Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Inceputul unei afaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#109
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View PostTLGsoft, on Aug 31 2006, 10:38, said:

Reclama se plateste.

Am dat linkul pt ca da informatii utile Gratis, dezorientatilor care doresc sfaturi pe chat
si pe care ii inteleg
Platesc prin faptul ca imi pierd timpul- si nu imi pare rau- sa sfatuiesc niste oameni
Vezi intrebarea , vezi raspunsul meu, vezi linkul si vezi cine profita.

#110
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostEugene1, on Sep 1 2006, 08:43, said:

Am dat linkul pt ca da informatii utile Gratis, dezorientatilor care doresc sfaturi pe chat
si pe care ii inteleg
Platesc prin faptul ca imi pierd timpul- si nu imi pare rau- sa sfatuiesc niste oameni
Vezi intrebarea , vezi raspunsul meu, vezi linkul si vezi cine profita.


Hahaha, tot nu gasesc vioara aia ...

Tu chiar ne crezi prosti. De reclamele de pe site cine profita?

Las-o ca macane.

#111
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
aici nu e chat, aici nu sunt dezorientati...
ARGH !!! PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU
tu ai vazut care este scopul SOFTPEDIA ?
ca scrie mare in REGULAMENT...dar pe care nu ai avut inca bunul simt sa il citesti.
scrie mare Ajuta si vei fi ajutat !!!
aici nu intra dezorientati, ci oameni care-si pot impartasi cunostintele si problemele, si situatiile, de orice natura, de la fun la business...
aici nu e CHAT
nimeni nu e DEZORIENTAT.
si sunt curios ce-o sa spuna un moderator de calificativele pe care ni le aduci.
iti multumim

#112
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postspare-me, on Sep 1 2006, 09:11, said:

aici nu e chat, aici nu sunt dezorientati...
ARGH !!! PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU
tu ai vazut care este scopul SOFTPEDIA ?
ca scrie mare in REGULAMENT...dar pe care nu ai avut inca bunul simt sa il citesti.
scrie mare Ajuta si vei fi ajutat !!!
aici nu intra dezorientati, ci oameni care-si pot impartasi cunostintele si problemele, si situatiile, de orice natura, de la fun la business...
aici nu e CHAT
nimeni nu e DEZORIENTAT.
si sunt curios ce-o sa spuna un moderator de calificativele pe care ni le aduci.
iti multumim
SPER CA MODERATORUL SA JUDECE CU CAPUL LUI NU POPULIST -
Esti sigur ca nimeni nu e dezorientat ? Nici cei care ar vrea sa faca afaceri dar sa
-nu investeasca nimic
-sa nu riste absolut nimic
- afacerea sa prospere dar sa  munceasca cit mai putin  ?

Chestia cu bunul simt este vaga. Poate nu il am. Ne explici tu ca arbitru al acestui bun simt ce este bunul simt si care este granita. Inainte de asta verifica ce ai scris si vezi daca te incadrezi in canoanele proprii
E adevarat ca aici oamenii isi impartasesc cunostintele si  problemele. Eu raspund celor care au probleme intr-un domeniu la care ma pricep. Cind am o problema la care nu ma pricep pun intrebari.
Necazul aici il produc cei ce nu au cunostinte intr-o problema dar raspund la ea. De fapt e problema lor
E interesant ceeace spui. De fapt te admir. Spui ca ai mincat la Mc Donalds in 10 tari europene si gustul era peste tot diferit. Te admir pt faptul ca atunci cind te duci in strainatate mergi la Mc Donalds. Am fost anul asta de 2 ori la Paris si 1 data in Italia si nici prin gind nu mi-a trecut sa maninc la Mc Donalds. Au si alte chestii strainii astia de mincare iar viata e prea scurta sa faci turul McDonalds.
Daca as presupune cum faci tu jignitor ...dar pe care nu ai avut inca bunul simt sa il citesti. as spune ca minti ca ai mincat hamburgeri in 10 tari europene si ca toti erau diferiti. Dar nu o fac desi la mine bunul simtz nu prea da pe afara. As propune sa ma ignori sau daca nu poti asta sa scrii civilizat

#113
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cine vrea sa faca afaceri nu se ia dupa forum...aici se 'dumireste'. aici intreaba de curiozitate si ii dai un sfat, o indrumare. nu-i redactezi planul de afaceri si nu-i dai nici statistici eronate.
afacerile nu se fac pe forum, intelegi ?
in al doilea rand. una e sa raspunzi fiindca te pricepi si alta e sa dai copy/paste la un site care nici macarnu-ti apartine.
in al treilea rand apropo de bunul simt iti multumesc pentru complimentul facut, mai ca nu mai facut dobitoc pe fata. am mancat SI la mcdonalds, intelegi ? daca stai 2 zile in paris nu ma mir ca n-ai apucat.
cand stai cate o luna, apuci.
pentru informatia ta, vezi ca e un Mc pe Champs Elysees pe dreapta cum mergi spre arcul de triumf, vizavi de Prada, intr-un gang.
asa...daca vrei restul meniurilor cuprinse in bucataria frantuzeasca da-mi un pm si ti le dau...dar sa ai grija sa ajungi la restaurant intre 12 si 14 ca mai ramane deschis barul si nu mai poti manca decat salate.
tu erai singurul destept care mancase mancare buna in alte tari iar eu eram idiotul de la mc :death:
si da, in ultimul rand, este o lipsa de bun simt sa nu citesti regulamentul.

#114
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postspare-me, on Sep 1 2006, 14:45, said:

cine vrea sa faca afaceri nu se ia dupa forum...aici se 'dumireste'. aici intreaba de curiozitate si ii dai un sfat, o indrumare. nu-i redactezi planul de afaceri si nu-i dai nici statistici eronate.
afacerile nu se fac pe forum, intelegi ?
in al doilea rand. una e sa raspunzi fiindca te pricepi si alta e sa dai copy/paste la un site care nici macarnu-ti apartine.
in al treilea rand apropo de bunul simt iti multumesc pentru complimentul facut, mai ca nu mai facut dobitoc pe fata. am mancat SI la mcdonalds, intelegi ? daca stai 2 zile in paris nu ma mir ca n-ai apucat.
cand stai cate o luna, apuci.
pentru informatia ta, vezi ca e un Mc pe Champs Elysees pe dreapta cum mergi spre arcul de triumf, vizavi de Prada, intr-un gang.
asa...daca vrei restul meniurilor cuprinse in bucataria frantuzeasca da-mi un pm si ti le dau...dar sa ai grija sa ajungi la restaurant intre 12 si 14 ca mai ramane deschis barul si nu mai poti manca decat salate.
tu erai singurul destept care mancase mancare buna in alte tari iar eu eram idiotul de la mc :death:
si da, in ultimul rand, este o lipsa de bun simt sa nu citesti regulamentul.

OK Ai o privire de laser Ai dreptate m-ai ghicit. Sunt exact cum spui tu dar intrucit imi este rusine sa ma uit in oglinda nu recunosc asta.  Te felicit ca ai dat diagnosticul corect. Cei din jurul meu de ani de zile nu si-au dat seama cine sunt pentru ca posed arta disimularii iar tu din 3 paragrafe ai intuit perfect. Felicitari!

#115
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Felicitari!
Multumesc.
Pana una alta poate-mi explici tu mie cum vezi tu cu laserul prin ceva opac.
Si pe urma sa-mi explici la ce folosesti infrarosul.

#116
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postkaterink, on Apr 17 2006, 17:38, said:

era totusi o  intrebare serioasa ....  :w00t:

Uite mai jos  din Adevarul- Daca te intereseaza la Volksbank pot sa-ti dau adrese de contact
Spui ca ai 5.000 euro Iei un credit de inca 10- 15  pt ca iti trebuie si un spatiu adecvat  pe care nu-l gasesti sub 2.000 euro/luna



Cum sa devii bancher cu cateva mii de euro
...................
Oricine poate deveni astazi bancher, daca stapaneste suficient de bine domeniul si dispune, in acelasi timp, de ceva sume de bani, nu foarte mari. De cativa ani, franciza bancara exista si in Romania.
Pana in acest moment exista doar doua institutii bancare ce ofera potentialilor investitori astfel de solutii, respectiv ING si Volksbank.

Portretul potentialului partener
ING, spre exemplu, recruteaza si selecteaza potentiali parteneri pentru Office-urile sale din tara, inca de la inceputul acestui an. "Asociatul" ING trebuie sa posede experienta manageriala, de vanzari, ca si in relatia cu clientii, capacitate de organizare si de administrare.

Investitia financiara pe care candidatii la acest sistem trebuie sa o aiba in vedere se raporteaza la un capital de start-up de 6.500 euro, precum si un capital rulant de aproximativ 4.500 5.000 euro/luna.

Spatiul bine amplasat - conditie esentiala
Volksbank pune accentul pe spatiu. Potentialii "clienti" ai unei francize Volksbank trebuie sa gaseasca o locatie pe una dintre arterele comerciale, de preferat in zonele rezidentiale. si in acest caz, viitorul partener al institutiei bancare, care este de preferat sa provina din zona financiar-bancara, va fi supus unei atente selectii, bazata pe evaluari si interviuri.

#117
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postspare-me, on Aug 31 2006, 10:02, said:

tu nu cumva cam faci reclama la site-ul ala ?
ca pe toate topicurile scrii exact acelasi lucru
sau ai dat peste un site pseudo-economic si asta te face expert in domeniu.
cu 5000 de euro nu poti facea gentie imobiliara
cauta tot pe net cum faci si acums tatistica privind la ivnestiile in agentii imobiliare.


Intra pe site-ul ala la care zici ca  fac reclama si vezi ca asa este.
taxa de franciza 550 euro
Firma noua 10 milioane
Fond de salarii 2 minime pe economie pt ca agentii sunt platiti din comision dupa ce ti-au pus pe masa caramida de bani. x3 luni
Chiria intre 200-300 euro luna. Nu prea conteaza unde este sediu deoarece clientii vin numai prin telefon. Nu vinzi  commodities
Clientii vin prin anunturi- inteligente-  date  de tine zilnic in mica publicitate pe toate palierele (4 milioane pe luna) si mai poti face un abonament la Argus (le fac si astora reclama- vezi ?) care  la cca 40 euro/luna au niste negrisori care cauta anunturile de particulari toata noaptea si ti le livreaza tie la cafea dimineata printr-un program pe care il instaleaza pe calculatorul tau.
Mobilier- 2 birouri si 8 scaune, o harta, un calculator prost, o linie internet de 15 euro/luna, un domeniu la 39 euro, o gazduire la vre-o 4 euro/ luna  si un site care se da in taxa de franciza.
Daca sediul nu arata prea grozav pui o mocheta  peste mizerie si te costa 14 milioane.
Telefoane 6 milioane/luna
Abonamente pe toate liniile 800 mii /luna
Zii tu ce te mai costa ?
Daca esti prost sau fudul poti cheltui mult mai mult dar nu este eficient. Agentia ta nu trebuie sa faca turism gratis cu clientii ca o agentie de turism, trebuie alesi clientii copti.
Mai e un ceva aici: Nu e o activitate de part-time si lucrezi de la 9 la 9 seara

#118
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tot ce-ai pus aici, lasand la o parte ca e minimum si cea mai optimista varianta, ai mai pus si 'jegurile' ca sa zic asa...jeg de sediu, jeg de mobilier, jeg de spatiu, jeg de zona, etc...
daca dublezi suma poti face ceva misto, sunt de acord
dar decta sa cheltui 5000 de euro pe un jeg mai bine mi-i pun la banca

#119
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postspare-me, on Sep 1 2006, 15:53, said:

tot ce-ai pus aici, lasand la o parte ca e minimum si cea mai optimista varianta, ai mai pus si 'jegurile' ca sa zic asa...jeg de sediu, jeg de mobilier, jeg de spatiu, jeg de zona, etc...
daca dublezi suma poti face ceva misto, sunt de acord
dar decta sa cheltui 5000 de euro pe un jeg mai bine mi-i pun la banca

Nu ai facut logica la scoala ?
Ai spus ca nu se poate deschide o agentie imobiliara cu 5.000 de euro si care sa functioneze bine
ti-am aratat (pe bune- recomand oricui) ca se poate si cu jumatate din suma asta iar tu drept raspuns  spui ca mai bine pui banii la saltea (banca este o saltea nu este o investitie)

Investitia nu o faci in locatie ci in training bun cu agentii.
Degeaba la o agentie care are 2 etaje si 7 secretare cu fuste scurte  si cristal ventian pretul unui apartament in Pantelimon este
65.000 euro. Daca acelasi apartament (proprietarii dau marfa la mai multe agentii) este in agentia de alaturi la 62.000 euro il cumpara de acolo. Ai auzit de fenomenul numit obscuritatea pietei. Daca nu pot sa explic ce este

#120
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu recomanzi oamenilor sa-si bage putinii si amaratii bani stransi deoparte in afaceri de genul srl-urilor alea de bloc care se incadreaza in cei x % care ziceai ca pica definitiv dupa 2 ani.
felicitari
daca e vorba de principiul "se poate"..se pot multe..si sa ajungi in america pe jos..o iei pe la poli si LOGIC, se poate !
dar cat de rentabil sau de bun-simt e...asta e alta poveste cu care tu, se pare, nu ai nici o treaba.
hai pa ca deja mi-e sila :puke:

#121
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View Postspare-me, on Sep 1 2006, 16:14, said:

tu recomanzi oamenilor sa-si bage putinii si amaratii bani stransi deoparte in afaceri de genul srl-urilor alea de bloc care se incadreaza in cei x % care ziceai ca pica definitiv dupa 2 ani.
felicitari
daca e vorba de principiul "se poate"..se pot multe..si sa ajungi in america pe jos..o iei pe la poli si LOGIC, se poate !
dar cat de rentabil sau de bun-simt e...asta e alta poveste cu care tu, se pare, nu ai nici o treaba.
hai pa ca deja mi-e sila :puke:

Nu ti-am scris in special tie (tu stii destul de multe ca sa mai inveti ceva) dar m-am adresat celor ce vor o afacere cu investitie mica si multa munca. Agentiile imobiliare pot merge prost dar nu dau faliment. Vedeti structura de cheltuieli: reclama, chiria, intretinerea. sunt permanente.  Ele se inchid doar cind proprietarii mediocrii se plictisesc definitiv de asta. Dupa ce vorbesti ani de zile 6 ore la telefon acasa ascunzi telefonul....
Am si exemple de la 10.000-25.000  euro dar asta este alta situatie: Hirsh taxa de intrare 8.000 redeventa 500 euro/an

#122
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Agentiile imobiliare pot merge prost dar nu dau faliment. Vedeti structura de cheltuieli: reclama, chiria, intretinerea. sunt permanente. Ele se inchid doar cind proprietarii mediocrii se plictisesc definitiv de asta. Dupa ce vorbesti ani de zile 6 ore la telefon acasa ascunzi telefonul....
Am si exemple de la 10.000-25.000 euro dar asta este alta situatie:
sa lesin nu alta 1 dupa doua pagini de aberatii am vazut un post coerent si corect. bravo !
un singur lucru mai lamureste-mi...ce inseamna pentru tine :

Quote

Am si exemple de la 10.000-25.000 euro dar asta este alta situatie
ca le tii intr-un dosar si faci statistica pe baza lor ?sau ca le-ai dat "Save as" de pe...vreun site...oarecare (LOL)...sau ca pur si simplu le cunosti asa...din auzite ?

#123
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

Quote

AFACERI CE POT FI DEMARATE CU UN CAPITAL DE 10.000-20.000 USD

...
Serviciu design asistat de computer
Compozitor pe computer
Designer efecte speciale computerizate
...

De ce este nevoie de 10.000-20.000 USD pentru a demara aceste afaceri ? Este nevoie de mai multe persoane sau cum ? Este nevoie sa fie inchiriat un spatiu pentru firma ? Please enlighten me. :)

#124
Eugene1

Eugene1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2006

View PostMeltdown, on Sep 10 2006, 19:07, said:

De ce este nevoie de 10.000-20.000 USD pentru a demara aceste afaceri ? Este nevoie de mai multe persoane sau cum ? Este nevoie sa fie inchiriat un spatiu pentru firma ? Please enlighten me. :)
Astea sunt francize internationale pt la noi nimeni nu  a francizat asta.
In afara de cele de mai sus e vorba de brandul care ti se da, sculele pe care ei ti le recomanda
costurile de training managerial si profesional pe care le faci ori in state ori aici, coverage-ul de marketing
pe care ti-l dau si faptul ca iti dau citeodata clienti de-ai lor care vin sa dezvolte afaceri aici.

View Postspare-me, on Sep 1 2006, 16:35, said:

sa lesin nu alta 1 dupa doua pagini de aberatii am vazut un post coerent si corect. bravo !
un singur lucru mai lamureste-mi...ce inseamna pentru tine :

ca le tii intr-un dosar si faci statistica pe baza lor ?sau ca le-ai dat "Save as" de pe...vreun site...oarecare (LOL)...sau ca pur si simplu le cunosti asa...din auzite ?
Pai subiectul si subiectii din forum sunt investitiile mici- care sunt si cele mai grele-
pt investitii mai mari e mult mai simplu sa alegi

#125
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
foarte interesant sa aflu ca mancati la mc,si ca calatoriti care in franta care in italia,poate ceva on`topic ar fi de mai mare folos.

#126
andoceo

andoceo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 642
  • Înscris: 09.02.2005

Quote

si ca calatoriti

Aici nu prea ai nimerit-o :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate