Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#775
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016

View Postzuv, on 11 mai 2018 - 23:21, said:

Eu am luat trenul(Trenord) din Cadorna.Imi era mai la indemana si cred ca asta e important,nu marimea garii.
Ideea era ca ma gandesc ca la gara centrala sunt mai obisnuiti cu turistii/stiu engleza si m-as descurca mai usorPosted Image .

View Postkerkyra, on 21 mai 2018 - 08:56, said:

@ MarmoreAl: Am venit azi noapte din Bergamo, unde am stat 4 nopti si am fost la Como si Iseo. Eu am folosit abonamentul OVIL (Ovunque in Lombardia), foarte avantajos. Acopera trenurile regionale, dar nu si vaporasele pe Como (doar pe Iseo). Bagajele le poti lasa la gara in Bergamo, merita o vizita aici. In Bellagio am vizitat si noi gradinile Melzi, in Como am urcat pe Brunate, la far. Trenurile pleaca si din gara centrala, chiar merita o vizita acolo. Dupa Como, m-a terminat forfota din Milano (am trecut cateva ore). Daca doresti detalii, te pot ajuta.
Merci frumos pentru informatii! O sa vad daca ma avantajeaza cardul! In alta ordine de idei, in ziua plecarii o sa vizitam Bergamo. Avem avionul la 10 fara, seara, deci e timp suficient. Sunt foarte curioasa de Citta Alta. Nu e o destinatie chiar asa populara, iar cine a fost vorbeste numai la superlativ. Oare bagajele se pot lasa si la aeroport? Pe site asa scrie, dar poate ai inf. de la fata loculuiPosted Image . M-am mai gandit si cred ca ar fi mai la indemana sa le las acolo (vreau sa vin din Citta Alta direct la aeroport pentru plecarea acasa, fara sa ma mai opresc la gara pentru bagaje).
Poti sa scrii orice ti se pare important... Ai facut turul Stadionului San Siro? Locuri faine unde sa mananci?

Edited by MarmoreAl, 22 May 2018 - 01:56.


#776
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.visitberg...n/left-luggage/
poti lasa bagajele unde vrei, in functie de ce te avantajeaza. depinde si cu ce vii de la milano la bergamo: tren sau autobuzul pt aeroport.

#777
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 14.03.2006
Despre Milano nu iti pot spune multe, am stat doar vreo doua ore, la dom (am mai fost in Milano, nu a fost tinta mea), oricum mi s-a parut tare obositor dupa linistea de la lacul Como. Despre Bergamo: Citta Alta chiar merita, daca iei un bilet de transport local de 1.3 euro, poti urca merge cu el de la gara la funicular, urci cu funicularul, apoi mergi catre San Viglio si urci si cu acel funicular, totul cu un bilet daca te incadrezi in 75 min. Oricum merita sa urci pana la castelul San Viglio, apoi sa cobori pe jos. Sau poti merge direct cu autobuzul 1 pana la capat, Colle Aperto, iei de acolo funicularul Sanviglio si apoi cobori pe jos pana la Citta Alta si funicularul care te duce in oras, jos. Mai multe, pe privat sau pe topicul aferent, cu lacurile, aici sunt cam pe langa subiect, cred.

#778
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
daca are cardul IVOL, transportul in bergamo e inclus. altfel, ar fi de luat in calcul un card de o zi.

#779
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMarmoreAl, on 22 mai 2018 - 01:56, said:

Ideea era ca ma gandesc ca la gara centrala sunt mai obisnuiti cu turistii/stiu engleza si m-as descurca mai usorPosted Image .
Daca-mi aduc aminte bine,biletele le-am luat de la un automat,care avea meniu si in engleza.O alta optiune e sa le iei on-line.

View PostMarmoreAl, on 22 mai 2018 - 01:56, said:

Sunt foarte curioasa de Citta Alta. Nu e o destinatie chiar asa populara,
Pe TripAdvisor e pe locul 2 din 168 la Top Things to do in Bergamo,cu peste 6000 de review-uri...

#780
CristiCCP

CristiCCP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2011
Am petrecut wekendul trecut 2 zile minunate in Milano si la Lacul Como. Sejurul a fost unul scurt, fiind doar un cadou de ziua sotiei.

Transportul cu Wizz pe ruta Timisoara - Bergamo - Timisoara, au costat 39 lei buc, cumparate cu aprox o luna in avans. De la aeroport am luat un shuttle ai celor de la  Autostradale pe ruta aeroport - Milano Stazione Centrale - aeroport. Au fost cumparate online cu o saptamana inaine si au costat 9 euro/pers tur/retur. Statia de bus este pe latura drapta a garii (cum stai pozitionat cu fata catre gara).

Cazarea a fost la Hotel Teco, langa Corso Buenos Aires, la 15 min de mers de gara, la 25 de min de mers de Piazza del Duomo. Au costat 65 eur/nopate cu mic dejun inclus, rezervat cu aprox o luna si jumatate inainte.

Ziua 1
Am aterizat la 7:25 pe Bergamo, la 8:15  luat shuttle catre Milano Stazione Centrale. Gara e de-a dreptul impresionanta prin arhitectura si grandoare. Una dintre cele mai grandioase gari vazute de catre mine. Fiind prea devreme pentru a face check in-ul la hotel, am lasat doar bagajele pentru a ne intoarce la gara luand bilete pentru Varenna de la un automat din gara. Daca nu ma insel a costat 6.5 euro buc. Bineinteles ca am uitat de validarea biletelor (la fel am patit si la Roma), dar controloarea a fost intelegatoare, a zambit si a semnat biletele cu pixul.
Initial planul era pentru a vizita Varenna si Bellagio cu scurta traversare a lacului inre cele doua. Pana la urma am petrecut intreaga zi la Varenna, pana in jurul orei 19 cand am luat trenul inapoi catre Milano.
Am gasit un orasel superb, pitoresc si linistit, ne-am plimbat in voie pe malul lacului, pe stradute, piateta principala, pauza de gelato si vizita la Vila Monastero care e fermecatoare. Intrarea pentru a vizita gradinile costa 5 eur. Am servit masa, bineinteles din nou gelato si luat trenul catre Milano. O zi relaxanta si superba la Lacul Como. Am lasat fara nici un regret Bellagio pentru o alta vizita.
Intorsi la Milano am facut fara probleme check in-ul, iar dupa un dus revigorant nu am putut rezista tentatiei de a vedea macar Piazza del Duomo pe inserat. O plimbare de seara pe Corso Buenos Aires, pe sub porta Venezia, pe Corso Venezia, in jumatate de ora am fost la dom. Plimbat in jrul domului, galeriile, Piazza della Scala si inapoi catre Piazza del Duomo pe via Dante. Am ajuns la hotel cred ca dupa ora 12, dar dupa o zi superba.

Ziua 2
Dupa un mic dejun satisfacator (mai bogat decat la majoritatea hotelurilor din Italia unde am avut asigurat mic dejun), am luat-o din nou la pas pe Buenos Aires catre dom. Fiind dimineata acum, am avut o perspectiva total diferita asupra bulevardelor.
La dom am optat pentru a vizita terasele si interiorul domului. Impresionanta logistica la biglietteria del duomo. Cred ca sunt in jur de 10 case de bilete si cateva automate de unde se pot achizitiona biletele. Admirand domul pe exterior am constatat ca sunt nu mai putin de 5 cozi de asteptare, doua pentru a urca pe terase cu liftul, una pt a urca pe scari, una pentru a intra in dom (cea mai lunga), iar una nici nu stiu pentru ce era. Optand pentru terase cu urcare pe scari si pentru interiorul domului (12 eur/buc), am avut parte de cea mai scurta coada astfel ca in 10 min admiram Milano de la inaltimea domului. De aici am coborat pe partea de sud in interior. E cel mai mare edificiu gotic vizitat pana acum, cu cele 5 nave si cele 4 siruri de coloane. Impresionante si vitraliile.
A urmat o traversare a galeriilor pana in Piazza della Scala, unde am vizitat si muzeul teatrului (9 eur). Se poate admira si teatrul din cateva balcoane de la etajul 3. Ca si perceptie proprie, parca La Fenice din Venezia este peste Scala.
De aici am luat-o catre Sforzesco si Sempione, cu oprire la ciocolateria Farage. Am zabovit la castel si in parc, unde am si mancat, cred ca aproape 3 ore dupa care ne-am intors spre dom pe via Dante.
Initial vroiam ca seara sa mergem in Navigli, dar am renuntat, ramanand in zona domului si in cea de-a doua seara. Navigli ca si Bellagio va ramane pentru o alta vizita.

Ziua 3
De fapt ziua 3 nu a fost decat drumul de intoarcere, avand avion de prins la ora 7:55. Busurile pentru aeroportul Bergamo circula fara probleme de la Stazione Centrale la orele 5 ale diminetii. Am aterizat fara proble pe Timisoara la 10:30.

Ce m-a impresionat in scurta mea vizita:
- grandoarea garii Centrale, atat in exterior cat si in interior;
- gradinile de la Vila Monastero;
- dantelaria si contrafortii vazuti de aproape de pe acoperisul domului, fiind singurul dom gotic ce l-am putut admira de pe acoperis;
- spatiul imens ce se deschide in interiorul domului.

Multumesc celor care au postat in acest topic, gasind ca de obicei multe informatii ce m-au ajutat in organizarea scurtului sejur.

Attached Files


Edited by CristiCCP, 08 June 2018 - 16:52.


#781
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016

View Postzuv, on 22 mai 2018 - 09:03, said:

Pe TripAdvisor e pe locul 2 din 168 la Top Things to do in Bergamo,cu peste 6000 de review-uri...

Acolo da, dar zic ca Bergamo nu mi se pare o destinatie de top pentru turistii romani. Majoritatea il folosesc ca oras de tranzit, apoi fuguta la Milano. Am mai multe cunostinte care au fost in zona si pe nimeni n-am auzit de Bergamo. Sau poate nu stiu eu pe cine trebuie :)).
Anyway, thanks for the tip.

#782
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Mie mi-a placut Bergamo mult mai mult decat Milano. Partea veche de oras de sus de pe deal (Città Alta) este superba.

#783
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMarmoreAl, on 10 iunie 2018 - 11:53, said:

Acolo da, dar zic ca Bergamo nu mi se pare o destinatie de top pentru turistii romani.
Aa,desigur,Bergamo nu e Thassos!N-are nici farmecul aparte al all-inclusive-ului bulgaresc.Da-i frumos,totusi...  Posted Image

Edited by zuv, 11 June 2018 - 14:29.


#784
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Sunt destinaţii diferite şi nu e deloc productiv să facem comparaţii. Cert e că ambele oraşe merită vizitate (de alocat mai multe zile pentru fiecare - ceva mai multe pentru Milano).

Sigur, dacă ne referim la turistele "Piţi", atunci e clar că Milano e totul, iar Bergamo e ... "aeroportul oraşului", cum am auzit ieri pe cineva.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 June 2018 - 18:28.


#785
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Si-a cumparat cineva bilete online pentru dom? Vreau sa-mi iau un Duomo Pass. Pana acum nu mi-am luat bilet online, dar aici vreau sa evit surprizele pentru mi-am luat o teapa de toata frumusetea la Cracovia cand am ratat salina din cauza unor cozi de cosmar. Nu mai spun ca am pierdut vreo ora jumate si pe drum, daca nu mai mult...
Cum se procedeaza? Ma duc cu biletul printat la orice ora in ziua respectiva? M-am uitat putin pe site si in toate zilele scrie ora 9, dar presupun ca e vorba ca incepand cu ora 9 poti vizita.

#786
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View PostMarmoreAl, on 14 iunie 2018 - 14:47, said:

..
Cum se procedeaza? Ma duc cu biletul printat la orice ora in ziua respectiva? M-am uitat putin pe site si in toate zilele scrie ora 9, dar presupun ca e vorba ca incepand cu ora 9 poti vizita.
Pe pagina de achizitionare bilet intrare scrie:

Admission times could be subject to change, during special liturgical celebrations, following instructions given by the Public Safety Authorities
to guarantee public order or during the organizational needs of the Veneranda Fabbrica del Duomo di Milano.
The time written on the ticket is the opening time of the Polo Museale and it's not binding as far as the time chosen for the visit is concerned.
Please note that during June the admission times might undergo variations. Please refer to the event's information.

Edited by judas, 15 June 2018 - 06:15.


#787
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
@judas
Merci mult, mi-a scapat!

#788
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006
Salut. Saptamana viitoare o sa calatoresc cu sotia mea catre Milano, blueair cu aterizare pe aeroportul Linate. Problema este ca aceasta este imobilizata in scaunul cu rotile si nu stiu cum e mai bine sa procedam cu transportul de la aeroport pana la cazare, undeva in zona Lorenteggio. Din cate am inteles pe linia rosie a metroului nu toate statiile sunt echipate cu lift iar de la aeroport nu e nimic direct. Ne gandim sa luam un taxi, desi nu stiu daca italienii au prejudecati cand o sa vada scaunul iar mutatul ei in masina este destul de dificil. Ma vazut totusi ca ar exista taxiuri speciale pt. persoanele imobile dar nu stiu cum sa rezerv in avans de unde sa le iau de la aeroport. Daca a mai fost cineva in situatia asta, sau are idee/sfat despre cum e mai bine sa procedem. Multumesc.

#789
Bianca94

Bianca94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2018
Buna, imi poate recomanda cineva outlet-uri din Milano sau apropiere? Multumesc,

#790
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Milano, Bergamo, Como....
Azi am aterizat dupa o excursie la cele trei locatii.
Milano..oras frumos, dar zgomotos, transport bine organizat, recomand a se cumpara  cartela valabila pe toate mijloacele de transport de luni pana duminica=17 euro, comparativ cu cea de 3 zile = 12 euro.
Domul este superb, atentie caci miercurea sunt inchise muzeele de pe langa, noi am luat Domus pass free, dar nu am vazut decat terasa si Domul.Puteti cumpara acces doar pt terasa, fara Dom, fiindca oricum coborarea pe scari se face in Dom, deci se impusca doi iepuri dintr-o lovitura si se scapa de stat la o coada.
La Como, recomand ca vizita la Bellagio sa se faca cu vaporul iar intoarcerea cu autobuzul (13,5 euro versus 6 euro).
Atentie la restaurantele din zona, sunt unele care, pe langa nota de plata percep si un 3 euro de persoana-copperta, adica servetel, o mare teapa.
Vedeti in meniu, e scris mic si cu *.
Am mancat o inghetata exceptionala in Milano, la o Gellateria situata pe o strada la vreo 500 m de Dom, cu recomandare pe Trip Advisor.
Alta mai putin buna in Como si a treia in Alta Citta in Bergamo.
Teapa si aici:vanzatoarea incarca spatula in vasul de inghetata, dupa care o razuia pe margine (se reducea cantitatea la 50%), dupa care o pune intr-un vas de plastic(coppa) marisor, dar care are fundul dublu...gustul e bun, dar nu asa cum era cea din Milano.
Gara din Milano, impresionanta, cred ca este cea mai frumoasa din Europa.nu atat zona in care vin trenurile, cat zona de acces si cea de intrare/iesire.

Edited by rinaldoparaipan, 30 September 2019 - 23:00.


#791
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In cam orice restaurant italian este coperto, 1-2 € de persoana, e ceva normal. Mie imi place treaba asta fiindca lasand 1-2€ de persoana nu mai lasi bacsis.
La gelaterie daca razuieste spatula dupa ce o umple inseamna ca e prea mult :) ..... oricum, din punctul meu de vedere portiile la inghetata in Italia sunt enorme, eu de fiecare data le spun sa mai puna inapoi pentru ca nu pot manca atata.

Edited by giuliani, 01 October 2019 - 11:21.


#792
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Hmmm! Eu coperto sub 1,5 nu am intalnit. Asta daca exclud lipsa lui! Si deseori sare de 2€. E normal la ei, dar nu deloc placut, mai ales cand te asezi 4 persoane. Si nu cred ca exclude bacsisul!

In IT portiile sunt dupa cat platesti. Adica alegi dimensiunea recipientului si platesti proportional cu ea. Mie niciodata nu mi s-a parut prea mult. E drept si ca nu aleg cea mai mare varianta. Am obs insa ca unii pun cu varf, altii nu prea.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate