Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2755
DanB1234

DanB1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2017
Buna ziua,

Imi poate explica cineva ce este "declaraţia vamală pentru vehiculele de provenienţă străină pentru care se solicită înmatricularea în România"? Am vazut ca apare pe lista documentelor necesare pentru eliberarea autorizatiei provizorii de circulatie.  Urmeaza sa achizitionez o masina adusa din Germania ( pe platforma, fara nr. de export ) pentru care s-a scos deja o autorizatie de circulatie provizorie si as dori sa stiu exact ce sa-i cer vanzatorului.

Va multumesc!

#2756
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ai nici o treaba. Copie brif, contracte, asigurare, fiscal, cerere, chitanta 13 lei.

#2757
DanB1234

DanB1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2017
Multumesc frumos.

#2758
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, am gasit un cumparator pt masina mea. Cumparatorul vrea sa o ia pe persoana juridica/firma, iar proprietarul e tatal meu/persoana fizica.

Din cauza ca nu se pot scoate toti banii cash odata din firma, cumparatorul vrea sa o plateasca prin ordin bancar/transfer de pe contul lor pe contul tatalui meu.

Dupa ce facem contractul, semnam, mergem la banca, facem ordin de plata, ii dau masina si actele/cheile, mai poate face ceva ca sa anuleze transferul?sunt pasibil de teapa, sau e imposibil?

Edited by Deenman, 19 March 2017 - 19:55.


#2759
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
totul e o.k. la un ordin de plata, cu exceptia faptului ca emitentul poate sa nu aiba banii in cont.
daca vrei sa fii mai catolic decat papa, mai beti o cafea, doua, pana ajung banii la tine in cont.

#2760
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu au cum sa ajunga banii asa rapid in cont deoarece se face transfer BT- Alpha bank, deci dureaza si 1-2 zile, si app, cum sa-i faca ordin de plata din moment ce nu are bani in cont... e imposibil.

#2761
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Eu mi-am vandut masina cu plata prin transfer bancar, in februarie anul curent. La ora 11 cumparatorul a facut plata de la Banca Transilvania, iar la ora 16 aveam banii in cont la Raiffeisen Bank.
Eu am avut in spatele tranzactiei o firma care garanta bonitatea cumparatorului, dar altfel pot fi unele riscuri.
Cumparatorul sa nu aiba bani in cont si banca sa-i refuze tranzactia. Oficiantul de la ghiseu doar inregistreaza ordinul, dar nu poate vedea disponibilul din cont, Asa ca refuzul apare mai tarziu, iar beneficiarul sumei nici nu este informat de aceasta.
O posibila contracarare ar fi sa se ceara platitorului sa scoata un extras de cont inainte de a face ordinul de plata. Extrasul trebuie sa arate ca exista sume suficiente in cont. Atentie la numarul contului pentru care se prezinta extrasul si numarul de pe ordinul de plata. Daca sunt diferite ...... :(

#2762
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Multumesc, cumparatorul pare de buna credinta, insa nu se stie niciodata. Eu nu  ma grabesc sa intre banii in cont, din ce mi-au explicat niste oameni, omul nu are cum sa primeasca hartie de la banca (eu am sa fiu langa el cand efectueaza transferul de bani) din moment ce nu are sold disponibil in cont, daca nu imi da hartia cum ca a platit suma X de bani catre contul Y cu ordin de plata, atunci eu nu ii  dau nic o masina, abia dupa ce primesc hartia cum ca plata s-a efectuat ii inmanez tot.

Edited by Deenman, 20 March 2017 - 21:43.


#2763
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

View PostDeenman, on 10 martie 2017 - 01:39, said:

Colegii ca sa o lamurim odata pentru totdeauna. M-a sunat iar un posibil cumparator si tot nu sunt lamurit 100% daca e legal si sunt acoperit in caz de ceva.
Mergem la birou auto, am toate actele (talon/ C.I. masina/ buletin proprietar (tatal meu)) facem contractul vanzare cumparare, semnam, imi da banii ii dau masina si actele.
Dupa care trimit exemplarele ce imi revin tatal meu si cu ele scoate masina de la finante (impozit) pune fiscal tot de acolo pe copiile V-C si cam asta e?
Eu, la Bucuresti Sector 3, am facut Contract de Instrainare/Dobandire semnat de mine si de cumparator. Cu copie dupa buletinul lui am fost la fisc, am platit impozitul complet pe anul curent si am primit viza pe contract care a insemnat si scoaterea din evidenta (impozare). Apoi mi-am luat banii, am predat masina, pa si la revedere. Sa nu uit, am scris pe certifcatul de inmatriculare "instrainat lui ... in data de ..."

Quote

Iar daca in termen de 1-2 saptamani ala nu-si inmatriculeaza masina pe el, merg la politie cu contractul de vanzare cumparare si fac o cerere prin care scot masina de pe numele tatalui meu (a.i. toate amenzile ii revin lui, chiar daca circula cu vechile mele numere). Este corect si legal?
Este posibila aceasta actiune? As face-o si eu. Cum pot afla daca noul posesor a inmatriculat-o pe numele sau? Chestia este ca cel care a cumparat masina de la mine sigur nu o va inmatricula pe numele sau. A luat-o ca sa o repare si sa o revanda, asa ca stiu eu pe mainile cui va ajunge?

View Postlaureate, on 17 martie 2017 - 11:01, said:

eu vorbesc de bucuresti acum, si adm fin de la sector 2
la impozite nu iti cere fisa de inmatriculare, se pune stampila de luare in evidenta direct pe factura de achizitie (pentru masina noua).
Eu, pentru noua masina, m-am dus la fisc (sector 3) doar cu factura si cerere de luare in evidenta. Acolo, oficianta "m-a certat" ca n-am venit si cu fisa de inmatriculare sa-mi puna viza pe ea. Mi-a zis ca nu-i obligatorie/necesara la fisc, dar ca o sa-mi trebuiasca la inmatriculare. Mi-a pus stampila pe factura, dar mi-a zis cand fac fisa sa vin la ea ca sa-mi puna viza.

Quote

acum, daca ma duc la permise pentru inmatriculare, ma primesc doar cu factura si acea stampila, sau trebuie sa vin cu  fisa de inmatriculare pe care ar trebui sa iau din nou stampila de la administratia financiara? (nu de alta, da inseamna inca 3 ore pierdute din nou)

View Postlaureate, on 17 martie 2017 - 14:50, said:

m am mai interesat, se poate veni cu factura si stampila de fiscal pe ea, dar tot trebuie fisa de inmatriculare (fara stampila de la fisc) completata cu datele masinii si ale detinatorului
Esti sigur sigur ca nu mai trebuie stampila pe fisa? Bine ar fi, ca sa nu mai am de facut alt drum la fisc. Dar parca as sufla in iaurt si m-as duce totusi. Dupa cat de greu se ajunge acum la inmatriculari, n-as risca sa ma respinga la ghiseu pentru acte incomplete.

Si inca o chestie legata de inmatriculari in Bucuresti:
Ce taxe si unde se mai platesc acum? Eu stiam, de acum doi ani, ca se platesc la CEC doua taxe: una de inmatriculare si una pentru certificatul de inmatriculare.
Azi m-am dus la CEC sa platesc cele doua taxe, iar acolo mi s-a spus ca una dintre taxe s-a scos iar cealalta se plateste direct la centrul de inmatriculari. Ce stiti de asta? Ce si unde se mai plateste?

#2764
aurelian1991

aurelian1991

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2014
salut,
am si eu o intrebare  Posted Image
deci vreau sa cumpar un vh sh si nu stiu daca pot sau nu sa il inmatriculez pe numele meu deoarece:
pe talon este trecut Y iar Y a vandut-o lui X scriind si pe talon "instrainat catre" X , si eu as urma sa o cumpar de la X
ideea este ca x  nu a inmatriculat-o in acele 30 de zile ...este posibil sa o cumpar eu si sa o inmatriculez cu c.v.c si cu fisa fiscala a lui X?
am uitat sa mentionez ca masina este inmatriculata in Ro deY deja cu numere de B iar eu sunt din AG

Edited by aurelian1991, 21 March 2017 - 15:25.


#2765
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
Nu trebuie stampila dar trebuie fisa. Și eu m-am dus cu cineva fără fișă având în vedere că aveam stampila pe cvc, tanti de la ghișeu de la pipera ne-a pus să luăm o cerere de înmatriculare de biroul de info care avea pe spatele ei fisa de înmatriculare și am completato pe loc la ghișeu.

#2766
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 01.12.2005
Am si eu 2 probleme legate de inmatriculari si daca este posibil, as aprecia raspunsuri:
1. Inmatriculare masina noua: Posibil masina noua sa imi vina undeva pe 19 iunie. Este posibil sa o inmatriculez definitiv pana pe 8 iulie? Cam in cat timp dealerii au finalizate cartile de identitate? Si talonul si numelele se emit tot asa, cum tin minte de prin 2009, in termen de cateva ore/a doua zi?
2. Vanzare masina actuala: daca am inteles corect, pasii sunt urmatorii: gasesc cumparator, facem cvc, ma duc la fisc si obtin viza pe contract ( si scoatere din evidenta fiscala a masinii), iau banii si dau masina, plus mentiunea pe talon cu "instrainat catre" (asta se face cu pixul/scris de mana pe talon?)

Tinand cont ca NU mai exista taxa de prima inmatriculare, nu pot merge cu cumparatorul si sa-mi pastrez numerele, adica dupa fisc sa facem drumul si la inmatriculari? sau nu se face din comoditate chestia asta?

#2767
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Pai vezi la tine in judet cat de aglomerat e la inmatriculari. Dar cam peste tot e aglomerat, daca e cu programare, in general sunt si doua luni deja rezervate. Mai sunt si judete unde se dau dimineata bonuri, daca te trezesti cu noaptea in cap.

#2768
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
In bucuresti nu se amesteca programarile online cu bonurile luate din sediu.

#2769
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Evident. Fiecare judet are propria regula. Unele au exclusiv programari online, unele au si un ghiseu cu bonuri, restul ghiseelor cu programare. Altele au o zi pe săptămână in care e cu bonuri, in restul zilelor e online...

#2770
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
As avea mare nevoie sa inmatriculez masina inainte de 20-21 Aprilie, iar online cel mai apropiat termen este in luna Mai.
Ce-mi puteti spune despre programarile in Bucuresti/Pipera, direct la sediu? Pana ieri n-am stiut ca exista si aceasta varianta, crezand nu se mai pot face decat programari online.
Deci cum se dau/obtin aceste "bonuri"? Care este programul oficial si cam de la ce ora trebuie mers acolo pentru a avea ceva succes.

Si v-as mai ruga sa-mi spuneti, daca stiti, ce taxe trebuie platite si unde? In 2015 am platit la CEC taxa de inmatriculare si taxa de certificat de inmatriculare. Acum m-am dus la CEC si mi s-a spus ca nu se mai plateste nimic la ei.

#2771
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Programul era de la 7, dar trebuie sa te duci mai devreme.
Toate taxele sa platesc la ghiseu .
Citeste posturile precedente ca gasesti si restul informatiilor

Edited by arg, 26 March 2017 - 15:34.


#2772
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Cat de devreme??
Este un ghiseu cu o persoana la care se fac inscrierile, sau se dau bonuri cu numar de la un automat? As vrea ca daca am un anumit numar de ordine sa stiu si ora aproximativa la care vine randul. Nu sa stau acolo ore intregi ca sa nu-mi pierd randul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate