Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3529
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 ohnimsoC, on 27 octombrie 2018 - 10:38, said:



Ma intereseaza si pe mine acest aspect, dar din partea unui dealer de masini rulate.

Ce am inteles pana acum:
- E nevoie de factura stampilata.
- Contractul de vanzare cumparare nu are nici o treaba aici, e degeaba.

Q:
- Mai e nevoie de certificatul de atestare fiscala, avand in vedere ca dealerul cu asta se ocupa: vinde masini noi/rulate.
- Mai este nevoie de fisa de inmatriculare? Daca da, trebuie vizata de anaf de unde apartine dealerul? Sau sunt de ajuns stampilele vanzatorului?


Multumesc.
Nu da fiscal, iti da copii după actele societății din care sa rezulte ca are ca obiect de activitate vânzare auto. Unii totuși dau în continuare fiscal, e bine și asa. I
Fisa trebuie, pe ea primești tu stampila de la impozite, fiscalul.

 dedes777, on 27 octombrie 2018 - 10:15, said:

Am plătit o mașină din Germania iar aceasta a fost adusa de un șofer. Am factura pe numele meu (între parcul auto și mine) însă în brief este trecut șoferul, întrucât acesta a achiziționat numerele pe numele lui. Pot întâmpina probleme la înmatriculare datorita acestui detaliu?
In unele judete, da. Orice nume de roman cu adresa de ro apare în acte, trebuie fiscalul lui. Dacă din contracte mai poti scoate o persoana, cat timp acea persoana nu a scos numere rosii, din brif nu... Deci ar fi bine sa vezi local, la acte auto sau la cineva cu o situație asemănătoare.

Edited by slai, 27 October 2018 - 22:26.


#3530
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Ce acte trebuiesc traduse? (De la o mașină din Germania).

Factura sau contract de vânzare cumpărare, brief mare și mic?

#3531
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Ala mic, nu.

#3532
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Am înțeles. Mulțumesc

Am doua brief-uri mari: unul pe care este pusa stampila cu radiat și unul cu datele persoanei care a obținut numerele. Care trebuie tradus dintre cele doua?
Mulțumesc

#3533
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Ala bun, nu ala radiat...

#3534
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Mulțumesc mult de tot @slai pentru ajutorul acordat. 😉



#3535
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Joi sunt programat sa iau numere definitive pt masina adusa din Germania.

Am facut rar-ul, am obtinut cartea masinii, itp, certificat de autenticitate,etc.

Cand am adus masina am fost sa "ma ia in evidenta" la fisc, mi-a dat un nr de inregistrare si mi-a spus sa vin dupa ce fac rar-ul cu certificatul de inmatriculare sa imi puna viza fiscala. Fisa de inmatriculare trebuie redactata la masina de scris la birourile de copiat acte sau merge si de mana sau la calculator?

Asigurarea RCA am facut-o pe 6 luni cand am adus masina in tara,deci mai e valabila aprox 3 luni. E ok? sau trebuie sa aiba minim 6 luni de aici inainte?

Dovada platii contravalorii certificatului de inmatriculare se poate achita la ghiseul drpciv? dar plata contravalorii placutelor pt nr preferential?

#3536
vadik

vadik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.01.2006
Salutare tuturor,
Daca cumpar masina de la cineva care nu a inmatriculat masina in tara, deci nu a declarat-o la fisc, mai am nevoie de acel contract de tip nou (intre mine si el) cu vre-o stampila ceva de la organ fiscal de scoatere din evidenta?
Dar i-a scos numere rosii.

#3537
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Fisa poți sa o scrii tu, preferabil la calculator. Teoretic e valabila scrisa citeț și cu litere de tipar, practic nu toți funcționarii accepta.
Asigurarea e ok și la inmatricularea definitiva, nici nu se poate face alta asigurare la o masina, dacă actuala are mai mult de 30 zile valabilitate. În unele judete se plătește taxa de 68 lei la trezorerie, în altele și direct la inmatriculari.
Taxa de numere preferentiale se plătește doar la inmatriculari.

#3538
sarmalutzaParty

sarmalutzaParty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
Salut!!

As dori sa stiu daca se poate sterge vechiul proprietar din cartea masinii daca contractul de vanzare cumparare s-a anulat de comun acord in termen de 20 zile.

#3539
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
inteleg ca ala a inmatriculat-o pe el. daca da, nu mai ai ce face, faceti contract in sens invers si o inmatriculezi inapoi pe tine.

#3540
sarmalutzaParty

sarmalutzaParty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
eu am inmatriculat-o pe numele meu..dar dupa 20 de zile m-am razgandit si i-am vandut-o inapoi lui..si el imi zicea ca se poate sterge numele meu din cartea masinii daca anulam primul contract de v-c.

#3541
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
a, nu se poate.

#3542
sarmalutzaParty

sarmalutzaParty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.05.2006
si mie mi se pare ciudat..dar orice contract de v-c se poate anula in 30zile

#3543
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare tuturor,
Care este procedura legala de urmat in situatia in care urmeaza sa cumpar un autoturism pe care il vand imediat unei alte persoane?
Ce acte trebuie sa obtin de la vanzator(persoana juridica) si ce trebuie sa fac ulterior pentru a o putea vinde altei persoane fizice?
Trebuie inmatriculata pe numele meu si apoi transcrisa pe numele celuilalt cumparator sau trebuie doar inscrisa la primarie, obtinut fiscalul si radiata in aceeasi zi?
Multumesc.

#3544
tweety13

tweety13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2008
Salut! :) Am si eu o intrebare care nu am gasit-o aici. Mi-am vandut masina in alt judet. Mai e nevoie sa radiez masina la mine in oras si sa predau numerele de inmatriculare sau nu se mai face asa ceva si sunt suficiente stampilele pe contractul de instrainare de la taxe si ompozite? Ms mult.

#3545
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 tweety13, on 12 noiembrie 2018 - 09:22, said:

Salut! Posted Image Am si eu o intrebare care nu am gasit-o aici. Mi-am vandut masina in alt judet. Mai e nevoie sa radiez masina la mine in oras si sa predau numerele de inmatriculare sau nu se mai face asa ceva si sunt suficiente stampilele pe contractul de instrainare de la taxe si impozite? Ms mult.
Obligatoriu te duci sa radiezi masina ta la DRPCIV local, avand la tine contractul de vanzare-cumparare cu stampila de la taxele locale (unde ai radiat si nu de la cumparator!!!) si talonul. Insa verifica pe site-ul lor, este posibil sa fie altfel la vanzarea in alt judet.
Eu nu am predat numerele, le-am pastrat pentru masina noua (taxa de pastrare 35 lei), iar masina veche a fost vanduta in acelasi sector din Bucuresti...

 ashtefan, on 10 noiembrie 2018 - 09:15, said:

Salutare tuturor,
Care este procedura legala de urmat in situatia in care urmeaza sa cumpar un autoturism pe care il vand imediat unei alte persoane?
Ce acte trebuie sa obtin de la vanzator(persoana juridica) si ce trebuie sa fac ulterior pentru a o putea vinde altei persoane fizice?
Trebuie inmatriculata pe numele meu si apoi transcrisa pe numele celuilalt cumparator sau trebuie doar inscrisa la primarie, obtinut fiscalul si radiata in aceeasi zi?
Multumesc.
De ce nu cumpara direct acea persoana? Este mult mai simplu...

#3546
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
@Isniculescu: pentru ca nu este posibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate