Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

AIG sau ING ?

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#37
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Mi-au trimis de la AIG "indexarea" pe care o vor pentru anul urmator. Am început cu 1000RON în 2003 (~300 USD) si acum vor 1399 RON (~560 USD) . In ritmul asta în 2023 cînd expira polita Life+ voi plati o avere pentru asigurare. Ma retrag? Cu ce costuri? Mai vad ceva înapoi?

#38
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postroman, on Dec 6 2006, 15:54, said:

Mi-au trimis de la AIG "indexarea" pe care o vor pentru anul urmator. Am început cu 1000RON în 2003 (~300 USD) si acum vor 1399 RON (~560 USD) . In ritmul asta în 2023 cînd expira polita Life+ voi plati o avere pentru asigurare. Ma retrag? Cu ce costuri? Mai vad ceva înapoi?
Astăzi am fost la AIG să mă interesez mult mai în amănunt de polițele pentru copii. Pe lângă faptul că s-au lăudat cu locul 1 în România la un capitol care este neverificabil (persistența, ei înțelegând prin asta procentul de asigurați care nu renunță la contract înainte de terminarea lui), au încercat să mă aburească cu niște procente și valori care, la un calcul sumar nu au ieșit la vopsea (sau, poate, nu au putut justifica cifrele în cauză). Deși sunt obligați prin lege să prezinte clientului și SUMA GARANTATĂ nu mi-au putut oferi această valoare, limitându-se doar la a-mi preciza că garantează o creștere anuală de 3,4%. Mi-au arătat care sunt sumele ESTIMATE pentru creșteri anuale de 7%, de 5%, dar nu și cele GARANTATE de 3,5%. Mie unul creșterile anuale de 3,5% mi-au ieșit că ar trebui să fie mai mari decât cele estimate la ei cu 7%.
Ce nu mi-a mai plăcut în oferta lor în comparație cu ce am mai văzut pe la alții:
- cu cât plătești mai des, cu atât contractul este mai dezavantajos. Dar, diferențe mari, nu de 1-2%;
- nu există flexibilitate în plata primelor. Adică, ori începi un contract care merge cu aceeași sumă timp de xx ani, ori mergi cu o sumă pe care o mărești cu 3% pe an. La capitolul ăsta, ING e mai flexibil. Poți actualiza cu inflația din anul respectiv, iar din 3 în 3 ani poți mări cu 10%, 20% sau 30%. DACĂ VREI.
Mai trebuie să iau la bani mărunți datele și vă mai spun (dacă sunteți interesați).

#39
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

View Postsenator, on Dec 6 2006, 23:01, said:

Astăzi am fost la AIG să mă interesez mult mai în amănunt de polițele pentru copii. Pe lângă faptul că s-au lăudat cu locul 1 în România la un capitol care este neverificabil (persistența, ei înțelegând prin asta procentul de asigurați care nu renunță la contract înainte de terminarea lui), au încercat să mă aburească cu niște procente și valori care, la un calcul sumar nu au ieșit la vopsea (sau, poate, nu au putut justifica cifrele în cauză). Deși sunt obligați prin lege să prezinte clientului și SUMA GARANTATĂ nu mi-au putut oferi această valoare, limitându-se doar la a-mi preciza că garantează o creștere anuală de 3,4%. Mi-au arătat care sunt sumele ESTIMATE pentru creșteri anuale de 7%, de 5%, dar nu și cele GARANTATE de 3,5%. Mie unul creșterile anuale de 3,5% mi-au ieșit că ar trebui să fie mai mari decât cele estimate la ei cu 7%.
Ce nu mi-a mai plăcut în oferta lor în comparație cu ce am mai văzut pe la alții:
- cu cât plătești mai des, cu atât contractul este mai dezavantajos. Dar, diferențe mari, nu de 1-2%;
- nu există flexibilitate în plata primelor. Adică, ori începi un contract care merge cu aceeași sumă timp de xx ani, ori mergi cu o sumă pe care o mărești cu 3% pe an. La capitolul ăsta, ING e mai flexibil. Poți actualiza cu inflația din anul respectiv, iar din 3 în 3 ani poți mări cu 10%, 20% sau 30%. DACĂ VREI.
Mai trebuie să iau la bani mărunți datele și vă mai spun (dacă sunteți interesați).

Pe contractul meu la AIG Life+ nu este garantata decît suma de rascumparare a asigurarii. Mai precis termenul este "Suma Asigurata Garantata". La aceasta suma se adauga "Beneficiul obtinut din Investirea Rezervei matematice", Contul Special de Investitie si "Contractul Suplimentar de Investitie" dar pentru toate acestea în contract nu este trecuta nicio valoare minima (garantata). Am vorbit cu cineva care avea o asigurare pe 14 ani, s-a retras dupa 9 ani, a cotizat ~130 mil. la ei si la retragere a primit ~100mil. Deci tot ce înseamna beneficii, investire etc. sunt simple gargara. Se duc pe comisioane grase.

#40
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postroman, on Dec 13 2006, 13:48, said:

Pe contractul meu la AIG Life+ nu este garantata decît suma de rascumparare a asigurarii. Mai precis termenul este "Suma Asigurata Garantata". La aceasta suma se adauga "Beneficiul obtinut din Investirea Rezervei matematice", Contul Special de Investitie si "Contractul Suplimentar de Investitie" dar pentru toate acestea în contract nu este trecuta nicio valoare minima (garantata). Am vorbit cu cineva care avea o asigurare pe 14 ani, s-a retras dupa 9 ani, a cotizat ~130 mil. la ei si la retragere a primit ~100mil. Deci tot ce înseamna beneficii, investire etc. sunt simple gargara. Se duc pe comisioane grase.
Nu aceste aspecte ar trebui să te îngrijoreze așa de mult, ci clauzele contractuale. Citește CU ATENȚIE art. 25 din condițiile generale și spune-la și colegilor de forum.

#41
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

View Postsenator, on Dec 13 2006, 23:46, said:

Nu aceste aspecte ar trebui să te îngrijoreze așa de mult, ci clauzele contractuale. Citește CU ATENȚIE art. 25 din condițiile generale și spune-la și colegilor de forum.

Articolul 25- SINDROMUL IMUNODEFICIENTEI DOBINDITE (SIDA)
Nu se va plati nici un beneficiu pe baza acestei Polite sau a oricaror Contracte Suplimentare, anexe sau modificari atasate la acestea, în cazul în care cauza decesului Asiguratului este o infectie oportunista, ori un neoplasm malign, ori daca la momentul decesului Asiguratul sufera de SIDA. ...

Urmeaza o detaliere a celor scrise mai sus: infectii oportuniste = pneumonia cu pneumocistis carinii, enterita cronica, infectii cu virusi si/sau ciuperci !!! Neoplasm malign include fara a se limita la acesta: sarcomul lui Kaposi, limfomul sistemului nervos central si/sau alte malignitati cunoscute acum sau care ar putea fi identificate drept cauze imediate ale decesului (daca mori de cancer adio despagubire !!!).

Adevarul ca nu am citit foarte bine acest articol crezînd ca se refera strict la SIDA ....

#42
Bursa

Bursa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2005

View Postcyder, on Nov 26 2006, 16:10, said:

Anul trecut, daca nu ma insel, a fost un scandal cu cei de la ING, care aveau o polita de investitie (Pheonix se numea daca nu ma insel), care avea o durata de 5 ani. Aparuse prin 1999-2000. Dupa ce polita a ajuns la maturitate, multe persoane au observat ca nu si-au primit nici macar banii pe care ii platisera.

perfect corect. certific cu propria persoana dar pe o polita Activ Plus.Dupa 5 ani retrag mai putini bani decat am depus
ING  :death:  :death:  :death: de 1000 ori
Sfat pt cei care vor sa fie clienti ING: mergeti si va beti banii care vreti sa-i bagati in ei. Oricum nu ii pierdeti

#43
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

View Postroman, on Dec 6 2006, 15:54, said:

Mi-au trimis de la AIG "indexarea" pe care o vor pentru anul urmator. Am început cu 1000RON în 2003 (~300 USD) si acum vor 1399 RON (~560 USD) . In ritmul asta în 2023 cînd expira polita Life+ voi plati o avere pentru asigurare. Ma retrag? Cu ce costuri? Mai vad ceva înapoi?

Am fost ieri la AIG si am discutat conditiile "rascumpararii" politei de asigurare. (Adica ma retrag). Am platit în trei ani ~3250 RON si primesc înapoi maxim 790 RON. Nu stiu cînd, voi trimite luni prin posta cererea de rascumparare si apoi astept raspunsul.

#44
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostBursa, on Dec 14 2006, 17:25, said:

perfect corect. certific cu propria persoana dar pe o polita Activ Plus.Dupa 5 ani retrag mai putini bani decat am depus
ING  :death:  :death:  :death: de 1000 ori
Sfat pt cei care vor sa fie clienti ING: mergeti si va beti banii care vreti sa-i bagati in ei. Oricum nu ii pierdeti
Activ Plus, din câte am aflat este un produs de investiție. Și, ca orice investiție, are și o doză de risc. Este o lege economică general valabilă care spune că toate câștigurile sunt direct proporționale cu riscul.
Pe de altă parte, contează FOARTE MULT, și ce clauze ai pus. Pentru că, dacă ai fost informat, clauzele nu se capitalizează. Deci, tu ar trebui să faci socoteala banilor pe care i-ai depus STRICT pentru contractul de bază, pentru că banii cheltuiți cu clauzele sunt precum CASCO: se-ntâmplă evenimentul, compania plătește; nu se-ntâmplă, banii nu se capitalizează. Clauzele au dezavantajul că nu se capitalizează, dar au avantajul că sunt mult mai ieftine decât contractul de bază.
Încă două chestii care influențează contractele de investiții. Cu cât sunt făcute pe o perioadă mai lungă, cu atât sunt mai rentabile. Iar dacă l-ai făcut pe 5 ani...
Pe de altă parte, cu cât sumele investite sunt mai mari, cu atât cheltuielile care se deduc reprezintă procente mai mici. Adică, unele cheltuieli sunt procentuale (deci, nu contează suma investită). Cheltuielile care sunt în sumă fixă reprezintă procente din primă cu atât mai mici cu cât prima de plată este mai mare. Și atunci, de-aia sunt aceste nemulțumiri.
În această situație, pot fi 2 vinovați: și consultantul, dar și asiguratul. Consultantul, că nu ți-a atras atenția asupra acestui aspect, sau tu dacă te-ai încăpățânat să faci contractul pe sume mici și pe durată mică.
Chiar dacă consultantul nu ți-a explicat toate acestea, pe PRIMA pagină a soluției care ți-a fost înmânate scrie clar cu litere îngroșate că, la un program de investiție, riscul acesteia aparține în totalitate asiguratului. Să-mi arăți și mie o soluție de la o altă companie care operează în România care mai avertizează așa clienții. Sunt unele care, chiar dacă o fac, scrisul e abia lizibil. Am verificat zilele astea că mă interesează fenomenul.

#45
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postroman, on Dec 14 2006, 10:33, said:

Articolul 25- SINDROMUL IMUNODEFICIENTEI DOBINDITE (SIDA)
Nu se va plati nici un beneficiu pe baza acestei Polite sau a oricaror Contracte Suplimentare, anexe sau modificari atasate la acestea, în cazul în care cauza decesului Asiguratului este o infectie oportunista, ori un neoplasm malign, ori daca la momentul decesului Asiguratul sufera de SIDA. ...

Urmeaza o detaliere a celor scrise mai sus: infectii oportuniste = pneumonia cu pneumocistis carinii, enterita cronica, infectii cu virusi si/sau ciuperci !!! Neoplasm malign include fara a se limita la acesta: sarcomul lui Kaposi, limfomul sistemului nervos central si/sau alte malignitati cunoscute acum sau care ar putea fi identificate drept cauze imediate ale decesului (daca mori de cancer adio despagubire !!!).

Adevarul ca nu am citit foarte bine acest articol crezînd ca se refera strict la SIDA ....
Foarte multe persoane văd asigurarea de viață ca pe o afacere. Nu, oameni buni, ASIGURAREA NU ESTE O AFACERE. În același timp, ASIGURAREA DE VIAȚĂ ESTE O NECESITATE. Nu pentru toată lumea, ci doar pentru cei care au responsabilități financiare față de cineva. Văd că mulți oameni se burzuluiesc că, la sfârșitul unui contract (ca să nu mai spun de reziliere), iau mai puțin decât au plătit. Când dați o cârcă de bani la CASCO primiți ceva final de contract? NU. Și atunci de ce aveți pretenția să primiți în orice condiții mai mult decât ați plătit? TOATE POLIȚELE, INDIFERENT DE COMPANIE, AU NIȘTE COSTURI. Unii spun că polițele de la compania x sunt scumpe și încheie polițe la compania y. După un timp, descoperă, mai mult sau mai puțin întâmplător, că pentru puțini bani este oferită o protecție mică. Sau, mai sunt companii care vrăjesc clienții că pentru 100 € îi asigură pentru 3 miliarde, iar după un timp, dacă a intervenit vreo operație, îl anunță pe client că nu mai este asigurat pentru 3 miliarde, ci doar pentru 1 miliard. E corect?

#46
Bursa

Bursa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2005
:death:

View Postsenator, on Dec 15 2006, 23:08, said:

Activ Plus, din câte am aflat este un produs de investiție. Și, ca orice investiție, are și o doză de risc. Este o lege economică general valabilă care spune că toate câștigurile sunt direct proporționale cu riscul.
Pe de altă parte, contează FOARTE MULT, și ce clauze ai pus. Pentru că, dacă ai fost informat, clauzele nu se capitalizează. Deci, tu ar trebui să faci socoteala banilor pe care i-ai depus STRICT pentru contractul de bază, pentru că banii cheltuiți cu clauzele sunt precum CASCO: se-ntâmplă evenimentul, compania plătește; nu se-ntâmplă, banii nu se capitalizează. Clauzele au dezavantajul că nu se capitalizează, dar au avantajul că sunt mult mai ieftine decât contractul de bază.
Încă două chestii care influențează contractele de investiții. Cu cât sunt făcute pe o perioadă mai lungă, cu atât sunt mai rentabile. Iar dacă l-ai făcut pe 5 ani...
Pe de altă parte, cu cât sumele investite sunt mai mari, cu atât cheltuielile care se deduc reprezintă procente mai mici. Adică, unele cheltuieli sunt procentuale (deci, nu contează suma investită). Cheltuielile care sunt în sumă fixă reprezintă procente din primă cu atât mai mici cu cât prima de plată este mai mare. Și atunci, de-aia sunt aceste nemulțumiri.
În această situație, pot fi 2 vinovați: și consultantul, dar și asiguratul. Consultantul, că nu ți-a atras atenția asupra acestui aspect, sau tu dacă te-ai încăpățânat să faci contractul pe sume mici și pe durată mică.
Chiar dacă consultantul nu ți-a explicat toate acestea, pe PRIMA pagină a soluției care ți-a fost înmânate scrie clar cu litere îngroșate că, la un program de investiție, riscul acesteia aparține în totalitate asiguratului. Să-mi arăți și mie o soluție de la o altă companie care operează în România care mai avertizează așa clienții. Sunt unele care, chiar dacă o fac, scrisul e abia lizibil. Am verificat zilele astea că mă interesează fenomenul.

Daca-mi spui si mie unde este riscul in a investi 100% in bonuri de tezaur te cred.
Banii evident ca ii calculez scazand CASCO din ei.
Plus ca ei percep o caruta de bani comision lunar de administrare pt "investitia"de mai sus.Este extraordinar de dificil sa cumperi bonuri de tezaur si sa le astepti scadenta. Este o munca care necesita plata unor comisioane formidabile. Doar cativa initiati pot face acest job select.
Si inca ceva, daca investeam eu personal in bonuri de tezaur in cei 5 ani ma asteptam la un randament al investitiei pe la 30%. La ING in schimb nu-mi recuperez nici macar banii.
Revin: ING  :death:  :death:  :death: . Cine nu ma crede sa le devina client

Edited by Bursa, 17 December 2006 - 20:39.


#47
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostBursa, on Dec 17 2006, 20:22, said:

:death:
Daca-mi spui si mie unde este riscul in a investi 100% in bonuri de tezaur te cred.
Banii evident ca ii calculez scazand CASCO din ei.
Plus ca ei percep o caruta de bani comision lunar de administrare pt "investitia"de mai sus.Este extraordinar de dificil sa cumperi bonuri de tezaur si sa le astepti scadenta. Este o munca care necesita plata unor comisioane formidabile. Doar cativa initiati pot face acest job select.
Si inca ceva, daca investeam eu personal in bonuri de tezaur in cei 5 ani ma asteptam la un randament al investitiei pe la 30%. La ING in schimb nu-mi recuperez nici macar banii.
Revin: ING  :death:  :death:  :death: . Cine nu ma crede sa le devina client
Pe de o parte, ca să-ți dau răspunsuri exacte trebuie să-mi prezinți date exacte. Pe de altă parte, ai avut curiozitatea să vezi care sunt costurile și la companiile concurente? Vei avea oarece surprize.
La orice companie de asigurări care lucrează cu acest tip de polițe, adică unit linked, vei vedea că în general sunt cam următoarele costuri:
- cheltuieli inițiale (de emitere și de reînoire contract). La ING se deduc anual prin diminuarea cu 5% a unităților inițiale;
- costul asigurării de viață. Nu-ți știu vârsta, dar pentru acea sumă asigurată minimă de 3000 RON suma este infimă. Se deduce lunar;
- taxa de administrare a poliței (la care faci tu referire). Fabuloasa sumă de 3€ pe lună;
- diferența între prețul de vânzare și prețul de cumpărare a unei unități de investiție. Este de 5% pentru prime anualizate mai mici de 1800 RON și de 4 % dacă sunt mai mari sau egale cu acea sumă.
Dacă la încheierea contractului nu ai avut curiozitatea, poate îți faci timp să-ți arunci privirea și în ofertele celorlalte companii. Dacă-ți vor spune toate...
Nici ING, nici ceilalți nu sunt societăți de binefacere. Toate operațiunile au costuri.
La bănci ai avut curiozitatea să vezi ce comisioane sunt? Unele dintre ele atât că nu le spune comisioane pe neatenție (ca să nu spun pe prostie).
Chestia cu investiția în nume proriu în bonuri de tezaur să i-o spui unui neinițiat. Ca persoană fizică le cumperi la dobânda pe care ți-o fixează emițătorul lor. Dar, când vine o societate de asigurări de anvergură cu 500.000 RON pe zi, dobânda se negociază. Suma este dată doar ca exemplu, important este să înțelegi sensul afirmației.
Când vorbim de costuri, trebuie să te gândești că trebuie plătiți consultanții, brokerii, evaluatorii și toți ceilalți care contribuie la emiterea și derularea unui astfel de contract.

#48
sartoris

sartoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.12.2006

View Postravy21, on May 3 2006, 15:36, said:

A fost unica firma de asigurari din state care a platit daune de 1miliard de $ cash atunci cand s-au prabusit turnurile gemene in timp ce alte companii de asigurari au dat faliment incercand sa acopere pagubele produse.

Ciudat, la Aviva mi s-a spus aceeasi chestie.....(avand o discutie cu un consultant)

in rest nu comentez, ca nu ma intereseaza. Dar asa mi-a atras atentia.....oare cum e?
De fapt, probabil ambele companii au platit cate 1 miliard? :D

#49
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postsartoris, on Dec 23 2006, 00:00, said:

Ciudat, la Aviva mi s-a spus aceeasi chestie.....(avand o discutie cu un consultant)

in rest nu comentez, ca nu ma intereseaza. Dar asa mi-a atras atentia.....oare cum e?
De fapt, probabil ambele companii au platit cate 1 miliard? :D
Astea sunt gogoși spuse de unii consultanți, INDIFERENT DE LA CE COMPANIE SUNT. De parcă aș fi atât de naiv să și cred...
Cum pot interpreta afirmațiile acestora? Că, dacă ori AIG, ori Aviva, au plătit în totalitate despăgubirile cuvenite, poate doar una din aceste companii au avut cei mai puțini asigurați dintre cei care au murit acolo :P . Adică, celelalte n-au mai fost reasigurate, toate celelalte fiind niște pitici pe lângă un Goliat. Hai să fim serioși.
Dar, pentru cei care mai fac astfel de afirmații, credeți că potențialii beneficiari ar fi renunțat la drepturile cuvenite fără să dea în judecată companiile respective? Sau vă gândiți că falimentul unor companii înseamnă ca se întâmplă ca în România, să nu mai vezi niciun ban. Acolo sunt, totusi, agentii de supraveghere care isi fac treaba mult mai bine decît CSA de la noi, ca să nu mai vorbesc de CNVM care a dat cu bâta în baltă tocmai când nu trebuia.

#50
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

View Postroman, on Dec 15 2006, 09:06, said:

Am fost ieri la AIG si am discutat conditiile "rascumpararii" politei de asigurare. (Adica ma retrag). Am platit în trei ani ~3250 RON si primesc înapoi maxim 790 RON. Nu stiu cînd, voi trimite luni prin posta cererea de rascumparare si apoi astept raspunsul.
Am primit ieri banii. Ceva mai mult decît am discutat la AIG ! 802 RON.
Am auzit la o reclama la radio de o firma de asigurari care te asigura cu ~200 RON pe an pentru 10000 EURO. N-am auzit ce e mai important : numele firmei.

#51
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postroman, on Jan 26 2007, 11:23, said:

Am primit ieri banii. Ceva mai mult decît am discutat la AIG ! 802 RON.
Am auzit la o reclama la radio de o firma de asigurari care te asigura cu ~200 RON pe an pentru 10000 EURO. N-am auzit ce e mai important : numele firmei.
Roman, ai pățit-o o dată, fii mai atent de aici încolo.
Mi se pare că nu ai tras toate învățămintele necesare. Faptul că reclama respectivă te-a încântat mă face să cred acest lucru. Nu numai cifrele sunt importante, ci și TERMENII CONTRACTUALI. Degeaba dai mai puțin pentru suma asigurată x, dacă polița nu acoperă o gamă cât mai completă de evenimente. Și doar ai văzut la AIG cum a fost.
Deci... Indiferent cum se numește societatea de asigurări, analizează bine și valorile din ofertă, dar studiază CU MARE ATENȚIE TERMENII CONTRACTUALI. Nu înțelegi ceva? Întreabă pe unul, pe altul sau pe forumurile frecventate. Sunt banii tăi (nu cred că-ți este indiferent ce faci cu ei), iar astfel de contracte se fac pe termen mediu-lung.
Pot, în schimb, să remarc un lucru bun: că în ciuda acestui eveniment nefericit, conștientizezi nevoia unei asigurări de viață.
Ce pot să-ți mai spun? Se vorbește în general de două tipuri de asigurări de viață, cele cu capitalizare și cele cu componentă de investiție. Primele sunt cu sume asigurate GARANTATE (la unii 3%, la alții 3,5%), iar celelalte sunt cu componentă investițională și, implicit, negarantate (mă rog, e ceva garanție, dar nu ca la primele).
Dar... dacă consideri că tu sau alții în care ai încredere pot investi mai bine banii, atunci poți opta pentru al treilea tip de poliță: adică, una FĂRĂ CAPITALIZARE SAU COMPONENTĂ INVESTIȚIONALĂ. E ca la CASCO: se plătește numai când se produce evenimentul asigurat. Deci... dezavantaj, fără bani la final de contract. Avantaj, mult mai ieftină. Într-o astfel de situație, te duci la acea companie a cărei poliță acoperă cele mai multe tipuri de evenimente asigurate. Și-ai rezolvat problema.

#52
nicusormihai

nicusormihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 23.03.2007
abia azi am descoperit topicul asta. Eu lucrez la un broker de asigurare chiar in sectorul asigurarilor de viata, pot spune ca eu sunt responsabil de formarea noilor agenti sau broker in domeniul asigurarilor de viata. S-au spus multe adevaruri pe topicul asta dar si multe neadevaruri. pot sa va raspund la unele probleme, dar incercati sa punctati problemele, pot raspunde si la intrebari generale dar ne ia destul de mult timp

#53
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Postnicusormihai, on Mar 23 2007, 22:26, said:

abia azi am descoperit topicul asta. Eu lucrez la un broker de asigurare chiar in sectorul asigurarilor de viata, pot spune ca eu sunt responsabil de formarea noilor agenti sau broker in domeniul asigurarilor de viata. S-au spus multe adevaruri pe topicul asta dar si multe neadevaruri. pot sa va raspund la unele probleme, dar incercati sa punctati problemele, pot raspunde si la intrebari generale dar ne ia destul de mult timp
vă salut, o întrebare simplă, dacă aveți un răspuns la fel, vă mulțumesc.
- ce-a mai ieftină asigurare de viață(în ron) cu cele mai multe clauze. Mă refer la asigurarea plătită lunar, gen CASCO.
Mă interesează ron/lună, nu firma.
Mulțumesc.

#54
rares_sub

rares_sub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.01.2007
Am fost ieri la AIG si am discutat conditiile "rascumpararii" politei de asigurare. (Adica ma retrag). Am platit în trei ani ~3250 RON si primesc înapoi maxim 790 RON. Nu stiu cînd, voi trimite luni prin posta cererea de rascumparare si apoi astept raspunsul.

sunt in acceasi situatie cu aig, dupa 7 ani de platit rate, am avut neplacerea sa descopar ca am luat teapa, am intrebat de curiozitate cat bani pot recupera daca vreau sa lichidez acum asigurarea si rezultatul e un procent de 90% din banii depusi timp de 7 ani, daca ii depuneam la banca in timpul asta se dublau pana acuma cel putin

oameni buni, cautati alte surse de protectie, asigurarile de viata ( avand in vedere si faptul ca sunt neductibile fiscal ) nu reprezinta asa ceva

Edited by rares_sub, 23 March 2007 - 23:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate