Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#343
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009

 snails, on 10th October 2010, 15:02, said:

Cam asta e... sper sa citeasca cineva compunerea mea B) , si daca da, sa-i fie de folos. Oricum, pt alte intrebari, va stau la dispozitie

@snails, ai prezentat exact ce trebuie si cat este necesar sa stim pentru o vizita in zona....scurt, la obiect si foarte bine organizat, bravo!

#344
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Un obiectiv din Milano, de care am aflat din pacate imediat dupa ce m-am intors de acolo, este barul Nottingham Forest. Mixologie moleculara, barman talentat, bar inclus intr-o selectie intre primele 50 din lume, poate fi interesant pentru amatori.

Niste opinii:
http://www.timeout.c...ttingham-forest
http://www.mixology....am-forest-milan

Siteul barului:
http://www.nottingha...com/home_0.html

#345
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 oprea_rd, on 1st February 2011, 13:38, said:

Como e o destinatie ideala pt a vedea si ceva "naturalistic": fa o plimbare pe lac , coboara la Bellaggio plimba-te un pic pe acolo si apoi intoarce-te inapoi la Como tot pe lac. Calculeaza o zi.
Nu te duce la Verona, nu e aproape de Milano, iar pt doar cateva ore nu merita efortul.. Verona are mult prea multe de oferit, in plus se pierde o gramada de vreme acolo din cauza aglomeratiei: e plina de nemti in vacanta.

La Bergamo poti insa merge linistita, e destul de comod. calculeaza si aici o jumatate de zi cel putin.

Seara la Milano mergi in zona Naviglio, acolo e distractia!

Milano intr-o singura zi, ti se pare frumos.
In doua-trei zile incepi sa te plictisesti.
Dupa o saptamana descoperi ca sunt o gramada de chestii de descoperit la Milano..toate extraordinare!
Dupa cateva luni insa, cum ai ocazia cum fugi din Milano..Oriunde: la tara, la mare, itr-un alt orasel..oriunde e mai bine decat la Milano..
salve,
am petrecut si eu vreo 10 luni la milano cu serviciul. ... intradevar...dupa cateva luni abia asteptam sa plec. acum regret vreme cand eram acolo...:)

in mare parte sunt de acord cu ce ai spus.....exceptie facand partea cu Verona. Verona nu e chiar atat de departe ... 2 ore cu un tren regional (mai ieftin) sau chiar mai repede cu IC (ceva mai scump). Intr-o zi poti vedea cam tot ce e interesat in Verona.  am avut la dispozitie vreo 8 ore (de la 10-18) si pentru mine a fost mai mult decat suficient (arena, casa juliettei, teatrul roman, castelul, turnul, cateva biserici si altele... le-am vazut pe indelete). e adevarat ca e de preferat sa fie o zi frumoasa si sa ai disponibilitate de a merge pe jos.... :)

o alta adaugire... pentru cine face plimbarea la Como.... si apoi la Bellagio...mai e varinata  ca de la Bellagio sa merga la Lecco decat sa se intoarca in Como. De acolo Milano e la fel de aproape (50-60 de min cu trenul) ...iar Lecco e un oras la fel de simpatic ca si Como. ...dar asta e mai recomandat vara cand ziua e lunga....si poti sa faci si o baie in lac... :)

#346
HHTemple

HHTemple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.10.2006
Salutare ma poate lamuri si pe mine cineva care statie de metrou este langa gara centrala in care am inteles ca te lasa shuttle-urile de bergamo?

Multumesc anticipat ... linkul cu harta metroului: http://www.atm-mi.it..._metro_0_10.pdf

#347
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut,

Mi-am luat bilete de la Ryanair ( e pret bun - 22 Euro pe Bergamo) si am 3 zile in Bergamo. Poate ma ajuta cineva sa le impart (probabil una o sa fie la gardaland)

Merci,

Edited by benji81, 16 March 2011 - 14:33.


#348
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009

 benji81, on 16th March 2011, 14:30, said:

Salut,

Mi-am luat bilete de la Ryanair ( e pret bun - 22 Euro pe Bergamo) .....

Merci,
Si eu plec pe 27 tot cu Ryanair-ul. Stau 2 zile pline in Bergamo. Prima zi o sa merg in Bergamo Basso, unde sunt o groaza de biserici: Santo Spirito, San Bernardino, Sant'Alessandro si San Bartolomeo. Accademia Carrara este inchisa lunea, probabil ca o voi vedea marti. Marti ma voi duce in Bergamo Alto unde totul se invarte in jurul celor 2 piete Piazza Vecchia si Piazza del Duomo. Voi urca in Torre Civica de unde ai o imagine panoramica a orasului, Inca mai studiez pe site-urile italienesti.

Acum am si eu o problema. Am citit ca zona Stazione Centrale la Milano este cam nesigura. Eu am rezervare la hotel Paradiso, destul de aproape de Stazione Centrale. Ce stiti despre zona?

#349
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 iogamac, on 17th March 2011, 02:22, said:

Accademia Carrara este inchisa lunea

Bravoooo  :thumbdown: , nu puteai să-ți iei biletele de avion în alte zile ?

Oricum, felicitări, Bergamo merită chiar și trei zile de vizite.


 iogamac, on 17th March 2011, 02:22, said:

Acum am si eu o problema. Am citit ca zona Stazione Centrale la Milano este cam nesigura.
Să înțeleg că te duci mai multe zile și nu stai doar în Bergamo ?


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 17 March 2011 - 02:36.


#350
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009

 OvidiuNS, on 17th March 2011, 02:35, said:

Bravoooo  :thumbdown: , nu puteai să-ți iei biletele de avion în alte zile ?

Oricum, felicitări, Bergamo merită chiar și trei zile de vizite.



Să înțeleg că te duci mai multe zile și nu stai doar în Bergamo ?


Sănătate și toate cele bune !
Deci, plec pe 27 martie :D  si ma intorc pe 3 aprilie. Stau 27-30 martie la Bergamo si 30 martie-3 aprilie la Milano. Acum sunt "in lucru" cu programul. Daca Intri pe www.google.it gasesti mai usor site-uri despre orasele italienesti, care sunt in mare majoritate si in engleza...asa ca eu cand voi face un program mai clar voi posta aici.

#351
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 iogamac, on 17th March 2011, 03:50, said:

... cand voi face un program mai clar voi posta aici.
Ok, aștept.

Oricum, eu inclusesem Bergamo în altă excursie, cu mașina și mai lungă, cu baza undeva la sud de Lago di Garda. Dar și legat de Milano merge; doar Milano și Bergamo (de fapt eu mă gândisem la o săptămână la Milano și doar Milano, cu avionul).
Însă dacă mă duc cu mașina, trebuie să lungesc excursia, că mai sunt și altele de văzut (Certosa di Pavia, lacurile etc.) și e păcat.

Închiriezi mașină ? Că atunci devin interesante și Brescia, Cremona și Piacenza.

Sănătate și tcb !

#352
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 HHTemple, on 13th March 2011, 23:59, said:

Salutare ma poate lamuri si pe mine cineva care statie de metrou este langa gara centrala in care am inteles ca te lasa shuttle-urile de bergamo?

Multumesc anticipat ... linkul cu harta metroului: http://www.atm-mi.it..._metro_0_10.pdf
  
La gara centrala din Milano,sunt doua retele de metrou,si anume linia Galbena care te duce in directia Duomo di Milano si cealalta directie mai putin interesanta Zara-Maciachini,apoi cealalta linie Verde care te duce spre Cadorna-Famagosta si invers Casina Gobba (locul de intalnire al tuturor transportatorilor din Romania) si alte doua directii spre Colognio nord si una spre Gessate.Lucrez in Italia de 9 ani si cunosc liniile de metrou mai bine decat cele de la Bucuresti. :kisstogether:

#353
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009

 OvidiuNS, on 17th March 2011, 03:48, said:

Ok, aștept.

Închiriezi mașină ? Că atunci devin interesante și Brescia, Cremona și Piacenza.

Sănătate și tcb !
Draga OvidiuNS...eu sunt "blonda" :coolspeak: si sunt singura posesoare de carnet de conducere in familie, imi place sa conduc fara a incurca pe altii. Asa ca mai bine nu inchiriez masina. Bunica mea era triestina si mai am ceva veri pe acolo care ma vor plimba ei. Acum am luat-o cam din scurt. La Cremona as fi vrut sa ma duc sa vad de o vioqara pentru fiica-mea. La Brescia inca nu am studiat punctele de interes, asa ca voi organiza pentru la anul viitor (caci in toamna avem programata Roma). Adevarul ca in Italia timpul nu e niciodata suficient. La Florenta nu mi-a ajuns o saptamana si ma voi duce incaodata, mai ales dupa ce am citit o carte despre mancarile sfintilor si am constatat ca sunt multe chestii care in ghiduri sau chiar pe site-urile oraselor nu-s trecute si sunt destul de interesante. Iar noi suntem ca nadis, stylx, alicee...de dimineta ana seara tarziu...pe drumuri. Hai ca ma duc sa fac o cautare ca sa am timp sa postez cate ceva.

#354
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009
http://www.turismo.b...editorialID=110
schimbati si voi limba in engleza ca mie mi-a fost lene :lol:

#355
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009
Aereo Antonio Locatelli piazza della Cittadella
09:30 – - 13:00
14:00 - 17:30 – luni inchis
Bilet 3 euro cu acest pret se viziteaza muzeele care apartin de  Fondazione Bergamo nella Storia.

Campanone - Torre Civica via Colombera 5, Sotto Il Monte Giovanni XXIII
09:30 – - 19:00
Bilet 3 euro cu acest pret se viziteaza muzeele care apartin de  Fondazione Bergamo nella Storia.

Museo Civico Archeologico - gratis
piazza della Cittadella 9
Campanone piazza vecchia

Museo Donizettiano
via Arena 9
2-5 euro
Museo musicale all'interno del Museo Storico di Bergamo, specializzato nella vita e nelle opere di Gaetano Donizzetti, l'operista bergamasco. Nel museo é possibile effettuare dei percorsi didattici. Gli orari si riferiscono al periodo compreso tra ottobre e maggio (09:30 - 13:00
14:00 - 17:30). Da giugno a settembre il museo é aperto dalle 09:30 alle 13:00 e dalle 14:00 alle 17:30 da martedì a
domenica. Il biglietto da 5 euro comprende la visita in tutti i musei appartenenti alla Fondazione Bergamo della Storia.
Deschise luni
Basilica Santa Maria Maggiore piazza duomo
Castello San Vigilio via al castelo
Il primo nucleo del castello risale al VI secolo d.C, il castello venne ampliato dai Visconti (XIV secolo) e dai Veneziani (XV secolo). Il castello si raggiunge tramite la funicolare che collega la città alta con il colle di San Vigilio. Da marzo ad ottobre apertura con orario 10-18; da novembre a febbraio con orario 10-16.

Casa Angelini via arena

Casa Colleoni via san giacomo 10

Chiesa di San Bartolomeo largo belotti 1
10:30-12:00; 15:30-17:30

#356
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 iogamac, on 18th March 2011, 12:48, said:

Aereo Antonio Locatelli ...
... Museo Civico Archeologico ...
... Castello San Vigilio ...
... Casa Angelini ...
De astea nu citisem, ghidul e despre Italia, așa că e destul de succint în ce privește orașele turistice. La Bergamo scrie că e de văzut Accademia Carrara, tot ce e în Cita alta și câteva biserici. Iar în ghidul vechi (tot Mic--lin) mai spune de Donizetti.
Mulțumesc pt. informații.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 March 2011 - 23:20.


#357
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009

 OvidiuNS, on 20th March 2011, 23:16, said:

De astea nu citisem, ghidul e despre Italia, așa că e destul de succint în ce privește orașele turistice. La Bergamo scrie că e de văzut Accademia Carrara, tot ce e în Cita alta și câteva biserici. Iar în ghidul vechi (tot Mic--lin) mai spune de Donizetti.
Mulțumesc pt. informații.

Sănătate și tcb !

http://whc.unesco.or...ativelists/331/
Despre Bergamo nu prea scrie pe nicaieri, dar este unul din cele 7 orase din patrimoniul UNESCO (partea de Bergamo Alto/. Nu le stiu pe toate 7, dar mai sunt Sighisoara si Bruges. Si Ravenna are 32 de monumente UNESCO.
Pentru Milano am gasit mult mai multe decat in ghid. Am cumparat si un ghid cu harta buna pentru plimbari de la DK, cam scumput, dar asta e. Tot cu un ghid DK am umbalt si la Florenta. La Ravenna mi-am cumparat de acolo. Cand revin cred ca voi posta diverse.
Daca te intereseaza ceva anume spune si urmaresc la fata locului.

#358
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 iogamac, on 21st March 2011, 18:04, said:

Daca te intereseaza ceva anume spune si urmaresc la fata locului.
M-ai făcut curios cu Castello di San Vigilio. Dacă-l vezi, te rog pune poze. Și la fel de prin biserici. Și ceva f. important: dacă se poate poza pe undeva (preferabil cu blitz, dar și fără).

Pentru Cina cea de taină cum ai rezolvat cu rezervarea ?


Sănătate și tcb !

#359
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 05.11.2009

 OvidiuNS, on 22nd March 2011, 01:34, said:

M-ai făcut curios cu Castello di San Vigilio. Dacă-l vezi, te rog pune poze. Și la fel de prin biserici. Și ceva f. important: dacă se poate poza pe undeva (preferabil cu blitz, dar și fără).

Pentru Cina cea de taină cum ai rezolvat cu rezervarea ?
Sănătate și tcb !
Pentru Cina cea de taina n-am rezolvat ca nu am gasit pe net bilete. Am de gand sa ma duc pe acolo si poate ma lipesc de vre-un grup...poate e vreunul care n-are chef. Sunt in ceata si cu cat costa biletul...o sa vad cum fac.

#360
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 iogamac, on 22nd March 2011, 09:38, said:

Pentru Cina cea de taina n-am rezolvat ca nu am gasit pe net bilete. Am de gand sa ma duc pe acolo si poate ma lipesc de vre-un grup...poate e vreunul care n-are chef. Sunt in ceata si cu cat costa biletul...o sa vad cum fac.
daca nu gasesti bilete poti sa vezi o copie fidela si in marime naturala la Muzeul de Stiinta si Tehnica Leonardo da Vinci ...in plus e mai liber, mai ieftin si vezi o multime de alte lucruri mult mai interesante decat doar un tablou
http://www.museoscienza.org/. Au o sectiune dedicata lui Da Vincui si inventiilor sale care sunt reproduse. E un muzeu pe care un inginer nu ar trebui sa-l rateze.
10 euro (cat consta intrarea) extrem de bine cheltuiti in Milano dpmdv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate