Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3187
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Cauti unul in franceza, scapi mai ieftin la tradus decat cu olandeza.

In ziua cand depui dosarul asigurarea trebuie sa fie valabila.

#3188
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Cauti unul in limba in care e certificatul de inmatriculare ca sa nu ai nevoie de 2 traducatori.
Contractul il completezi cand cumperi masina,la masini suspecte,cei de la DIV(inmatriculari) solicita copie dupa CI a vanzatorului sau compara semnatura de pe contract cu cea de pe CI din baza de date!
In Ro iti mai cer odata contractul desi masina e deja pe numele tau...
Ca fapt divers,am inmatriculat in Be 2 masini de pe firma pe numele meu fara macar sa prezint factura sau vreun act in original.

Edited by bolo, 20 October 2017 - 20:45.


#3189
adrianv28

adrianv28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2017
Salutare,

Pentru o masina adusa din italia de ce acte am nevoie sa o inmatriculez in Romania?
Mentionez ca masina imi este adusa de o alta persoana si eu nu ma intalnesc personal cu proprietarul.

Multumesc!

Edited by adrianv28, 25 October 2017 - 19:21.


#3190
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se da urmatoarea situatie. O persoana a cumparat un scuter dintr-un magazin. Are la el factura, carte de identitate, si ceva certificate de conformitate. Scuterul a fost luat de ceva vreme aproape un an, si nu a fost inmatriculat niciodata. Cartea de identitate este in alb.
Attached File  20171025_205334.jpg   1.42MB   12 downloadsAttached File  20171025_205302.jpg   1.87MB   12 downloadsAttached File  20171025_205309.jpg   1.82MB   11 downloads
in afara de aceste acte, proprietarul mai are factura cu care a cumparat scuterul. Scuterul este de 125 cmc, deci trebuie inmatriculat la Politie, nu pe primarie.Persoana respectiva vrea sa il vanda, insa nefiind inmatriculat niciodata, nu poate oferi fiscal.
Intrebare: daca as cumpara acest scuter cum as putea eu sa il inmatriculez, daca nu am fiscal?

#3191
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
CU FACTURA SE DUCE, SE IA IN EVIDENTA LA taxe si impozite, ti-l vinde, iti da fiscal.
nu are treaba inmatricularea cu fiscalul.

#3192
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda .. si eu i-am zis la fel. insa el zice ca nu prea poate ca a trecut ceva timp de cand l-a luat. Si ca acum nu se mai poate.

#3193
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postslai, on 26 octombrie 2017 - 17:50, said:

CU FACTURA SE DUCE, SE IA IN EVIDENTA LA taxe si impozite, ti-l vinde, iti da fiscal.
nu are treaba inmatricularea cu fiscalul.
Nici vorba !!!
Daca ai cartea fara nume ( in alb ) si factura , il inscrie direct pe @XL700VA fara sa mai trebuiasca sa treaca pe numele celui care apare pe factura , doar cu contract v-c intre ei .
Deci @XL700VA il declara la impozit , ii pune stampila ca e luat in evidenta dupa care plateste taxa de talon si RCA si apoi depune dosarul la politie .

P.S. Daca scuterul nu a fost luat in evidenta de actualul proprietar !

#3194
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
In mod normal, cand vii la taxe si impoxite cu contract de vanzare cumparare din partea unui roman, automat iti cere fiscalul lui.

#3195
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca " utilajul " a fost inmatriculat deja , altfel NU-TI cere !

#3196
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
Salut cum este acum treaba cu perioada de inmatriculare ? la finante rezolvi pe loc dar la drpciv programarile se fac si peste 2 luni ca nu sunt locuri libere. deci cum e treaba cu alea 30 zile ?! daca nu inscri masina pe numele tau dar o ai la impozit (ca faci treaba asta in momentul cand o cumperi) cum sa expire dovada de la impozit? ca nu mai are nici o treaba cu vechiul proprietar, eventual sa mergi tu iar la finante pentru o alta stampila pe fisa de inmatriculare cum ca ai platit.

#3197
Marius_Adrian

Marius_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.04.2017

View Postslai, on 26 octombrie 2017 - 17:50, said:

CU FACTURA SE DUCE, SE IA IN EVIDENTA LA taxe si impozite, ti-l vinde, iti da fiscal.
nu are treaba inmatricularea cu fiscalul.

Deci impozitul la masina nu are legatura cu drumurile ,poluarea ci doar cu existenta obiectului. Poate imi explica si mie cineva de ce exista impozit pe masina dar nu pe telefoane mobile ,vibratoare ,papusi gonflabile ,pixuri ,ceasuri ,frigidere si alte obiecte. Ce legatura are cilindreea cu obiectul. Eu pot cumpara o masina fara motor. Chiar in halul asta e paranormala e groapa de gunoi numita Romania?

#3198
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
Salut,

Numerele rosii trebuiesc predate in momentul in care depun dosarul pentru inmatriculare? sau pot merge cu ele pana primesc numerele definitive?
Stiti ceva de site-ul cu verificare disponibilitate numar inmatriculare? De o saptamana tot incerc sa verific un numar si nu merge

Multumesc

#3199
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Numerele rosii le pastrezi si poti circula cu ele pana "expira".
Nu cred ca exista un site unde sa poti verifica disponibilitatea unui numar de inmatriculare... Pe langa numarul dorit, fa-ti o lista cu alte posibilitati (ca sa ai backup in caz ca prima alegere este deja luata). Habar nu am cat de deschis este nea' de la ghseu sa iti enumere tie permutarile pe care le are disponibile. Posibil sa depinda si de cheful lui, asa ca mai bine te duci pregatit.

#3200
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015

View PostLesbianu, on 30 octombrie 2017 - 09:37, said:

Numerele rosii le pastrezi si poti circula cu ele pana "expira".
Nu cred ca exista un site unde sa poti verifica disponibilitatea unui numar de inmatriculare... Pe langa numarul dorit, fa-ti o lista cu alte posibilitati (ca sa ai backup in caz ca prima alegere este deja luata). Habar nu am cat de deschis este nea' de la ghseu sa iti enumere tie permutarile pe care le are disponibile. Posibil sa depinda si de cheful lui, asa ca mai bine te duci pregatit.

exista un link, chiar pe site-ul DRPCIV unde pana acum se verifica disponibilitatea numerelor de inmatriculare. Era actualizat la zi, doar ca acum nu stiu de ce nu mai merge.

http://www.drpciv.ro...Availability.do

#3201
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nici la mine nu merge, testat cu IE si cu Firefox...

Quote

Din cauza unei erori, sesiunea curentă nu poate continua. Vă rugăm redeschideţi aplicaţia.


Te duci pregatit (cum ti-am spus mai sus), si gata. Bafta!

#3202
adi_fox07

adi_fox07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2015
Ok.

Mai am o nelamurire legata de dimensiunile anvelopelor.
Urmeaza sa fac identificarea RAR pe data de 15.11.2017. Masina este adusa din Germania, iar in brief este trecuta dimensiunea anvelopelor: 195/55/16.
Masina a venit cu roti de vara pe dimensiunea 205/50/17.
Cand o sa merg la RAR o sa pun rotile de iarna care au dimensiunea 205/55/16
Avand in vedere ca atat rotile de vara cat si cele de iarna nu corespund cu ce este scris in brief, cum fac sa le omologhez pe amandoua? Mentionez ca aceste dimensiuni corespund cu ceea ce recomanda producatorul

#3203
mpascuy

mpascuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.08.2007
Salut,
Am intrat si eu acum in randul offroad-erilor. MI-am luat un Pinin din 2000.
De ce am fugit nu am scapat. Am cautat sa fie inmatriculata, dar a iesit pe dos, e adusa de curand din Italia si trebuie sa parcurg tot traseul.
Am o intrebare: la numere rosii am fost programat pe 28.11.2017. La RAR am fost programat pe 02.02.2018. Oare mi-or da numere rosii pe 3 luni, sa cuprind perioada pana la RAR? sau trebuie sa fac din nou programare de numere rosii in asa fel incat sa prind 02.02.2018? ca nu poti sa faci oricand la numere rosii, e doar un interval si inca nu pot sa bag pentru 02.02.2018. O intreaga nebunie.
In plus, cel de la care am luat-o e din Italia. Am facut contract de vanzare-cumparare semnat de el. E un roman stabilit acolo. Dar oare mai trebuie facut vreun act de cel care a condus-o pana in Romania (altcineva)? Eu am facut si cu el un contract de vanzare-cumparare, sa fie, dar nu stiu daca o fi ok. O sa ma duc la un birou de copiat acte, dar poate cineva s-a mai lovit de asta si imi da ceva sfaturi.
Multam anticipat

#3204
mpascuy

mpascuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.08.2007
Am fost la un birou de acte si mi-a facut direct dosar sa iau numere rosii pe 3 luni.
A fost f bine ca actul de vanzare-cumparare a fost direct intre mine si cel de pe cartea masinii. Pt el nu mi s-a cerut nimic, niciun act(de identitate sau altceva) atata timp cat el e si proprietar si am facut actul direct cu el. Mentionez ca masina era pe Italia, pe Germania nu stiu cum e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate