Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

hdv sau dv

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 GunX, on Apr 18 2006, 14:58, said:

notiuni de baza : DVD-ul e una, HDV e alta. complet diferite si incompatibile.

HDTV e una, HD pe miniDV e cu totul altceva
HDCAM e una, HDV e altceva (cam ca Betacam SP vs VHS)

playere consumer pentru HDV la ora actuala in Europa nu sunt decat camerele video.

camere DCR nu pot vedea HDV, asa cum calculatoarele 486 nu pot rula instructiunii de Pentium 4 (SSE2).

in general, cand pui intrebari aiurea care puteau fi lamurite in 2 min pe google, o sa primesti mai intai indemnul RTFM!, apoi daca insisti, un warn. asta ca sa ne umplem de topicuri gen "cum trag HDV cu o camera S-VHS?" sau "cum bag un DVD in unitatea de dischete?"
ok,cred ca o sa renunt la forum softpedia,ca vad ca aici toti isi dau aere de mari scule in bascule;o sa caut si eu pe google,ca si voi vad ca altceva nu stiti;credeam ca e cineva care a lucrat practic si m-ar interesa sa gasesc raspunsuri in romana ca engleza nu prea stiu

#20
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Nu trebuie sa renunti...trebuie sa lasi tonul mai jos, atat. Intamplator...fac si eu tot nunti si am studiat viabilitatea de a filma HD, doar ca o discutie pertinenta nu o poti purta cu cineva care nu are notiuni de baza despre formatele video...ci doar isi da cu parerea si face afirmatii tendentioase, ca el stie mai bine. Faptul ca ai/sau lucrezi la o firma in domeniu...nu te face profesor...;)

PS: toti "filmacii" din zona, AR si TM, ne intrebam cam cine ar putea debita astfel de prostii pe site-ul ala. Iti multumesc, caci datorita tie, am aflat....;)...oricum, daca vrei referinte despre mine, afli usor...si in AR si in TM...asa cum filmez eu (jenant) cu MD9000, MD10000 si VX

Edited by Ankh, 18 April 2006 - 14:32.


#21
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
persoanele care se baga in discutii folosind termeni pe care nu ii stapanesc (nici macar notiunile de baza) si care pe deasupra se simt si atacati cand sunt trimisi mai intai la un minim studiu pe domeniul in care isi exprima interesul, nu ii consideram deloc o pierdere, ba chiar ii incurajam sa ne ocoleasca!

mai ales daca nu au nimic sa ofere, ci numai sa ceara.

cand o sa fii doctor in domeniu si o sa ajuti cel putin 1000 de incepatori cu sfaturile tale, atunci o sa-ti permiti sa fii si orgolios. pana atunci lasa atitudinea de "mie se cuvine" si aoleu, sa nu-mi vorbiti mie de sus, ca odata ma supar si imi iau intrebarile astea "cum pot sa vad un dvd la aragaz?" si plec de o sa plangeti dupa mine....

#22
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Din cate am constatat eu pana acum lumea care a filmat pe HDV aici la noi a filmat din diverse motive:
1. Curiozitate
2. Curiozitate + vroiau sa aiba brutul la rezolutie HD, pentru nepoti
3. Planuiau o transpunere pe pelicula pentru proiectie la cinema. Nu stiu vreun proiect sa se fi finalizat asa si nici nu cred ca o sa vedem curand unul.
In concluzie lumea filmeaza pe HDV dar rezultatul merge dupa editare in SD, adica in DV sau DVD. Uni zic ca e un oarecare plus de calitate fata de o filmare in DVCAM.. teoretic asa e.

#23
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 sibip, on Apr 18 2006, 16:49, said:

Din cate am constatat eu pana acum lumea care a filmat pe HDV aici la noi a filmat din diverse motive:
1. Curiozitate
2. Curiozitate + vroiau sa aiba brutul la rezolutie HD, pentru nepoti
3. Planuiau o transpunere pe pelicula pentru proiectie la cinema. Nu stiu vreun proiect sa se fi finalizat asa si nici nu cred ca o sa vedem curand unul.
In concluzie lumea filmeaza pe HDV dar rezultatul merge dupa editare in SD, adica in DV sau DVD. Uni zic ca e un oarecare plus de calitate fata de o filmare in DVCAM.. teoretic asa e.
mersi,sibip;in sfarsit cineva care are rabdare cu cineva habarnist in domeniu;pe smecheri ii rog sa nu mai imi raspunda(vad ca au ciuda pe mine,caci am nunti mai multe ca ei);eu am intrebat daca o camera simpla poate reda imagine filmata cu hdv,dar in calculator sa intre dv?chiar zero nu-s in domeniu;stiu ca o camera digital8 poate reda 8mm, Hi8 si digital8,dar o camera Hi8 nu poate citi semnal digital 8;tot ce este"peste",poate rezolva probleme cu ce e"sub";spuneti-mi unde ati vazut pe google aparat dvd care citeste hdv;daca vedeam(poate n-am cautat chiar peste tot,dar si timpul meu e limitat),nu mai intrebam aici,ca doar nu-s copil

#24
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Mai omule tu nu intelegi ca nu exista aparat dvd compatibil HD? Ce naiba e ca si cum ai intreba daca la un video poti vedea dvd-uri.
La cealalta intrebare ai raspuns singur. Chiar tu ai spus ca ce-i mai sus este compatibil cu ce-i mai jos. Deci o camera HDV citeste DV dar o camera DV nu cred ca citeste HDV.

#25
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 GunX, on Apr 18 2006, 15:35, said:

persoanele care se baga in discutii folosind termeni pe care nu ii stapanesc (nici macar notiunile de baza) si care pe deasupra se simt si atacati cand sunt trimisi mai intai la un minim studiu pe domeniul in care isi exprima interesul, nu ii consideram deloc o pierdere, ba chiar ii incurajam sa ne ocoleasca!

mai ales daca nu au nimic sa ofere, ci numai sa ceara.

cand o sa fii doctor in domeniu si o sa ajuti cel putin 1000 de incepatori cu sfaturile tale, atunci o sa-ti permiti sa fii si orgolios. pana atunci lasa atitudinea de "mie se cuvine" si aoleu, sa nu-mi vorbiti mie de sus, ca odata ma supar si imi iau intrebarile astea "cum pot sa vad un dvd la aragaz?" si plec de o sa plangeti dupa mine....
intra si la alte topicuri,si vei vedea ca am mai dat si sfaturi la unii care sunt mai la inceput cu editarile;ce vrei sa stiu despre hdv care nu prea se gaseste la noi pe piata si daca abia in Japonia exista tehnologie completa?si din carti poti sa stii tu multe(daca n-ai sculele,degeaba stii);eu cui am mai raspuns nu i-am facut nici o critica,ci doar i-am spus cam ce trebuie sa faca(din experienta mea);asa ar trebui sa fie un moderator mai vechi pe aici...(stii tu multe,dar mai lasa si pe altii sa invete;din intrebari proaste,poti sa inveti si sa retii mai bine)

#26
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
daacy1975 aparate care sa-ti citeasca hdv vor fi blue-ray disc playerele si hd-dvd playerele.Dar bineinteles ca trebuie sa ai si burnere.Unde hd-dvd-ul are capacitate de 15gb pt single layer iar blue ray 25 de gb pt single layer.Cel putin Roxio a scos deja burnere pt blue-ray discuri.
Toshiba a scos la ces(in ianuarie) un hd-dvd player capabil sa redea hd-mpeg2.Costa cam 1000 de dolari.nu cred ca-l gasesti la noi.
  De partea cealalta a baricadei(a blue-ray-ului) pioneer au scos parca un blue-ray disc palyer pe la 2000$.
Oricum pana apar si la noi mai este.
  O solutie de compromis ar fi sa folosesti unul din noile tipuri de dvd-playere(stiu ca samsung si sony au) care au capacitatea de a accepta hd-mpeg2(1080i) scotand pe tv rezolutie standard.Deci fac o conversie hd-sd pt tv.Dar nu vad care-i afacerea,mai ales ca pe dvd-ul ala incap doar 20 de min maxim in format hd.
concluzia e ca mai ai de asteptat.Oricum va fi o harababura totala cu razboiul asta blue-ray vs hd-dvd.

#27
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Cu atat mai bine. Sa fie razboiul cat mai crancen iar noi (consumatorii) sa avem preturile cele mai bune.  ;)

#28
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 daddy, on Apr 18 2006, 20:37, said:

Mai omule tu nu intelegi ca nu exista aparat dvd compatibil HD? Ce naiba e ca si cum ai intreba daca la un video poti vedea dvd-uri.
La cealalta intrebare ai raspuns singur. Chiar tu ai spus ca ce-i mai sus este compatibil cu ce-i mai jos. Deci o camera HDV citeste DV dar o camera DV nu cred ca citeste HDV.
ma intereseaza sa citeasca dv si NU hdv(adica o caseta filmata hdv,dar la redare sa fie dv-dau casete brut,iar montajul sa-l fac dv in calculator);intreb doar...(ma gandesc ca poate e alta mancare de peste intre camerele cu caseta de 8mm si cele minidv);pana acum nu ne-am mai confruntat cu asa ceva...(dar o sa intreb un prieten care are z1 si ma va lamuri exact cum stau lucrurile-ce rost are sa mai imi bat gura si pe aici,nu?de ce sa afle lumea prea multe?)dar cred ca aveti dreptate:o imagine filmata in s-vhs,degeaba o redai cu un video vhs,ca nu prea vezi nimica;dar credeam ca hdv-dv se comporta altfel la redari;ok,am mai invatat ceva ;)

 andjar, on Apr 18 2006, 21:02, said:

daacy1975 aparate care sa-ti citeasca hdv vor fi blue-ray disc playerele si hd-dvd playerele.Dar bineinteles ca trebuie sa ai si burnere.Unde hd-dvd-ul are capacitate de 15gb pt single layer iar blue ray 25 de gb pt single layer.Cel putin Roxio a scos deja burnere pt blue-ray discuri.
Toshiba a scos la ces(in ianuarie) un hd-dvd player capabil sa redea hd-mpeg2.Costa cam 1000 de dolari.nu cred ca-l gasesti la noi.
  De partea cealalta a baricadei(a blue-ray-ului) pioneer au scos parca un blue-ray disc palyer pe la 2000$.
Oricum pana apar si la noi mai este.
  O solutie de compromis ar fi sa folosesti unul din noile tipuri de dvd-playere(stiu ca samsung si sony au) care au capacitatea de a accepta hd-mpeg2(1080i) scotand pe tv rezolutie standard.Deci fac o conversie hd-sd pt tv.Dar nu vad care-i afacerea,mai ales ca pe dvd-ul ala incap doar 20 de min maxim in format hd.
concluzia e ca mai ai de asteptat.Oricum va fi o harababura totala cu razboiul asta blue-ray vs hd-dvd.
mersi andjar;am mai auzit eu astfel de conversatii cu aceste blue-layere,dar n-am dat importanta atunci pt.ca nici nu stiam ce-i aia hdv;acum sunt mai luminat B);daca nu insistam eu pe acest subiect,era pacat pt.ca multi care intra aici nu aflau aceste informatii,cred eu f.utile(si-n engleza pe google e mai greu sa intelegi)

Edited by daacy1975, 18 April 2006 - 20:33.


#29
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 daddy, on Apr 18 2006, 21:11, said:

Cu atat mai bine. Sa fie razboiul cat mai crancen iar noi (consumatorii) sa avem preturile cele mai bune.  ;)
Chiar va fi crancen.Pentru consumatori vor fi si parti bune dar si parti rele.Rele pt ca va trebui sa avem cate un player pt fiecare format deoarece universal studios,paramount si warner bros. vor scoate filme pe hd-dvd iar de partea cealalta 20th century fox,walt disney,tristar si columbia pictures vor scoate filme pe blue-ray.Deci vai de capul nostru cu inchirierile :wacko:
  Ambele tabere au sustinatori foarte puternici deci tineti-va bine!

Edited by andjar, 18 April 2006 - 20:34.


#30
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 andjar, on Apr 18 2006, 21:33, said:

Chiar va fi crancen.Pentru consumatori vor fi si parti bune dar si parti rele.Rele pt ca va trebui sa avem cate un player pt fiecare format deoarece universal studios,paramount si warner bros. vor scoate filme pe hd-dvd iar de partea cealalta 20th century fox,walt disney,tristar si columbia pictures vor scoate filme pe blue-ray.Deci vai de capul nostru cu inchirierile :wacko:
  Ambele tabere au sustinatori foarte puternici deci tineti-va bine!
Totusi,cred ca vor aparea (undeva,fabricate pe vapor sau in China!?)si aparate dvd care sa citeasca toate aceste tipuri cu un singur player(universal,adica);ne-am minunat cand am aflat ca aparatele DVD au ajuns sa citeasca si DivX,nu?

#31
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 daacy1975, on Apr 18 2006, 19:29, said:

(vad ca au ciuda pe mine,caci am nunti mai multe ca ei);eu am intrebat daca o camera simpla poate reda imagine filmata cu hdv,dar in calculator sa intre dv?chiar zero nu-s in domeniu

  Sincer, cred ca esti 0 in domeniu....altfel nu ai mai intinde-o atat cu HDV-ul tau si tu defapt nu sti ca nu poate fi redat de o camera miniDV si habar nu ai ca nu exista pe piata playere de dvd-hd, in schimbi susti sus si tare pe site-ul ala ca livrezi HDV...iar in fapt INDUCI LUMEA IN EROARE....sau mai bine zis STRICI PIATA...care si asa e vai de mama ei, plina de oameni pe langa meserie, care trag pe VHS si palme de miniDV...care habar nu au ce este interlaced sau de cere sare(tremura) materialul video pe o plasma si pt. care
"meseria" inseamna Pinnacle 8,9,10 + o gramada de pluginsuri care de care mai kitchoase. Ca sa demonstrez ca minti cum respiri, e replica ta la linkul de motion backgrounds pe care l-am dat :

Quote

le-am vazut de mult astea,dar cam toate-s NTSC si n-am chef sa-mi apara "tremurici"pe DVD;dar cred ca cel mai bine ar fii sa-mi arati ce stii tu sa faci in AE
pe care ma indoiesc ca le ai....pt. ca alea costa bani f. grei si daca ai pune mana pe ele....m-as mira ca faptul ca sunt NTSC sa te opreasca sa le folosesti...;)

  Referitor la faptul ca imi este ciuda pe tine....da, imi e ciuda ca induci lumea in eroare si inca mai esti si mandru de cunostintele tale.Referitor la nunti....stai linistit...:(.....suntem firma, peste "t" ani vei avea si tu cate nunti am eu anul asta...oricum...de fapt nu sunt bucuros de afirmatiile tale, sunt dea dreptul trist ca sunt oameni din ca tine in bransa.

Din punctul meu de vedere, am incheiat offtopicul de pe un topic care nu are nici o legatura cu ceva real sau concret....doar "daca si cu parca"

PS: Imi place  ce ai afirmat pe trhreadul cu XM vs. VX, denota un om de caracter foarte stapan pe cunostintele sale si constient de calitatea serviciilor vandute de el  :puke:  : "s-ar putea chiar sa renunt anul asta la high definition(pt.vreo doi-trei ani,pana ne mai punem la punct cu tehnica)in favoarea lui 2100"...dupa ce ne-ai facut creieri varza cu HDV-ul si asta de parca ai avea la ce sa renunti.....:(

Spor la cat mai multe nunti si la cati mai multi clienti care sa vrea hdv LA BANI PUTINI....;)

Edited by Ankh, 18 April 2006 - 22:26.


#32
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006
eu nu stiu de se site tot indrugi tu acolo,dar eu nu am reclama pe nici un site;sunt din Arad,lucrez cu VX1000E si-mi vad de treaba mea...;cat despre playere hdv eu doar am intrebat daca exista,deci nu am spus ca sunt;ia nu mai fa pa desteptu' si citeste mai bine intrebarile inainte de a-ti da cu parerea;eu v-am dat cale la acel site,ca fapt divers,pt.mai multe informari;apropo:vad ca stii multe despre Pinnacle :naughty: ;eu l-am instalat doar pt DVD-ul final(asa cum altii folosesc Workshop2,DVDEncore si alte chestii mai rapide pt.authoring),dar de lucrat,lucrez in Edius;am toate efectele de la Pinnacle,dar nici nu mai stiu unde sunt(nu mai lucrez cu asa ceva,pt.ca stiu ca sunt chicioase);dar spune-mi tu ce soft(in afara de Pinnacle sau Power Director sau Ulead Studio)profesional (Premiere Pro pe care toti il lauda)stie sa fac detect scenes dupa ce s-a facut captura(analog,sa zicem)?nu te-ai gandit ca la 5nunti de montat/saptamana,mai ai nevoie si de rapiditate in lucru?crezi ca o sa tai toate cadrele manual,ca sa pun eventual o trecere dissolve?nu te-ai gandit ca unele casete mai lasa si spike-uri sau raman imagini de la o inmormantare :puke: pe caseta cu nunta omului;doar nu-s nebun sa ma uit la toata nunta cand vreau sa o scot brut-ca cea montata de 80'aia o montez frame cu frame;daca vrei sa te convingi du-te unde lucrez si cere-i sa-ti puna o nunta de-a mea si vei vedea diferenta fata de ce faci tu(tu probabil doar filmezi si altii-s cu montajul ca asa-i pe la firme);nu conteaza daca stii ce-i aia hdv,important e sa ai mana,ochi si aparate bune;normal ca concurenta are intotdeauna ceva de comentat(eu chiar nu ti-am avut treaba)

Edited by Mtz, 19 April 2006 - 05:13.


#33
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 daacy1975, on Apr 18 2006, 10:49, said:

cand o sa ma intereseze ceva in mod explicit,voi cauta pe net detaliile(dar totusi e bine sa ai si imaginatie :rolleyes: ).Vreau sa-mi schimb vx1000-ule cu alta mai tare anul asta;m-am gandit si la 2100,dar de ce sa nu trec direct la z1,mai ales ca in 3 luni scot banii(am calculat deja);cand omul va vedea ca i-am facut hdv,ma va recomanda si altora;nu stiu daca el are plasma si-si va da seama,dar eu voi trece pe coperta (si le voi explica-ca sa le creasca pipota un pic)acest aspect si vazand ca nunta e hdv,isi va lua plasma/lcd;nu cred ca mai e asa scumpa(40-50 mil.nu mi-i se pare mult);multi dupa nunta,zic ca se muta in Italia,Spania..si acolo crezi ca nu au?..conteaza si faptul ca un hdv arata mai cool,e ceva mai mare si face impresie;dar nici chiar atat de cretin nu sunt sa-mi iau Panasonic MD9000(are cineva la care-i fac montajele-filmare cu acea camera)mai ales ca are culori super naspa,doar ca sa vada lumea ce camera mare am eu pe umar(si deci profesionala,dupa mintea neprofesionistilor);acesta a fost criteriul pt.care si-a cumparat panasonicu' ala jalnic;si cand i-am spus acum sa-si ia vx2100 ca este super,mi-a zis ca-si ia MD10000,ca ii este greu sa nu filmeze de pe umar;atunci ce sa mai zic eu,care cu vx1000,n-am nici ecran lateral?

Quote

otusi,nu stiu daca HM-2 este mai buna decat Sony Z1(asta mi-o cumpar,daca nu apare ceva mai tare pan'la vara,dar nu peste 3500 euro);gandeste-te:un high-definition are cam de 3 ori mai buna calitatea imaginii decat a unei camere dv(am vazut pe ceva site o demonstratie,unde s-a explicat cu pixelii aia cum sta treaba);ai vazut tu un film hollywoodian panoramic care sa se vada prost?bine,acolo sunt camere mult mai puternice,dar tot cu acest sistem lucreaza(din cate stiu eu);eu vreau sa lucrez in HDV(cel putin la nunti)-nu stii cand isi cumpara omul plasma(poate a doua zi cu banii castigati de la nunta rolleyes.gif ) fx1 se vede mai bine ca VX2100? eu am auzit ca z1 se vede mai bine ca vx2100,iar vx2100 e camera ideala pt.nunti (filmeaza la min.1 lux);eu am vazut diferenta cand am filmat(eu am VX1000E)in paralel cu un prieten,deci cu 2camere si el avea 2100;afara nu-ti dai seama de diferenta,dar la-ntuneric,Sony 2100 parca filma inca tot afara,la lumina(cool);z1 merge la 3 luxi min.,dar e foarte bine ca nu baga rastru(purici),iar sharpul e beton(nu exista ceva mai tare!);toata chestia e ca o sa am nevoie de lampa,dar merita;daca omul are acasa plasma,iar eu filmez DV,el o sa vada numai un patrat(imaginea)decat un dreptunghi(full screen),nu-i pacat?Nu trebuie neaparat placa de captura HDV pt.modul HDV,nu-i asa?important e sa ai softul(mai ieftin de 2000euro),ca daca scoti pe DVD,vei avea HDV,nu?(eu doar imi imaginez ca asa e,dar nu stiu pt.ca n-am lucrat inca cu asa ceva)

Dar cu astea ce ai afirmat?...

PS: daca nu esti tu cu site-ul BRAVO TIE :coolspeak: ...ai o bila rosie de la mine, pe bune si fara misto...chiar iti dau o bere daca ne intalnim prin Arad  B) . Cat priveste "ia nu mai fa pa desteptu'"....ce sa fac...:( sunt mai nervos din fire si imi sare tandara usor, dar cat timp vorbim de nunti si de video....:)... ma tine..... :naughty:

PS2: aia nu e "scene detect"...iti face scena si cand bate un blitz....e o L_ _A, din aia de gasca. Si apropo de DVD_ul final...nu te fa de ras daca tot de dai "pro", mai bine da un search si vezi cu ce se ocupa Encore si LabPro

Edited by Ankh, 18 April 2006 - 22:49.


#34
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 Ankh, on Apr 18 2006, 23:45, said:

Dar cu astea ce ai afirmat?...

PS: daca nu esti tu cu site-ul BRAVO TIE :coolspeak: ...ai o bila rosie de la mine, pe bune si fara misto...chiar iti dau o bere daca ne intalnim prin Arad  B) . Cat priveste "ia nu mai fa pa desteptu'"....ce sa fac...:( sunt mai nervos din fire si imi sare tandara usor, dar cat timp vorbim de nunti si de video....:)... ma tine..... :naughty:

PS2: aia nu e "scene detect"...iti face scena si cand bate un blitz....e o L_ _A, din aia de gasca. Si apropo de DVD_ul final...nu te fa de ras daca tot de dai "pro", mai bine da un search si vezi cu ce se ocupa Encore si LabPro
stiu ce zici cu blitsurile alea,dar eu dau select all dupa care ripple transition (adica sa am tranzitii peste tot),dupa care ma voi duce pe fiecare,dau play si vad trecerea intre doua scene;daca acolo e blitz,atunci scot efectul;dar blitz face numai la captura analogica,deci nu la semnal dv,cu timecode;scuza-ma si pe mine pt.limbaj :peacefingers:Pune tu mana pe efectele alea(macar pana in 800 dolari cat m-au costat a mele)si facem schimb(am Editors Toolkit 3,7 si 9)
http://www.digitalju...sp?cid=1&pvid=4

Edited by daacy1975, 18 April 2006 - 23:13.


#35
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 daacy1975, on Apr 18 2006, 22:32, said:

nu te-ai gandit ca la 5nunti de montat/saptamana,mai ai nevoie si de rapiditate in lucru?crezi ca o sa tai toate cadrele manual,ca sa pun eventual o trecere dissolve?nu te-ai gandit ca unele casete mai lasa si spike-uri sau raman imagini de la o inmormantare :puke: pe caseta cu nunta omului;doar nu-s nebun sa ma uit la toata nunta cand vreau sa o scot brut-ca cea montata de 80'aia o montez frame cu frame;daca vrei sa te convingi du-te unde lucrez si cere-i sa-ti puna o nunta de-a mea si vei vedea diferenta fata de ce faci tu(tu probabil doar filmezi si altii-s cu montajul ca asa-i pe la firme);nu conteaza daca stii ce-i aia hdv,important e sa ai mana,ochi si aparate bune;normal ca concurenta are intotdeauna ceva de comentat(eu chiar nu ti-am avut treaba)


Prin asta ai afirmat cateva lucruri importante:

1) ca NU folositi casete noi
2) ocazional mai trageti si VHS
3) nu va intereseaza materialul omului ...daca nu va uitati frame cu frame..poate a filmat pardosela 2 secunde si tu nu sti...;)

Ce gresesti:

1) nu sunt cu filmatul, sunt cu de toate....e firma mea
2) sunt singurul idiot (AR, TM etc.)din zona are scule de montaj cat toate televiziunile locale la un loc
4) cu camerele stau mai prost, se rezolva anul asta...;)
3) lucrez pe 8 statii + server video + PC-uri de export si captura (si culmea am si liceente....deee...Matrox)
4) la cum se lucreaza in AR (in general, mai sunt si cateva exceptii)...am o capacitate de 5-6 nunti pe zi.
5) inca nu am vazut material in AR care sa merite 1000 de euro

k...sti ceva ...hai sa terminam cu flame-ul asta.. :peacefingers: ...daca vrei sa mai vorbim (sa ne contram :naughty: )...ma gasesti pe Yahoo Messenger.

Edited by Ankh, 18 April 2006 - 23:14.


#36
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 Ankh, on Apr 19 2006, 00:09, said:

Prin asta ai afirmat cateva lucruri importante:

1) ca NU folositi casete noi
2) ocazional mai trageti si VHS
3) nu va intereseaza materialul omului ...daca nu va uitati frame cu frame..poate a filmat pardosela 2 secunde si tu nu sti...;)

Ce gresesti:

1) nu sunt cu filmatul, sunt cu de toate....e firma mea
2) sunt singurul idiot (AR, TM etc.)din zona are scule de montaj cat toate televiziunile locale la un loc
4) cu camerele stau mai prost, se rezolva anul asta...;)
3) lucrez pe 8 statii + server video + PC-uri de export si captura (si culmea am si liceente....deee...Matrox)
4) la cum se lucreaza in AR (in general, mai sunt si cateva exceptii)...am o capacitate de 5-6 nunti pe zi.
5) inca nu am vazut material in AR care sa merite 1000 de euro

k...sti ceva ...hai sa terminam cu flame-ul asta.. :peacefingers: ...daca vrei sa mai vorbim (sa ne contram :naughty: )...ma gasesti pe Yahoo Messenger.
tu de unde stii cand ti-i se duce pe pluta o caseta?iar daca,s-ar putea sa mai intre si alt material pe-acolo,este ca eu mai controlez daca ceea ce am filmat,este intradevar pe caseta si ca nu s-a murdarit capul(de ex.la primarie m-a lasat,poate din cauza frigului-era in ianuarie- camera si abia dupa cateva minute mi-a aparut semnul de avertizare)si nu am totdeauna timp sa potrivesc caseta la ultimul frame cu editsearch si prefer sa dau putin inainte(ca sa nu sterg din rew ceva);cand vei uita de md9000,atunci vom mai sta de vorba;pana si vx1000-le(fabricatie '86 parca, ii da cu mult clasa ;);nu spuneam daca nu vedeam ce stie o camera ca a ta;am mai spus de nu stiu cate ori:dau 2dvd cu materialul brut,dar fara pardoseli (nu mi-e greu sa dau o data cu cursorul si sa vad toate trecerile cum ti-am spus mai sus) de cate 1h30 si unul montat tsuts cap-coada;iar ala daca e brut si mai apare o gasca in cadru nu se supara nimeni-e brut si gata;si in parc ii las asa cum se aud ei,fara sa pun muzica-cine stie cand vor sa se auda cu vocea lor!?),iar camera M3000 (Vhs-Panasonic)sta sub dulap in sufragerie numai bucatele de vreo 3 ani(o donez daca i-o trebuie cuiva;se poate si repara-capul e perfect;numai sa vina sa o ia);as vrea pe scurt sa-mi spui (sa nu intram in alt topic-ce ma seaca chestia asta-in fine...)ce e ala un server video(ca sa vezi ca nu fac pe desteptul si ca le stiu pe toate :nonobad: );e cumva locul unde se tine captura(pe harduri intr-un external data storage cu USB/firewire?);asta e:n-am lucrat cu asa ceva si nu stiu...

Edited by daacy1975, 18 April 2006 - 23:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate