Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3259
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
In momentul in care se vrea inmatricularea unei masini aduse din afara trebuie trecut pe la RAR ,acolo unde teoretic trebuie sa elibereze in maxim 3 zile lucratoare : Cartea de Identitate a Vehiculului , Autentificarea valabila 60 zile si ITP-ul .

Intrebarea este urmatoarea , daca din diferite motive nu se poate elibera CIV-ul in 30 de zile de la programare ,atunci cei de la RAR il obliga pe respectivul sa faca ITP-ul din nou ? Nu stiu cat este de legal , poate gasesc ceva informatii despre aceasta procedura.  Nu a zis nimic de revenire , doar de ITP.

Ceva de genul asta mi sa intamplat mie , m-au amanat peste o luna si dupa ceva insistente la inginer si-a adus aminte ca trebuie sa repet ITP-ul daca vreau CIV-ul , nu stiam ca si ITP-ul are un termen de valabilitate de 30 de zile in caz de nu se scoate CIV-ul si nu mai stiam ca Autentificarea se elibereaza doar odata cu CIV-ul , am crezut la inceput ca se elibereaza din ziua in care se merge cu masina la RAR dar m-am inselat ,imi faceam planuri ca trebuie sa fac din nou Autentificarea.

Edited by iuli0078, 21 November 2017 - 20:25.


#3260
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 01.11.2005
Itp are valabilitate minim un an doar Certificaful de Autenticitate e valabil 30 zile.Daca unul e expirat se repeta procedura de verificare doar pentru cel expirat.

#3261
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Asa mi-a zis inginerul ca trebuie sa repet itp-ul ,daca vreau sa elibereze cartea ,ca au trecut 30 zile de cand am fost cu masina la RAR (am aproape 2 luni), probabil a vrut sa zica Autentificare si iesit din gura lui ITP ,dar autentificarea mi sa zis ca se elibereaza doar odata cu cartea masinii ,se poate elibera alta doar dupa ce expira , dar in cazul meu intermediarul a zis ca daca nu sa eliberat CIV-ul nu am nici autentificarea emisa,deci nu are ce sa expire.

Edited by iuli0078, 22 November 2017 - 19:07.


#3262
informatica

informatica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.01.2007
Salutare, am cautat ceva timp dar nu am reusit sa gasesc un raspuns:

Vreau sa vand o masina eu fiind din IF si cumparatorul din CJ, ce acte trebuie sa pastrez eu pentru a scoate fiscalul si ce acte ii pot da cumparatorului? Sunt putin comfuz si nu vreau sa am probleme ca i-am dat nush ce act s eu nu mai pot sa o scot de la fiscal.
Intelegerea e ca dupa ce semnam CVC sa ii dau talonul cumparatorului cu mentiunea "instrainat catre x la data de z semnatura." si el ar vrea si cartea masinii si nu stiu daca este in regula.

Multumesc,

#3263
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Te duci la taxe cu 5 contracte, copie dupa carte, copie dupa buletinul tau. Evident ca el pleaca cu cartea si certificatul, originale.

#3264
FMT

FMT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2013
Buna ziua.
Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in Elvetia. Masina a fost fabricata in Japonia si vanduta si utilizata in Elvetia. Cineva o va aduce aici, nu ma duc eu sa o iau. Persoana care o aduce este persoana fizica, nu face importuri.
1. Se poate face contract de v/c pe modelul din Romania, sau trebuie facut contractul inainte de a pleca de acolo masina?
2. Trebuie facut neapărat formular de tranzit la iesirea din Elvetia? Pe numele cui se face (vanzatorul, cumparatorul sau cel care transporta masina)?
3. Trebuie obtinut numar EORI? Daca da, pe numele cui (vanzatorul, cumparatorul sau cel care transporta masina)? Se poate obtine si pe loc adica in vama Elvetia?
4. Inteleg de la un comisionar vamal din Buc.  ca aici masina trebuie prezentata pentru obtinere DVI in termenul precizat in formularul de tranzit care ar fi de 7 zile. Totodata mi se spune ca la comisionar trebuie venit cu RAR facut (autentificare, CIV, ITP). Dar programarile la RAR au ajuns la 4 ianuarie, mult după ce va expira termenul din formularul de tranzit. Masina vine peste 1 sapt. Se poate cere in vama Elvetia un termen mai lung? Cat de lung? Sau daca nu se poate prelungi acest termen, exista alta posibilitate sa inchizi actele in vama Buc. inainte de RAR?
5. Înțeleg ca la RAR se poate obtine pe loc o Nota de constatare tehnica. Se poate folosi acest document pentru a finaliza in vama si a plati taxele vamale?
6. Inteleg ca taxele vamale se calculează functie de valoarea din ctr. v/c dar si de valoarea de catalog a masinii. E vreun risc de amenda etc.,  daca valoarea din contract este sub valoarea lor de catalog pe care nu o stie decat vama? Dar daca in contract e mai mult decât in catalog, vama se calculeaza functie de cat e in contract?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#3265
endiaar

endiaar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.11.2017
Buna tuturor,

Am o problema si incerc sa ma lamuresc cu ce e de facut.
Am cumpărat o masina din România, vanduta la un tip care a cunparat-o la final de leasing, de la dealer, pe numele bunicii sale.
Am facut actele, am luat-o in evidenta, si imi pregateam dosarul de inmatriculare. Problema e ca intre timp am pierdut rucsacul in care aveam toate actele originale (contract v-c, civ, talon...).
Am luat legatura cu vanzatorul si a spus ca de la firma de leasing trebuie sa scoatem o procura pentru eliberarea duplicatelor de la rar, insa pe acestia nu ii intereseaza problema si au spus sa mergem sa declaram actele pierdute la Monitorul Oficial, si apoi sa mergem la RAR sa scoatem duplicatele, si sa reconstituim dosarul de inmatriculare (vanzatorul ma ajuta cu refacerea contractului).
Intrebarea mea este urmatoarea: este ok procedura asta? Lipseste ceva? Aveti vreun sfat?
Multumesc anticipat!

#3266
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 slai, on 24 noiembrie 2017 - 19:02, said:

Te duci la taxe cu 5 contracte, copie dupa carte, copie dupa buletinul tau. Evident ca el pleaca cu cartea si certificatul, originale.

@slai - Stiu ca te pricepi la treaba asta.

Am citit pe un alt forum ca, in cazul in care pe CIV nu mai este loc pentru noul proprietar, este obligatorie o vizita la RAR. E adevarat? Ar fi deprimant, locuri disponibile la RAR gasesc peste cateva luni...

#3267
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 01.11.2005
Locutile peste cateva luni sunt doar pentru prima inmatriculare in Ro,pentru celelalte situatiigen ITP,autenticitate etc dureaza maxim 3 zile.

#3268
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 alexandru_oprea, on 28 noiembrie 2017 - 16:25, said:


@slai - Stiu ca te pricepi la treaba asta.

Am citit pe un alt forum ca, in cazul in care pe CIV nu mai este loc pentru noul proprietar, este obligatorie o vizita la RAR. E adevarat? Ar fi deprimant, locuri disponibile la RAR gasesc peste cateva luni...

te duci direct, fara programare. iti dau ei o foaie, trebuie sa treci cu ea pe la inmatriculari, iar fara programare, apoi inapoi la rar care iti da civ nou.
teoretic s-a schimbat legea, nu ar mai trebui trecut pe la inmatriculari, iar cei care pierd civ nu ar trebui sa mai dea si anunt in monitorul oficial, dar inca nu se aplica.

#3269
PatrickMD

PatrickMD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2017
salutare la toti! am nevoie de ajutorul si sfaturile dvs.
am procurat o masina cu numere RO de Galati, as dori sa o inmatriculez dupa numele meu pe numere Iasi.
In talonul masinii este numele primului proprietar, sa-i spune persoana A, persoana A a vindut masina persoanei B, care tot este de la Galati, persoana B nu a mai trecut masina pe numele lui, nici in talon nu a fost scris Instrainat catre .... etc.. Intre persoana A si B sa facut CVC, toate stampilele de la taxe, totul in regula. Acum persoana B a vindut masina persoanei C, care este de la Vaslui, intre persoana B si C iarasi sa facut CVC, fisa inmatriculare, certificat fiscal, tot in regula, acuma petsoana B a scris cu miina in talon Instrainat catre ... persoana C, data, semnatura. C are la miina toate actele in regula, CVC intre A si B, intre B si C, certificatele fiscale etc a trecut pe la taxe la Vaslui a pus masina la evidenta, tot in regula.
Acum ajunge timpul sa procur masina de la persoana C... Iarasi se face CVC, fisa inmatriculare, stampilele de la taxe, masina se scoate de la evidenta de la Vaslui, trece la evidenta dupa mine la Iasi. Am la miina toate actele masinii, CVC intre A si B, intre B si C, fisa inmatriculare intre B si C, certificatul fiscal de la C.
1) Cum acum fac cu inscrierea in talon numelui meu instrainat catre .... etc? caci acum in talon este scrisa persoana C, nu mai este loc unde sa se scrie numele meu...
2) De ce acte mai am nevoie pentru transcrierea masinii dupa mine? (inafara de cele mentionate mai sus, ITP valabil, RCA se va face in vederea inmatricularii pe numele meu)
3) Cu toate aceste acte pot merge direct la inmatriculari ori mai am ceva pasi de parcurs?
4) Poate cunoaste cineva daca la Iasi transcrierea ii numai pe programare online sau este si posibil cu bonul de rind (cind se fac afara niste liste etc...)?
5) Aproximativ cit timp dureaza transcrierea si pot lua numerele de la politie daca de exemplu astazi depun dosarul la ghiseu?
6) Pot circula cu masina cu numerele de Galati pina nu primesc numerele de Iasi?
Mersi mult

Edited by PatrickMD, 29 November 2017 - 10:37.


#3270
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Mulțumesc!

#3271
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu inteleg, ce e in mintea voastra cand cumparati astfel de masini ?Daca isi schimba proprietarul de 5 ori pe an nu va pune deloc pe ganduri ?
Daca e masina trecuta de la un samsar la altul ganditi-va atunci care e valoarea reala tinand cont ca fiecare a avut adaos. Daca a trecut de la un cumparator naiv la altul,ganditi-va cat de buna e acea masina tinand cont ca nu vrea nimeni s-o pastreze.

Edited by bolo, 29 November 2017 - 10:46.


#3272
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016

 iuli0078, on 21 noiembrie 2017 - 20:19, said:

In momentul in care se vrea inmatricularea unei masini aduse din afara trebuie trecut pe la RAR ,acolo unde teoretic trebuie sa elibereze in maxim 3 zile lucratoare : Cartea de Identitate a Vehiculului , Autentificarea valabila 60 zile si ITP-ul .

Intrebarea este urmatoarea , daca din diferite motive nu se poate elibera CIV-ul in 30 de zile de la programare ,atunci cei de la RAR il obliga pe respectivul sa faca ITP-ul din nou ? Nu stiu cat este de legal , poate gasesc ceva informatii despre aceasta procedura.  Nu a zis nimic de revenire , doar de ITP.

Ceva de genul asta mi sa intamplat mie , m-au amanat peste o luna si dupa ceva insistente la inginer si-a adus aminte ca trebuie sa repet ITP-ul daca vreau CIV-ul , nu stiam ca si ITP-ul are un termen de valabilitate de 30 de zile in caz de nu se scoate CIV-ul si nu mai stiam ca Autentificarea se elibereaza doar odata cu CIV-ul , am crezut la inceput ca se elibereaza din ziua in care se merge cu masina la RAR dar m-am inselat ,imi faceam planuri ca trebuie sa fac din nou Autentificarea.

Pana la urma se poate , deci daca din diferite motive trec mai mult de 30 zile de cand se face RAR-ul pentru o eventua inmatriculare fara se se elibereze CIV-ul masinii ,atunci trebuie repetat ITP-ul ,eu a trebuit sa mai platesc 200 lei pe langa cei 438 lei platiti prima data la RAR ,  cei 200 lei au fost platiti pentru Verificari tehnice - 174 lei + 26 lei Poluare ,revenirea din cate stiu este mai ieftina.
Deci pana la urma  ITP-ul are o valabilitate de doar 30 zile , daca nu se scoate cartea masinii in acest timp trebuie repetat.

#3273
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Am si eu o intrebare , n-am gasit info, care este termenul de inmatriculare (transcriere) de la incheierea contractului (data facturii)? Si ce se risca in caz ca nu se respecta termenul?

#3274
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ai precizat daca masina e cu numere Ro sau nu si nici daca vrei sa circuli cu ea.

#3275
danila_book

danila_book

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.03.2011
Salutare,
va rog o solutie  la urmatoarele situatii :

Problema 1.
am si eu o problema de vanzare a unui autoturism din mostenire.Va rog sa ma ajutati daca puteti cumva cu idei.
Masina cumparata de mama in timpul casatoriei,tatal a decedat intre timp, s-a facut succesiune dupa (partajul) 62,5 mama, doi frati fiecare cate 18,75.
Acum vrem sa vindem(transferam masina la unul din frati)
Am facut un contract de VC , formularul tipizat de la fisc din 2017 dar acesta stipuleaza(contine) spatiu doar pentru o persoana la vanzator.
Am facut 2 randuri de tipizate , unul din partea mamei (vanzator cota 62,5) catre fratele cumparator si al doilea tipizat din partea celuilalt frate catre fratele cumparator.
Surpriza , la Fisc nu au acceptat, au spus sa scriem cei 2 vanzatori pe acelasi formular( cu tot tacamul, adresa , cnp,buletin,....) ceea ce e cam inghesuit.

Asta e una din probleme.
Problema 2.
Acceasi situatie familiala cu 3 mostenitori, doar ca mai avem o masina mai veche pe care dorim sa o instrainam(deja e antamata...).
Problema este ca teoretic ar trebui sa punem toti cei 3 mostenitori pe aceeasi foaie/tipizat/formular de vanzare-cumparare auto de la Fisc, ceea ce e imposibil.

Va rog sa ma ajutati cu idei/solutii sau situatii similare.
Situatie este 100% reala !
Multumesc

#3276
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Cauti un .doc editabil, mai stergi pe acolo, faci loc sa incapeti toti 3.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate