Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Punk - rock

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#19
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006

View Postrake66, on Jun 11 2006, 22:27, said:

velvet revolver nu sunt punk. poate voiai sa spui velvet underground(nici astia nu sunt punk, dar sunt mai aproape, avand in vedere ca au influentat cam toate trupele de punk din anii '70).
ascultarea punk-ului ar trebui sa inceapa cu clasicii: clash, stooges, ramones, sex pistols, MC5, new york dolls,dead kennedys.
nu, nu ma refeream la velvet underground , adevarul e ca unii ii vad pe velvet revolver ca fiind punk. Oricum nu au un stil bine definit...  Velvet Underground sunt "proto-punk"...

Edited by yoshi_656, 12 June 2006 - 20:48.


#20
raduking

raduking

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.09.2005
tocmai vroiam sa zic ca poate te refereai la Velvet Underground ;)

velvet revolver sunt prea putzin punk shi prea 90's cred...

#21
rake66

rake66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.05.2006
velvet underground nu sunt proto-punk. doar pt ca au influentat unii dintre clasicii genului nu inseamna ca sunt proto-punk. asa as putea sa zic ca beatles canta proto-grunge, ca nirvana erau mari fani.

#22
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006

View Postrake66, on Jun 14 2006, 10:11, said:

velvet underground nu sunt proto-punk. doar pt ca au influentat unii dintre clasicii genului nu inseamna ca sunt proto-punk. asa as putea sa zic ca beatles canta proto-grunge, ca nirvana erau mari fani.
hmmm....de ce "nu sunt"? ca asa zici tu? :huh: ?

"beatles = proto-grunge" ? poti sa zici ce vrei...
tocmai m-am uitat pe unele enciclopedii  ..si da.  ...velvet undergrund SUNT "proto-punk"...

nirvana era mari fani? cine mai exact din nirvana ?....ca aveau gusturi cam diferite...

#23
mmx

mmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.06.2006

View Postyoshi_656, on Jun 15 2006, 12:08, said:

hmmm....de ce "nu sunt"? ca asa zici tu? :huh: ?

"beatles = proto-grunge" ? poti sa zici ce vrei...
tocmai m-am uitat pe unele enciclopedii  ..si da.  ...velvet undergrund SUNT "proto-punk"...

nirvana era mari fani? cine mai exact din nirvana ?....ca aveau gusturi cam diferite...
The all american rejects, blink182, the click five, simple plan

#24
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006
The Exploited mai asculta cineva ? Tocmai i-am descoperit (cam tarziu...deh) . Genul este tot unul amestecat (punk/hardrock/thrash) . Am ascultat cateva albume cu lyrics-urile in fata si mi-am dat seama de ce au atat de multi fani...

#25
pentru

pentru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.07.2006
apropos de the exploited: s-a terminat si editia de anul asta de la "rock pe mures"... punk si violenta :naughty:

[ http://www.rockxpress.ro/pics/cronici/periam/01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

amanunte, poze:

www.rockxpress.ro/cronici/periam.html

Edited by pentru, 11 July 2006 - 11:24.


#26
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Punk... Let me think... Pai ca trupa punk, prefer The Ramones :D

#27
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
la Billy Idol cum a fost?

#28
pentru

pentru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.07.2006

View PostScottishTerrier, on Jul 12 2006, 13:01, said:

la Billy Idol cum a fost?


dementa!!!! super show. si omu' are 50 de ani, dar energie cat trei de 20 la un loc...

vezi cronica:

rockxpress.ro - billy

si poze:

rockxpress.ro - imagini billy idol

#29
sp59

sp59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2005
Sex Pistols
The Clash
Black Flag
P.I.L.
Damned
Ramones
Stooges
Iggy Pop
Pixies
Exploited
G.B.H.
Stranglers

#30
Nirvana_Grunge4Life

Nirvana_Grunge4Life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2006
votez si sustin muzica PUNK....

#31
Nirvana_Grunge4Life

Nirvana_Grunge4Life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2006

View PostNirvana_Grunge4Life, on Jul 19 2006, 17:56, said:

Punk-Rock....normalca se asculta si daca nu sunt intalniti punkeri la tot pasu.......black flag tocmai ruleaza acum....PUNK IS NOT DEAD.....si BURZUM diferenta intre punk si muzica de cioroi(rasist imputit) e una maredar tu nu ai cum sa intelegi ca altfel ai fii citit cate ceva despre asta inainte sa arunci vb de caco pe aici...........hai dormi cu ingerii din cavou


#32
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Nu am fost niciodata un fan al acestui segment !  :)

#33
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostScottishTerrier, on Apr 27 2006, 13:33, said:

punkul inseamna si altceva decat alcool si batai de strada-parerea mea


well, punk nu inseamna prea mult. Si nu, nu prea inseamna altceva. Daca aveti ocazia, cititi
"Era Punk"-Ioan Big . E explicat fenomenul foarte pe larg si foarte bine.

In prezent punk ul nu mai exista decat prin atitudine si nu prin muzica.

NU mi prea place ca gen muzical, dar I love Patti Smith!!!As asculta la nesfarsit si nu m as plictisi!

Punk ul a transformat rockul in industrie. De aici au inceput sa apara shopurile axate pe trendul punk si cu Sex Pistols a fost o chestie de scos bani. Malcom McLaren -managerul Sex Pistols cu his wife..ca carei nume imi scape,Vivian au declansat isteria punk.

Fenomenul in sine e destul de complex pt ca in ac perioada se lansa Andy Warhol, care e un "Papa" a artei Pop.

Velvet Underground au facut istorie cu punk ul lor, iar pe The Misfits i am descoperit prin coverurile facute de Metallica pe Garage Inc.

David Bowie si Iggy Pop imi plac, fiind si ei asociati curentului.

Quote

Patti Smith a fost prima femeie din rock'n'roll dorita de barbati  care visau sa fie ca ea. -Era Punk-Ioan Big

Oricum, pt impatimitii genului sa cititi cartea pe care am amintit o.De fapt, si ceilalti. Nu poti sa nu te ndragostesti un pic de punk dupa ce o citesti :)

#34
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Oky omu. Sa facem o diferenta intre punk-ul original si ceea ce se numeste acum punk-rock. Practic punk-ul la baza, cum il imaginasera si promovasera Sex Pistols a disparut cam in 10 ani de la "fabricatie". Avea dreptate cine a spus ca muzical nu mai este reprezentata atitiudinea initiala. Un exemplu ar fi chiar Sex Pistols, cu al lor Sid Vicious...individ care nu pusese mana pe chitara pana atunci, si care era cu adevarat dezaxat. (Lui Johny Rotten i s-a parut mai autentica trupa, cu el ;) )

The Ramones, The Clash - primii cu simplitatea si memorabilitatea refrenurilor, ceilalti cu siguranta si perfectiunea uneori mecanica a pieselor. Ei au facut trecerea spre ceea ce numim noi astazi "punk-rock".

Recunosc, si eu ii ascult pe cei vechi...sunt placuti, insa punk-rockul de azi aduna o groaza de "college drop-outs" fara nici un fel de talent muzical, cu piese identice , si in general cu solisti semi-analfabeti. Pustii care se cred punkeri sunt doar derutati si lipsiti de identitate.

Nu spun..mai vine si din zona punk-rockului cate o piesa ok de la Greenday , chiar Blink 182, Fallout Boy (emo-punk, stupid gen..dar destepte versuri) si altii...insa nimic prea spectaculos, fata de "titani" !

Edited by krossfire, 06 August 2006 - 11:24.


#35
Desert Fox

Desert Fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.08.2006
Vorba lu Burzum,nu exista nici o diferenta dintre cioroi sau artistii punk cu anarhia lor cu tot.Punk Is Dead,Punkul a murit o data cu Sid Vicioius,la fel cum Grunge-ul cu Cobain

#36
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostDesert Fox, on Aug 6 2006, 13:49, said:

Vorba lu Burzum,nu exista nici o diferenta dintre cioroi sau artistii punk cu anarhia lor cu tot.Punk Is Dead,Punkul a murit o data cu Sid Vicioius,la fel cum Grunge-ul cu Cobain

De acord !

Apropo de Burzum - cand iese pana la urma ? Ca dupa incidentul din 2002 i-au mai prelungit cu ceva ani pedeapsa...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate