Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2863
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salutare,

Dupa achizitia unei masini din Germania, ati primit vreo adresa de la Administratia Germana a Vamilor referitoare la plata impozitului pe autovehicul? Am primit ieri o astfel de notificare pentru o valoare de 12 EUR, calculata pe o perioada minima de 1 luna. Scrie clar ca e vorba de impozit pe autovehicul.

Multumesc

#2864
tibirk

tibirk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.05.2006
Salut, am si eu o intrebare: pot pastra placutele actuale pe o masina SH nou achizitionata?
Mentionez ca fostul proprietar nu vrea sa pastreze numerele de inmatriculare iar inmatricularea se face in acelasi judet.
Daca da, ce trebuie sa fac in acest sens?
Multumesc!

#2865
Maverickk

Maverickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 06.02.2012
Nimic special, cand te duci cu dosarul zici ca vrei sa pastrezi numerele actuale si gata

#2866
Andrewvasiliev92

Andrewvasiliev92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2016
In lipsa actului de proprietate, actele au intrat la politie la verificari. Ce se intampla acum si c-am cat dureaza pana la o eventuala rezolvare.

#2867
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Momentan rapid inseamna 6 luni, sunt dosare care se apropie de un an. Cum adica actul de proprietate, poate vrei sa spui un act al masinii.

#2868
becksari

becksari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2007
Salutare,

Am si eu urmatoarea situatie:
am un contract de munca momentan in Cehia - as dori sa cumpar o masina din Olanda sau Germania pe care sa o folosesc o perioada in Cehia, apoi sa vin cu ea in tara si sa o inmatriculez.

Cate zile pot circula prin Europa inainte sa ajung acasa si sa o inmatriculez  ?

Multumesc

#2869
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Doresc sa achizitionez o masina adusa din Germania, nu are numere rosii scoase , mai este necesar certificat fiscal de la  vanzator?

#2870
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde daca a avut numere de zoll sau nu...si de judet.

Edited by bolo, 11 May 2017 - 14:35.


#2871
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
masina a fost adusa pe platforma. La judet, la ce te referi ?

Edited by alxemanuel, 12 May 2017 - 14:07.


#2872
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Detin un autoturism pe pers fizica (PF) si voi instraina acest autoturism pe o societate comerciala,(PJ) unde-l voi folosi in continuare.
La taxe locale treaba merge foarte rapid cu contractul/radierea de pe PF/inmatriculare pe PJ.

Problemele sunt la DRPCIV unde programarea online se face azi pentru final de iunie !!!
Din ce stiu am 30 de zile maxim pentru schimbare talon si modificare CI de pe PF pe PJ. In acest timp pot circula legal cu asigurarea RCA veche de pe PF sau trebuie sa fac alt RCA imediat pe PJ ?
Cea CASCO sunt convins ca trebuie refacuta pe PJ imediat.

A 2-a intrebare: Daca merg dimineata la DRPCIV si depun actele la ora 10-11 , se dau in 3 ore ca si anul trecut ? (fara schimbare de numere desigur)
Este o nebunie acolo, stiu, dar acum lucreaza in 2 schimburi si sper sa rezolv intr-o singura zi aceasta formalitate.

A 3-a intrebare: Exista cineva care a cerut restituire de RCA la Allianz pentru lunile ramase achitate ? (dupa instrainare autovehicul)
Rog sa-mi spuna in cat timp a primit banii inapoi in cont.

#2873
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Iti trebuie curaj sa mergi la 10-11 la DRPCIV. Din cate stiu, la Bucuresti se dau numerele in 2 zile. La Ilfov in 12 zile ( desi sunt in aceeasi cladire si cei de la Bucuresti fac de 6x mai multe dosare decat ei pe zii ).
Mergi la 6:15-6:30 la DRPCIV, iti iei bon de ordine, la maxim 8 ai scapat. Daca nu ma insel la PJ e coada separata/ghiseu separat, la Bucuresti. Asta aflu saptamana viitoare teoretic, daca vrei, cand dau o fuga pe acolo.
Nu e obligatoriu sa faci imediat RCA pe PJ. Poti sa folosesti 30 de zile vechiul RCA, doar sa nu ai surpriza ca si vechiul proprietar sa il anuleze si sa ceara banii pe cat a mai ramas din RCA. Poti sa faci polita pe numele firmei, dupa ce o bagi la fiscal. O faci in vederea inmatricularii.
Iti recomand sa mergi la baietii care fac acte cu dosarul sa il verifice/completeze daca e nevoie. Costa 10 lei o verificare, dar nu ai surprize. Tata a fost intors de 2 ori, pe PJ, ca ii lipseau diverse prostiute.

#2874
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
La a 3-a întrebare îți răspund eu. Luni am făcut cererea și joi aveam banii în cont.

#2875
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Va multumesc la toti.
Stiu ca anul trecut nu era birou separat pentru PJ....deci chiar astept sa-mi spui Tront cum e anul acesta si daca e coada acolo.
Da, am auzit ca dureaza 2-3 zile, deci...
Vechiul proprietar sunt eu :)
Deci nu cer restituire RCA pe PF pana nu fac pe PJ, logic.

Sa fiu la 06:30 acolo cand ei deschid la 07:00 ?
Bonul de ordine se ia dupa ce intrii inauntru si cred ca nu mai stau oamenii cu noaptea-n cap sa intre......

In cazul asta merg cand am facut programare online ca tot 2-3 zile dureaza.

#2876
BANK$

BANK$

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.12.2006
Este ghiseu separat pentru persoane juridice. am inmatriculat eu masina acum 2 sapt. Chiar daca deschide la 7.lumea tot se inghesuie de la 6:30..eu la 7 fara 10 eram acolo si am luat bonul 68.abia la 8:40 am depus actele. Cu ghiseul de la rezervarea online, ai grija la nenea de acolo, e cam frustrat si te trimite inapoi pentru orice daca asa are el chef,mie mi-a zis ca imi ia dosarul doar daca vin cu vanzatorul !?ca nu era scris pe talon intrainat catre...,(am rezolvat ulterior dupa alte 2 ore pierdute la ghiseele normale) .Actele dureaza 2 zile la Bucuresti.

#2877
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

 gry2000, on 17 mai 2017 - 13:17, said:

Va multumesc la toti.
Stiu ca anul trecut nu era birou separat pentru PJ....deci chiar astept sa-mi spui Tront cum e anul acesta si daca e coada acolo.
Da, am auzit ca dureaza 2-3 zile, deci...
Vechiul proprietar sunt eu Posted Image
Deci nu cer restituire RCA pe PF pana nu fac pe PJ, logic.

Sa fiu la 06:30 acolo cand ei deschid la 07:00 ?
Bonul de ordine se ia dupa ce intrii inauntru si cred ca nu mai stau oamenii cu noaptea-n cap sa intre......

In cazul asta merg cand am facut programare online ca tot 2-3 zile dureaza.
Eu am fost nitel mai la inceputul nebuniei, cand lumea venea pe la 3 dimineata sa prinda bon de ordine.
Acum eu zic ca e ok sa ajungi pe la 6:30.
Sper sa ajung saptamana viitoare pe acolo si sa nu uit de chestia cu ghiseul, dar parca, in cele 12h petrecute pe acolo am vazut ca e ghiseu separat. Nu stiu in schimb cum e cu bonurile de ordine la PJ.

#2878
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Da, e chiar important sa spuna cineva daca la PJ este cu bon de ordine, sau nu.
Chiar si asa, daca prinzi cativa insi in fata care fac pentru flote, stai de innebunesti...deci mai bine mergi pe programare.

Cat despre functionarii statului, unii numai de-ai dreq cauta virgula care lipseste...in schimb sunt si oameni care ajuta acolo in institutie.

#2879
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005
La inmatriculare se lasa si cartea masinii in original? Banuiesc ca ei te trec in carte la propietar daca nu se mai face RAR-ul ?

#2880
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 Bitz, on 18 mai 2017 - 20:25, said:

La inmatriculare se lasa si cartea masinii in original? Banuiesc ca ei te trec in carte la propietar daca nu se mai face RAR-ul ?
Da, se lasa si cartea masinii in original.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate