Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

hdv sau dv

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 artsvideo, on Apr 17 2006, 12:03, said:

Daca tot vrei un soft Profi poti sa incerci "Avid Xpress Pro HD" asta merge pe Windows. Sony FX1E am filmat cu ea dar sincer nu-mi place ca noaptea are luminozitate redusa si Z1 nu stiu inca. Eu personal optez pt Canon XL-H1.
e ok,dar ai vazut cat e canonul ala:9000 de dolari,fata de vreo 3500 sony;mai bine imi iau o garsoniera si o dau in chirie :rolleyes: afara cum filmeaza FX1?are culori mai faine ca Sony VX2100?noaptea ma descurc eu:pun lampa(am o Kaiser de 35 W-cred ca e suficient).Avidul l-am vazut(un trial)dar nu-mi place cum arata;ma descurc mai bine cu Edius(se pot organiza mai bine fisierele si are un spatiu de lucru f.ajustabil),mai ales ca-l cunosc ~90%;atata doar ca nu pot face direct DVD cu meniu (Avidul stie?);dar salvez VideoTS,import in Pinnacle9.4 si fac acolo meniu sau mai detectez scenele in caz ca vreau sa mai pun tranzitii intre cadre(nu sti un soft care sa taie cadrele dupa ce s-a capturat?)

Edited by daacy1975, 17 April 2006 - 11:51.


#2
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 artsvideo, on Apr 18 2006, 01:06, said:

Daca vorbim de preturi se schimba situatia. Avid X P HD costa mult 2000 euro. In format HD cred ca nu este nevoie sa lucram inca, poate peste citiva anisori cind o sa-si cumpere toti clientii nostrii TV plasma...... ca sa vada diferenta intre DV si HDV. Camera buna si la pret bun este Canon XM-2 luminositate buna, WB,stabilizator optic, Lentile cu fluorite...  ...daca lucrezi in DV e mai buna ca FX1 crede-ma ca am testat ce-ti spun acum. Cit despre MENIU DVD, il fac cu Ulead Workshop 2, (mpeg2 nu Video ST) ,ProCoder2...
;)
totusi,nu stiu daca HM-2 este mai buna decat Sony Z1(asta mi-o cumpar,daca nu apare ceva mai tare pan'la vara,dar nu peste 3500 euro);gandeste-te:un high-definition are cam de 3 ori mai buna calitatea imaginii decat a unei camere dv(am vazut pe ceva site o demonstratie,unde s-a explicat cu pixelii aia cum sta treaba);ai vazut tu un film hollywoodian panoramic care sa se vada prost?bine,acolo sunt camere mult mai puternice,dar tot cu acest sistem lucreaza(din cate stiu eu);eu vreau sa lucrez in HDV(cel putin la nunti)-nu stii cand isi cumpara omul plasma(poate a doua zi cu banii castigati de la nunta :rolleyes: ) fx1 se vede mai bine ca VX2100? eu am auzit ca z1 se vede mai bine ca vx2100,iar vx2100 e camera ideala pt.nunti (filmeaza la min.1 lux);eu am vazut diferenta cand am filmat(eu am VX1000E)in paralel cu un prieten,deci cu 2camere si el avea 2100;afara nu-ti dai seama de diferenta,dar la-ntuneric,Sony 2100 parca filma inca tot afara,la lumina(cool);z1 merge la 3 luxi min.,dar e foarte bine ca nu baga rastru(purici),iar sharpul e beton(nu exista ceva mai tare!);toata chestia e ca o sa am nevoie de lampa,dar merita;daca omul are acasa plasma,iar eu filmez DV,el o sa vada numai un patrat(imaginea)decat un dreptunghi(full screen),nu-i pacat?Nu trebuie neaparat placa de captura HDV pt.modul HDV,nu-i asa?important e sa ai softul(mai ieftin de 2000euro),ca daca scoti pe DVD,vei avea HDV,nu?(eu doar imi imaginez ca asa e,dar nu stiu pt.ca n-am lucrat inca cu asa ceva)

Edited by daacy1975, 18 April 2006 - 01:51.


#3
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
daacy...treci pe la ghiduri video, nu iti mai imagina....

Transcodarea din NTSC in PAL implica cel mai mult probleme de sunet (cei care fac asta stiu de ce). Pt. imagine exista "n" softuri mai mult sau mai putin bune care fac asta cu succes, iar daca nu esti multumit exista si transcodare hadware de la 5 k in sus. Avand in vedere ca vorbim de nunti, Canopus Procoder e arhisuficient....si crede-ma nu ai nici un tremurici.
   Ca documentatie pt. editare HD...intra pe net...gasesti destula documentatie...;). In legatura cu FX1...se vede mai prost ca VX2100 la lowlight.
   Sincer, nu stiu de ce vrei sa tragi HD la nunti (nu cred ca tu ai ajuns sa iei 1500 pe o filmare miniDV in RO)...deci, pana vei ajunge, miniDV e suficient...parerea mea ;)

Edited by Ankh, 18 April 2006 - 08:24.


#4
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 Ankh, on Apr 18 2006, 09:22, said:

daacy...treci pe la ghiduri video, nu iti mai imagina....

Transcodarea din NTSC in PAL implica cel mai mult probleme de sunet (cei care fac asta stiu de ce). Pt. imagine exista "n" softuri mai mult sau mai putin bune care fac asta cu succes, iar daca nu esti multumit exista si transcodare hadware de la 5 k in sus. Avand in vedere ca vorbim de nunti, Canopus Procoder e arhisuficient....si crede-ma nu ai nici un tremurici.
   Ca documentatie pt. editare HD...intra pe net...gasesti destula documentatie...;). In legatura cu FX1...se vede mai prost ca VX2100 la lowlight.
   Sincer, nu stiu de ce vrei sa tragi HD la nunti (nu cred ca tu ai ajuns sa iei 1500 pe o filmare miniDV in RO)...deci, pana vei ajunge, miniDV e suficient...parerea mea ;)
cand o sa ma intereseze ceva in mod explicit,voi cauta pe net detaliile(dar totusi e bine sa ai si imaginatie :rolleyes: ).Vreau sa-mi schimb vx1000-ule cu alta mai tare anul asta;m-am gandit si la 2100,dar de ce sa nu trec direct la z1,mai ales ca in 3 luni scot banii(am calculat deja);cand omul va vedea ca i-am facut hdv,ma va recomanda si altora;nu stiu daca el are plasma si-si va da seama,dar eu voi trece pe coperta (si le voi explica-ca sa le creasca pipota un pic)acest aspect si vazand ca nunta e hdv,isi va lua plasma/lcd;nu cred ca mai e asa scumpa(40-50 mil.nu mi-i se pare mult);multi dupa nunta,zic ca se muta in Italia,Spania..si acolo crezi ca nu au?..conteaza si faptul ca un hdv arata mai cool,e ceva mai mare si face impresie;dar nici chiar atat de cretin nu sunt sa-mi iau Panasonic MD9000(are cineva la care-i fac montajele-filmare cu acea camera)mai ales ca are culori super naspa,doar ca sa vada lumea ce camera mare am eu pe umar(si deci profesionala,dupa mintea neprofesionistilor);acesta a fost criteriul pt.care si-a cumparat panasonicu' ala jalnic;si cand i-am spus acum sa-si ia vx2100 ca este super,mi-a zis ca-si ia MD10000,ca ii este greu sa nu filmeze de pe umar;atunci ce sa mai zic eu,care cu vx1000,n-am nici ecran lateral?

#5
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
K....si pe ce dai tu material hdv? pe HDD? :)...sau crezi ca arati mai bine cu un Z1 decat cu VX?..ca la altceva nu o sa-ti foloseasca. Spre deosebire de tine...eu m-am chinuit putin cu HDV-ul pt. nunti....si e cea mai proasta varianta posibila. Singura rentabilitate pt. urmatorii ani...este sa tragi HDV....descarci DV si le dai DVD, iar peste cativa ani ii vei intreba daca nu vor nunta si HDV (asta cu conditia sa pestrezi casetele;))

In legatura cu o configuratie pt. editare HDV ...BUNA...depaseste banii de Z1.....si aici nu ma refer la cut-cut.

PS. Iti multumesc pt. apreciere....eu sunt destul de cretin sa filmez si cu MD9000 si MD10000...si pot sa-ti spun ca nu sunt camere de umar...dar nu sunt destul de cretin sa-mi iau Z1(doar ca sa dea bine)....si sa zic ca eu filmez HDV si defapt descarc DV....;)

#6
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 Ankh, on Apr 18 2006, 12:09, said:

K....si pe ce dai tu material hdv? pe HDD? :)...sau crezi ca arati mai bine cu un Z1 decat cu VX?..ca la altceva nu o sa-ti foloseasca. Spre deosebire de tine...eu m-am chinuit putin cu HDV-ul pt. nunti....si e cea mai proasta varianta posibila. Singura rentabilitate pt. urmatorii ani...este sa tragi HDV....descarci DV si le dai DVD, iar peste cativa ani ii vei intreba daca nu vor nunta si HDV (asta cu conditia sa pestrezi casetele;))

In legatura cu o configuratie pt. editare HDV ...BUNA...depaseste banii de Z1.....si aici nu ma refer la cut-cut.

PS. Iti multumesc pt. apreciere....eu sunt destul de cretin sa filmez si cu MD9000 si MD10000...si pot sa-ti spun ca nu sunt camere de umar...dar nu sunt destul de cretin sa-mi iau Z1(doar ca sa dea bine)....si sa zic ca eu filmez HDV si defapt descarc DV....;)
dac nu stii sa faci diferenta de calitate de imagine,lasa-te de nunti;dvd-ul chiar si Pinnacle 10 stie sa-l faca hdv;eu in comparatie cu tine,ma interesez inainte de a-mi cumpara o camera si crede-ma hdv e cea mai buna varianta(la banii mei :naughty: ),camera mai chicioasa ca md9000,n-am vazut;eventual va pun aici doua imagini filmate cu aceste doua tipuri de camere(panasonicmd9000-sonyz1) si sa va dati cu parerea;eu nu fac numai nunti(mai o reclama,mai un videoclip),asta mai mult in viitor;de ce sa descarc DV cand pot HDV chiar si prin firewire direct(fara nici o super placa de captura),iar softuri hdv sunt destul

Edited by daacy1975, 18 April 2006 - 12:10.


#7
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
eu cred ca nu vrei sa intelegi......pe ce pui sa se vada HDV?....de unde dai play?....sti vreun dvd-hdv la noi pe piata?

#8
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 Ankh, on Apr 18 2006, 12:51, said:

eu cred ca nu vrei sa intelegi......pe ce pui sa se vada HDV?....de unde dai play?....sti vreun dvd-hdv la noi pe piata?
vezi aici http://www.hdv.ro/servicii.htm,nu-nteleg atunci de ce lumea isi ia plasma,daca nu poate sa vada filmele pe tot ecranul,sau alea sunt numai in format 16:9? <_<

Edited by daacy1975, 18 April 2006 - 12:28.


#9
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
mie, punandu-ma in locul clientului,mi-ar place si acum sa-mi filmeze cineva nunta/botezul/absolvirea/circumcizia :lol:  in  hdv,dar pe langa dvd-ul editat in format sd  as cere bineinteles  si interg materialul neprelucrat(hdv) spart in cate dvd-uri incape(daca filmaciu nu vrea sa-mi dea mini-dv-urile),asta pt o prelucrare ulterioara cand vor veni vremuri mai prietenoase tehnologic.
Ankh are dreptate ,ce dvd sa-i dai omului acum in format HD?Mai ai de asteptat hd-dvd/blue-ray burnerele si palyerele pana sa oferi produsul gata editat,finit in format hd.
Chiar daca n-are HDTV poti sa-l convingi ca merita sa aleaga  serviciul tau HD...ca peste putin timp o sa fie ieftine...bla,bla.. dar trebuie sa fi sincer cu omul in ce priveste posibilitatile lui tehnice actuale din romania .

Edited by andjar, 18 April 2006 - 12:23.


#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
cool....deci tu esti cu pliantele alea de prin targuri....:)...pai inseamna ca suntem concurenti direct...:)

#11
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 andjar, on Apr 18 2006, 13:21, said:

mie, punandu-ma in locul clientului,mi-ar place si acum sa-mi filmeze cineva nunta/botezul/absolvirea/circumcizia :lol:  in  hdv,dar pe langa dvd-ul editat in format sd  as cere bineinteles  si interg materialul neprelucrat(hdv) spart in cate dvd-uri incape(daca filmaciu nu vrea sa-mi dea mini-dv-urile),asta pt o prelucrare ulterioara cand vor veni vremuri mai prietenoase tehnologic.
Ankh are dreptate ,ce dvd sa-i dai omului acum in format HD?Mai ai de asteptat hd-dvd/blue-ray burnerele si palyerele pana sa oferi produsul gata editat,finit in format hd.
Chiar daca n-are HDTV poti sa-l convingi ca merita sa aleaga  serviciul tau HD...ca peste putin timp o sa fie ieftine...bla,bla.. dar trebuie sa fi sincer cu omul in ce priveste posibilitatile lui tehnice actuale din romania .
nu ma pricep prea mult la hdv,ce-i drept,dar n-avem incotro,asta e viitorul...;normal ca-i voi da casetele(nu ma zgarcesc la 3-400.000lei);la targuri(Budapesta) am vazut imagine pe tot ecranul plasmei(foloseau calculator la redare?);exista in lume dvd care sa citeasca si dvd in format hdv(costa mult?)

#12
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 Ankh, on Apr 18 2006, 13:23, said:

cool....deci tu esti cu pliantele alea de prin targuri....:)...pai inseamna ca suntem concurenti direct...:)
:)  nu mai stiu unde am vazut o oferta de genul asta ,net sau pliant,era un tip cu fx1 parca,dar mi s-au parut bine concepute ca si variante de livrare(format,suport) pachetele de servicii-filmare.

#13
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006

 Ankh, on Apr 18 2006, 13:23, said:

cool....deci tu esti cu pliantele alea de prin targuri....:)...pai inseamna ca suntem concurenti direct...:)
nu,eu n-am fost personal la astfel de targuri,numai firma la care lucrez(M-Stylle)

#14
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006
cine lucreaza in format high definition,l-as ruga sa ne dea niste lamuriri;exista player pt.hdv(pt.consumatori casnici,adica sa aibe ei acasa cu ce sa vada o prelucrare hdv,in special dvd-player)?vor mai fi si alte intrebari,pe masura ce misterul creste ;) o camera digitala simpla(DCR de ex)poate reda hdv?

Edited by daacy1975, 18 April 2006 - 13:18.


#15
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Totusi nu crezi ca e mai simplu sa dai si un search pe google sa vezi cum e piata playerelor si a tv-urilor HD? ce crezi ca noi iti vom spune altceva decat am citit pe net sau prin reviste? De unde in Romania playere HD? Eu sunt sigur ca nici unul dintre noi nu a apucat sa despice aceste aparate. Cel mult daca le-a vazut prin vitrina. Eu nici macar asa nu le-am vazut.

#16
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
OFFTOPIC

ca tot veni vorba: "nu,eu n-am fost personal la astfel de targuri,numai firma la care lucrez(M-Stylle)"...firma asta nu a fost la nici un targ,nu a avut stand, era in schimb o tipa care statea la intrare si impartea flyere (care din cate stiu a primit o oferta de la mine ;)) (de fapt a fost...dar cu costume...chiar in targul nostru;)...si nu-mi dau seama de ce s-ar apuca de filmat o firma care vinde costume)

Referitor la cat de pricepi la HDV-----DELOC....citeste si tu pe site-ul ala la care ai dat link....ce zic de mediile HD-DVD....ca nu AU APARUT decat in JAPONIA...cam departe...nu crezi?

Inclin sa cred ca nu ai editat niciodata un material HD mai serios...ca latfel nu ai vorbi de PInnacle...si oricum atunci ai sti ce configuratie minima cere HD-ul.

La firma asta faceam referire intr-un post anterior cand ziceam "ca ei trag doar HD....si livreaza DVD...;)"...adica infapt au doar optiunea de a da ULTERIOR materialul pe HDV (cativa ani)

Referitor la cum se vede pe plasme pe tot ecranul.....:)....AI DREPTATE....e semnal din PC...si oricum s-ar vedea pe tot ecranul dar "strech"; la fel...daca ai lucra HDV ai sti chestiile astea

Avand in vedere ca recunosti ca nu te prea pricepi....nu inteleg de unde atata convingere in afirmatiile tale...bazate pe ce?..oricum cea mai tare a fost cu "filmatul televizorului" ca sa scapi de tremurici la conversie

ONTOPIC...

Nu exista...

Edited by Ankh, 18 April 2006 - 14:05.


#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
notiuni de baza : DVD-ul e una, HDV e alta. complet diferite si incompatibile.

HDTV e una, HD pe miniDV e cu totul altceva
HDCAM e una, HDV e altceva (cam ca Betacam SP vs VHS)

playere consumer pentru HDV la ora actuala in Europa nu sunt decat camerele video.

camere DCR nu pot vedea HDV, asa cum calculatoarele 486 nu pot rula instructiunii de Pentium 4 (SSE2).

in general, cand pui intrebari aiurea care puteau fi lamurite in 2 min pe google, o sa primesti mai intai indemnul RTFM!, apoi daca insisti, un warn. asta ca sa ne umplem de topicuri gen "cum trag HDV cu o camera S-VHS?" sau "cum bag un DVD in unitatea de dischete?"

Edited by GunX, 18 April 2006 - 14:04.


#18
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pe acest topic s-a facut MERGE cu posturile offtopic SPLIT de la FinalCut.

Edited by GunX, 18 April 2006 - 14:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate