Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3583
GABIG2

GABIG2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2014
Da...ar putea elibera o dovada pt talon si toata lumea ar fi multumita.

#3584
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Sistemul e conceput inainte sa fie nebuneala de dupa picarea taxei, cand numerele se dadeau in doua ore.

#3585
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cum circuli fara buletin cand il preschimbi ?

#3586
GABIG2

GABIG2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2014
Atent circul! Nu mi am pus problema asta niciodata si mi am mers fara buletin. Asa cum pot merge si fara talon, dar am inteles ca masina figureaza ca nu este inmatriculata pana cand nu sunt gata actele pe numele noului propietar.

#3587
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e acelasi lucru si cu talonu... daca nu ai buletinu la tine nu inseamna ca nu ai identitate valabila, cel mult iei o amenda, pe care o luai si daca aveai talonul, pentru ca politia te opreste in trafic doar cand ai comis o contraventie/infractiune ;)

Edited by MembruAnonim, 14 January 2019 - 13:38.


#3588
costelmarius

costelmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 03.10.2004
Salut,
Am cumparat un autoturism de la o pers. juridica (autoturism adus din Germania). Am primit factura. Masina are nr. provizorii.
Pt inmatriculare, mie ca pers. fizica imi este necesar certificatul de atestare fiscala care sa ateste ca nu datorez TVA?
Multumesc

#3589
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce TVA visezi tu pe persoana fizica?

#3590
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Iti trebuia daca aduceai tu masina, deci faceai importul. Cat timp cumperi din Romania, nu. Io inteleg ca tu ai cumparat de la firma din Romania, nu din germania.

#3591
costelmarius

costelmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 03.10.2004
Da, autoturismul este cumparat si adus din afara de firma  apoi revandut aici catre mine.

#3592
bogdan_dlll

bogdan_dlll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 20.06.2013
Salut,
Am incercat sa dau search dupa cateva cuvinte cheie dar nu am gasit raspunsul, se da urmatorul scenariu:
- vrei sa cumperi o masina din RO, de la proprietar. Proprietarul are alta adresa in cartea masinii si alta adresa in talon, decat cea din buletin. (fie s-a mutat in alt oras, fie s-a mutat in acelasi oras pe alta strada). In astfel de situatii, se poate achizitiona masina de la el? Sau mai intai el trebuie sa isi schimbe talonul si sa isi treaca noua adresa in cartea de identitate?

Din ce am mai sapat pe net, in momentul cand schimbi buletinul, trebuie sa schimbi si talonul, corect? Dar cartea de identitate auto, se schimba?

Edited by bogdan_dlll, 25 January 2019 - 11:10.


#3593
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Talonul trebuie să fie conform cu buletinul. Cartea nu.

#3594
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
se poate sa trec numele tatălui meu în contractul de vânzare cumpărare?
el nu are cum sa se prezinte la fata locului.


#3595
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009

 bogdan_dlll, on 25 ianuarie 2019 - 11:10, said:

Salut,
Am incercat sa dau search dupa cateva cuvinte cheie dar nu am gasit raspunsul, se da urmatorul scenariu:
- vrei sa cumperi o masina din RO, de la proprietar. Proprietarul are alta adresa in cartea masinii si alta adresa in talon, decat cea din buletin. (fie s-a mutat in alt oras, fie s-a mutat in acelasi oras pe alta strada). In astfel de situatii, se poate achizitiona masina de la el? Sau mai intai el trebuie sa isi schimbe talonul si sa isi treaca noua adresa in cartea de identitate?

Din ce am mai sapat pe net, in momentul cand schimbi buletinul, trebuie sa schimbi si talonul, corect? Dar cartea de identitate auto, se schimba?
Cartea nu se schimba dar se completeaza cu noua adresa. Modificarea se face la schimbarea talonului.

 partyman, on 01 februarie 2019 - 14:27, said:

Talonul trebuie să fie conform cu buletinul. Cartea nu.
De fapt pe ambele trebuie sa fie aceeasi adresa!

Edited by DannyMC, 01 February 2019 - 22:49.


#3596
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
intrebare : la inmatriculare daca pastrezi numerele cu care ai cumparat masina (fostul proprietar nu vrea sa le pastreze) mai platesti vreo taxa de numar random sau preferential?

#3597
22lxu

22lxu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2017
Salut! Se dă următoarea problemă: am cumpărat o mașină de la persoana X, cu ultimul set de numere roșii, care numere roșii sunt scoase de persoana X. Aceeași persoană, nu a luat mașina la primărie, deoarece are amenzi și nu poate scoate fiscal, deci a băgat-o pe persoana Y. Eu am c.v.c. pe persoana Y și fiscal tot de la el. Întrebarea este dacă pot inmatricula definitiv așa, sau îmi trebuie neapărat fiscal de la cel care a scos numerele roșii? Sper că m-am făcut înțeles. Mulțumesc anticipat!

#3598
Gaben_Almighty

Gaben_Almighty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 20.02.2014
Cam in aceeasi problema sunt si eu, am cumparat o masina de la dealer, am toate actele necesare pentru inmatriculare de la el dar as vrea sa vand masina acum, ar avea nevoie de investitii majore la motor, in alte cuvinte mi-am luat teapa si vreau sa imi scot macar o parte din bani. Nu am facut inca vizita la RAR, autorizatia provizorie de circulatie a expirat (90 de zile) dar nici nu stiu daca pot vinde masina doar cu un contract VC. Chiar daca as duce masina la inspectie si ar pica noxele, mi s-ar elibera in continuare CIVul (fara ITP) si as putea parcurge urmatorii pasi pentru a o putea vinde sau o pot vinde cu un simplu contract V-C? Certificatul fiscal e doar un act ce il pot obtine de la primarie si dovedeste ca nu datorez impozite dar il pot scoate si vinde masina doar cu el si un contract V-C fara sa continui inmatricularea? Daca nu ma insel, tehnic vorbind as fi doar a doua persoana la rand care vinde masina mai departe, desi urmatorul nu ar putea scoate inca un rand de numere rosii.

In acealsi timp mai am si asta pe site-ul guvernului:
În cazul vânzării mijloacelor de transport după data de 01.09.2016, nu mai este necesară solicitarea certificatului fiscal. Vă rugăm depuneți declarația de scoatere din evidență atașând contractul de vânzare cumpărare care să respecte formularul tipizat model 2016 ITL - 054 aprobat prin Ordinul MDRAP nr.1069/28.07.2016 pe care îl găsiți făcând click aici.
Pentru mai multe informaţii vă rugăm să ne contactaţi la numărul de telefon 0760680405 sau la adresa de e-mail [email protected]


Scoatere din evidenta care nu o pot face fara a inmatricula masina.

Edited by Gaben_Almighty, 13 February 2019 - 07:30.


#3599
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pot face mai multe tranzacții cu o mașină fără să fie înmatriculată pe fiecare în parte dar trebuie trecută la impozite și taxe la fiecare deținător temporar.

#3600
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Daca se pastreaza numerele nu e nici o alta taxa de numere. Evident, ramane taxa de certificat.

@22, sunt judete unde la inmatricularea definitiva nu trebuie decat fiscalul aluia de inmatriculeaza.
Mai sunt cateva judete unde se cer toate fiscalele celor care apar in contracte. Daca pe unul care nu a luat numere rosii il poti face 'uitat' , pe ala de a scos, evident ca nu. Intreaba la tine pe la acte auto care e situatia unde inmatriculezi tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate