Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Portofoliu pe Bursa New York

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

radumiki

radumiki

funny content creator

• Grup: Moderators
De ceva vreme m-am gandit la varianta de a investi la bursa - am facut pasul luna asta dupa ce m-am documentat pe unde am putut (aici pe forum, YT, articole din presa).
Am inteles din start riscurile - investitia la bursa este practic un pariu unde poti castiga sau pierde, depinde de riscurile pe care ti le asumi.
Normal ar fi sa pariezi atat cati iti permiti sa pierzi.

Platforma: XTB
Scop: portofoliu dezvoltat ca si investitie pe termen lung cu un randament final anual care sa depaseasca inflatia.
Timp estimat pentru dezvoltarea portofoliului: 10 ani
Investitie: initiala 5400 euro apoi lunar aprox 1000 de euro.

De ce bursa americana si nu BVB?
Pentru ca pentru investitiile pe termen lung marile companii americane mi se par mai sigure ca cele romanesti.
Evident, nu doresc aici o polemica pe aceasta tema, exista topicuri deschise despre BVB unde se poate discuta asta.

Ce mi-ar place sa discutam: propuneri de noi companii, analize, predictii, articole de presa, portofoliile noastre si ale unor traderi vestiti (cu % ridicate de succes) si alte chestii ce tin de bursa americana.

Am atasat portofoliul asa cum arata acum.
Momentan, dupa o saptamana stau bine, sunt pe plus.
Sunt insa constient ca la fel de bine daca intervine ceva pot sa o ia si in jos mai ales daca tinem cont de faptul ca actiunile companiilor achizitionate sunt cam toate la maximul lor istoric.

Repet, sunt incepator asa ca nu dati cu pietre. Posted image

Attached Files

Edited by radumiki, 04 June 2024 - 18:35.

Carol_I

Carol_I

Member

• Grup: Members
Daca ai citit ce s-a scris pe aici n-o sa ti se para vreo noutate ca-ti recomand doua, trei(maxim) ETF-uri. Si ai incheiat balciul cu investitiile.

trac1

trac1

Junior Member

Personal cumpar din lista de "dividents aristocrats" plus ceva zona tech si medicina. Foarte conservativ, dar aparent sunt cele mai mici riscuri.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

• Grup: Senior Members
După câțiva ani de investit pe bursa, sfatul meu ar fi ETF-uri, macat o parte din portofoliu. Investițiile în acțiuni au potențialul de a oferi câștiguri mult mai mari, dar consuma timp, necesită ceva pregătire în domeniu și nu garantează un randament mai bun decât al unui ETF ce urmărește S&P 500, de exemplu.

Mare grijă cu "după o săptămână stau bine". Ai prins o perioada bună, ai ceva randamente frumoase, iti creează impresia că ai investit bine, investești mai mult apoi piața "își revine" si revii la realitate. Am trecut prin asta.

Uite aici un topic recent despre ETF-uri

https://forum.softpe...portofoliu-etf/

Edited by george_alexandru, 29 May 2024 - 11:32.

adisz

adisz

Targu Mures

View Postradumiki, on 29 mai 2024 - 10:52, said:

Repet, sunt incepator asa ca nu dati cu pietre. Posted Image

Ar trebui sa acorzi atentie si pietei aurului.

VladDcn

VladDcn

Junior Member

• Grup: Junior Members
La fel recomand si eu ETF-uri. Ai mai multe optiuni (pe XTB) doar ptr piata din SUA/continentul nord-american.
Alegand actiuni individuale, iti asumi un risc crescut de castig/pierdere. Unii reusesc (sau doar au noroc), altii nu.
Referitor la portofoliu, depinde de tine ce fel de persoana esti si cat de bine rezisti la o cadere a pietei.
De exemplu, eu inca ma fortez sa accept Bonds in portofoliu. Randamentul este foarte mic in comparatie cu alte asset classes, insa toti profesionistii le recomanda pentru balance (when shit hits the floor).

Un ex. de portofoliu:
70% ETF actiuni SUA, 15% ETF actiuni Europa, 5% oblig. guv. Europa, 10% Aur.
Poate aurul ar trebui impartit in 5% aur si 5% crypto (BTC). Insa pe XTB nu am gasit un ETN care sa-mi placa.

Sunt unii care recomanda 100% actiuni, insa impartite pe categorii: growth, value, income, international.

Cu ce am ramas eu dupa toate informatiile pe care le-am urmarit: dezvolta un portofoliu cu care sa te simti confortabil, fii consecvent si rezultatul/raspunsul (la intrebarea daca ai procedat corect?) il vei afla peste 10-20-30 ani. Adica daca vom mai fi in viata in 2054, sa discutam atunci raspunsurile la topicul tau de acum :).

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

Consider că sunt destule topicuri pe tema asta.
Nu văd de ce am discuta aici aceleași lucruri pe care le discutăm și pe alte n topicuri.

Lumea recomandă ETF and chill.

Mai ales dacă vrei pe 10 ani.

evilbars

evilbars

Junior Member

• Grup: Junior Members
Dupa 10 ani o sa ai 15k eur pentru 10k investiti azi.
Si ce ai rezolvat?
Ai pierdut 10 ani de viata.
Masina pe care o cumperi azi cu 10k costa 15k peste 10 ani.
Casa pe care o poti incepe azi cu 10k inca nu va exista peste 10 ani.
Dupa 10 ani o sa realizezi ca ai ratat startul in viata ta pe o promisiune care te-a pacalit.

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

evilbars, pe 29 mai 2024 - 13:03, a scris:

Si ce ai rezolvat?
Dupa 10 ani o sa realizezi ca ai ratat startul in viata ta pe o promisiune care te-a pacalit.

De fapt estimativ ai 25k, iar mașina de peste 10 ani cu siguranță nu va valora mai mult de 5k.

c_alecs

c_alecs

Member

View PostNenea Zap, on 29 mai 2024 - 13:03, said:

Topicul asta de ce nu e bun pentru discuția propusă?! https://forum.softpe.../page__st__7920

View Postradumiki, on 29 mai 2024 - 10:52, said:

De ceva vreme m-am gandit la varianta de a investi la bursa - am facut pasul luna asta dupa ce m-am documentat pe unde am putut (aici pe forum, YT, articole din presa).
Am inteles din start riscurile - investitia la bursa este practic un pariu unde poti castiga sau pierde, depinde de riscurile pe care ti le asumi.
Normal ar fi sa pariezi atat cati iti permiti sa pierzi.

Eu nu prea înțeleg partea îngroșată care e rostogolita peste tot.

Daca investițiile pe bursa sunt un pariu, atunci ai dreptate si "normal ar fi sa pariezi atat cati iti permiti sa pierzi".

Daca investești pt pensie, FIRE atunci ar cam trebui sa investești tot surplusul. Nu îți permiti sa pierzi.

Edited by c_alecs, 29 May 2024 - 14:20.

business11

business11

Info Austria

Vrei "doar" sa bati inflatia? Atunci mergi pe ETF, ori un World clasic, ori mergi pe ceva mai dinamic cu un SP500 sau NASDAQ100.

Vrei sa bati inflatia si iei un factor de risc in calcul in tot acest timp? Atunci mergi pe pozitii individuale. Dupa cum poate ai observat deja, poti sa te uiti la partea tech care o sa fie miezul bursei si in urmatorii 10 ani fara doar si poate plus un mic focus pe KI ca si o specula.

Vrei si un return al investitiei poti opta pentru ETFuri de dividende, care pe langa performanta actiuniilor, mai ai si dividende care se pot reinvestii (cu 3-4% pa dividende) sau direct in pozitii de dividende. Aici ai aristrocrati, REITuri, etc.

Eu pe partea pasiva am un ETF NASDAQ100 (LYX00F) de exact 10 ani din 2014 care intre timp are o performanta de peste 600% in aceasta perioada.

Pe partea mai activa am redus portfolioul la 3 pozitii si detin doar Novo Nordisk (214%), AMD (480%) si Alphabet (133%).

radumiki

radumiki

funny content creator

Bun, zi nebuna la job, greu sa gasesc timp sa mai clarific cateva lucruri.

Vizualizare mesajCarol_I, pe 29 mai 2024 - 11:04, a scris:

Daca ai citit ce s-a scris pe aici n-o sa ti se para vreo noutate ca-ti recomand doua, trei(maxim) ETF-uri. Si ai incheiat balciul cu investitiile.

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 29 mai 2024 - 11:35, a scris:

După câțiva ani de investit pe bursa, sfatul meu ar fi ETF-uri, macat o parte din portofoliu. Investițiile în acțiuni au potențialul de a oferi câștiguri mult mai mari, dar consuma timp, necesită ceva pregătire în domeniu și nu garantează un randament mai bun decât al unui ETF ce urmărește S&P 500, de exemplu.
Mare grijă cu "după o săptămână stau bine". Ai prins o perioada bună, ai ceva randamente frumoase, iti creează impresia că ai investit bine, investești mai mult apoi piața "își revine" si revii la realitate. Am trecut prin asta.
Uite aici un topic recent despre ETF-uri
https://forum.softpe...portofoliu-etf/

Despre ETF-uri: nu sunt interesat cel putin deocamdata, nu ma atrage sa investesc in acestea. Am analizat care-i treaba cu ele, nu are rost sa dezvolt prea mult.
Sa spunem ca fiind un tip mega activ imi place ,,sa-mi bat capul'' , sa invat, sa analizez si apoi sa iau decizii.
In plus, da, si apetitul meu ptr. risc aparent e peste medie desi dupa cum vedeti in portofoliul creionat acum companiile selectate au indici solizi, foarte bine capitalizate, cu cresteri constante ale veniturilor, profitului si a valorii actiunilor in ultimii 10 anii. Hai sa zic ca actiunile Tesla pare a fi mai volatile pe termen scurt-mediu...

Vizualizare mesajadisz, pe 29 mai 2024 - 12:28, a scris:

O sa analizez.

Vizualizare mesajNenea Zap, pe 29 mai 2024 - 13:03, a scris:

Nu văd de ce am discuta aici aceleași lucruri pe care le discutăm și pe alte n topicuri.

Lumea recomandă ETF and chill.

Mai ales dacă vrei pe 10 ani.

As dori aici sa discutam in special despre companii de pe bursa americana.
Chiar nu vreau sa se discute despre ETF-uri, crypto sau alte alternative care da, se pot discuta pe alte topicuri.

Vizualizare mesajbusiness11, pe 29 mai 2024 - 14:41, a scris:

Vrei "doar" sa bati inflatia? Atunci mergi pe ETF, ori un World clasic, ori mergi pe ceva mai dinamic cu un SP500 sau NASDAQ100.

Vrei sa bati inflatia si iei un factor de risc in calcul in tot acest timp? Atunci mergi pe pozitii individuale. Dupa cum poate ai observat deja, poti sa te uiti la partea tech care o sa fie miezul bursei si in urmatorii 10 ani fara doar si poate plus un mic focus pe KI ca si o specula.

Vrei si un return al investitiei poti opta pentru ETFuri de dividende, care pe langa performanta actiuniilor, mai ai si dividende care se pot reinvestii (cu 3-4% pa dividende) sau direct in pozitii de dividende. Aici ai aristrocrati, REITuri, etc.

Eu pe partea pasiva am un ETF NASDAQ100 (LYX00F) de exact 10 ani din 2014 care intre timp are o performanta de peste 600% in aceasta perioada.

Pe partea mai activa am redus portfolioul la 3 pozitii si detin doar Novo Nordisk (214%), AMD (480%) si Alphabet (133%).

Sa ,,bat inflatia'' este primul obiectiv, secundar evident sper sa cresca mult mai mult valoarea portofoliului peste 10 ani, sa castig mai mult, e firesc.

Vizualizare mesajc_alecs, pe 29 mai 2024 - 14:20, a scris:

Topicul asta de ce nu e bun pentru discuția propusă?! https://forum.softpe.../page__st__7920

Eu nu prea înțeleg partea îngroșată care e rostogolita peste tot.

Daca investițiile pe bursa sunt un pariu, atunci ai dreptate si "normal ar fi sa pariezi atat cati iti permiti sa pierzi".

Daca investești pt pensie, FIRE atunci ar cam trebui sa investești tot surplusul. Nu îți permiti sa pierzi.

O fi bun insa uite, eu mi-am publicat portofoliul si putem discuta in timp despre cum evoueaza acesta.
Sper ca nu esti deranjat de acest lucru.

Cat despre investitii ptr. pensie: evident ca ma gandesc insa sa spunem ca nu mi-am pus toate ouale in acelasi cos, ce vreau sa ,,risc'' pe bursa este un % relativ mic. Nu vreau sa dezvolt ptr. ca nu despre asta este topicul - ar genera offtopic.

Vizualizare mesajevilbars, pe 29 mai 2024 - 13:03, a scris:

Si ce ai rezolvat?

Mda, hai mai bine sa vegetam si sa asteptam sa ploua din senin cu bani...

Edited by radumiki, 29 May 2024 - 14:51.

Corl

Corl

Member

Iti recomand si dividente.blog sa-l citesti. (are si cont de Yotube ). Se refera strict la piata americana si e foarte multa informatie mai ales ca tu vrei un portofoliu de actiuni individuale. La fel ca userii de mai sus nu cred ca merita munca pentru un 3% in plus fata de ETF-uri , dar depinde de profilul fiecaruia.

catalinin

catalinin

Active Member

Daca vrei sa mergi pe actiuni individuale si esti dispus sa aloci timp/neuroni, atunci (indiferent de piata pe care vei activa):

1. Invata sa citesti un bilant, respectiv o serie temporala de bilanturi (8-12-20 de trimestre). Te va ajuta sa identifici niste chestii structurale (pozitive sau negative) in firma respectiva.

2. Axeaza-te pe un sector si fa analiza sectoriala. Stiu ca treaba contravine "principiului distributiei", dar e mult mai bine se stii ceva bine decat nimic din toate. Pentru ca este imposibil pentru un om sa urmareasca toate sectoarele. Firmele mari au analist pe energie, analist pe tech, analist pe agro, analist pe banci, etc.

3. Trebuie sa inveti un pic de macroeconomie, ca sa incerci sa anticipezi influentele modificarilor globale asupra sectorului ales.

Si da, se poate. Bafta!

Ah, si inca o chestie - cu cat alegi o firma "mai globala" (ce exprimare tampita, dar nu gasesc alta), cu atat analiza sectoriala va fi mai dificila. De exemplu, una e sa alegi OMV - care depinde doar de piata europeana a energiei - si alta e sa alegi Exxon, pentru care trebuie sa cam stii ce se intampla prin Brazilia, sau prin Asia de sud-est.

Edited by catalinin, 29 May 2024 - 17:56.

radumiki

radumiki

funny content creator

Vizualizare mesajCorl, pe 29 mai 2024 - 16:32, a scris:

Iti recomand si dividente.blog sa-l citesti. (are si cont de Yotube ). Se refera strict la piata americana si e foarte multa informatie mai ales ca tu vrei un portofoliu de actiuni individuale. La fel ca userii de mai sus nu cred ca merita munca pentru un 3% in plus fata de ETF-uri , dar depinde de profilul fiecaruia.

Hmm, cu tot respectul, m-am uitat pe blogul respectiv insa nu as investi in companiile prezentate acolo.
OK, sunt companii care dau dividente insa pe de alta parte sunt companii minuscule prezentate (cel putin in primele articole citite), la care valoarea actiunilor in ultimii 5-10 ani a ramas aprox.constanta sau chiar a scazut, companii care analizate de mine pe Stock Analysis (cateva) arata o fluctuatie haotica a indicatorilor ce tin de cifra de afaceri si profit. In cel mai fericit caz companii mature la care nu te poti astepta la cresteri semnificative si compenseaza asta prin dividende.
Nu zic neaparat ca e rau insa nu ma atrage pe mine.
Imi place mai mult de ex strategia prezentata de cei de la Profit Point, ii gasesti si pe YT.
Companii mari, capitalizare cat mai mare, indici de performanta economica si valoare actiuni crescatoare pe min. ultimii 5 ani, ideal min.10.

Vizualizare mesajcatalinin, pe 29 mai 2024 - 18:05, a scris:

Daca vrei sa mergi pe actiuni individuale si esti dispus sa aloci timp/neuroni, atunci (indiferent de piata pe care vei activa):

1. Invata sa citesti un bilant, respectiv o serie temporala de bilanturi (8-12-20 de trimestre). Te va ajuta sa identifici niste chestii structurale (pozitive sau negative) in firma respectiva.

2. Axeaza-te pe un sector si fa analiza sectoriala. Stiu ca treaba contravine "principiului distributiei", dar e mult mai bine se stii ceva bine decat nimic din toate. Pentru ca este imposibil pentru un om sa urmareasca toate sectoarele. Firmele mari au analist pe energie, analist pe tech, analist pe agro, analist pe banci, etc.

3. Trebuie sa inveti un pic de macroeconomie, ca sa incerci sa anticipezi influentele modificarilor globale asupra sectorului ales.

Si da, se poate. Bafta!

Ah, si inca o chestie - cu cat alegi o firma "mai globala" (ce exprimare tampita, dar nu gasesc alta), cu atat analiza sectoriala va fi mai dificila. De exemplu, una e sa alegi OMV - care depinde doar de piata europeana a energiei - si alta e sa alegi Exxon, pentru care trebuie sa cam stii ce se intampla prin Brazilia, sau prin Asia de sud-est.

Eh, chiar daca sunt un novice in ale bursei nu sunt chiar novice in ale economiei. Mi-a placut intotdeauna sa citesc si analizez diverse, am o afacere de multi ani.
Am urmarit in ultimul timp multi analisti care disecau bilanturi, grafice si indici ale diverselor companii listate incat na, m-am prins cat de cat. In plus, invatarea (studiul) nu se opreste niciodata, creierul trebuie antrenat altfel se atrofiaza ca orice alt muschi. Posted image

Edited by radumiki, 29 May 2024 - 18:30.

takillya

takillya

Senior Member

daca ar fi sa investesc in ceva pentru viitor ar fi inteligenta artificiala.
microsoft si cu nvidia au facut investitii serioase si progresul se vede, iar asta e reflectat la bursa.
cine a avut norocul sa investeasca acum 5 ani in nVidia a cam tras lozul castigator, valoarea companiei a crescut constant.

plus ca ambele sunt companii cu traditie, nVidia nu e vreun foc de paie de companie care azi e/ maine nu mai e

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

Edited by takillya, 29 May 2024 - 19:02.

catalinin

catalinin

Active Member

@radumiki

Asta este un plus major.

Uite, de exemplu, testul pe care eu il fac din cand in cand e sa rog pe cineva sa-mi dea un set de bilanturi, cu numele firmei acoperit/sters, dar sa mi se spuna domeniul/sectorul in care activeaza. Iar eu trebuie sa raspund la intrebarea cat valoreaza firma respectiva (acum si peste - sa zicem - 18/24 de luni). Determinarea valorii intrinsece VI.

Pentru investitiile pe termen lung, raportul VI/VP (VP=valoarea de piata, adica pretul actiunii) este esential.
Daca VI > VP, e de cumparat.
Daca VI < VP, next.

LE. De notat ca eu sunt strict analist fundamental. Habar n-am analiza tehnica (AT=grafice). Pentru o perioada am cumparat servicii de AT de la un profesionist, dar am constatat ca nu ma ajuta prea mult in munca si activitate, si am renuntat.

Edited by catalinin, 29 May 2024 - 19:12.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

View Postevilbars, on 29 mai 2024 - 13:03, said:

Si ce ai rezolvat?

E putin pe dos. Fiecare ban pe care il pui acolo te rupe putin de statutul de sclav din ziua de azi.
Statut de sclav = statut d edependent de altii, de o slujba care maine nu mai e, de o sanatate pe care o pierzi. Si pentru ce, ca sa obtii o camera in plus, o masina mai noua? Sigur daca astea chiar iti aduc fericire fa-le de ce nu, dar daca nu sunt mare lucru de ce sa dai banii pe ele?

On Topic:  S&P 500 poate plus obligatiuni (bonds).

View Postadisz, on 29 mai 2024 - 12:28, said:

Nu, nu ar trebui.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 May 2024 - 01:32.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate