Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

problema de mate de cls a 3-a

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

StGermain

StGermain

RL 118

• Grup: Senior Members
Daca tot am intrat intre matematici si vedem ca sunt cativa care se pricep pe bune ca CyberDude, am si eu o intrebare care de mult timp ma macina:

Cate variante de numere de inmatriculare exista intr-un judet? Ma refer la litere, pentru ca odata aflate literele, se inmultesc cu 98 de variante (de la 1 la 99) si dau numarul total de variante. Combinatiile de litere se vor calcula avand in vedere ca:

1: Se folosesc 25 de litere (toate literele romanesti si straine, exceptand diacriticile noastre si litera Q)
2: Nu exista combinatie care sa inceapa cu I sau O. Asa a hotarat Politia, ca I si O pot fi confundate cu 1 si 0.

Date fiind aceste mentiuni, care este numarul de combinatii posibile, cate masini se pot inmatricula maxim intr-un judet?

bonobo

bonobo

Senior Member

23 * 25 * 25 = 14375
astea se inmultesc cu 99.

CyberDude

CyberDude

Junior Member

• Grup: Members
bonobo are dreptate. Ca sa va incalziti putin neuronii am o alta problema interesanta. Data fiind structura unui CNP in Romania, maxim cate persoane nascute in aceeasi data (an, luna, zi) ar putea primi carte de identitate? Din motive evidente un CNP trebuie sa fie unic la nivelul tarii.

shumilica

shumilica

Senior Member

pai 9999 pentru fiecare sex in parte deci 19998 :w00t: daca se poate si 0000 la sfarsit atunci 20 de mii de oameni pe zi :w00t:

Astor

Astor

Senior Member

Ultima cifra e de control iar unele cifre tin de judet. Deci intrebarea ar fi : maxim cate persoane nascute in aceasi zi  si in acelasi judet pot primi CNP.

CyberDude

CyberDude

Junior Member

• Grup: Members
Nu stiam de chestia cu judetul. Ai detalii mai precise in acest sens? Asta imi altereaza putin solutia.

Astor

Astor

Senior Member

Dacă citești în buletinul tău, CNP se compune din:
S - sex (parpentru feminin, impar pentru masculin);
AA - anul nașterii;
LL - luna nașterii;
ZZ - ziua nașterii;
NNNNN - un număr la care primele două sunt județul unde persoana și-a luat CNP-ul (județul nașterii pentru cei mai tineri). Din păcate ultimele trei cifre nu respectă o regulă unică în țară. Pentru lista de coduri cu județe, pui județele în ordine alfabetică și le numerotezi 01-41. Vei obține 04 pentru Bacău, 29 pentru. Prahova, etc.
C - cifră de control (pentru asta există algoritm și rutine în fox - vezi programele de la asigurări sănătate de exemplu).
În consecință, știind datele unei persoane nu poți să-i generezi CNP.

http://www.agora.ro/...aspuns_id=81601

Prima cifră: sex-ul 1 masculin, 2 feminin. Pentru persoane născute în 2000 și după: 5 masculin, 6 feminin. Urmează apoi data nașterii în format aallzz. Încă 5 cifre la care nu le știu semnificația, și ultima cifra (a 13-a) de control - nu știu nici algoritmul de calcul al acesteia. Dacă afli mai multe, te rog dă-mi și mie un mail

etc... facusem un validator de CNP, nu stiu pe unde l-am bagat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate