Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Interpretarea viselor din prisma psihanalizei

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu cred ca ati vrea sa interpretati un vis de al meu, de prin 70.
Un cer plin de aparate de zbor destul de mari, ce nu semanau deloc cu avioanele oamenilor. Ca in razboiul stelelor, doar ca razboiul stelelor, a aparut in 1977.
Eu am vazut in cartier la mine fenomenul. Si a fost unul din rarele mele cosmaruri.
Acum vreo 2 ani am aflat de la cineva ca el viseaz mereu din astea. Dar el a vazut razboiul stelelor...eu nu vazusem.

#74
actress89

actress89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2014
Buna. Am 25 de ani si incep prin a spune ca la 13 ani m-am indragostit nebuneste de un baiat.. si el de mine. Eram nebuni unul dupa celalalt. intr-o zi ne-am hotarat sa iesim la suc dar din cauza emotiilor si a timiditatii nu am vorbit aproape deloc in acea seara, se produsese un blocaj emotional. de atunci am hotarat sa nu mai iesim pt ca suntem incompatibili.....INSA noi am vb prin sute de sms-uri zilnic , apoi o perioada nu ne mai scriam, dupa aceea iar tineam legatura... asta timp de 7 ani jumate. vb foarte serios... ne placeam enorm. Cand am implinit 21 de ani am avut prima mea relatie , dar cu alt baiat.. atunci am incetat sa mai vb cu el..dar dupa un an m-am despartit de acel baiat si m-am intalnit cu marea mea iubire.. ne-am sarutat, ne-am imbratisat si ne spuneam cat de mult ne-am iubit in toti acei ani in care am vb doar prin mesaje.. nu am avut noi doi relatie niciodata..doar la 22 de ani ne-am intalnit de 3 ori si ne-am sarutat, ne-am rasfatat.
Au trecut 3 ani de atunci..eu am o relatie de 2 ani cu altul si el are relatie cu alta si nu tinem legatura..insa eu il visez foarte mult, visez ca e aproape iubita lui si eu il tin de mana..sau visez ca el vrea sa ma vada.. visez ca ne sarutam.. foarte des il visez, chiar si cand nu ma gandesc la el.. de ce, ce se intampla? intr-o zi cand eram pe strada ma gandeam la el si dupa 15 min l-am vazut. sa fie o legatura intre noi?? sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea

#75
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdary-dary, on 23 mai 2010 - 18:44, said:

Buna,
Visele mele sunt mai mult cosmaruri in fiecare noapte,de cele mai multe ori visez morti ca stau de vorba cu ei si demoni care ma striga pe nume,e cam sinistru! Posted Image
Numai viziona filme de groaza un timp si aceste cosmaruri vor inceta Posted Image


View PostNASTYPRIMUL, on 25 august 2013 - 05:07, said:

Nu cred ca ati vrea sa interpretati un vis de al meu, de prin 70.
Un cer plin de aparate de zbor destul de mari, ce nu semanau deloc cu avioanele oamenilor. Ca in razboiul stelelor, doar ca razboiul stelelor, a aparut in 1977.
Ce tare !!! tu ai visat filmul inainte sa apara Posted Image

#76
camille33

camille33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2014

View PostEpurica, on 20 aprilie 2006 - 12:17, said:

Eu cred ca metroul reprezinta simbolul falic iar subteranul principiul feminin. (stiti voi, metrou care intra in tunel intunecos). De aici rezulta anumite pulisiuni sexuale reprimate. Iar prezenta avionului poate reprezenta legatura cu sfere mai inalte de constiinta si poate constitui lupta dnintre instinctele primare si ratiune. (fiind asociat cu metroul din subteran).
Posted Image
Ar fi trist sa reducem totul la atat de invechita teorie a lui Freud. Nu totul se reduce la sex. Psihologia a evoluat enorm de la teoria lui Freud si pana in zilele noastre. O fi revolutionat era aceea, acum lucrurile stau cu totul si cu totul altfel.

Eu sunt curioasa totusi daca persoanele care au "interpretat" visele de prin acest topic, au totusi vreo specializare in domeniu. Asa putem multi sa ne dam experti si credulii vor zice "asa e ma, cum zice ala".
Si pe langa asta, multi ati postat la misto. Interpretarea viselor asa cum este facuta in majoritatea cartilor (ce sa mai zicem de site-uri) e o mare porcarie, motiv pentru care cred eu aceste postari atat de penibile din acest topic (majoritatea). Nu se interpreteaza pe loc si din cateva randuri, cu atat mai putin nu poti spune cum e o persoana din acele 2-3 randuri. Vazusem ca indraznea cineva sa spuna "se vede ca esti nonconformist" (da? din ce?!) ....

Edited by camille33, 09 March 2014 - 22:29.


#77
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

View Postcamille33, on 09 martie 2014 - 22:27, said:

Ar fi trist sa reducem totul la atat de invechita teorie a lui Freud. Nu totul se reduce la sex. Psihologia a evoluat enorm de la teoria lui Freud si pana in zilele noastre. O fi revolutionat era aceea, acum lucrurile stau cu totul si cu totul altfel.

Eu sunt curioasa totusi daca persoanele care au "interpretat" visele de prin acest topic, au totusi vreo specializare in domeniu. Asa putem multi sa ne dam experti si credulii vor zice "asa e ma, cum zice ala".
Si pe langa asta, multi ati postat la misto. Interpretarea viselor asa cum este facuta in majoritatea cartilor (ce sa mai zicem de site-uri) e o mare porcarie, motiv pentru care cred eu aceste postari atat de penibile din acest topic (majoritatea). Nu se interpreteaza pe loc si din cateva randuri, cu atat mai putin nu poti spune cum e o persoana din acele 2-3 randuri. Vazusem ca indraznea cineva sa spuna "se vede ca esti nonconformist" (da? din ce?!) ....

Trebuie sa tinem cont de fiecare situatie in parte. Freud nu a spus ca totul in vise s-ar rezuma la simboluri. Avionul, metroul etc. nu e neaparat simbol sexual, poate insemna ceva personal pt fiecare visator...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate