Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Punk - rock

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#1
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Buna,
am crescut cu trupe gen Sex Pistols, Ramones, Stranglers, Public Image Ltd, Buzzcocks, Clash, Boomtown Rats etc, etc..., pe care le-am cam pierdut din vedere odata cu trecerea la CD; m-a luat asa o nostalgie dupa anii de liceu in care ma delectam cu ce prindeam pe la Europa libera sau ce discuri/casete mai vanam de afara.
Nu stiu acum daca se mai asculta punk de prin anii 70- 80 (britanic sau nu) si poate ca nici nu mai intereseaza pe multa lume, dar cred ca mi-ar face placere sa mai ascult o trupa care canta fara inhibitii si cu o instrumentatie "minimalista" , nu neaparat pentru banuti si/sau faima.
Tot incerc sa-mi refac discografia pe CD-uri, dar nu am gasit decat pe afara, la scoruri destul de neprietenoase si asa ca m-am multumit cu cateva alese mai ales pe criteriul de "special offer" .
Cam atat, va multumesc
Flo

#2
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Punk is dead :deadtongue:

#3
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostBurzum, on Apr 25 2006, 15:57, said:

Punk is dead :deadtongue:

Fuck No!

#4
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Nu vad ce-i asa special la punku' asta, ca doar e muzica facuta golani.

Poate careva sa-mi explice diferenta de la punk la muzica de cioroi din Bronx?Merci.

PS:
Personal nu m-as fi grabit sa deschid topicul asta la aria rock.

#5
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Eu doar glumeam cu remarca aia.

#6
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Punk's not dead.

Atat doar ca din tot punk-ul sunt doar cateva piese, "classics", iar restul sunt o repetare infinta si plictisitoare a acelorlasi acorduri si idei.

Am cunoscut punkeri care erau punk prin atitudinea lor si prin modul in care traiau si pe care ii respect. Am cunoscut si punkeri (majoritatea, din pacate) care inteleg ca punk inseamna doar golaneala, baut pana la coma alcoolica si creasta. Too damn bad...

Printre preferintele mele se numara cateva piese de la Rancid, Sex Pistols si Abrasive Wheels.

peace

#7
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Pe mine ma deranjeaza atitudinea punk, anume anarhia pe care o scriu retardatii pe pereti. Da' striga "hotu' " cand le dispar portofelele.

Batuti in cap, nu?

#8
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Constat, cu resemnare, ca vremea punk-ului a trecut...
E adevarat, poate fi considerata o repetare obsesiva a unor teme banale, dar cred ca filonul protestatar ramane si transpare in muzica multor trupe actuale sau nu, si nu ma refer numai la Offspring sau GreenDay.
De asemenea, conotatiile negative legate de cei autointitulati punkisti, si care inteleg prin asta sa se alcolizeze la infinit nu ma intereseaza; oare cati nu isi aroga diverse etichete fara sa inteleaga mare lucru din ele, numai pentru a epata?
Tot ca o remarca personala , deci evident discutabila, si hard-rock-ul trece actualmente printr-o criza ; nu neaparat de valori, ci mai ales de audienta.
Raman cu adevarat cativa mari artisti, care dau savoare muzicii, indiferent de filonul cu care se identifica.
Sper ca nu am deranjat cu topicul deschis; in fond, este o forma de cultura rock, nu?
Tote cele bune, cu stima
al dvs., Flo

#9
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005

View PostFlocinel, on Apr 26 2006, 18:34, said:

Constat, cu resemnare, ca vremea punk-ului a trecut...

Eu ascult in continuare cu placere un Billy Idol, Ramones si altii...
punkul inseamna si altceva decat alcool si batai de strada-parerea mea

#10
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006
Trupe de punk se mai asculta din cate stiu eu : Sex Pistols , Velvet Revolver , etc
Sunt si cateva de la noi care chiar merita atentie chiar daca nu imita pe alea din afara...
Deci eu zic ca n-a murit...

Edited by yoshi_656, 27 April 2006 - 12:59.


#11
rake66

rake66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.05.2006
punk se mai asculta, dar din pacate nu se mai face. cel putin nu punk adevarat. intradevar o mica parte din post-punk, ska-punk, pop-punk -whatever- suna bine. dar nu mai e punk. mi se pare ingrozitor sa pui the stooges sau clash sau chiar dead kennedys in aceasi oala cu blink 182, green day si EMIL.

PS: conform dictionarului enciclopedic: rock=orice stil muzical ce isi are originile in rock'n'roll. punk-ul e cat se poate de rock.

Edited by rake66, 09 May 2006 - 22:40.


#12
Noiz

Noiz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 19.03.2006
Patti Smith a ascultat cineva? Albumul ei e fenomenal, unul dintre cele mai tari de punk-rock, care l-a inspirat inclusiv pe Michael Stipe de le R.E.M.!!

#13
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005

View PostNoiz, on May 26 2006, 16:57, said:

Patti Smith a ascultat cineva?
Binenteles, si nu numai "because the night "
E tare
Bye, f.

#14
lucifer_angel

lucifer_angel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2006
Mai nou am observat k imi plce punk-ul si as vrea sa ascult si alte trupe in afara de The Offspring,Good Charlotte,Blink182,Green Day,Sum41,Yellowcard...,poate ma ajutati voi si imi dati o idee...

#15
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
am inceput sa ascult Kaiser Chiefs sau Arctic Monkeys...chiar imi plac...

Edited by MadMike.Mitza, 31 May 2006 - 21:46.


#16
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006

View Postlucifer_angel, on May 29 2006, 21:27, said:

Mai nou am observat k imi plce punk-ul si as vrea sa ascult si alte trupe in afara de The Offspring,Good Charlotte,Blink182,Green Day,Sum41,Yellowcard...,poate ma ajutati voi si imi dati o idee...
poti sa incerci si veteranii : velvet revolver , sex pistols etc.

#17
NoUseForAName

NoUseForAName

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2006
No use for a name, arctic monkeys ascult si eu si imi plac, Yeah Yeah Yeahs, Greenhornes, Raconteurs

#18
rake66

rake66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.05.2006
velvet revolver nu sunt punk. poate voiai sa spui velvet underground(nici astia nu sunt punk, dar sunt mai aproape, avand in vedere ca au influentat cam toate trupele de punk din anii '70).
ascultarea punk-ului ar trebui sa inceapa cu clasicii: clash, stooges, ramones, sex pistols, MC5, new york dolls,dead kennedys.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate