Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Soferi problema

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Soferi problema (265 member(s) have cast votes)

Doriti ca toate firmele posesoare de parc-auto sa introduca numere pentru reclamarea soferilor problema ??

  1. Da. (243 votes [91.70%])

    Percentage of vote: 91.70%

  2. Nu. (22 votes [8.30%])

    Percentage of vote: 8.30%

Vote Guests cannot vote

#37
alinv

alinv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.12.2005
Apropo de soferi problema... ce ziceti de cei care-ti lovesc masina in parcare? Am avut "placerea" sa-mi gasesc masina zgariata destul de bine intr-o parcare (nu era ceva amenajat, dar nici in drum - in plus, toata lumea parcheaza acolo). Eu nu inteleg cum unii pur si simplu intra intr-o alta masina, fara nici un fel de respect pentru proprietatea altuia, mai ales ca nu cred ca era vorba de viteza (pentru ca altfel o lovea din plin) cat mai mult de rea-vointa.

Ah, daca-s prinde unu' d-asta... :death:

#38
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
era cumva un megane2 hatch cu facelift? Ca daca da, acum vre-o 5 minute l-am vazut si eu. Saracu numai la drum nu era atent, era mai atent la telefon :P Si e sigur de la arabesque.

#39
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
l-am vazut din spate, si in fuga (incercand sa evit kestiile inspre care ma aruncase). Dar probabil e vorba de acelasi...

#40
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postcryo, on May 19 2006, 08:52, said:

ditto...
Saptamana trecuta, un Megane Bicorp de firma, scria ceva gen "Arabesque" pe spatele lui,
...
M-am dus pe net, cautand vre-o firma Arabesque, am gasit ceva cu materiale de constructii.... dar nu am fost atat de sigur ca e vorba de acelasi lucru, incat sa le dau un mail si sa le povestesc despre nazdravanul lor angajat...

Da. Arabesque e o firma cu materiale de contructii, cu sediul central la Galati. E si in TM...

Tot despre ei. Au o hala mare, gen Metro. Am mers anul trecut pe la ei, caldura mare, 35 grade afara, aer conditionat in masina. TOATA parcarea din fata magazinului era plina cu masinile lor...   :death:  A trebuit sa parchez la 100 metrii de intrare si sa ma topesc prin caldura... De ce :drac: nu isi parcheaza masinile in spate si lasa clientilor parcarea din fata?

#41
Sfatos

Sfatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.02.2006
Interesante discutiile si sunt de acord cu majoritatea celor care condamna lipsa de conduita a unor soferi.
Dar ce parere aveti despre taximetristi, nu despre toti ci de majoritatea lor, care lasa mult de dorit la normele de conduita preventiva pe sosea, crezand ca este numai a lor?
Dupa parearea mea sunt cei mai periculosi participanti la trafic.

#42
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Da pentru biciclisti indisciplinati unde sa sun?

#43
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
la morga :) aici recunosc si eu ca cateodata mai incurc lumea cand mai ies cu bicla la plimbare, insa in ultimul timp vazand nenorocirile ce ii afecteaza pe motociclisti am decis ca pielea mea e mult prea importanta ca sa nu ma protejez cat mai bine :D

#44
VaKe

VaKe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.08.2005
biciclistii ca biciclistii, ii mai feresti mai una alta dar ce te faci domle cu femeile de pe soselele noastre ca sunt unele care cred ca au luat carnetu' pe oua, sa nu zic pe altceva.... :cursing:

#45
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
vis-a-vis de femei: s-a mai discutat asta, si generalizarea e aberanta.

Chiar si in situatia asta, prefer sa fiu incomodat de cineva lent si ezitant (asa cum sunt de obicei soferitele neexperimentate), decat de un viteaz care tocmai incearca ce-a reusit prin NFS....

#46
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
[quote name='adizaha' date='May 15 2006, 18:43' post='1504160']


1. camerele in orase sunt cea mai buna solutie cuplate cu radare pe stalpi. dar pentru asta trebuie sa mai treaca sute bune de ani ca sa fie posibile peste tot.
Nu sunt de acord cu radare pe stalpi decat acolo unde se urmareste fluidizarea traficului prin impunerea unei viteze minime sau maxime!
2. radarele mascate: eu unul nu sunt de acord cu ele.

Nici eu nu sunt de acord cu ele.

dar cea mai buna si mai usor de aplicat solutie ar fi ca militienii sa isi ia in serios rolul. si anume sa dea amenzile cand trebuie, unde trebuie si cui trebuie.
corect dar si mai bine ar fi sa incerce sa fluidizeze traficul in primul rand.

de exemplu: ai depasit pe linia de tramvai prin stanga, pe contrasens? 6 luni suspendare, 15 milioane amenda.
Sa nu dam idei ca nu stiniciodata cine citeste aici.
dupa abaterea asta ai trecut pe rosu la semafor? 1 an suspendare 20 milioane amenda.
la a treia abatere nu ma conduci in veci.

Locuri de veci nu e bine sa recomandam,,,

nu ati observat ca limitarea la 50 la ora nu a redus accidentele?
nu ati observat ca nu viteza este cauza principala a accidentelor? ci nerespectarea unor norme elementare legale si de bun simt?

CORECT DE 100 DE ORI! de acord! deci NU telefoanelor otravite GEN DELATIUNE.

Edited by sanddy1964, 17 October 2006 - 23:33.


#47
ztw04

ztw04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.12.2005
Sau ar trebui sa le publicam datele. De exemplu am vazut o faza cum un sofer nu a acordat prioritate altuia. Acesta a coborat cu inca o persoana din masina si a inceput sa scuipe si sa injure pe motiv ca cel cu prioritate trebuia sa-l lase sa treaca ce e smecher. Bineinteles ca intersectia s-a blocat si nimeni nu a intervenit. Cu atat mai mult cel nevinovat (care avea prioritate) nici nu a coborat din masina. Persoana recalcitranta avea o tenta "bruna" si un autoturism Opel cu nr. GL07KVR.  Ce am putea face la acesti indivizi ca o reclamatie nu este suficienta si la politie te alegi cu pierdere de timp.

#48
mosh

mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.05.2005
E clar ca firmele care se doresc responsabile (cel putin dpdv PR) ar trebui sa aiba masini cu sticker-e prin care se poate anunta un caz e indisciplina in trafic. Din pacate sunt multe firme care nu sunt responsabile sau unele care nu lipesc nimic pentru ca e masina pentru top management (ii face mai responsabili???). Merg zilnic cu masina mea personala din Dristor pana in Baneasa si intalnesc multi bizoni in trafic. Nu dau cu pietre, si eu mai gresesc, dar ma mustrez singur.Tare imi doresc sa stiu cine e bizonul (sau din grajdul carei firme a scapat) cu nr. B 74 YGW; azi dimineata dupa ce a facut slalom depasindu-ma pe linia de tramvai, mi-a taiat fata si la fel celui din fata mea, apoi l-am ajuns la semafor, fiind pe benzi diferite. Ma gandeam la Huidu... Dupa plecarea din semafor s-a urcat, literalmente, pe masina mea (eu pe banda I), l-am claxonat scurt si a pus o frumoasa frana... Toti ne grabim dimineata, din fericire nu suntem toti bizoni!

#49
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmosh, on 25th October 2011, 09:20, said:

cine e bizonul (sau din grajdul carei firme a scapat) cu nr. B 74 YGW
probabil e unu' care n-are nici RCA

#50
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Si daca apare situatia in care chiar suni la acel numar, iti raspunde cineva de genul: Da, bine, soferul a gresit, dar ce dovezi aveti?"... si are dreptate... de ce sa-l ia de urechi pe sofer daca nimeni nu poate veni cu o dovada credibila in acest sens?
Asa ca, eu m-am gandit sa imi fac, cu costuri minime, un sistem video simplu, format dintr-o camera web si un laptop, cu care sa filmez drumul (nu va fi cine stie ce mult de lucru, intrucat prin oras nu prea circul cu masina)... Stiu, suna a ipocrizie, dar ce au unii cu pasarelele altora?
Asa, poate voi avea dovezi... si nu neaparat numai pentru numerele de pe stickere...

#51
alexander_vasile1

alexander_vasile1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.11.2006
La noi in firma decate ori suna cineva sa reclame pe vreun coleg, se da email  "vinovatului" si e  pus sa sune si sa si ceara scuze fata de celalalt conducator auto.

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postbonygy, on 26th October 2011, 11:18, said:

Si daca apare situatia in care chiar suni la acel numar, iti raspunde cineva de genul: Da, bine, soferul a gresit, dar ce dovezi aveti?"... si are dreptate... de ce sa-l ia de urechi pe sofer daca nimeni nu poate veni cu o dovada credibila in acest sens?
Asa ca, eu m-am gandit sa imi fac, cu costuri minime, un sistem video simplu, format dintr-o camera web si un laptop, cu care sa filmez drumul (nu va fi cine stie ce mult de lucru, intrucat prin oras nu prea circul cu masina)... Stiu, suna a ipocrizie, dar ce au unii cu pasarelele altora?
Asa, poate voi avea dovezi... si nu neaparat numai pentru numerele de pe stickere...

De ce sa te chinui, cand exista camere compacte, care filmeaza HD si salveaza direct pe card SD? Gopro e un exemplu...

#53
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Corect... Nu stiam asta pana acum doua zile, cand am si facut investitia... Numai ca nu m-am aruncat la 200 euro+ ptr asa ceva, am luat ceva mai ieftin si bun...

Edited by bonygy, 30 November 2011 - 08:18.


#54
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
A inviat un zombi din 2006. :)
Intre timp lumea parca s-a mai civilizat sau poate ca efectele crizei i-au mai linistit pe unii soferi.
Se pare ca inscriptionarea numarului pentru reclamatii pe masina a fost o idee buna, soferii acestia sunt calmi acum.

Acum astept sa isi lipeasca si cei cu numere de Bulgaria un sticker. Suni la numarul XXXX si la 10 reclamatii vine ambasada si ii duce masina inapoi in localitatea TX. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate