Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#55
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
noi ne-am luat cel mai mare meniu...burger king xxl cu maxim de cartofi si suc si am facut un burtoc  :lol:
poate aveti noroc sa nu fie coada, oricum merita sa astepti 30 min decat sa-ti manci nervii cu broscanii.Nu stiu daca iesi mai ieftin dar vei mai relaxat si cu timp castigat
[quote name='Musak' date='May 6 2008, 01:10' post='4527487']

Foarte bine ati facut cu hotelul, da-i incolo de magari daca asa isi trateaza clientii... Plus ca un pic de aventura nu strica nimanui!  :D  O sa-mi notez astea cu magazine, restaurante... etc... si cand trec pe la Burger King, o sa ma gandesc la voi!

#56
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

View Postfly_dream, on May 6 2008, 12:35, said:

Daca tot aveti de gand sa vedeti lacul Como, o varianta ar fi sa luati de dimineata trenul din Milano pana la Lugano (face o ora si jumatate) si va petreceti ziua in Elvetia, cum s-ar spune. Chiar din gara Lugano, exista trenulet care face turul statiunii (noi nu l-am facut decat pe jumatate pentru ca n-am avut decat 2 ore cu totul in Lugano), aveti si un funicular care merge sus pe munte, peisajele sunt OK (cam ca la noi, la lacurile alpine).

O masina v-ar acorda mai multa libertate de miscare, nu stiu cat ar costa inchirierea, dar daca nu, se poate si cu trenul, merge foarte bine si este civilizat. Nu stiu daca trebuie sa luati avionul inapoi tot din Milano, insa chiar si asa mi s-ar parea o idee mai buna sa nu alegeti sa locuiti cele 6-7 nopti in Milano, ci sa va cazati in orasele pe care le vizitati, ati face excursiile mai putin pe fuga si fara sa repetati anumite segmente cu trenul/masina si v-ar costa cam la fel (cu mentiunea ca este bine sa faceti rezervarea camerelor la hoteluri de acasa, nu sa umblati atunci dupa cazare). Timp ar fi suficient sa faceti, de exemplu o tura in stilul urmator:

- 1 zi si 1 noapte la Milano
- 1 zi si 1 noapte la Verona
- 2 zile si 2 nopti la Venetia (cazarea poate fi in Mestre ca sa coste mai putin)
- 1 zi si 1 noapte la Bologna
- 1 zi si 1 noapte la Florenta
- 1 zi Pisa, Parma, inapoi la Milano, eventual ultima noapte in aeroport daca zborul este in zori

Este pacat sa pierdeti 7 zile in Milano.... (parerea mea)! Cel mai bine ar fi fost sa va luati zbor dus la Milano si intorsul sa fie din Roma.... sau invers....


Intr-adevar, f.  bun turul asta! Cam asa le vedeam si eu ca sa aiba si o ordine, sa n-alergam haotioc prin nodu' Italiei...
Tocmai am facut o simulare pt masina pe Hertz.com si, de pe 1 pana pe 8 ne costa 250 e, cu toate taxele. Bine, nu-ti imagina ca am ales vreo limuzina, pretul era pt pichineata aia de Lancia Ypsilon, mi-o aduc la aeroport, la Bergamo, si le-o las tot acolo (asta mi s-a parut un mare avantaj, ca nu mai stau eu sa-i caut).
Cu avionul, din pacate nu mai am cum s-o schimb pt ca biletele sunt luate din februarie - Buc - Milano, Milano- Buc, prin Wizzair.
Tind, totusi, sa cred ca varianta cu masina e mai ok, mai ales ca pretul mi se pare f bun pt atatea zile... Am dat in alte tari aceeasi suma pt 3 zile.  Plus ca, asa cum spuneai si tu, ne oferta libertate de miscare si, da, chiar e pacat sa stam in Milano toata perioada asta!

Super idee cu Lugano si trenuletul ala! Oricum, banuiesc ca mai mult de vazut nu e pe acolo, asa ca acel tur ar fi suficient cat sa am si eu idee de zona aia si sa pot infinge pe harta inca un "pin"...  :) ...Noi avem o harta acasa in care infigem ace de-alea colorate in fiecare tara/ oras in care ajungem. Si ne bucuram ca niste copii cand mai "bifam" una acolo.. :)

#57
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostMusak, on May 6 2008, 13:50, said:

Intr-adevar, f.  bun turul asta! Cam asa le vedeam si eu ca sa aiba si o ordine, sa n-alergam haotioc prin nodu' Italiei...

Definitiveaza traseul si ocupa-te de cazare!!!

#58
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

View Postfly_dream, on May 6 2008, 13:00, said:

Definitiveaza traseul si ocupa-te de cazare!!!


Bine, gata... Am tacut!!  :D  Stiu ca poate par pisaloaga, dar vreau sa ma asigur ca nu-mi scapa nimic ca sa nu ma apuce nervii maximi pe acolo...  :P

#59
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
mociulica, cu greselile gramaticale mai treaca mearga, probabil te grabesti scriind...probabil!
Insa cu broscan ala vad ca ti-a intrat in reflex.. ;) ..nu se zice broscan, ci cel mult broscar!!

Luand in considerare ca pe siteul venere.com inca exista acel hotel la oferte ar fi cazul sa scrii si acolo un review ori eventual sa scrii celor de la venere patania ta..Altfel degeaba ai patit'o..Teoretic nici calmul acelor germani si nici faptul ca ai plecat lasandu-l in felul acela pe hotelier nu aduc nimic bun...Atat ei cat si tu trebuia sa va luptati pentru banii ori respectul ce vi se cuvenea... Altfel sunteti luati drept pacalici...

Acuma, chestia cu locatia e arhicunoscuta, multe hoteluri avand pretentii ca fiind mult mai aproape de diferite puncte turistice decat sunt in realitate..Asta se verifica usor cu ajutorul google earth ori google local unde cu copy-paste dai adresa reala a hotelului si vezi unde, ce si cum este cu respectiva locatie.

#60
timrock

timrock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.10.2007

View PostMusak, on May 6 2008, 11:33, said:

A, si nu uita, te rog mult, cand ai timp... zi-mi si mie cum sa fac cu Cina cea de Taina... Pup

Vezi aici: http://forum.softped...howtopic=381707 sau da-mi un PM daca doresti sa iti detaliez.

#61
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
stiam ca vor aparea si pers ca tn care vesnic au ceva impotriva si tot timpul se vor gasi unii care sa contrazica pe altii.Asa ca am sa incerc sa-ti raspund fara a fi ironic:greseli gramaticale facem cu totii voit sau nevoit pe taste, cu pixul sau cu limba, faza cu "broscan" ai dreptate gramatical si corect romaneste asa se zice cum zici u dar in zona in care stau eu (Timisoara) asa ii "alintam" noi pe acesti italieni, deci dupa mn nu e nici o greseala.Dar cum ziceam tot timpul se va gasi unul mai "rasarit" care sa contrazica pe altul.Stai flexat ca reclamatia a fost trimisa la cei de la venere din prima zi sosita acasa si voi lasa cat de curand si un review pw site.Ca am fost luat de pacalici cum zici u ... iti zic doar atat: imi place mai mult sa reactionez ca acei germani decat ca acel italian, daca u faceai altfel si crezi ca reuseai mai mult decat am reusit eu , ok.Probabil ca reuseati f bn sa va intelegi printre strigaturi si gesticulari.Iar la ultimul subiect ai perfecta dreptate trebuia sa ma ineresez mai in amanunt despre locatie dar nu am facuto pt ca am dat mult prea putina importanta pt ca excursia era pt paris, iar mlano era doar in trecere.Dar, repet ai perfecta drepatate si sigur nu se va mai intampla.

View Posttonio, on May 6 2008, 01:27, said:

mociulica, cu greselile gramaticale mai treaca mearga, probabil te grabesti scriind...probabil!
Insa cu broscan ala vad ca ti-a intrat in reflex.. ;) ..nu se zice broscan, ci cel mult broscar!!

Luand in considerare ca pe siteul venere.com inca exista acel hotel la oferte ar fi cazul sa scrii si acolo un review ori eventual sa scrii celor de la venere patania ta..Altfel degeaba ai patit'o..Teoretic nici calmul acelor germani si nici faptul ca ai plecat lasandu-l in felul acela pe hotelier nu aduc nimic bun...Atat ei cat si tu trebuia sa va luptati pentru banii ori respectul ce vi se cuvenea... Altfel sunteti luati drept pacalici...

Acuma, chestia cu locatia e arhicunoscuta, multe hoteluri avand pretentii ca fiind mult mai aproape de diferite puncte turistice decat sunt in realitate..Asta se verifica usor cu ajutorul google earth ori google local unde cu copy-paste dai adresa reala a hotelului si vezi unde, ce si cum este cu respectiva locatie.


#62
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

View Posttimrock, on May 6 2008, 14:51, said:

Vezi aici: http://forum.softped...howtopic=381707 sau da-mi un PM daca doresti sa iti detaliez.


TIMROCK, multumesc mult de tot!
M-am descurcat pana la urma cu goporta.com. Am facut rezervare pe site, urmand sa-mi confirme a doua zi daca mai exista locuri in perioada 3 - 7 iunie. Din pacate, asa cum spunea si fly-dream, mi-au zis si ei ca trebuia sa fac rezervare cu minim o luna inainte si ca nu mai au locuri....

Suparata nevoie mare, m-am gandit eu ce m-am gandit si am ales sa mai fac o incercare... Nu dati cu pietre daca dezaprobati! :D
Le-am trimis un mail pe adresa de contact de pe site in care le-am spus povestea cu rezervarea pe site si am continuat cu o alta "poveste" cum ca sunt pictorita si vizitatu' asta este o mare oportunitate pt mine... bla.. bla... Am mers si io la impresionare, ce sa fac?! Chiar imi doream sa ajung acolo! ... Ma rog, am mintit cu pictura avand in vedere ca eu vand toata ziua de mama focului...
Dar, mergand pe sistemu' ca scopul scuza mijloacele.... am obtinut confirmarea ca mi-au gasit 2 bilete pe 5 iunie...
M-au costat 31 euro, le-am si achitat si.... gata! Am rezolvat-o si pe asta!
Timrock, de ce e diferenta atat de mare intre costul meu si costul de pe site-ul ala de unde ai luat tu?

Merci!

#63
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
vroiam sa merg si eu la milano,in iulie cam pe la sfarsit,vroiam sa va intreb cand incep reduceriile la ei?
eu am mai fost acum vreo 3-4 ani,am fost singura si am stat cam departe de centru,din fericire nu era langa gara,ce vroiam sa spun,nu credeam ca este asa periculos acest oras <_<

#64
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
si strada corso italia este chiar in centru nu?asa am gasit pe harta,dar vroiam sa fiu 100%sigura :lol:

#65
timrock

timrock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.10.2007

View PostMusak, on May 7 2008, 17:38, said:

TIMROCK, multumesc mult de tot!
M-am descurcat pana la urma cu goporta.com. Am facut rezervare pe site, urmand sa-mi confirme a doua zi daca mai exista locuri in perioada 3 - 7 iunie. Din pacate, asa cum spunea si fly-dream, mi-au zis si ei ca trebuia sa fac rezervare cu minim o luna inainte si ca nu mai au locuri....

Suparata nevoie mare, m-am gandit eu ce m-am gandit si am ales sa mai fac o incercare... Nu dati cu pietre daca dezaprobati! :D
Le-am trimis un mail pe adresa de contact de pe site in care le-am spus povestea cu rezervarea pe site si am continuat cu o alta "poveste" cum ca sunt pictorita si vizitatu' asta este o mare oportunitate pt mine... bla.. bla... Am mers si io la impresionare, ce sa fac?! Chiar imi doream sa ajung acolo! ... Ma rog, am mintit cu pictura avand in vedere ca eu vand toata ziua de mama focului...
Dar, mergand pe sistemu' ca scopul scuza mijloacele.... am obtinut confirmarea ca mi-au gasit 2 bilete pe 5 iunie...
M-au costat 31 euro, le-am si achitat si.... gata! Am rezolvat-o si pe asta!
Timrock, de ce e diferenta atat de mare intre costul meu si costul de pe site-ul ala de unde ai luat tu?

Merci!

In opinia mea, cea mai mare parte a biletelor puse in vanzare sunt cumparate din timp de agentiile de turism, astfel incat raman foarte putine disponibile pentru rezervari telefonice. Din curiozitate (romaneasca?), in aceeasi zi la cateva ore dupa terminarea vizitei am revenit la Il Cenacolo (am avut un drum in zona) si am dorit sa fac personal o rezervare pentru proxima data disponibila. Raspunsul a fost ca nu am nici o sansa in urmatoarele doua luni!

#66
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View Posttimrock, on May 8 2008, 08:43, said:

In opinia mea, cea mai mare parte a biletelor puse in vanzare sunt cumparate din timp de agentiile de turism, astfel incat raman foarte putine disponibile pentru rezervari telefonice. Din curiozitate (romaneasca?), in aceeasi zi la cateva ore dupa terminarea vizitei am revenit la Il Cenacolo (am avut un drum in zona) si am dorit sa fac personal o rezervare pentru proxima data disponibila. Raspunsul a fost ca nu am nici o sansa in urmatoarele doua luni!

Eu mi-am facut rezervare pentru iulie de pe siteul lor: http://www.cenacolovinciano.org/ Vad ca si acum mai sunt bilete

Edited by ronnie09, 08 May 2008 - 09:03.


#67
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Stie cineva daca iau bilet de tren din gara e mai scump decat daca il iau on-line? Ma gandesc sa ma duc cu trenul la Paris, si pe site la tgv e oferta cu 70 E clasa I.In gara oare cat o sa dau?

#68
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postherlino, on May 8 2008, 09:18, said:

Stie cineva daca iau bilet de tren din gara e mai scump decat daca il iau on-line? Ma gandesc sa ma duc cu trenul la Paris, si pe site la tgv e oferta cu 70 E clasa I.In gara oare cat o sa dau?

Nu stiu cum e la Milano. Dar eu am facut asa la Londra. Am luat de pe net mai ieftin decat din gara. In mod normal, asa tb sa fie si aici.

#69
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postherlino, on May 8 2008, 08:18, said:

Stie cineva daca iau bilet de tren din gara e mai scump decat daca il iau on-line? Ma gandesc sa ma duc cu trenul la Paris, si pe site la tgv e oferta cu 70 E clasa I.In gara oare cat o sa dau?


Poti gasi preturi si mai bune de 70 euro (n-ai scris daca e dus intors sau numai dus). Cauta varianta de pret SMART (pe site la trenitalia, dupa ce setezi traseul si selectezi trenul, alegi varianta de tarif pe care o vrei - respectiv SMART si iti apare pretul). Eu am facut acum o simulare si pe trenul de noapte Milano - Paris Bercy plecare in 25 mai un loc la cuseta de 4 locuri costa 55 de euro). Pe trenul direct de zi (sunt 2), oferta era de 50 euro (pretul apare acelasi si ptr clasa I si pentru clasa II). Pe site scrie ca au oferte incepand de la 25 euro, poate ai noroc si un loc la 25 euro:D
Parerea mea e ca pe trenurile de mare viteza, ofertele bune se iau din timp si nu direct la gara inainte de plecarea trenului. Eu am circulat mai des in Italia cu ele si vreau sa iti zic ca erau pline ochi si exista riscul sa nu gasesti loc decat in picioare si la un pret mai mare decat daca ai fi cumparat biletul mai din timp. Eu am ratat de vreo 3 ori o promotie de 20 % care era valabila cu pana la 24 de ore inainte de plecarea trenului, din lipsa de organizare evident.

Edited by codruta, 08 May 2008 - 11:32.


#70
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Mersi ronnie si codruta.E doar un singur drum.Pe 16 mai.
hai ca ma mai joc pe site si mai incerc sa vad.

P.S. Codruta cum mai ramane cu transsiberianul :) ?

Edited by herlino, 08 May 2008 - 11:34.


#71
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postherlino, on May 8 2008, 10:30, said:

Mersi ronnie si codruta.E doar un singur drum.Pe 16 mai.
hai ca ma mai joc pe site si mai incerc sa vad.

P.S. Codruta cum mai ramane cu transsiberianul :) ?


Scuze de off topic:  pun bani la ciorap si strang zile de concediu   :P

On topic: ofertele SMART sunt valabile cu minim 14 zile inainte de plecare, deci daca cumperi azi prima zi in care ai putea cumpara oferta, presupunand ca mai au locuri libere e 22 mai.

Edited by codruta, 08 May 2008 - 11:40.


#72
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

View Postronnie09, on May 8 2008, 09:03, said:

Eu mi-am facut rezervare pentru iulie de pe siteul lor: http://www.cenacolovinciano.org/ Vad ca si acum mai sunt bilete


Si cu cat ai luat biletele, Ronnie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate