sa tinem un jurnal de bord.o sa incep cu un scurt istoric.mai toti proprietarii actuali am cumparat masina din poze deci legati la ochi!!! :D ne-a placut designul,am iubit-o din prima,am citit despre motoare,cutii,accesorii si alte...alea,alea.test drive-uri n-a prea facut nimeni la vremea respectiva ptr ca singura masina era a directorului hyun.aut.rom. care,cam figurant,ba nu era acolo,ba nu o dadeau fraierii de acolo ca de...dom. director e dom. director.am trecut cu bine si peste asta.a fost initiat un forum "noul s.f." si am inceput sa scriem si sa ne cunoastem intre noi viitorii proprietari.sperante,vise si...au inceput sa apara primele sf.ventura(user) a fost primul si.....au si aparut probleme ce ne0au luat clar din entuziasm.PTTR ,MAREA PROBLEMA.towncat ne-a dat un filmulet de pe nu stiu ce tv koreana si ne-a rupt gura de tot!! :death: masina chiar tragea dreapta rau de tot.venturianul era cel mai suparat! :cursing: pentru ca aia de la h a r nu-i facusera nimic si il tot abureau.dupa ce a facut vreo 1000 km s-a dus la ei si....problema a fost rezolvata destul de repede si destul de simplu.echilibrare,schimbare roti.asta e si bine ca s-a rezolvat.au aparut si urmatoarele....  Fara probleme.acum tot testam la ele.s-a mers deja cu 170-180 si e bine!!! :D a fost testata in namol la greu si e bine!motorul trage bine,demaraj bun ptr suv,stabila,comfortabila.recomand suv-ul cu 7 locuri,acesta avand sistemul de auto-ridicare,pe spate, la greutate.cam atat ptr inceput.promit sa punem si poze!!!
Eu tot mai am ceva emotii deoarece cutia mea automata nici nu a ajuns in tara pana acum daramite sa o testeze cineva.Ma intreb (retoric) cum se preteaza la drumurile de munte pe care le-ai strabatut,cat de bine actioneaza frana de motor (daca actioneaza-din experienta) etc.Din nefericire nu are asistenta la urcarea si coborarea pantelor!
Saptamana viitoare am drive test si nu stiu cat de concludent va fi pe asfalt.
Garda la sol (203mm) este multumitoare?Daca ai "raschetat-o" pe dedesupt cum au raspuns scuturile?
Revin la obsesia mea:cum arata mocheta si pragurile dupa primele escapade in decorul montan?
         merci anticipat
P.S. Mie personal mi-a placut mult descrierea "drumetiei"!

Edited by fanfan la tulipe, 03 May 2006 - 08:32.


#6
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
hai sa o iau de la capat ptr cei noi de pe forum,desi sunt toate amanuntele pe "noul Hyundai santa fe".masina e dotata standard cu motor pe motorina,2200 cmc,150 cp(153 dupa uni),crdi,5 trepte.masina,dupa cum am mai spus,presteaza bine spre f bine.e destul de inalta,totusi anumite denivelari trebuiesc incalecate sau ocolite,raschetand-o numai odata,fara urmari insa. :D  urca bine fara blocaj 4w.coboara f bine in frana de motor si in treapta 1 si in 2.e stabila la trecere peste ogase mari create de aluviunile de pe drumurile forestiere.cam asta e....nu mai am multe de zis dar promit ca o sa scriu la fiecare iesire pe drumuri aiurea si fac destule!!!la namol mare,de vreo 15-20 cm trece bine cu 4w lock cuplat,urca destul de bine pe iarba uda cu cauciucurile astea de strada(greu....dar urca :)  ) fanfan,la cutia ta automata te va ajuta f mult tiptronicul ala,asa ca nu o sa ai probleme.si inca ceva.am vorbit cu seful de la serviceul di craiova.revizie la 7500,apoi la 15000 si apoi din 15 in 15000.prietenul meu avand 4000 km l-a testat si la 170 km/h si e excelent.gata!va mai scriu.

#7
fanfan la tulipe

fanfan la tulipe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 13.04.2006

 parpaneata, on May 3 2006, 16:56, said:

hai sa o iau de la capat ptr cei noi de pe forum,desi sunt toate amanuntele pe "noul Hyundai santa fe".masina e dotata standard cu motor pe motorina,2200 cmc,150 cp(153 dupa uni),crdi,5 trepte.masina,dupa cum am mai spus,presteaza bine spre f bine.e destul de inalta,totusi anumite denivelari trebuiesc incalecate sau ocolite,raschetand-o numai odata,fara urmari insa. :D  urca bine fara blocaj 4w.coboara f bine in frana de motor si in treapta 1 si in 2.e stabila la trecere peste ogase mari create de aluviunile de pe drumurile forestiere.cam asta e....nu mai am multe de zis dar promit ca o sa scriu la fiecare iesire pe drumuri aiurea si fac destule!!!la namol mare,de vreo 15-20 cm trece bine cu 4w lock cuplat,urca destul de bine pe iarba uda cu cauciucurile astea de strada(greu....dar urca :)  ) fanfan,la cutia ta automata te va ajuta f mult tiptronicul ala,asa ca nu o sa ai probleme.si inca ceva.am vorbit cu seful de la serviceul di craiova.revizie la 7500,apoi la 15000 si apoi din 15 in 15000.prietenul meu avand 4000 km l-a testat si la 170 km/h si e excelent.gata!va mai scriu.
Merci mult pentru lamuriri dar (din pacate) referitor la obsesia mea ,nici un cuvant.Eu astept totusi rabdator, tu fiind singurul(de pe forum) care, dupa cunostinta mea, are aceasta culoare a tapiteriei!

Edited by fanfan la tulipe, 03 May 2006 - 21:40.


#8
fanfan la tulipe

fanfan la tulipe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 13.04.2006
Sa va dau tarifele pt. revizii la H.A.R.-Expozitiei :
7500 km-168 euro
15000  -  300
30000  -  348
45000  -  463
60000  -  348
Preturile sunt fara t.v.a.
Nu vi se par cam maricele? Sunt apropiate de cele practicate de Porche Romania dar pt. ce masini ?!
Ale noastre sunt totusi "chinezesti"!

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
preturile is imense tinand totusi seama ca Santa Fe e un suv ce se vrea ieftin fata de concurenta.. Cei de la H.A.R ar trebui sa-si vada de lungul nasului si sa incerce sa ofere preturi mai mici, pentru a-si fideliza clienti..

#10
fanfan la tulipe

fanfan la tulipe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 13.04.2006
-Townkat! Scrie ceva despre TPMS(monitorizarea presiunii in pneuri) ?
Comanda Cruise Controlului unde se afla ?

#11
townkat

townkat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.12.2004
Nu am gasit nimic despre TPMS.

Comanda Cruise Control este pe volan, simetric fatza de comenzile audio.
http://forum.softped...e=post&id=67872


Alte chestii :

Se poate regla unghiul de inchlinare al banchetei din mijloc.

Exista un buton pentru actionarea inchiderii centralizate si pentru pasagerul din fatza (mie m-i se pare f. util) (poza atasata)

Exista indicator in bord care afiseaza modul si numarul treptei de viteza pentru cutiile automate (poza atasata).

Attached Files



#12
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
:) tapiteriiiiiiiiaaaaaa!!! :) e ok deocamdata.Am mare grija iar ptr iarba verde si alte pescuieli am luat ceva paturi fine si subtiri tot crem.Taranesti dar asta e pina fac ceva huse si mochete.Nu cred ca voi renunta la culoare.Le voi face tot crem.Catre cei din Bucuresti:intrebatii pe cei de la h.a.r. daca au huse originale de sf 2.Masina e ok si se comporta bine.Am facut doar sosele.Faraoff-road,deocamdata si nici saptamana viitoare. mai vorbim!
P.S:am pe skoda control la presiune pneuri.E cool!Te ajuta mult in sensul ca atunci cand te anunta, cauciucul e f putin desumflat, de multe ori ruland cativa km buni ca sa-ti dai seama care e! :)

#13
fanfan la tulipe

fanfan la tulipe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 13.04.2006

 parpaneata, on May 9 2006, 17:29, said:

:) tapiteriiiiiiiiaaaaaa!!! :) e ok deocamdata.Am mare grija iar ptr iarba verde si alte pescuieli am luat ceva paturi fine si subtiri tot crem.Taranesti dar asta e pina fac ceva huse si mochete.Nu cred ca voi renunta la culoare.Le voi face tot crem.Catre cei din Bucuresti:intrebatii pe cei de la h.a.r. daca au huse originale de sf 2.Masina e ok si se comporta bine.Am facut doar sosele.Faraoff-road,deocamdata si nici saptamana viitoare. mai vorbim!
P.S:am pe skoda control la presiune pneuri.E cool!Te ajuta mult in sensul ca atunci cand te anunta, cauciucul e f putin desumflat, de multe ori ruland cativa km buni ca sa-ti dai seama care e! :)
Eu am intrebat, dar mi-au spus ca nu au nici un fel de accesorii pana in septembrie.Maine merg la ei si am sa-i intreb punctual.

Am fost anuntat ca masina nu mai vine intr-o luna si jumatate ci la sfarsitul lui IULIE!!!!!
In schimb am primit lista oficiala cu datele tehnice si dotarile incluse in pret, printre care este si cruise controlul.

#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cand trebuia de fapt sa iti ajunga masina? Nu ai un termen limita trecut in contract?

#15
fanfan la tulipe

fanfan la tulipe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 13.04.2006

 romaximusro, on May 9 2006, 17:45, said:

cand trebuia de fapt sa iti ajunga masina? Nu ai un termen limita trecut in contract?
Intre societatea de leasing si H.A.R. nu exista contract iar termenul a fost inaintat verbal!

#16
townkat

townkat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.12.2004
nasol cu termenul, da faza cu cruise-ul e super,
care e pretzul, tot 26590 EUR CIP ?

ps. romaximus , nu potzi sai dai ban lu asta SoftPedia Ad ca ma enerveaza ?  :w00t:

Edited by townkat, 09 May 2006 - 17:42.


#17
fanfan la tulipe

fanfan la tulipe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 13.04.2006

 townkat, on May 9 2006, 18:41, said:

nasol cu termenul, da faza cu cruise-ul e super,
care e pretzul, tot 26590 EUR CIP ?

ps. romaximus , nu potzi sai dai ban lu asta SoftPedia Ad ca ma enerveaza ?  :w00t:
Nu este nici o modificare de pret! 26590.
MI-au spus ca aceasta optiune este numai pt. cutia automata dar eu nu sunt foarte convins!                                          Cred ca va veni la varianta FULL  indiferent de tipul de cutie de viteze.
Astazi livrau din lotul de februarie.Era mare animatie pe acolo. Oricum,dupa cate comenzi sunt lansate, va deveni (din pacate) in curand o banalitate pe strazile patriei!

Edited by fanfan la tulipe, 10 May 2006 - 22:41.


#18
raducelbun

raducelbun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.05.2006
Incep sa scriu in acest jurnal astazi cand ar fi trebuit sa fiu posesorul unui sf. Nu s-a intamplat asa pentru ca astia de la har nu cred ca sunt buni nici in piata, la tataba. Sambata imi spune ca marti sau miercuri imi livreaza masina, miercuri ca joi (adica, azi), azi ca, ati ghicit - maine, maine... Sfat pentru doritorii de sf - uri - multa rabdare, panala urma tot veti intra in posesia masinii, asta-i sigur.
Daca aveti ceva cunostinte prin conducerea har sau a grup. tiriac valorificatile la maxim. Daca nu - inarmati-va cu nervi de otel si pregatiti o suma frumusica ptr. plata facturii la mobil :D .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate