Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Interpretarea viselor din prisma psihanalizei

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Prin acest topic incerc sa raspund celor care doresc sa-si dezvaluie visul (cosmarul) si multe alte detalii, si sa aflam ce se ascunde in spatele lor. Daca are cineva mai multe cunostinte, este binevenit. Oricum nu este un topic in care sa discut despre superstitii, insa acelasi vis poate avea semnificatii diferite pentru persoane diferite, de aceea sunt importante detaliile, si de asemenea, detalii cat de minuscule pot fi ele, din ultima zi inaintea visului. Cel putin eu, de fiecare data incerc sa descifrez semnificatia simbolurilor din visele mele, pe care le am mai rar, si reusesc cu succes, pentru ca e cel mai usor sa-ti cunosti viata. As vrea sa incerc si visele altora.

#2
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ce înseamnă prezența recurentă în vis a unui metrou? Asta mă macină pe mine de câteva zile...

Edited by maxy, 19 April 2006 - 21:51.


#3
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
visez de multe ori o fetita de care trebuie sa am grija, si am senzatia ca trebuie sa o protejez in viata de zi cu zi, iar in vis doar mi se arata sa imi spuna daca am gresit cu ceva, sau dimpotriva. cand incerc sa o ating(in vis), ma trezesc mereu, nu ajung niciodata la ea.

#4
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Oare nu eşti tu fetiţa aia? :)

#5
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006

 maxy, on Apr 19 2006, 22:51, said:

Ce înseamnă prezența recurentă în vis a unui metrou? Asta mă macină pe mine de câteva zile...

dupa cum am mai zis, aici discutam mai mult despre interpretarea psihologica.
deci in nici un caz n-o sa iau termenul metrou si o sa pun semnul egal cu nu stiu ce, pentru ca acel metrou are legatura cu ceva din viata ta. Iar pentru asta trebuie o discutie mai detaliata.

Astfel, de apreciat detaliul de repetare a unui reper. Este posibil sa ai o personalitate care te enervezi repede, iar acel 'metrou' este ceva care te impiedica sa-ti atingi un scop. La persoanele cu intuitie poate reprezenta un semnal de alarma, sau o premonitie.

Insa depinde , am mai zis de celelalte detalii, in ce context apare metroul ? Detaliaza visul, asa cum ti-l aduci tu aminte, chiar daca fragmentat, si chiar daca lipsit de logica, pentru ca asta il face mai frumos, si mai usor de descifrat. de fiecare data cand iti aduci aminte un detaliu, completeaza pe forum. e ca la detectivi. detaliile conteaza...
mai zi-ne...

#6
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Buuun. Într-unul din vise, metroul era într-o staţie inexistentă din Bucureşti şi nu venea. Aştepta multă lume să sosească, dar nici urmă de el, în schimb cel în partea opusă venea des. Staţia de metrou era mare, spaţioasă, fascinantă,  asemănătoare celor ruseşti şi se afla lângă aeroport. :wacko:

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
hmm..mie mi s-a intamplat sa visez mai multe nopti la rand ca sunt pe un vapor care are undeva foarte multe cutii postale ca la intrarea in bloc, si ca tot scot si scot scrisori din cutia mea...si nu gasesc ce caut sau ce astept....

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 maxy, on Apr 19 2006, 22:51, said:

Ce înseamnă prezența recurentă în vis a unui metrou? Asta mă macină pe mine de câteva zile...

metrou intr-un tunel... recurent... oare ce o fi insemnind? cind ai facut sex ultima data?

#9
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005
daca m-apuc io sa-mi etalez cosmarurile, ruinez psihanaliza!  -_-  asadar ma rezum la o simpla reproducere, un fragment care ma roade: se faceam... (ce boem suna... :confuzzled: ) ca nescusem si mi-a murit copilul!  :mellow:

ce va ziceam?!  -_-

#10
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
am si eu, o intrebare, care in oricate carti de interpretare a visurilor am cautat nu am gasit. deseori visez un caine mare si negru, care latra o data la mine, si atunci ma trezesc, asa ca in filme, ca ma ridic in fund. la fel se intampla cand merg in vis si cad dintr-o data-> ma trezesc, sau vreau sa tip (sa fug) si nu pot si ma trezesc.

am citit intr-o carte ca (virgula Maxy, vezi? virgula) cainii mari care latra inseamna constiinta incarcata si ca ma aflu intr-un conflict cu cineva. asa este  :bigwhitegrin:  dar vreau sa stiu ce e cu trezirile acestea [ http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/106.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006

 maxy, on Apr 19 2006, 23:02, said:

Buuun. Într-unul din vise, metroul era într-o stație inexistentă din București și nu venea. Aștepta multă lume să sosească, dar nici urmă de el, în schimb cel în partea opusă venea des. Stația de metrou era mare, spațioasă, fascinantă,  asemănătoare celor rusești și se afla lângă aeroport. :wacko:

Cred ca in viata te subestimezi uneori cand toti ceilalti sunt impotriva ta, insa ai o imagine bogata si creativa, ai idei originale si ai vrea sa schimbi multe lucruri din sistemul actual, esti putin nonconformist, e clar, nu te injosesti la un metrou cand ai puterea sa iei avionul  :)

mai sunt multe de spus...dar vad ca s-a umplut de vise aici...deci imi deschid un birou...joking

#12
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 oneill333, on Apr 19 2006, 23:21, said:

Cred ca in viata te subestimezi uneori cand toti ceilalti sunt impotriva ta, insa ai o imagine bogata si creativa, ai idei originale si ai vrea sa schimbi multe lucruri din sistemul actual, esti putin nonconformist, e clar, nu te injosesti la un metrou cand ai puterea sa iei avionul  :)
Ce amuzant (adica bizar): după ce am văzut că nu vine metroul eu am ieșit, iar ceilalți așteptau în continuare. Am vrut să iau troleul să ajung acasă probabil, dar era unul vechi și am renunțat. După asta am văzut avioane decolând. Atunci m-am trezit. :)

Edited by maxy, 19 April 2006 - 22:24.


#13
theSefirah

theSefirah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.07.2004
visez sa fiu putred de bogat :)

#14
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005

 theSefirah, on Apr 20 2006, 00:44, said:

visez sa fiu putred de bogat :)

esti pe din-afara!  :confuzzled:

#15
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Toate cartile de "interpretare a viselor" sunt inutile. Semnificatia viselor este foarte personalizata si nu-ti poate spune nimeni ce inseamna acel lucru pe care l-ai visat doar prin simpla povestire a viselor. Poti descoperi impreuna cu cineva, asta e altceva.. dar sa te astepti ca cineva sa iti spuna ca daca ai visat X ti se va inmtampla Y sau ca te gandesti la Z e absurd. In primul gaditi-va cate tipuri de vise sunt! POti sa ai un vis in care pur si simplu se reactualizeaza o problema de peste zi sau din contra, care sa aiba legatura cu resorturi mai profunde ale personalitatii. Ca sa iti dai seama de asta trebuie sa te chestionezi un pic.
In cartea lui Freud puteti gasi o modalitate de a va intelege propriile vise, intelegand cat de cat mecanismul psihismului uman si felul in care el, in incercarea de a va transmite ceva ce nu puteti accepta in mod constient, deghizeaza si ascunde informatia respectiva in ceea ce se numeste simbolismul viselor. Se dau cateva chei pe care apoi le folositi singuri.
+ Jung- "metoda de analiza a viselor".

#16
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

 maxy, on Apr 19 2006, 22:57, said:

Oare nu ești tu fetița aia? :)
nope. in vis simt ca e altceva decat o oglinda a mea. ceva mai mult, mai pretios.

#17
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 andragony, on Apr 20 2006, 09:06, said:

nope. in vis simt ca e altceva decat o oglinda a mea. ceva mai mult, mai pretios.
Ceva ce vrei să devii? :rolleyes:

#18
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 oneill333, on Apr 19 2006, 23:21, said:

Cred ca in viata te subestimezi uneori cand toti ceilalti sunt impotriva ta, insa ai o imagine bogata si creativa, ai idei originale si ai vrea sa schimbi multe lucruri din sistemul actual, esti putin nonconformist, e clar, nu te injosesti la un metrou cand ai puterea sa iei avionul  :)

mai sunt multe de spus...dar vad ca s-a umplut de vise aici...deci imi deschid un birou...joking

Eu cred ca metroul reprezinta simbolul falic iar subteranul principiul feminin. (stiti voi, metrou care intra in tunel intunecos). De aici rezulta anumite pulisiuni sexuale reprimate. Iar prezenta avionului poate reprezenta legatura cu sfere mai inalte de constiinta si poate constitui lupta dnintre instinctele primare si ratiune. (fiind asociat cu metroul din subteran).

:huh:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate