Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

ConstructExpo.ro 2003

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost la targ, azi.
Impresionant, sincer se vede clar ca acesta ramura, a constructiilor, merge cu adevarat bine in RO, poate singura care este foarte sanatoasa si prospera.

Tot ROMEXPO este ocupat, inclusiv de la poarta de intrare pana la pavilionul central avem stand langa stand, tot felul de masinarii, fie ca ai nevoie de buldozere, excavatoare, macarele, masini de finisat cimenturi, etc, gasiti orice.

Eu cum nu sunt in domeniu nu prea imi dau seama despre una despre alta, asta la prima vedere, dar mi-a placut oricum, e frumos sa vezi cate exista pe lume in domeniul constructiilor si amenajarilor interioare.  :0

Va recomand sa mergeti si voi, este deschis zilnic pana duminica inclusiv, intre 10-18, biletul (daca nu aveti invitatie) fiind de 50.000Lei.

Iata ce mi-a placut mie cel mai mult la targ, in pavilionul central, BARRISOL .
Este un fel de folie din plastic "inteligenta", veti vedea aceasta folie prinsa intr-o rama solida si o persoana se arunca pe ea, evident se va lasa, se va intinde, va arata dizgratios, ca o punga de plastic "intinsa", dar imediat ce forta de deformare dispare folia revine la dimensiunile si forma initiala absolut perfect.

Daca nu credeti, vizitati standul la targ sau descarcati de AICI (6.3MB).

Greets,
Speedo

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Impresionant, sincer se vede clar ca acesta ramura, a constructiilor, merge cu adevarat bine in RO, poate singura care este foarte sanatoasa si prospera.

ca merge bine, nu te contrazic in Ro este foarte mult de construit/reparat/modernizat/etc.
dar la partea cu "sanatate" mai este de vorbit, aceasta ramura, a constructiilor, este cap de lista in afacerile de spalare de bani / delapidare si "supt" de la buget.

daca se face o comparatie intre mp construit in Ro si mp in Euiropa nu se va vedea mare diferenta. cu toate ca aici mana de lucru (care are o pondere destul de mare in activitatea de constructii) este de cel putin 10 ori mai ieftina. in schimb materialele (inlusiv cimentul - care este produs in tara) sunt mai scumpe.

#3
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Ma gindesc de vreo 2 zile sa dau si eu o raita, mai ales ca am un prieten care e expozant: deci intru moca, caci nu ma deranjeaza 50.000 in buzunar. Mersi de sfat oricum Speedo, m-ai facut sa ma decid.

Chiar am vorbit cu prietenul meu astazi si imi spunea ca e cel mai bun tirg ExpoConstruct din ultimii 5 ani, si intr-adevar arata ca se dezvolta tare domeniul- el e un obisnuit expozant la acest tirg.

Eu cred ca in Romania sunt 3 domenii care au un mare viitor: It&C, constructii si FMCG. Daca e sa gasim cauze: suntem buni la IT, am inceput sa descoperim societatea de consum ( care s-a fumat in vest de prin 70-in sensul ca a devenit cea mai banala normalitate), si cele mai multe investitii le facem in adaposturi. Trei nevoi de baza (nu pastrez ordinea): hrana, adapost si comunicare...

Cred totusi ca overall, nu numai constructiile merg bine, ci in genere lucrurile au inceput sa se miste (incet da bine). Ca idee, v-ati intrebat de ce a devenit locul de parcare o mare problema in Bucuresti? Mie mi se pare si asta un indicator al nivelului de trai (raportat la ce stiam noi)

#4
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Si eu particip ca expozant la targ. Este cel mai buun targ din ultimii 3ani. Concurenta in domeniul in care activez se face simtita. Produse noi si fete in costume de baie care se scalda in spa-uri. Mult soare pt maine (sambata), cel putin speram. Am vazut ceva tehnologii noi, lume curiosa, intreaba se documenteaza. Lipsa arhitectilor o constat eu...cel putin am luat contact cu ft putini.

#5
Mecmar

Mecmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.05.2005

Jarrive, on May 13 2005, 20:58, said:

    pana cand tine targul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate