Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2989
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
fișa de înmatriculare trebuie musai semnată de vînzător?
întreb pentru că azi am cumpărat un Logan și am rezolvat partea cu C.Î.D., am acum cele 3 exemplare vizate la fiscul vînzătorului. Mă gîndesc în perspectiva înmatriculării care nu o s-o fac chiar zilele următoare și vreau să știu dacă mai am nevoie să contactez vînzătorul, care e la 50km de mine.

#2990
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Nu

#2991
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Atunci inseamna că/cred/sper ca nu e nevoie nici de vreo viza de la organu fiscal al vanzatorului. Pentru ca modelul are o astfel de rubrica.

#2992
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
contractul de vanzare cumprarea este standard,
se intocmeste, se inregistreaza la fiscul vanzatorului, la fiscul cumparatorului si pe urma la politie pentru inmatriculare.

p.s. inainte sa "că/cred/sper" pune mana si citeste aici, in urma, ca gasesti tot ce trebuie.

Edited by arg, 21 July 2017 - 13:00.


#2993
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Mai am o dilemă:
Ieri am făcut actele cu vînzătorul inclusiv scris în talon înstrăinat către etc. Chestia e că ITP-ul expiră pe 31.07.2017 și m-am înțeles cu vînzătorul ca să-l fac și să-l plătesc eu.
Luni mă voi duce la fisc să o iau în evidență la mine să am contractele de înstrăinare/dobîndire complete și apoi vreau să mă duc la o stație ITP având în vedere că la înmatriculări auto voi ajunge după 01 august și chiar dacă m-aș grăbi să merg săptămâna viitoare oricum va expira ITP până la sosirea talonului sau poate mă vor respinge la înmatriculări cu ITP valabil cîteva zile.
Dilema mea este dacă voi putea face ITP-ul sau mă va trimite la plimbare că e nevoie de buletinul proprietarului din talon care evident nu-l am, nici măcar o copie.

Edited by XAN, 21 July 2017 - 17:35.


#2994
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
faci itp. oricum, fara itp valabil nu poti depunde dosarul la inmatriculari.

#2995
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
păi fac, nu e problemă, întrebarea este dacă mă primește pe mine să prezint mașina la stația itp? că încă nu sunt eu înscris în CIV, deși acum eu sunt proprietarul.
Adică întrebarea este dacă e musai buletinul fostului proprietar, sau CIV-ul și buletinul meu vor fi deajuns la stația ITP.

#2996
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
itp la o masina poate face oricine. tre' sa ai buletin la tine.

#2997
Roshket

Roshket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.07.2007
O mica modificare. Am fost astazi la CEC-ul din Pipera si au spus ca nu se mai poate plati taxa de certificat la ei si m-au indrumat spre DRPCIV sau la orice oficiu postal.

#2998
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009
Salutare! As avea si eu niste intrebari in legatura cu achizitia unei masini, fiind prima data cand fac asta. Deci as vrea sa imi cumpar o masina inmatriculata in Romania si nu as mai vrea sa imi mai schimb numerele. Acuma intrebarile ar fi:
1)As vrea sa o cumpar pe numele altcuiva ca sa nu platesc prea mult la asigurare si as vrea sa stiu daca trebuie sa fie si persoana respectiva de fata sau e deajuns buletinul sau o copie de buletin a persoanei respective?
2)Pasii pe care trebuie sa ii urmez si actele necesare si de unde fac rost de ele

#2999
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
1.Persoana respectiva trebuie sa fie de fata, in caz contrar, merge cu tine la notar si iti face împuternicire si semnezi in locul lui peste tot.
2.Ai pe prima pagina tot ce iti trebuie, recomand sa mergi cu vanzatorul la un birou de acte si cu 50 ron o sa faca toate actele necesare inmatricularii, dupa mergi cu el la primaria lui sa ii puna stampila pe contractul de vanzare in 5 exemplare, la tine ramane originalul si 2 copii, si o stampila pe fisa de inmatriculare. Dupa mergi la tine la primarie sa o iei in evidenta,iar ultimul pas, la inmatriculari auto.

#3000
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.01.2009

View PostFantasy89, on 27 iulie 2017 - 21:22, said:

1.Persoana respectiva trebuie sa fie de fata, in caz contrar, merge cu tine la notar si iti face împuternicire si semnezi in locul lui peste tot.
2.Ai pe prima pagina tot ce iti trebuie, recomand sa mergi cu vanzatorul la un birou de acte si cu 50 ron o sa faca toate actele necesare inmatricularii, dupa mergi cu el la primaria lui sa ii puna stampila pe contractul de vanzare in 5 exemplare, la tine ramane originalul si 2 copii, si o stampila pe fisa de inmatriculare. Dupa mergi la tine la primarie sa o iei in evidenta,iar ultimul pas, la inmatriculari auto.
Multumesc pentru informatii !

#3001
DrSorin91

DrSorin91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2017
Sunt in situatia de a cumpara o masina la mana a doua din Romania si am cateva nelamuriri.
Proprietarul masinii si masina se afla in alt judet, daca el radiaza masina in ziua in care o cumpar, eu cum fac sa ajung la mine in oras ca sa inmatriculez masina? poate scoate masina de pe numele lui dar eu sa pastrez numerele si pot circula in continuare cu masina? cum se procedeaza in asemenea situatii? Ajutati-ma va rog descriind fiecare pas pe care trebuie sa il urmez. E prima data cand cumpar o masina

Edited by DrSorin91, 30 July 2017 - 22:49.


#3002
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Pai in primul rand faceti actul de vanzare cumparare, acela in 5 exemplare, mergeti la primaria lui cu acest contract,impreuna cu fisa de inmatriculare, iar doamnele de acolo o sa puna puna stampile pe toate foile, tie iti ramane fisa si 3 exemplare din contract, printre care si originalul. Nu uita ca dupa ce a fost facut cvc, sa scrie pe talon la instrainat numele tau si data. Tu mergi la primaria din judetul tau sa o iei in evidenta, dupa care la inmatriculari sa ii scoti nr rosii ori definitive. Nu (cred) ca poti pastra nr lui din moment ce tu locuiesti in alt judet, masina o sa fie inscrisa pe judetul tau. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#3003
DrSorin91

DrSorin91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2017
Pot ajunge cu masina până în județul meu ca să îi scot numere roșii sau trebuie să o las în orașul de unde am cumpărat-o?

#3004
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Pai daca nu ai numere valabile, straine sau romanesti, poti, dar daca te opreste politia iti face dosar penal.

#3005
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDrSorin91, on 30 iulie 2017 - 22:47, said:

Sunt in situatia de a cumpara o masina la mana a doua din Romania si am cateva nelamuriri.
Proprietarul masinii si masina se afla in alt judet, daca el radiaza masina in ziua in care o cumpar, eu cum fac sa ajung la mine in oras ca sa inmatriculez masina? poate scoate masina de pe numele lui dar eu sa pastrez numerele si pot circula in continuare cu masina? cum se procedeaza in asemenea situatii? Ajutati-ma va rog descriind fiecare pas pe care trebuie sa il urmez. E prima data cand cumpar o masina
Daca masina e inmatriculata in ro cu nr definitive sau are numere rosii valabile :
Nu are cum s-o radieze pe loc de la politie ci doar de la primarie , evidenta , impozit !
Daca vrea sa-si pastreze numerele va face rezervare pe ele si timp de o luna, cat e legal, tu poti circula cu acele numere , apoi oricum va trebui sa le predai intru-cat vei primi altele din judetul tau .

Edited by Baxon, 31 July 2017 - 00:19.


#3006
lavezzi88

lavezzi88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2017
Buna seara,

In 2015 am vandut o masina catre cumparatorul X iar la vremea aia, persoana respectiva a completat pe talon sectiunea "Instrainat catre" punandu-si numele iar eu am semnat. Astazi, dupa 2 ani, ma suna un domn, care este de fapt noul cumparator (Y) deoarece doreste sa se intalneasca cu mine ca si sa-si treaca masina pe numele lui si are nevoie de mine sa completez campul instrainat catre.

Eu am ramas surprins ca dupa 2 ani sa ramana numele meu pe talon si pe cartea masinii si mai mult de atat, imi aduceam bine aminte ca deja completasem acea sectiune (avand si o copie xerox facuta in 2015) si am hotarat sa ma intalnesc cu noul cumparator Y.

La fata locului, am adus copia talonului din 2015 si l-am comparat cu talonul in original care avea acum sectiunea respectiva goala. Uitandu-ma mai atent, mi-am dat seama ca se vedea ce fusese completat in 2015 dar extrem de sters.

Noul cumparator Y a tinut ca eu sa recompletez cu numele cumparatorului X si sa semnez punand data din 2015. Nu am fost de acord deoarece cred ca este vorba de un fals in act si am hotarat sa mergem sa intrebam la o sectie de politie dar am fost redirectionati catre Pipera.

Intrebarea mea ar fi, daca as fi completat azi in 2017, numele cumparatorului X cu data din 2015 si as fi semnat, ar fi fost legal? Tinand cont si de faptul ca in 2015, numele cumparatorului X a fost scris de mana de catre el insusi iar eu doar semnasem, iar acum as fi completat eu integral?

Exista vreo solutie ca noul cumparator sa fie trecut in talon si in cartea masinii?

Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate