Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Interpretarea viselor din prisma psihanalizei

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSkelet, on May 5 2006, 11:58, said:

Mai demult 2 persoane mi-au spus ca au visat ca eu am murit, una in accident de masina iar alta ca a cazut un zid peste mine. azi o alta persoana mi-a spus ca a visat ca am murit in accident de masina. Mai am sanse?  :deadtongue:

Moartea are un simbolism foarte aparte...
De exemplu samanii, in ritul de trecere catre lumea spirituala, "isi visau" propriul corp cum moare, cum se dezintegreaza, experimentau durerea fizica si cea sufleteasca.
Sa visezi ca moare cineva inseamna ca va avea loc o transformare a lui pe plan spiritual, ca va fi pus la incercari care ii vor schimba intr-o anumita masura perceptia despre viata. Va fi o trcere dureroasa, insa daca va fi completa, ii va aduce individului multe satisfactii.
Mai simplu, e un fel de examen pe care il poti trece sau nu.

Recomand de citit daca vrei sa aflii mai multe "Psihologia transei samanice"- Ion Manzat.

#38
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Freud sustine ca visul reprezinta de fapt o implinire a unei dorinte. Asta nu inseamna neaparat ca persoanele respective ti-au dorit moartea...de cele mai multe ori "povestea" visului ascunde o gramada de simboluri pe care cel care viseaza insusi le poate decodifica bazandu-se pe asociatiile pe care le poate face raportandu-se la diferite momente ale visullui. In unele cazuri, implinirea dorintei se face prin ilustrarea onirica  a opusului acelei dorinte, care ilustrare poate fi la randul ei codificata.

#39
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbbshtrumf, on May 5 2006, 13:11, said:

Freud sustine ca visul reprezinta de fapt o implinire a unei dorinte. Asta nu inseamna neaparat ca persoanele respective ti-au dorit moartea...de cele mai multe ori "povestea" visului ascunde o gramada de simboluri pe care cel care viseaza insusi le poate decodifica bazandu-se pe asociatiile pe care le poate face raportandu-se la diferite momente ale visullui. In unele cazuri, implinirea dorintei se face prin ilustrarea onirica  a opusului acelei dorinte, care ilustrare poate fi la randul ei codificata.

Ai dreptate, dar i-ai bagat in ceata.  :)

#40
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
as vrea sa ma lamureasca si pe mine daca visul urmator e de bine sau de rau! e printre singurele cosmaruri serioase pe care le-am avut in viata mea (m-am trezit azi noatpe si nu am mai putut sa dorm).

este vorba de o fata pe care o plac. la scoala se organizeaza niste activitati si clasa este impartita in 2 grupe. intr-una dintre grupe e ea, in cealalta grupa sunt eu. noi urmam un traseu, ei altul. la un moment dat, grupul lor trece pe langa o masina. masina explodeaza si fata aceea (restul pierd focusul, nu stiu ce se intampla cu ei) este grav ranita, arsuri etc. ...

este dusa la spital si ciudat, eu aflu doar mai tarziu, de la niste prieteni ca ea e in spital. in sensul ca eu am vazut accidentul in vis dar in "realitate" nu am fost acolo. noaptea la zece ma apuc ca nebunul sa caut dupa ea si unul dintre prieteni imi zice ca e la spitalul x. un fost prieten, de la o alta scoala spune ca stie unde e acel spital. fur o motocicleta, ma duc in graba si in final o gasesc... dormind.

ii iau mana, o tin toata noaptea si simt ca tremura. totusi, familia ei nu e acolo. problema e ca acuma, cand ii vad poza, am un sentiment ciudat... nici ziua nu mai stau bine.

ce poate insemna asta?

:huh:  :confuzzled:

#41
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

View PostEpurica, on May 5 2006, 13:12, said:

Ai dreptate, dar i-ai bagat in ceata.  :)

Mie mi se pare foarte clar. Simplificand...Visul reprezinta implinirea unei dorinte. Ilustrarea onirica-i codificata mergand pana la "imagini" care reprezinta opusul acelei dorinte.  :P

Edited by vrajitoarea666, 05 May 2006 - 12:36.


#42
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postvrajitoarea666, on May 5 2006, 13:36, said:

Mie mi se pare foarte clar. Simplificand...Visul reprezinta implinirea unei dorinte. Ilustrarea onirica-i codificata mergand pana la "imagini" care reprezinta opusul acelei dorinte.  :P

Ai uitat un amanunt, anume ca "Freud sustine ca visul este o implinire a unei dorinte".
Oricum, felicitari pentru decriptarea mesajului.

Edited by Epurica, 05 May 2006 - 12:46.


#43
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postaolex, on May 5 2006, 13:23, said:

as vrea sa ma lamureasca si pe mine daca visul urmator e de bine sau de rau! e printre singurele cosmaruri serioase pe care le-am avut in viata mea (m-am trezit azi noatpe si nu am mai putut sa dorm).

este vorba de o fata pe care o plac. la scoala se organizeaza niste activitati si clasa este impartita in 2 grupe. intr-una dintre grupe e ea, in cealalta grupa sunt eu. noi urmam un traseu, ei altul. la un moment dat, grupul lor trece pe langa o masina. masina explodeaza si fata aceea (restul pierd focusul, nu stiu ce se intampla cu ei) este grav ranita, arsuri etc. ...

este dusa la spital si ciudat, eu aflu doar mai tarziu, de la niste prieteni ca ea e in spital. in sensul ca eu am vazut accidentul in vis dar in "realitate" nu am fost acolo. noaptea la zece ma apuc ca nebunul sa caut dupa ea si unul dintre prieteni imi zice ca e la spitalul x. un fost prieten, de la o alta scoala spune ca stie unde e acel spital. fur o motocicleta, ma duc in graba si in final o gasesc... dormind.

ii iau mana, o tin toata noaptea si simt ca tremura. totusi, familia ei nu e acolo. problema e ca acuma, cand ii vad poza, am un sentiment ciudat... nici ziua nu mai stau bine.

ce poate insemna asta?

:huh:  :confuzzled:




Deci ai cautat in realitate fata sau s-a intamplat tot in vis? ceata totala

#44
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
totul s-a intamplat in vis... in realitate, fata e cu mine in clasa dar e plecata in vacanta :).

Edited by aolex, 05 May 2006 - 23:28.


#45
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005

View Postaolex, on May 6 2006, 00:27, said:

totul s-a intamplat in vis... in realitate, fata e cu mine in clasa dar e plecata in vacanta :).
cate vise din-astea am avut si eu...dimineata ma trezeam de-a dreptul inspaimantat...si ma trezeam brusc. acu fata aia de care zic eu e corijenta la bio  :lol: da tot bunaciune e :photo:

#46
z00x

z00x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.11.2005
ia ce spunetzi de asta :naughty:  http://www.dreammoods.com/ ???

#47
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Azi noapte l-am visat pe Elton John. Dar arata ca un porc mistret si cu par, desgusting.... cred ca din cauza ca-i homosexual...

#48
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

mailu lu shumilica said:

shumilica,

You have been sent this communication from Lorelei via the "Report this post to a moderator" link.

------------------------------------------------
Topic: Interpretarea viselor din prisma psihanalizei
------------------------------------------------

Link to post: http://forum.softped...0

------------------------------------------------
Report:

Vroaim sa te intreb daca nu cumva shtii ce inseamna faptul ca visez pe bunicul meu (care a murit inainte sa ma nasc eu), in mod repetat. Azi noapte am visat chiar ca tineam de sicriu ca sa il asambleze dar m-a strigat mama si am fugit de acolo. Nu plang in vis. e multa lume, frica  si e tare dureros..toata ziua dupa aceea am o stare ciudata, de panica.. shtii cumva mai mult ...? tks


#49
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
asta ce vrea sa fie ? adik Lorela a trimis mesajul si shumilica l-a redirectionat mai departe.
Curios vis, spune-ne mai multe. Povesteste-ne despre viata ta...

#50
armina

armina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2006
In speranta ca nu veti face mishto... eu chiar am o problema de am ajuns sa aman momentul in care ma culc de frica a ceea ce pot visa...

Eu cu fiu-meu - 2,9 luni- am avut o problema, dupa o punctie lombara a inceput sa se teama de apa si de tot ce ii atingea zona capusorului. Cu greu, pana am realizat ca ne depaseste problema si am apelat la un psiholog - prin nov 2005 -, am rezolvat si copilul a scapat de fobie. Il mai duc insa la sedinte, nu vad ce rau i-ar putea face. Ei bine, tot vorbind cu psihologul in cauza am aflat si o groaza de chestii despre mine si despre noi ca parinti, chestii pe care nu le luasem in seama niciodata si care constientizate ne-au ajutat.

Dar, de cateva saptamani am niste cosmaruri cumplite! In fiecare din ele vad efectiv cum imi pierd copilul, cum cade in fata mea si moare, cum ii fac altii rau... dar chestii cumplite, nu asa ca il imbrancesc, torturi, batai, etc... la care eu nu pot interveni si innebunesc de neputinta. Cu o seara in urma am visat ca a plecat cu tata - care nu mai e de 12 ani - pe munte si ca i-am asteptat si i-am asteptat... Si salvamontul nu a gasit decat niste rucsace... Asta noapte a fost prima data cand am visat ca l-am si gasit dupa ce l-am pierdut, dar asta pt ca intre timp s-a trezit si el si l-am luat langa noi in pat.
Problema este ca se repeta seara de seara si de multe ori in cate 2 episoade, asta asa, poate ma plictisesc cand dorm!

Acuma, evenimente care sa ma sperie, zic eu ca nu au fost, poate doar in februarie - Alex avea 2,6 ani - cand la coborarea din masina un caine fara stapan l-a muscat pe copil de piciorus, asa fara motiv, neprovocat. Doar i-a sfasiat pantalonul si ghetuta, nu a ajuns la piciorus... insa ne-a speriat. Asta e un motiv?

Stress la serviciu, cat incape ca asa e modelul insa numai mult decat pana acum.
Innebunesc eu sau ce e asta?
Imi e jena sa ii spun d-lui dr. ca, de cand am inceput sa asistam la sedinte si participam activ si noi parintii, am cosmaruri- probabil e o coincidenta, dar ce e asta? De ce? Ce am scos la suprafata si cu ce ma confrunt?

#51
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
ma visez in ultima vreme intr-un cimitir vechi, alergand printre morminte, urmarita fiind de cineva. ce o fi insemnand? :huh: cine are idee sa imi dea un pm.

#52
Ulise

Ulise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2005

View Postandragony, on Jun 13 2006, 20:37, said:

ma visez in ultima vreme intr-un cimitir vechi, alergand printre morminte, urmarita fiind de cineva. ce o fi insemnand? :huh: cine are idee sa imi dea un pm.

am visat si eu ceva asemanator m-am distrat cautand pe net ce inseamna, te poti uita la http://www.interpretare-vise.ro , e mai detaliat. Ma gandesc daca ne-am aminti tot ce visam shi am sta sa ne gandim la asta ne-am pierde cel putin o zecime din viata, dar natura ne ajuta sa uitam 90% din ce visam, nu ? :rolleyes:

Edited by Ulise, 17 August 2006 - 17:22.


#53
karina27

karina27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.07.2006
Buna , am avut si eu unul din cele mai ciudate vise din viata mea. Se facea ca eram la mine in camera si dintr-o data am simtit o "prezenta", nu stiu daca va amintiti voi acele jucarii care tragi de ata...si incep sa cante... :confuzzled:
Ei bine eu aveam o asemenea jucarie la mine in camera si am vazut cum ata a afost trasa in jos...desi nimeni nu era in caea camera...asa ca m-am speriat si am fugit la o vecina..
Dupa ceva timp a venit tatal meu acasa, i-am povestit cele intamplate si nu m-a crezut asa ca l-am dus la mine in camera sa ii arat, a vazut si el, cum acea ata de la jucarie era trasa de ceva invizibil...
Dupa cateva secunde am reusit sa ne dam sema si am vazut ca persoana care facea toate acestea era bunica mea(mama tatalui meu)care este decedata.Eu m-am speriat si m-am ascuns dupa tata, iar acesta mi-a explicat ca nu am de ce sa-mi fie frica, asa ca in momentul uramator era intr-o alta camera cu tatal meu, si ambii mei bunici, nasa mea si unul din fratii bunicului meu -toti decedati.
Stateam la "o barfa", imi amintesc ca nasa mea mi-a spus ca ea a terminat de facut curatenie si si-a pregatit caruciorul pentru cumparaturi :confuzzled: ,eu fiind constienta in tot acest timp ca toti sunt defapt decedati am intrebat-o cum de are o casa...iar ea mi-a raspuns"de la supremul. el ne da casa la toti" :console: ,imi amintesc deasemenea ca fratele bunicului meu a fost foarte bucuros sa ma vad si eu pe el, asa ca i-am sarit in brate si m-a pupat, si ma simteam foarte linistita in bratele lui.Apoi a sunat alarma si m-am trezit -_- E cel mai ciudat vis pecare l-am avut, tinand cont ca am visat toate rudele mele decedate adunate toate in acelasi loc, si stand de vorba cu el, fara a avea sentimentul de spaima, frica sau altceva,desi stiam pe tot parcursul visului ca erau decedate.Ciudat este ca desi mi-am mai visat bunicii nu am reusit niciodata sa imi amintesc ce am discutat cu ei in totalitate si nici toate detaliile visului, dar acum imi amintesc inclusiv peretii camerei,culorile,totul cu lux de amanunte.....
Stie cineva ce poate sa semnifice?

#54
karina27

karina27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.07.2006
:D se pare ca exact in ziua in care am avut acest vis "ciudat" s-au implinit 2 ani de cand fratele bunicului meu a decedat..
Sa aibe visul meu legatura cu toate acestea????
Nimeni nu vrea sa imi raspunda :huh:  :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate