Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Wmv fara derulare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Am un filmulet cu extensia wmv, de aprox. o ora, pe care nu-l pot vedea decat cu Media Player. Problema e ca nu pot sa-l derulez (daca trag de slider, revine in aceeasi pozitie, iar butoanele de FF si REWIND sunt inactive).
Am incercat sa-l deschid cu Virtual Dub, sa-l convertesc in altceva, dar ... am constatat ca ASF este format proprietar Microsoft si la cererea acestuia producatorii Virtual Dub au scos compatibilitatea cu acest format , asa ca nu-l poate deschide si/sau extrage informatii din el.

Stresul e ca am vazut vreo 10', dupa care in loc de pauza am dat stop accidental, si dupa aia tre' sa o iau de la inceput ...

Imi da careva o idee cum pot sa-l derulez?
Thx.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru play incearca si media player classic:

Media Player Classic Win2k/XP
Media Player Classic Win9x/ME

Exista versiuni de virtualdub care pot deschide .asf: AICI, de unde iei varianta pentru asf. Daca fisierul video este mai nou, s-ar putea sa nu il poti deschide nici cu varianta aceea de virtualdub. Vei primi ceva de genul: "Couldn't locate decompressor for format WMV1"

1. Poti folosi ASF Tools si de acolo citez o optiune: Making the stream files "Seekable". Totusi cu acest program, s-ar putea sa ai o desincronizare audio-video, dar nu este obligatoriu. Nu l-am testat pentru ca nu am avut nevoie, dar il am in caz ca va fi necesar.

2. TMPGenc deschide si wmv-urile noi. Browse > wmv-ul > Output to file > avi file > si aici iti alegi codec-ul pentru video si setarile aferente. Partea audio va fi in format PCM. si de aceea trebuie avut grija la spatiu atunci cand se da save as.
UN wmv de-al meu de 2.6MB, din TMPGEnc a iesit de 13MB cu codec XviD lasat pe default la setari si audio nemodificat. Iar avi-ul de 13MB a iesit din virtualdub dupa ce am comprimat audio de 6MB. Nu am stat sa insist pe la setari ca nu m-a interesat ci doar am facut o proba sa vad daca merge si sa vad o marime aproximativa a fisierului final.

Poti sa tai o parte din acel wmv pentru proba de 1 minut cu asf tools sau tmpgenc ca sa vezi rezultatul.

enjoy,

Mtz

#3
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Thx a lot. Am sa incerc si va spun rezultatul.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
toata chestia tine de wersiunea mare de windows media player pe care o ai. sa exemplific:

in toate cele 3 cazuri este vorba de acelasi calculator, cu 2 SO:
caz1   win 98, wmp 7        wma-urile ruleaza ok, poti misca sliderul unde vrei
caz2   winxp, wmp 8          la fel
caz3   winxp  upgrade la wmp9                wma-urile nu se mai pot "derula"


solutia ar fi cred sa instalezi windows media player 7

#5
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Start/Run/Mplayer2 Enter

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
atentie ca sunt wmv/asf-uri care pot fi facute cu fundul : au un singur keyframe la inceput si in rest tot materialul de 2 ore de dupa, nu poate fi vizionat decat de la inceput pana la sfarsit (indiferent ce soft pui)

si mai arata si atat de prost (sursa de rahat sau compresie prea tare) incat nu mai poti sa-l re-compresezi in nimic altceva

in rest, au existat versiuni de virtualdub care lucrau cu asf-uri inainte sa ii ameninte microsoft, iar decizia lor nu are cum sa fie retroactiva (adica daca stii sa cauti poti gasi acele versiuni mai vechi)

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Citez de pe softpedia:
Virtualdub.
Versiuni modificate:

1. VirtualDub 1.51 mpeg2 & AC3
2. VirtualDub-mp3 VBR (e singurul care lucreaza cu format mp3 VBR corect, iar aproape toate filmele au sunet VBR)
3. VirtualDub ASF - pentru lucrul cu fisierele ASF

Fisierele modificate pot fi gasite pe serverul nostru apasand link-ul de Download (contine doar executabilul, care se pune in acelasi "folder" unde este instalat si virtualdub original).
http://www.softpedia.../11-2-3-1.shtml

enjoy,
Mtz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate