Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Interpretarea viselor din prisma psihanalizei

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 Epurica, on Apr 20 2006, 11:17, said:

Eu cred ca metroul reprezinta simbolul falic iar subteranul principiul feminin. (stiti voi, metrou care intra in tunel intunecos). De aici rezulta anumite pulisiuni sexuale reprimate. Iar prezenta avionului poate reprezenta legatura cu sfere mai inalte de constiinta si poate constitui lupta dnintre instinctele primare si ratiune. (fiind asociat cu metroul din subteran).

:huh:
:huh:  :blink:  :bigeyed:
stiu ca sunt mica si proasta, dar tu spui ca maxy nu....? :lol:

#20
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006

 oneill333, on Apr 19 2006, 22:48, said:

Cel putin eu, de fiecare data incerc sa descifrez semnificatia simbolurilor din visele mele, pe care le am mai rar, si reusesc cu succes, pentru ca e cel mai usor sa-ti cunosti viata. As vrea sa incerc si visele altora.
Eu am visat azi noapte că moderatorul ariei va închide topicul ăsta. Încearcă cineva?

#21
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 florina, on Apr 20 2006, 13:35, said:

:huh:  :blink:  :bigeyed:
stiu ca sunt mica si proasta, dar tu spui ca maxy nu....? :lol:

Eu nu spun nimic.  B)
Visul spune.

#22
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006

 Epurica, on Apr 20 2006, 13:17, said:

Iar prezenta avionului poate reprezenta legatura cu sfere mai inalte de constiinta si poate constitui lupta dnintre instinctele primare si ratiune. (fiind asociat cu metroul din subteran).
:huh:
Să nu intre avionul în metrou, mi-ar fi milă de maxy.

#23
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Aseară am visat morţi. Nu mă mai joc. :no:

#24
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 paulache, on Apr 20 2006, 13:51, said:

Să nu intre avionul în metrou, mi-ar fi milă de maxy.

:roflmaofast:

Eu zic sa-ti pui altfel problema: daca metroul intra sau nu in tunel.

#25
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006
Atunci avionul e clar simbolul prezervativului cu ciuperci.

#26
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Dar daca nu imi aduc aminte ce am visat? Asta ce naiba mai inseamna? Pentru ca asta mi se intampla in fiecare dimineata.

#27
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 kill_them_all1000, on Apr 22 2006, 01:54, said:

Dar daca nu imi aduc aminte ce am visat? Asta ce naiba mai inseamna? Pentru ca asta mi se intampla in fiecare dimineata.

Vrei sa interpretam faptul ca nu iti poti aminti visele?  :scratchchin:
Nu ti le amintesti deloc sau sunt confuze? Se intampla imediat dupa ce te trezesti sau dupa cateva minute cand devii deplin constient?
Exista o metda prin care poti sa ajungi sa iti amintesti destul de clar visele. Daca vrei asta.  -_-

#28
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Eu visez mereu ca... dorm si visez. Adica in vis ma trezesc si fac tot felul de lucruri ca apoi sa ma trezesc de-a binelea si sa imi dau seama ca am visat. Si asa ma pomenesc foarte des in situatii confuze si nesigure. Acum, de exemplu, nu stiu daca visez sau chiar raspund  la acest subiect...

#29
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

 Epurica, on Apr 22 2006, 01:56, said:

Vrei sa interpretam faptul ca nu iti poti aminti visele?  :scratchchin:
Nu ti le amintesti deloc sau sunt confuze? Se intampla imediat dupa ce te trezesti sau dupa cateva minute cand devii deplin constient?
Exista o metda prin care poti sa ajungi sa iti amintesti destul de clar visele. Daca vrei asta.  -_-

Sincer nu prea stiu daca as vrea sa imi amintesc visele. Dar serios eu niciodata nu imi amintesc ce visez (cred ca, creierul meu intra intr-o coma profunda noaptea cand dorm).

#30
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
De putinele ori cand visez cad in gol. Abis d'ala negru...si am o senzatie foarte ciudata, parca as cadea intr-adevar!  :huh:  Que pasa ?

#31
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 Jaqueline, on Apr 23 2006, 03:21, said:

De putinele ori cand visez cad in gol. Abis d'ala negru...si am o senzatie foarte ciudata, parca as cadea intr-adevar!  :huh:  Que pasa ?


:D Am citit de curand un lucru foarte interesant.
Analiza existentiala este o forma de terapie care, spre deosebire de domeniul clinic, considera anxietatea ca ceva pozitiv. Ei vorbesc despre anxietatea existentiala, atunci cand esti nelinistit, cand simti ca viata ta nu este pe deplin implinita, cand nu ti-ai descoperit drumul in viata, rostul. In contextul asta, anxietatea are functia de a-ti semnaliza ca ceva nu merge bine si trebuie schimbat, ca nu mergi in directia potrivita si ca nu esti fericit. Asta e momentul in care poti schimba ceva.

Acum, legat de cadere... stiati ca singurele mamifere care se simt in pericol in apropierea unei prapastii, chiar daca se afla pe pamant solid, este omul? Suntem singurii carora ne este frica chiar si atunci cand nu exista motive. (in sensul ca nu sunt sanse sa cadem pentru ca ne alfam inca pe manant. Eu am observat asta la puiutii mei de pisica, care mergeau pe canapea si erau cu labutele gata sa cada dar nu se dadeau in laturi cata vreme simteau solid sub ei. Acelasi lucru si la psica matura).
Asta se numeste anxietate de cadere.
Un lucru interesant.... anxietatea de cadere se regaseste in doua fenomene absolut naturale omului "falling into sleep" si " falling in love". Sunt momente in care slabeste controlul voluntar, iar ceea ce credeam "ingropat" iese la iveala (in somn, prin vise, in dragoste, prin puterea sentimentelor).

Cred ca ce ti-am spus te poate ajuta mai bine in a descoperi ce inseamna visul tau, fara sa recurg la interpretari "sterile".

#32
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
E imposibil sau aproape imposibil sa decodifici simbolistica unui vis fara sa stii cate ceva despre trecutul si prezentul persoanei care viseaza, raportandu-te la o simpla istorisire, de multe ori inexacta. Mai mult ,rememorarea unui vis tarziu dupa momenttul trezirii ofera o obiectie: nu se stie daca amintirea noastra  nu falsifica reminiscentele onirice pentru a falsifica tabloul. ORICUM ar fi, intepretarea trebuie sa se bazeze pe asociatiile celui  care viseaza. Cine-a citit cate ceva (Epurica) intelege de ce.
In cazul celor care nu reusesc sa-si aminteasca visele si  tin neaparat sa o faca, recomandarea ar fi sa noteze atat cat isi amintesc imediat dupa trezire sau in momentele in care apar in memorie franturi din vis (un anume context in care se afla peste zi declanseaza amintirea) . Motivele  uitarii sunt multe si nu tin de patologic. In general, sunt aceleasi  motive pentru care uitam lucruri si in starea de veghe: excitatia psihica legata de imaginile onirice este scazuta. Pe langa asta, cele mai multe imagini onirice sunt trairi sigulare (nu intervine factorul de repetitivitate), motiv pentru care sunt remarcate mai adesea cele care revin periodic. In cele mai multe cazuri, viselor le lipseste inteligibilitatea si ordinea, deci posibilitatea de a fi memorate (cu toate astea, tinem minte cel mai bine cele mai ciudate manifestari onirice). Stimulii senzoriali de la trezire favorizeaza si ei uitarea viselor.
Vorbea cineva mai sus de visul de cadere de la intaltime. Eu am intalnit la un moment dat niste exemple de "vise tipice" care apar la mai multi oameni si care ar putea fi interpretate dintr-o perspectiva strict fiziologica, printre care si  asta, care se explica prin caderea unui brat pe langa corp sau intinderea unui genunchi ce fusese indoit. Visul de a zbura viza cuantumul de excitatie  generat din ridicarea si coborarea lobilor pulmonari, in visul  in care persoana se vede pe sine foarte mica si traieste senzatia ca se va sufoca in pat adormise cu capul sub perna, etc.

Edited by bbshtrumf, 26 April 2006 - 21:43.


#33
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Mie mi se tot repeta un vis: visez un vant puternic, o tornada.. e ca un puternic cosmar si ma trezesc brusc. De inviere am avut acelasi vis, eram in casa parinteasca si mma temeam sa nu imi sparga  vantul ala puternic termopanele... dupa 2 zile cand m-am intors in Bucuresti, am constatat ca avusesem niste musafiri nepoftiti care au intrat pe geamul termopan... Premonitie?

#34
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Mai demult 2 persoane mi-au spus ca au visat ca eu am murit, una in accident de masina iar alta ca a cazut un zid peste mine. azi o alta persoana mi-a spus ca a visat ca am murit in accident de masina. Mai am sanse?  :deadtongue:

#35
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Skelet, on May 5 2006, 11:58, said:

Mai demult 2 persoane mi-au spus ca au visat ca eu am murit, una in accident de masina iar alta ca a cazut un zid peste mine. azi o alta persoana mi-a spus ca a visat ca am murit in accident de masina. Mai am sanse? :deadtongue:




Babele zic ca daca visezi ca cineva moare, inseamna ca i-a murit moartea respectivei persoane. Deci mai ai de trait :peacefingers:

#36
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006

 Skelet, on May 5 2006, 11:58, said:

Mai demult 2 persoane mi-au spus ca au visat ca eu am murit, una in accident de masina iar alta ca a cazut un zid peste mine. azi o alta persoana mi-a spus ca a visat ca am murit in accident de masina. Mai am sanse?  :deadtongue:
Skelet...Ia studiaza-ti arborele genealogic...Poate undeva exista o increngatura de pisica:) Anyway...Poate ca persoanele care te viseaza mort te si doresc asa...:)))) Think about it!:P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate