Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Fight Club (1999)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostGeorgeM, on 16 septembrie 2012 - 20:10, said:

Nu inteleg

Story of your life, nu?

#20
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,409
  • Înscris: 09.05.2008

View PostM0n0, on 25 august 2012 - 16:57, said:

Filmul isi bate joc de insasi cultura americana, de consumerismul care l-a creat si de superficialitatea la care a ajuns sa fie numita o viata bine traita, asta tot in viziunea americana.
h3h3, si a facut o carca de banet pe aia de au crezut ca o sa fie film cu mesaj.
Curat consumerism si superficialitate, coane Fanica !
De fapt si de drept, ce mare mesaj transmite aceasta capodopera a cinematografiei ?
In doua, trei cuvinte, va rog, sa nu mi se scurtcircuiteze putina mielina dintre aia doi neuroni.

View Postmalls, on 17 septembrie 2012 - 10:16, said:

Asta-mi aminteste de cineva care imi spunea odata ceva de genul asta: "N-am inteles nimic din film, deci e o porcarie."
Din "Isaura" ce ai inteles ?
Sau Transformers. Titanic, ceva ?
Sex and the city ?
Chiar sunt curios.

Edited by futurist, 17 September 2012 - 15:25.


#21
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postfuturist, on 17 septembrie 2012 - 15:20, said:

h3h3, si a facut o carca de banet pe aia de au crezut ca o sa fie film cu mesaj.
Curat consumerism si superficialitate, coane Fanica !
De fapt si de drept, ce mare mesaj transmite aceasta capodopera a cinematografiei ?
In doua, trei cuvinte, va rog, sa nu mi se scurtcircuiteze putina mielina dintre aia doi neuroni.
Traim pentru niste valori superficiale? Traim pentru scopuri infime si nu cunoasterea sinelui?
Cunoaste-te pe tine insuti? Cunoaste-ti limitele? Nu fi condus de media, nu te lasa spalat pe creier? Gandeste singur!
Sunt mai multe.
Acelasi mesaj si al cartii, la fel de mind-fuckibila ca si filmul.

#22
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postmalls, on 17 septembrie 2012 - 10:16, said:

Asta-mi aminteste de cineva care imi spunea odata ceva de genul asta: "N-am inteles nimic din film, deci e o porcarie."
Nu ai fost suficient de atenta, nu am spus ca nu inteleg filmul. Filmul l-am inteles, si anume ce au vrut sa spuna producatorii, insa este foarte prost, in special din cauza ca transmiterea mesajului a esuat. Dupa cum se vede am o parare foarte clara.  

View PostSirius_B, on 17 septembrie 2012 - 10:46, said:

Story of your life, nu?
Gogule, te bagi si tu in seama cu oamenii mari? Astept sa-i faci elogiile lui Brad Pitt fiindca dupa cum am spus eu nu inteleg de ce e asa bine cotat ( daca excluzi sex appealul) in conditiile in care are foarte putine filme in care joaca cat de cat bine. Nu uita ca femeile il plac ca cica arata bine, tu ce motive ai?

View PostM0n0, on 17 septembrie 2012 - 23:06, said:

Traim pentru niste valori superficiale? Traim pentru scopuri infime si nu cunoasterea sinelui?
Cunoaste-te pe tine insuti? Cunoaste-ti limitele? Nu fi condus de media, nu te lasa spalat pe creier? Gandeste singur!
Sunt mai multe.
Acelasi mesaj si al cartii, la fel de mind-fuckibila ca si filmul.
Mesajele astea puteau fi foarte frumos transmise in 1465 de alte moduri, mult mai inteligente. Filmul se transforma in ceva deviant-patetic. Asta este primarul mijloc de relaxare a retardatilor din toate timpurile, si a oamenilor din societatile subdezvoltate, bataia. Puteau sa aleaga si ei ceva mai inteligent.  De fapt asa a gandit-o autorul cartii. Si fii atent, scrie pe Wikipedia, nu a vrut decat sa obtina atentie  si sa fie cat mai mult rejectat de editori. Iar unii o iau drept buna.

Pana la urma 50% din criticii de film au fost de acord cu mine, cealalata jumatate a iubit filmul. Deci am dreptul la o parere, da? Posted Image

Edited by GeorgeM, 29 September 2012 - 21:46.


#23
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostGeorgeM, on 29 septembrie 2012 - 21:44, said:

Mesajele astea puteau fi foarte frumos transmise in 1465 de alte moduri, mult mai inteligente. Filmul se transforma in ceva deviant-patetic. Asta este primarul mijloc de relaxare a retardatilor din toate timpurile, si a oamenilor din societatile subdezvoltate, bataia. Puteau sa aleaga si ei ceva mai inteligent.  De fapt asa a gandit-o autorul cartii. Si fii atent, scrie pe Wikipedia, nu a vrut decat sa obtina atentie  si sa fie cat mai mult rejectat de editori. Iar unii o iau drept buna.

Pana la urma 50% din criticii de film au fost de acord cu mine, cealalata jumatate a iubit filmul. Deci am dreptul la o parere, da? Posted Image
Imi cer scuze, domnul inteligenta supra-omeneasca dar uiti un lucru...omul e in general mediu ca inteligenta. Lumea asta, asa cum o vedem nu debordeaza cu fapte si evenimente inteligente.
Ergo, ceea ce vedem aici in carte este poate inteligenta unui om peste mediu insa e inconjurat de oi cu inteligenta medie (asta in jumatatea nr. 2)...deci mesajul transmis printre pumni este unul ales destul de bine...chiar si daca a vrut autorul sa fie cat mai respins de editori (gand din start destul de subtire din partea unui scriitor).
Mesajul ala trebuie sa ajunga la masa. Da, poate tu si poate eu as fi ales un mod mai subtil de a trimite mesajul insa asa a avut un efect poate mai puternic tocmai datorita ineditului si brutalitatii primitive ce face parte din noi toti. In felul asta mesajul a ajuns si la mediocrii cat si la cei deasupra lor la nivel intelectual. Ma rog...
Si c'mon, violenta face parte din noi.

#24
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut şi eu filmul acum câţiva ani la tv. E unul din puţinele filme mai noi care îmi place. Însă recunosc că atunci când l-am văzut, nu m-am prins de mesaj!

#25
experimental90

experimental90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.11.2012
Imi explica si mie filmul  cineva? L-am vazut de mai mult timp si mi-a placut.

Deci este vorba despre cineva care a insomnii ca se plictisea prea tare, si a dat-o in schizophrenie si a inceput sa faca prostii.  Eu asta am inteles.

Edited by experimental90, 10 December 2012 - 17:35.


#26
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007

View Postexperimental90, on 10 decembrie 2012 - 17:32, said:

Imi explica si mie filmul  cineva?
"Black Swan e un Fight Club pentru femei."
Mai departe fa si tu un efort Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate