Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3655
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Eu vad problema asa in ce priveste RCA: ala oricum e obligat sa faca o noua asigurare, daca nu o face e problema lui, de ce trebuie eu sa astept atata vreme cat daca am fiscalul am si dovada ca totul e ok, ca am instrainat masina etc. Cumparatorul e in culpa...

#3656
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
La plata impozitului se plătesc datoriile curente sau cele pe tot anul?

#3657
morfolica

morfolica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2006
Salutare!Stiti cumva cum pot sa vand masina in Belgia daca este inmatriculata cu numerele de Romania?Pot sa las numerele viitorului proprietar sau trebuie sa iau numerele?

#3658
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Salut!

Intenționez sa cumpãr o autoutilitara de la o persoana juridica dintr-un alt județ.
Pentru ca nu pot face drumuri non-stop pentru diverse acte, îmi puteți spune dacã procedura pentru obținerea stampilei pe contracte e aceeași și pentru vânzãtorii persoane juridice?

Mulțumesc!

#3659
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
El emite factura, faceți fisa de inmatriculare, mergeți la taxe si impozite unde îți stampileaza fisa, pleci cu fisa și factura.

#3660
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare!

M-am mai gandit la urmatoarea problema:

1) am cumparat o masina cu RCA pana prin ianuarie 2020 si fostul prietar NU vrea sa recupereze nimic de la asigurator

2) pentru transcrierea masinii schimbarea numerelor trebuie RCA pe numele meu dar am inteles ca se poate si pe o luna

Avand in vedere acestea, as putea face pur si simplu un RCA pe o luna pentru inmatriculare iar mai apoi pana in ianuarie 2020 sa merg cu cel vechi? Ar fi culmea sa lasam bacsis aproape un an de RCA asiguratorului...

#3661
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

View Poststatusquo, on 01 aprilie 2019 - 21:08, said:

iar mai apoi pana in ianuarie 2020 sa merg cu cel vechi? Ar fi culmea sa lasam bacsis aproape un an de RCA asiguratorului...

In niciun caz!!! RCA este pe sofer (vezi categoria de varsta, bonus/malus) si nu exclusiv pe masina (VIN)... Este problema fostului proprietar (si nu "prietar") ca nu vrea sa isi recupereze costul RCA (si nicidecum a ta!).
De fapt, tu faci cum vrei pana la urma, dar sa nu (re)vii aici cu plangeri si vaicareli dupa ce esti amendat! Cu idei "marete" ca ale tale, adica mai merge cu "mica ciupeala", "de ce sa dau bacsis la asigurator", progresam sigur in dorinta noastra de a avea o "tara ca in vest"!

#3662
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postlsniculescu, on 02 aprilie 2019 - 08:31, said:

In niciun caz!!! RCA este pe sofer (vezi categoria de varsta, bonus/malus) si nu exclusiv pe masina (VIN)... Este problema fostului proprietar (si nu "prietar") ca nu vrea sa isi recupereze costul RCA (si nicidecum a ta!).
De fapt, tu faci cum vrei pana la urma, dar sa nu (re)vii aici cu plangeri si vaicareli dupa ce esti amendat! Cu idei "marete" ca ale tale, adica mai merge cu "mica ciupeala", "de ce sa dau bacsis la asigurator", progresam sigur in dorinta noastra de a avea o "tara ca in vest"!

Sa ne linistim totusi...

1) da, am scris din greseala "prietar" in loc de "proprietar" fiind pe telefon... nu e dezacord sau mai stiu eu ce, e un typo amarat, poate nu pregatim ghilotina chiar din start

2) avand in vedere argumentul dvs. ca RCA este pe sofer si nu pe masina, asta ar insemna ca trebuie facut RCA pe noul proprietar din secunda doi, ceea ce nu e cazul

3) nu este vorba de nicio "ciupeala", stimate domn, este vorba de o asigurare care a fost platita pe un an si de care nu va mai beneficia nimeni

Sunt convins ca dvs. sunteti intruchiparea atitudinii "ca in vest" dar in spiritul apelului la civilizatie si civilizare pe care il lansati, poate o lasam mai moale cu judecarea celorlalti. Am pus si eu o intrebare. Daca se poate, bine, daca nu... bine. Toate cele bune!

#3663
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
@statusquo: sunt foarte linistit, dar dupa cum explicati in final, cred ca am obosit sa aud de "solutii" romanesti (sau balcanice) mai mult sau mai putin legale la orice procedura in tara asta! Nu va judec, doar constat ca propagam la infinit aceasta atitudine...
Revenind ontopic, sunt de acord cu punctele dvs 1 si 3, imi cer scuze daca am fost deplasat.
Referitor la punctul 2: da, in secunda 2, adica exact cand va duceti la serviciul inmatriculari, trebuie sa aveti DEJA o asigurare RCA, aceea pe care o faceti DOAR pentru 1 LUNA, ca sa fie la dosar... Si revenim la discutia noastra: de ce nu faceti direct o asigurare RCA pe 1 an?

LE: ca sa obtineti numerele rosii sau cele definitive, tot o asigurare RCA va trebuie. S-a mentionat mai sus, ca dupa schimbarea numarului se face o mentiune pe asigurarea incheiata (mai lunga de 1 luna).

Edited by lsniculescu, 02 April 2019 - 10:15.


#3664
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postlsniculescu, on 02 aprilie 2019 - 10:14, said:

Referitor la punctul 2: da, in secunda 2, adica exact cand va duceti la serviciul inmatriculari, trebuie sa aveti DEJA o asigurare RCA, aceea pe care o faceti DOAR pentru 1 LUNA, ca sa fie la dosar... Si revenim la discutia noastra: de ce nu faceti direct o asigurare RCA pe 1 an?

LE: ca sa obtineti numerele rosii sau cele definitive, tot o asigurare RCA va trebuie. S-a mentionat mai sus, ca dupa schimbarea numarului se face o mentiune pe asigurarea incheiata (mai lunga de 1 luna).

Va inteleg, mai ales ca ma confrunt la randul meu cu balcanisme frustrante destul de des in viata de zi cu zi... atata doar ca imi permit sa nu consider intrebarea mea un apel la "las' ca merge ci asa", cu atat mai putin o dorinta de a face ceva la limita legalitatii. Daca este legal, marturisesc ca da, voi face asta pentru ca nu ma dau banii afara din casa. Daca nu este legal, nu o voi face.

Dilema mea este urmatoarea:

Cumparatorul are un termen de 3 luni pentru transcriere, pentru inmatricularea masinii. Cu alte cuvinte, daca este oprit la 60 de zile dupa achizitie, din cate stiu nu este nicio problema ca acesta circula cu vechile numere si cu vechea asigurare. Un alt exemplu ar fi tinerii care circula cu masini inmatriculate pe numele parintilor (cunosc exemple de mici tamponari produse din culpa unui tanar, si rezolvate pe RCA fara niciun fel de problema).

Din cele doua exemple, rezulta ca RCA-ul este tratat (cel putin momentan) ca fiind pe masina, nu pe sofer.

#3665
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

View Poststatusquo, on 02 aprilie 2019 - 10:27, said:

Dilema mea este urmatoarea:

Cumparatorul are un termen de 3 luni pentru transcriere, pentru inmatricularea masinii. Cu alte cuvinte, daca este oprit la 60 de zile dupa achizitie, din cate stiu nu este nicio problema ca acesta circula cu vechile numere si cu vechea asigurare. Un alt exemplu ar fi tinerii care circula cu masini inmatriculate pe numele parintilor (cunosc exemple de mici tamponari produse din culpa unui tanar, si rezolvate pe RCA fara niciun fel de problema).

Din cele doua exemple, rezulta ca RCA-ul este tratat (cel putin momentan) ca fiind pe masina, nu pe sofer.

Referitor la cele doua exemple, pot spune ca:
1. Nu cunosc aceasta situatie, stiam doar de cele 90 zile cu numere rosii, timp in care se poate circula cu RCA temporar si fara vigneta.
2. Este un exemplu, din pacate destul de intalnit, aparut din cauza RCA scump pentru tineri... In acest cauza, soferul trebuie sa aiba o procura de la notar (nu stiu daca s-a renuntat intre timp pentru rude de grad I) pentru a putea conduce masina, proprietate a parintelui! La fel si la un eveniment rutier care implica asigurarea RCA. Practic, parintele "gireaza" cu permisul si istoricul sau pentru asigurarea RCA pe masina condusa de tanar.

#3666
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
RCA trebuie sa fie pe numele celui din talon, punct.
Nu conteaza cine conduce

Deci cand o inmatriculezi si primesti alt talon cu numele tau obligatoriu si rca trebuie sa fie tot pe numele tau(altfel nici nu primesti talonul)

#3667
gar1976ro

gar1976ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.03.2008
Salut!

Vreau sa cumpar o masina SH de la o reprezentanta auto (alta decat marca masinii), iar masina spun ca este importata din Germania si cred ca nu este inmatriculata pt ca nu am vazut nr pe masina.
Cam care ar fi pasii si documentele?
Imi dau factura si o platesc? Tb sa-mi dea si fisa fiscala? Tb sa-mi dea ceva inainte de plata? Fiind din Germania, tb sa-mi dea si contractul lor de cumparare?

Multumesc

#3668
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
iti dau factura, evident, si la fel de evident, o platesti.
pot da fiscal, dar nu e obligatoriu. daca au ca obiect de activitate comertul cu auto, nu au obligatia de a da fiscal. in cazul asta, ar fi bine sa iei copie dupa certificatul societatii, pentru a evita discutiile in contradictoriu la primaria ta.
iti da si contractul lor prin care au cumparat din germania.

#3669
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu știam că mașinile sh nu mai pot fi înregistrate ca marfă și atunci trebuie fiscal.

#3670
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Am si eu o treaba, vreau sa vand o masina (are itp rca), proprietarul e decedat, copilul e unic mostenitor, nu are frati/surori, iar eu ca nepot cum trebuie sa procedez.

#3671
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
faci succesiunea, si noul propitar cand merge la taxe si impozite, se duce cu actul de succesiune si contractul de vanzare al masinii.

#3672
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View Postslai, on 06 aprilie 2019 - 22:56, said:

faci succesiunea, si noul propitar cand merge la taxe si impozite, se duce cu actul de succesiune si contractul de vanzare al masinii.

Fara succesiune nu se poate :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate